Mateřská 2024

Čeká vás radostná událost v podobě narození dítěte? Zjistila jste, že jste těhotná, a chtěla byste vědět, na jaké peníze budete mít nárok během mateřské dovolené? Připravili jsme pro vás podrobný souhrn všech užitečných informací na téma mateřská dovolená a peněžitá pomoc v mateřství. V textu jsou zohledněny aktuální informace platné pro rok 2024. Jaká bude vaše mateřská, si pak můžete sami spočítat: kalkulačka mateřská dovolená pro zaměstnance v roce 2024 nebo kalkulačka mateřská dovolená pro OSVČ v roce 2024.

Kolik bude mateřská v roce 2024?

Od 1. 1. 2024, se mění podmínky pro výpočet peněžité pomoci v mateřství (zvyšují se redukční hranice). Maximální mateřská, může být až 53 910 Kč za měsíc (za 30 dní).

V roce 2024, by se také měla zvyšovat i rodičovská (rodičovský příspěvek bude 350 000 Kč).

Spočítejte si, kolik bude mateřská od ledna 2024:

Kdo má nárok na mateřskou dovolenou

Mateřská dovolená (resp. PPM  – peněžitá pomoc v mateřství) je dávka, kterou vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení. Je to dávka spadající do systému nemocenského pojištění. Na rozdíl od rodičovského příspěvku, na který má nárok skoro každý, komu se narodí dítě, na mateřskou je nárok jen v případě, že bylo hrazeno nemocenské pojištění – týká se to tedy:

  • Zaměstnanců, za které nemocenské platí zaměstnavatel (výjimkou může být například dohoda o provedení práce, kde měsíční příjem nepřesáhl 10 000 Kč)
  • OSVČ, kteří si sami platí nemocenské pojištění (nemocenské pojištění je pro OSVČ na rozdíl od sociálního a zdravotního jen dobrovolné)
  • Studentů – pokud nastoupí po úspěšném ukončení studia, do zaměstnání, pak může vznikat nárok na PPM, podobně jako u ostatních zaměstnanců

Základní podmínky pro nárok na mateřskou jsou tyto:

  • Zaměstnanec i OSVČ musí mít v předchozích 2 letech (počítá se od data nástupu na mateřskou) placeno nemocenské pojištění alespoň 270 dní (doba placení nemocenského může být přerušovaná)
  • OSVČ navíc musí splnit podmínku, že nemocenské muselo být placeno nejméně 180 dní v posledním roce (počítá se od data nástupu na mateřskou)
  • Student musí splnit podmínku úspěšného absolvování studia, a následný vznik účasti na nemocenském pojištění

Nárok tedy nemají třeba nezaměstnaní, za které stát v době evidence na úřadu práce neplatí nemocenské pojištění. Nezaměstnaná žena, může mít nárok na PPM, jen do 180 dní od skončení zaměstnání (ochranná doba)

Kolik je mateřská dovolená 2024

To, kolik je mateřská dovolená v roce 2024 se počítá z denního vyměřovacího základu. Ten se stanoví jako součet všech příjmů v rozhodném období (posledních 12 měsíců), vydělený počtem započitatelných dní. Zjednodušeně tedy při průměrné hrubé mzdě 35 tisíc korun měsíčně bude denní vyměřovací základ 1150,68 Kč ((35000*12)/365).

Tento denní vyměřovací základ se pak pro další výpočet redukuje – jsou stanoveny 3 redukční hranice. Jejich výše se od 1. 1. 2024 změnila (došlo k drobnému navýšení):

  • z částky do 1 466 Kč se počítá 100 %
  • z částky od 1 466 Kč do 2 199 Kč se počítá 60 %
  • z částky od 2 199 Kč do 4 397 Kč se počítá 30 %
  • z částky nad 4 397 Kč se už nic nezapočítává

Výsledkem tohoto výpočtu je pak redukovaný denní vyměřovací základ – při hrubé mzdě 35 tisíc korun měsíčně by to bylo 1151 Kč. Výsledná výše peněžité pomoci v mateřství by pak byla 70% z této částky, tj. 806 Kč denně, což odpovídá částce 24 180 Kč měsíčně (30 kalendářních dní) a celkové částce 157 976 Kč (196 dní – což je maximální délka mateřské při narození jednoho dítěte).

Začátek mateřské dovolené – termín nástupu na PPM

Mateřská dovolená, začíná už před porodem. Běžný termín nástupu na PPM, je v období od začátku osmého týdne  do začátku 6 týdne, před očekávaným termínem porodu.

Někdy to ale se začátkem mateřské může být i jinak – pokud dojde k předčasnému porodu (před výšeuvedeným termínem), tak mateřská začíná porodem. Jedná-li se o převzetí dítěte do péče, tak mateřská začíná dnem, kdy je dítě převzato do péče. Pro muže je omezení a na PPM je nárok až od začátku 7 týdne po porodu.

Mateřská dovolená – ochranná lhůta

Ochranná lhůta pro nárok na mateřskou dovolenou je stanovena na 180 dní. Pokud tedy žena přišla během těhotenství o práci, ale na mateřskou dovolenou nastoupí do 180 dní od ukončení pracovního poměru, na mateřskou dovolenou mít nárok bude (pokud jsou splněny i další podmínky – především pak celková doba účasti na nemocenském pojištění).

Obdobně je to i u OSVČ. Pokud si OSVČ několik měsíců před nástupem na mateřskou dovolenou neplatí nemocenské pojištění, ale splní podmínku, že během 12-ti měsíců před nástupem odvedla nemocenské alespoň za 180 dní, pak bude mít nárok na mateřskou také.

Podobné je to i při nástupu na mateřskou, bez předchozího zaměstnání – třeba po skončení školy. I pro studenty platí ochranná lhůta 180 dní od úspěšného ukončení studia. Nadále ale platí podmínka minimální doby pojištění. Pokud by ale žena nastupovala na mateřskou ještě během studia (před tím než bylo dokončeno), nebo po jeho skončení, kdy ale během studia nikdy nepracovala a nebyla tak nemocensky pojištěna, nárok na mateřskou mít nebude. Bude tedy dostávat jen rodičovský příspěvek).

Peněžitá pomoc v mateřství a OSVČ

Na peněžitou pomoc v mateřství mají nárok nejenom zaměstnanci, ale i OSVČ. U OSVČ je nutnou podmínkou to, že si musí dobrovolně platit nemocenské pojištění. Zatímco u zaměstnance postačí, pokud v rozhodném období (poslední 2 roky) byl alespoň 270 dní zaměstnaný (zaměstnavatel za něj platil nemocenské pojištění), u OSVČ je tady ještě jedna podmínka.

OSVČ musí kromě toho splnit i podmínku 180 dní placení nemocenského pojištění v předchozím roce před nástupem na mateřskou dovolenou.

Minimální nemocenské pojištění pro OSVČ je v roce 2024 částka 216 Kč měsíčně. Pokud si budete platit jen toto minimální nemocenské pojištění, bude vaše mateřská velmi nízká.

Nemocenské pojištění ve výši 216 Kč měsíčně odpovídá dennímu vyměřovacímu základu 263,01 Kč (je to podobné, jako u zaměstnance s hrubou mzdou 8 000 Kč měsíčně), tj. výsledná mateřská by byla cca 185 Kč denně, tj. 5 550 Kč měsíčně. Pokud by chtěla mít OSVČ nějakou „rozumnou“ mateřskou, musela by si na nemocenské pojištění platit vyšší částku.

Maximální výše nemocenského pojištění u OSVČ je 2,7% z vyměřovacího základu (pozor ale na to, že maximální možná výše nemocenského pojištění je navázána na odvody na sociální pojištění, není tedy možné mít vysoké nemocenské pojištění a platit jen minimální sociální pojištění).

Pro maximální možnou mateřskou v roce 2024 (maximální mateřská je ve výši 1 797 Kč za jeden den, tj. cca. 53 910 Kč), by bylo nutné platit nemocenské pojištění ve výši cca 2 800 Kč měsíčně (současně by ale bylo nutné platit i adekvátně vysoké sociální pojištění – cca 39 000 Kč měsíčně).

Mateřská dovolená bez předchozího zaměstnání

Mateřská dovolená (PPM, Peněžitá pomoc v mateřství) je dávka vyplacená z nemocenského pojištění. Nárok na ni tedy mají zaměstnanci, za které platí nemocenské pojištění zaměstnavatel. Nebo také OSVČ, kteří si nemocenské pojištění platí sami (u OSVČ je nemocenské pojištění dobrovolné). Jak je to ale v ostatních případech?

Mateřská dovolená u nezaměstnaných – za nezaměstnané (kteří jsou evidováni na úřadu práce) stát nemocenské pojištění neplatí. Nezaměstnaný tedy nemá možnost získat peněžitou pomoc v mateřství. Pouze v případě, že by nástup na mateřskou spadal ještě do ochranné lhůty (viz výše). Pak by i nezaměstnaná měla nárok na mateřskou dovolenou, v opačném případě se začíná pobírat rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek je od 1.1.2024 ve výši 350 000 Kč. Bez nároku na mateřskou (nebo bez doložení příjmu otce dítěte), je maximální měsíční výše rodičovské, „jen“ 13 000 Kč.

Mateřská dovolená hned po škole – trochu jiná situace platí, pokud žena nastoupí na mateřskou ihned po škole. Doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole je považována za soustavnou přípravu na budoucí zaměstnání. Pokud bylo toto studium úspěšně ukončeno, vzniká nárok na mateřskou dovolenou. I zde pak platí ochranná lhůta, pokud mateřská dovolená začne do 180 dní od úspěšného ukončení studia, je nárok na peněžitou pomoc v mateřství

Mateřská dovolená jak o ni žádat

Žádost o mateřskou se zpravidla vyřizuje prostřednictvím ošetřujícího lékaře a zaměstnavatele. Žádost o peněžitou pomoc v mateřství vystavuje lékař na základě předpokládaného termínu porodu (na mateřskou dovolenou se nastupuje obvykle v rozmezí 6 – 8 týdnů před termínem porodu, výjimkou mohou být riziková těhotenství, kdy skutečné mateřské dovolené zpravidla předchází ještě dočasná pracovní neschopnost).

Zaměstnavatel pak k žádosti o PPM, vystavuje podklady pro stanovení nároku na dávku (informace o denním vyměřovacím základu a dalších skutečnostech). Zaměstnavatel uvádí započitatelné příjmy v rozhodném období, tak aby bylo možné vypočítat výši mateřského příspěvku. Příslušné formuláře jsou k dispozici online na stránkách ČSSZ (www.cssz.cz), nebo je mají k dispozici lékaři.

Mateřská dovolená a přivýdělek

I na mateřské dovolené si můžete přivydělat peníze. Podobně jako u rodičovské dovolené, i na té mateřské má žena možnost získat přivýdělek. Možnost přivýdělku na mateřské je ale více omezená. Je to dáno tím, že peněžitá pomoc v mateřství je dávka nemocenského pojištění (na rozdíl od rodičovské, což je sociální dávky).

Při práci během mateřské je nutné dodržet základní pravidla. Mezi ně patří mimo jiné i to, že pracovat je možné nejdříve po skončení 6 týdne po porodu. Pokud by žena chtěla pracovat pro stejného zaměstnavatele (u kterého pracovala před nástupem na mateřskou dovolenou), je nutné uzavřít novou smlouvu. Není možné pracovat na základě stejné smlouvy, na kterou je vyplácena PPM. Podobné omezení platí i pro možnost práce pro OSVČ. Pokud by OSVČ chtěla pracovat i během mateřské dovolené, nesmělo by se jednat o stejnou činnost, za jakou si platila nemocenské pojištění.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka 10000 ihned. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka ihned před výplatou. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Mateřská 2024

Diskuse: 220
  • Custom avatar Maminka

    Dobrý den, ráda bych se zeptala – jsem v situaci, kdy nastupuji na MD (ovšem nemám na ní nárok, protože stále dálkově studuji – do 26ti), k tomu si přivydělávám pouze na DPP, takže čekám, že
    1)budu pobírat pouze rodič. příspěvek a to bez možnosti volby 4 roky, navíc až termínem porodu, že ano?
    Obracím se na Vás dále s žádostí o radu ohledně toho, jak to udělat s uvedením otce do rodného listu a s tím, zdali budu mít nárok ještě na nějaké další dávky krom rodič. příspěvku? Zplácím vlastní byt, takže počítám, že kdybych si do něj nechala převést trvalý pobyt, měla bych nárok na příspěvek na bydlení –
    2) kdy si musím trvalý pobyt přehlásit a od kdy budu brát dávky (společně s miminkem)?
    3) mám nárok ještě na nějaké další dávky, popř. na jaké a co je třeba splnit, aby je člověk pobíral?
    4) jaký má vliv uvedení otce do rodného listu? (Nějak mi nikdo není schopen poradit, jak se zachovat v téhle situaci. Abych situaci přiblížila – s otcem dítěte se sice stýkáme, ale nemá u nás trvalý pobyt ani hlášené bydliště, je OSVČ, ale jeho příjmy jsou velice sporadické, neplatí si soc. a zdr. pojištění a nepředpokládám, že by nám finančně pomáhal, i kdyby šlo o soudní příkaz – má tak malý výdělek, že nemyslím, že by nám to pomohlo a nerada bych kvůli tomu, že bude v rodném listě uveden přišla o nějaké dávky, případně nemohla kvůli němu o dávky žádat – pokud bychom byli posuzováni společně.
    5) pokud bych si během těch 4 let přivydělávala – jak se to na zmiňované dávky vztahuje? Nepřišla bych pak o nějaké peníze zbytečně?
    Omlouvám se za rozsáhlý dotaz, ale nevím si rady, jak se s miminkem uživíme, tak zjišťuji, co se dá, jelikož vůbec nevím, na co vlastně máme nárok. Děkuji mnohokrát a jsem s pozdravem!

  • Custom avatar Andrea

    Dobrý den, jsem studentka vysoké školy, při studium jsem pracovala do nedávné doby jako brigádník v Kauflandu, otěhotněla jsem a pak šla na nemocenskou a teď mi doktor vypsal mateřskou. Pojištění mi bylo strháváno ze mzdy. Chtěla jsem se zeptat jak to bude, budu mít mateřskou a pak rodičovský příspěvek? Výdělek jsem měla 3000 Kč měsíčně. Velice děkuji Andrea

  • Maruska

    Dobrý den, pracovní poměr mi skončil v lednu 2013, v současné době jsem v zahraničí….kde nepracuji, ale platím si stále v ČR zdravotní pojištění. Předpokládám, že v listopadu přiletím do ČR rodit, mám nárok na mateřskou a rodičovskou dovolenou?

    Děkuji

    • Maruška

      Chtěla jsem napsat, že mi pracovní poměr skončil v prosinci 2013….

  • Custom avatar Jarka

    Dobrý den.
    Od října 2013 jsem vedená na PÚ jako nezaměstnaná,pracuji jen brigádně na dohodu,takže podporu nepobírám.Předtím jsem byla 7let na mateřské a v posledním roce se mnou zaměstnavatel ukončil pracovní poměr.Nyní jsem zjistila že jsem otěhotněla.Budu mít nárok na mateřskou?Termín porodu by měl být asi v lednu 2015.A změnilo by se něco,pokud bych byla zaměstnaná?
    Předem moc děkuji za odpověď. J.O.

  • Custom avatar Lucie

    Krásný den,

    začala jsem studovat tyto dávky a jde mi docela hlava kolem z toho :(.
    Chci se zeptat.cca. od 08-2004 do 01-2013 (včetně) jsem pracovala na HPP, od 02-2013 až doposud pracuji jako OSVČ a neplatila jsem si nemocenské dávky. Termín porodu mám 30.7., již mám od lékaře vystaveno potvrzení o nástupu na mateřskou. Přítel (nejsme manželé) je zaměstnaný, dá se říci nepřetržitě cca. 7let.
    Chci se zeptat, zda je tu nějaká možnost pobírání mateřské nebo ne? Nebo jak v této situaci postupovat?

    Děkuji velice za odpověď.

  • Custom avatar Irena

    Dobrý den paní Králová,

    jsem těhotná, smlouvu na dobu určitou do 31.8.2014 mi zaměstnavatel neprodlouží. Termín porodu bude v prosinci. Gynekolog mi doporučuje nástup na rizikové těhotenství, pracuji v infekčním prostředí. Já bych ovšem raději zůstala, co možná nejdéle v práci.

    Otázkou je, kdy mám nastoupit na nemocenskou. Zda-li 14 dní před koncem pracovní smlouvy. Den před koncem (v pátek 29.8.). Nebo v ochranné 7 denní lhůtě po konci pracovní smlouvy – zejména mi jde o to, zda-li nejsem povinna se 1.9. hlásit na úřad práce, jestli budu nucena prvních 14 dní (kromě toho, že nedostanu náhradu mzdy od zaměstnavatele) platit za sebe sama zdravotní pojištění.

    Pokud jsem dobře pochopila znění zákona, kdybych se přihlásila na úřad práce, pak bych sice měla v ochranné lhůtě 180 dní nárok na peněžitou podporu v mateřství, ovšem již bych si nemohla zvolit délku rodičovské.

    Dále mi zaměstnavatel navrhl nastoupit na nemocenskou a dále pracovat do konce pracovní smlouvy – je to vůbec možné? Myslím si, že je to přímo nezákonné.

    Děkuji za informace.

  • Custom avatar Martina

    Dobrý den , chtěla bych se ujistit jestli mám nárok na mateřskou dovolenou .. zaměstnána jsem byla od května 2013 do března 2014 , od ledna 2014 jsem byla na nemocenské kvůli rizikovému těhotenství a na konci května mi byla vydána žádost na mateřskou od lékaře kterou jsem odeslala do bývalého zaměstnání. Ještě mi nepřišlo žádné vyjádření tak bych chtěla vědět jestli s mateřskou počítat nebo na ni nemám ani nárok ? Děkuji za odpověď

  • Custom avatar Lucie

    Dobrý den, chci se optat. Jsem studentka VS v červnu končím, ale hnedka nastupuji do práce. Mám nárok na mateřskou? A jak se bude v tomto případě počítat. Předem velmi děkuji

  • Custom avatar Lucia

    Dobrý den,

    chtěla bych se taky informovat jetli budu mít nárok na PPM. Momentálně jsem doma na rodičovské se synem. Rodičovskou mám nastavenou 2 letou a bude mi končit 20.10.2014. Jsem však podruhé těhotná a předpokládaný termín porodu je 14.1.2015. Jelikož již teď musím ležet, protože mám rizikové těhotenství, může si můj manžel napsat rodičovskú na sebe, aby se o syna mohl starat a já bych šla na neschopenku? Měla bych pak nárok na PPM u druhého dítěte? Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou.
    Děkuji za informci.
    S pozdravem

  • Custom avatar Denisa

    Dobrý den, termin porodu mam 24.8.2014. Na materskou dovolenou tedy mohu nejpozdeji nastoupit 11.7.2014? Cestla jsem, ze pokud na MD nastoupim pozdeji nez stanovi zakon, mohu prijit o penize. Dekuji.

  • Custom avatar Jitka

    Dobrý den,

    chci se zeptat, jak je to s výší MD po ukončení studia. Jestliže v červnu úspěšně ukončím denní studium na VŠ a na mateřskou nastoupím v říjnu. Pokud od července do doby nástupu na MD budu zaměstnaná, bude se my výše MD počítat z aktuálního příjmu z těch pár měsíců nebo dostanu minimální výšku, když nebudu mít odpracovaných celých 270 dnů? Moc předem děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Veronika

    Dobrý den, dá se někde vypočítat jaká může být nejnižší mzda pro MAXIMÁLNÍ mateřskou? Děkuji.

  • Kristýna 22

    Dobrý den,mám dotaz:1.července 2014 mi končí RP ale ted jsem zjistila že jsem znovu těhotná na jak dlouho budu mít RP?A od 1.7.2014 budu evidovaná na ÚP.Děkuji

  • Custom avatar Lucie

    Dobrý den, v březnu 2012 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, po té rodičovská dovolená na 3 roky, tedy do dubna 2015. Nyní jsem podruhé těhotná, termín porodu prosinec 2014. Stále jsem zaměstnaná, takže předpokládám, že výše mateřské zůstane stejná jako u prvního dítěte. Chtěla bych se zeptat, jak si mám naplánovat čerpání rodičovské, abych si vybrala co nejvyšší částku? Kde všude mám náhlasit začátek nástupu na druhou mateřskou a co všechno k tomu potřebuji? A jaké podklady jsou třeba při žádosti o rodičovský příspěvek?
    Moc Vám děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Kamila

    Dobrý den,

    mám dotaz ohledně výpočtu mateřské: do 28/2/2014 jsem byla zaměstnaná v kuse 5 let v jedné firmě (zaměstnanec za mě odváděl Soc. poj.). Od 1/3/2014 jsem OSVČ a platím si nemocenské pojištění 115 Kč/měsíčně (registrovala jsem se ale až v dubnu 2014, takže za březen zaplacenou zálohu na NP nemám).
    Maximální čásku, kterou si ale v prvním roce podnikání můžu platit je 299 Kč/měsíc, ale zároveň by se mi navýšila platba za důchodové pojištění z 1894 Kč na 3796 Kč/měsíc. V květnu 2014 jsem otěhotněla a zkouším si najít novou práci na zaměstnanecký poměr.
    Zajímalo by mě, z čeho přesně by se vypočítala mateřská, pokud by se mi podařilo od 1/8/2014 zaměstnat na plný úvazek (na mateřskou budu nastupovat asi koncem ledna 2015). Půl roku zaměstnání a zbytek jenom platby za NP (tedy min. záloha 115 Kč)? A pokud bych se nezaměstnala a zůstala OSVČ, jaké jsou možné prostředky, abych získala co nejvyšší mateřskou? Je možné si zvýšit platby NP, aby se mi nezvyšovaly zálohy na DP? Pokud si neplatím zvýšenou zálohu na NP 12 měsíců před nástupem na mateřskou, má nějaký smysl si je navýšit teď? Bude to mít pozitivní vliv na PPM?

    PS: jsem Slovenka (nevím, zda má vliv) a nejspíš budu vychovávat dítě sama, je možné žádat o příspěvek pro samoživitelky? Jak se bude posuzovat nárok, když jsem OSVČ prvním rokem a ještě nemám podané daňové přiznání a porodím nejspíš dříve, než stihnu podat za rok 2014? Doplácí se tento příspěvek i zpětně?

    Děkuji, s pozdravem Kamila

  • Custom avatar aninka

    Dobrý den,
    po té,co jsem podala v zemi EU výpověď (po 3 letech práce ) a rozhodla se vrátit se do ČR, jsem s manželem otěhotněla. Ještě mám před sebou měsíc v zaměstnání. Byla jsem rozhodnuta se poté přihlásit na úřad práce v ČR (úřad práce v zemi EU mi sdělil,že dostanu potvrzení o době odpracované zde).
    Nyní nevím, zda budu mít v ČR jako nezaměstnaná nějaký nárok na podporu (mateřská, rodičovská)?
    Moc děkuji za odpověď

    Aninka

  • Custom avatar IVANA

    Dobry den mela bych dotaz,,,,mam 4 letou dceru vlastne ji uz tet bude 5 let ,,,,.Pracovne vydelecna jsem byla r.2011 a r.2012,,,minuly rok v srpnu mi skoncila materska a ja se chtela zeptat jelikoz vubec nerozumim a nevim na co mam narok jestli se vejdu jeste do tech 270 dni,,jakou budu pobirat materskou kdyz jsem tehotna,,,a termin porodu mam na konci cervence ,,od doktora jsem dostala formular na vyplneni na PPM,,,ale rikam,,mam v tom bordel,,mohla by jste mi pomoc a veci ujasnit dekuji moc Ivana

  • Custom avatar Petra

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat. V únoru 2013 jsem dostala od zaměstnavatele výpověd s lhůtou do konce března 2013, ještě v měsíci únoru jsem šla na nemocenskou a následně marodila až do března 2014, měla jsem zdravotní problémy a byla na operaci. Od 17.března 2014 jsem evidovaná na ÚP. Nyni jsem zjistila, že jsem v jiném stavu a lékař určil, že mám rizikové těhotenství. Má otázka tedy zní jestli mám nárok na nějaké dávky když budu opět na nemocenské. Děkuji Vám za odpověď

  • Custom avatar Jitka A.

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda musím nastoupit na mateřskou dovolenou, když od samotného začátku těhotenství jsem na neschopence, nebo stačí pak rovnou přejít na rodičovskou dovolenou? (jestli je tam nějaký peněžní rozdíl nemocenská-mateřská, a mělo by to cenu) Předem děkuji za odpověď

  • Daniela

    Dobrý den,

    ráda bych vás požádala o radu: Jsem osvč, nyní ve druhém měsíci těhotenství, platím si nemocenskou již nekolik let, nyní je její výše 196 Kč podle vyměřovacího základu.

    Pokud by však o PPM žádal manžel, který je zaměstnanec, musí nastoupit na mateřskou a/nebo pracovat u jiného zaměstnavatele na jiné pozici. Může pracovat na HPP ? a Může případně pracovat jako OSVČ ?

    Děkuji

  • Custom avatar Maja

    Dobrý den,

    od roku 2011 jsem OSVČ, splňuju podmínku placení nemocenského pojištění 270 dnů. Platila jsem 145Kč. Na mateřskou mám nastupovat za týden. Na OSSZ mi bylo řečeno, že mám nárok na doplacení rozdílu mateřské do minima z rodičovské, no dnes na úřadě práce mi řekli, že se to již nedelá a rodičovský příspěvek se začne vyplácet až po ukončení PPM. Jak to teda je? Mám nárok na doplacení PPM do 7600Kč?

    děkuji za info.

  • Custom avatar Petra Bartošová

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda bych měla nárok na mateřskou dovolenou pokud bych v blízké době otěhotněla, protože od listopadu minulého roku jsem pracovala v nemocnici, ale od dubna jsem změnila práci, ale nebylo to přerušeno ÚP.
    Já nevím jestli těch 270 dní musí být odpracováno v kuse u jednoho zaměstnavatele nebo jestli vadí, že jsem ho změnila.
    Děkuji Bartošová

  • Custom avatar Saša K.

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, z jaké částky by se mi vyměřovala mateřská pokud bych v průběhu těhotenství přešla u stejného zaměstnavatele z polovičního úvazku na plný.

  • Custom avatar Lucie

    Dobrý den, je mi 27 let a jsem studentkou posledního ročníku 5ti letého denního magisterského studia VŠ. Od 26 let si sama platím nemocenské pojištění. Zaměstnaná nejsem. Nyní v srpnu mám dokončit denní studium a termín porodu mám koncem ledna. Budu mít v mém případě nárok na mateřskou? Vznikl by nárok v případě přerušení studia? Děkuji za odpověď, s pozdravem Lucie

  • Martina Sakalová

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat
    15.12.2014 bych měla nastoupit na mateřskou. Termín porodu mám 21.1.2015. Mám stálejší práci a jistější a vyšší příjem, proto jsme se s manželem domluvili, že já budu na mateřské jen 6 týdnů po porodu poté nastoupí on.
    Zjistili jsme ale, že mu 31.12.2014 končí pracovní smlouva a zaměstnavatel manželovi smlouvu neprodlouží.
    Bude tedy od 1.1.2015 veden na úřadu práce. Předtím pracoval a byl pojištěn 16 let.
    Na mateřskou by tedy měl nastoupit cca 15.3.2014.
    Chtěla jsem se zeptat vztahuje se na něj ochranná lhůta, a bude tedy za těchto podmínek moci nastoupit na mateřskou?
    děkuji za odpověď

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
  • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
  • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...