Pohřebné 2024

Pohřebné je sociální dávka, která slouží k úhradě nákladů spojených s vypravením pohřbu. Na rozdíl od některých jiných sociálních dávek, u pohřebného nehrají roli příjmy žadatele. Pokud vás zajímá, zda máte nárok na pohřebné, jaké je nutné splnit podmínky, nebo jaké budete potřebovat formuláře při žádosti o pohřebné na úřadech, přečtěte si následující odstavce.

Kdo má nárok na pohřebné v roce 2024

Pohřebné – tedy sociální dávka, která je určena k uhrazení nákladů za pohřeb – je určena pouze pro případy, kdy se jedná o pohřeb nezaopatřeného dítěte, nebo o pohřeb rodiče nezaopatřeného dítěte. Není to tedy sociální dávka, která by byla určena k úhradě pohřbu u lidí, kteří mají nízké příjmy.

Nárok na pohřebná má tedy pouze ten kdo:

 • Zařídí pohřeb pro dítě, které bylo v době smrti nezaopatřené dítě
 • Zařídí pohřeb osobě, která byla rodičem nezaopatřeného dítěte
 • Vypraví pohřeb plodu po potratu nebo po umělém přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů

Další podmínkou pak je, aby nezaopatřené dítě nebo rodič nezaopatřeného dítěte měli trvalý pobyt na území České republiky. Výjimkou je situace, kdy se jedná o pohřeb dítěte, které bylo při narození mrtvé.

Kolik je pohřebné v roce 2024

Výše pohřebného je stanovena zákonem číslo 117/1995 Sb. Jedná se o částku 5000 Kč. O tuto částku může žádat kdokoliv, kdo je schopen doložit vynaložené náklady spojené s pohřbem. Dávka se vyplácí zpětně.

Kde se vyřizuje pohřebné

O sociální dávku pohřebné je možné žádat na příslušném úřadu, který má na starosti agendu sociálních dávek – což je aktuálně Úřad práce. Žádost se předkládá na příslušném formuláři. Jedná se o tento formulář:

Kromě toho budete pro vyřízení žádosti potřebovat ještě:

 • osobní doklady (občanský průkaz, rodný list nebo pas)
 • rodný list dítěte, případně další doklady prokazující skutečnost, že zesnulá osoba byla rodičem nezaopatřeného dítěte
 • úmrtní list zesnulé osoby, nebo záznam z matriky o úmrtí osoby
 • fakturu za vypravení pohřbu
 • doklad o dnu, měsíci a roce pohřbení, tj. doklad o zpopelnění nebo doklad o pohřbení do hrobu
 • v případě, že zesnulá osoba byla občanem jiného státu EU a ke dni úmrtí vykonávala výdělečnou činnost nebo pobírala dávky v nezaměstnanosti nebo starobní důchod nebo byla zdravotně pojištěná, pracovní smlouvu nebo živnostenský list nebo potvrzení o nároku na dávky v nezaměstnanosti nebo rozhodnutí o přiznání důchodu nebo Evropský průkaz zdravotního pojištění platný ke dni vypravení pohřbu
 • v případě, že zesnulá osoba byla občanem ČR a ke dni úmrtí v jiném státě EU vykonávala výdělečnou činnost nebo pobírala dávky v nezaměstnanosti nebo starobní důchod nebo byla zdravotně pojištěná, pracovní smlouvu nebo živnostenský list nebo potvrzení o nároku na dávky v nezaměstnanosti nebo rozhodnutí o přiznání důchodu nebo Evropský průkaz zdravotního pojištění platný ke dni úmrtí

Pohřebné pro sociálně slabší občany

Pohřebné jako takové není primárně určeno k úhradě pohřbu pro sociálně slabší občany. To je častý a rozšířený omyl. V případě, že se nejedná o pohřeb nezaopatřeného dítěte, nebo rodiče nezaopatřeného dítěte, nárok na pohřebné není.

V situaci, kdy jedinec nebo rodina nemají finanční prostředky na vypravení klasického pohřbu, je možné obrátit se na městský úřad a žádat o mimořádnou finanční pomoc. Jiná cesta jak získat prostředky na pohřeb od státu není.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka na dluhy a exekuce. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka v hotovosti bez zprostředkovatelů. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Pohřebné 2024

Diskuse: 3
 • Jan Červený

  Dobrý den

  Může žena žádat o pohřebné když jí zemřel manžel který v době smrti (prosinec 2013) pracoval v cizině ?
  Trvalý pobyt měl v ČR a mají spolu 2 nezaopatřené děti ( 3 a 6 let).

  Děkuji

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Dobrý den, pokud je splněna podmínka že zemřelý měl trvalý pobyt na území v ČR, tak by podle všeho měl být nárok. Obraťte se přímo na Úřad práce kde se o dávku žádá, kde vám toto případě potvrdí a řeknou vám jaké budete potřebovat dokumenty.

  • Jana

   Mam dotas muj otec umžel 2014 mam na rok na pohžebne

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...