Formulář: Žádost o přídavek na dítě

Aktuální formuláře – sociální dávky 2022

Aktuální verze formulářů pro sociální dávky, je možné najít i přímo na webu MPSV zde. Žádost o dávky, je možné vyřídit kompletně online (elektronicky, přes internet).

Kalkulačka příspěvek na dítě 2022

V roce 2021, se zvýšily přídavky na dítě, a změnily se i podmínky. Nárok na příspěvek získalo více rodin.

V roce 2022 se od začátku dubna zvyšuje životní minimum. To má opět vliv i na příspěvek na dítě. Na přídavky je nárok, pokud je příjem v rodině, do 3,4 násobku životního minima.

Od 1. 4. 2022 bude mít na přídavky nárok více dětí – viz aktuální kalkulačka: Kdo má nárok na přídavky na děti 2022.

V roce 2022, by měl být vyplácen mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě do 18 roků. Rodiny, které dostávají přídavky na dítě, by tento příspěvek měly dostat automaticky, do konce srpna 2022.

Přídavky na dítě patří mezi pravidelně vyplácené sociální dávky. Vyplácí se jednou za měsíc, a jejich výše se mění podle věku dítěte. Pro dítě do 6 roků je to 1130 Kč měsíčně, pro dítě 6 – 15 roků je to 1270 Kč měsíčně a pro děti 15 – 26 roků je to 1380 Kč měsíčně ( pokud alespoň jeden člen rodiny, nemá příjem alespoň ve výši 4250 Kč ze zaměstnání, podnikání, z nemocenské, podpory v nezaměstnanosti, z mateřské, rodičovské či z důchodu apod, pak jsou přídavky o 500 Kč méně). U přídavků na dítě je pak potřeba každé 3 měsíce znovu dokládat oprávněnost nároku na tuto dávku (potvrzení o příjmech) a jednou ročně i potvrzení o studiu.

Kdo má nárok na přídavky na dítě?

Nárok na dětské přídavky mají nezaopatřené děti, resp. rodiny, jejích průměrný měsíční příjem za předchozí rok nepřesahuje 3,4 násobek životního minima (do poloviny roku 2021, to byl jen 2,7 násobek životního minima). Životní minimum se od 1. 4. 2022 zvýšilo o 10%. Na přídavky, tak může mít podstatně více rodin, než dříve.

Jak se počítá příjem pro přídavek na dítě?

Mezi příjmy, podle jejichž výše se posuzuje nárok na přídavky na dítě, se pak započítávají příjmy všech společně posuzovaných osob (typicky tedy otec + matka + popř. děti). Mezi příjmy se pak počítá například výplata ze zaměstnání, příjmy z podnikání jako OSVČ, podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, peněžitá pomoc v mateřství, výživné/alimenty a různé jiné příjmy.

Celkové příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí se zprůměrují, a pokud průměrná výše příjmu nepřesahuje 3,4 násobek životního minima, pak je na přídavky nárok – viz například:

 • Rodina dva dospělí a dvě děti 5 a 7 roků = životní minimum je 12 280 Kč, příjem by neměl překročit 41 752 Kč, přídavky na dítě jsou 2400 Kč
 • Rodina dva dospělí a jedno dítě do 6 roků = životní minium je 9610 Kč, příjem by neměl překročit 32 674 Kč, přídavek na dítě je 1130 Kč
 • Rodina dva dospělí a tři děti 7, 12 a 18 roků = životní minimum je 15 830 Kč, příjem by neměl překročit 53 822 Kč, přídavky na dítě jsou 3920 Kč
 • Matka samoživitelka a jedno dítě do 6 roků = životní minim je 6080 Kč, příjem by neměl překročit 20 672 Kč, přídavek na dítě je 1130 Kč
 • Matka samoživitelka a dvě děti 3 a 8 roků = životní minimum je 82500 Kč, příjem by neměl překročit 28 050 Kč, přídavky na děti jsou 2400 Kč

Přídavky na děti – užitečné informace a kalkulačka:

Kde se vyřizují přídavky na dítě?

Přídavky na dítě se vyřizují na místním Úřadu práce (dle místa trvalého bydliště žadatele). Žádost se podává (resp. opakované se dokládá trvání nároku) vždy na začátku školního roku, kdy je potřeba doložit aktuálně platné potvrzení o studiu, příjmy se dokládají jednou za 3 měsíce (každé čtvrtletí).

Co je potřeba k vyřízení dětských přídavků?

K vyřízení dětských přídavků budete potřebovat vyplněný formulář s žádostí o příspěvek na dítě/děti. Vzor formuláře ke stažení najdete níže. Kromě toho pak budou potřeba osobní doklady všech osob uvedených v žádosti. U dětí nad 15 roků a dospělých je to obvykle občanský průkaz, u dětí do 15 roků pak rodný list.

K žádosti je potřeba doložit doklad o výši čtvrtletního příjmu, nebo prohlášení osob, které nemají žádné příjmy. Mimo to je pak u dětí potřeba doložit potvrzení o studiu (nebo případně jiné potvrzení prokazující jejich nezaopatřenost)

Formulář ke stažení: Žádost o přídavek na dítě

Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář: Žádost o přídavek na dítě
Formulář: Žádost o přídavek na dítě 2017 Přídavek na dítě je základní, dlouhodobou dávkou, poskytovanou rodinám s dětmi, která jim pomáhá krýt náklady, spojené s výchovou a výživou nezaopatřených dětí. Při poskytování dávky je testován příjem rodiny v předchozím kalendářním roce. Příspěvek je vyplácen ve třech výších dle věku dítěte.
ID formuláře PnD140101107
Verze formuláře 14 01 01 107
Aktuální verze od 41640
Velikost dokumentu 212 kB
Počet stran 4
Originál formuláře na MPSV.cz Online formulář
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader. Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).

Související formuláře a dokumenty – příspěvky na dítě

Online formulář: Žádost o přídavek na dítě

Výše odkazovaný formulář ke stažení, slouží pouze jako vzorový. Oficiální formuláře můžete dostat v tištěné podobě na každé pobočce Úřadu práce. Nebo je možné najít tyto formuláře v online podobě přímo na webu ministerstva práce a sociálních věcí: http://portal.mpsv.cz/forms.

Na webu MPSV.cz také můžete formulář vyplnit online, v interaktivním průvodci. Pokud máte elektronický podpis, nebo používáte datovou schránku, pak vyplněný formulář můžete rodnou odeslat, ke zpracování na Úřad práce.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčky ihned v hotovosti. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčky bez registru a zástavy. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Žádost o přídavek na dítě

Diskuse: 1
 • Jana Balkovská

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký příjem mám uvést do dokladu o čtvrtletním příjmu, když jsem OSVČ. Děkuji za odpověď.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jiří Duchek: Dobrý den, chci se zeptat zda dostanu rychlou půjčku do 10000 když jsem necelé 2...
 • JIRIHLAVAC2@SEZNAM.cz: pecuji o manzelku ma onkologickou diagnozu a navic po opakovanych mozkovych prihodach...
 • Hana Zelenková: Dobrý den.Můj syn je od 8.8.2022 v pracovní neschopnosti. 2xByl hospitalizován ve...
 • Xenik: Hezký den, ne nezapočítává... Započítává se čistá mzda bez daňového bonu...
 • Ondřej Daněk: Dobrý den. Mohu pořádat o příspěvek na bydlení i mimo místně příslušn...
 • Emil Votoček: Dobrý den, mám dotaz. Jsem důchodce 72 let. Mám 4 plicní onemocnění - CHOP...
 • Bohouš Zeman: Stěhuju se 16. prosince do dražšího podnájmu. Ve starém mi neprodlouží nájem...