Pohřebné 2023

Pohřebné je sociální dávka, která slouží k úhradě nákladů spojených s vypravením pohřbu. Na rozdíl od některých jiných sociálních dávek, u pohřebného nehrají roli příjmy žadatele. Pokud vás zajímá, zda máte nárok na pohřebné, jaké je nutné splnit podmínky, nebo jaké budete potřebovat formuláře při žádosti o pohřebné na úřadech, přečtěte si následující odstavce.

Kdo má nárok na pohřebné v roce 2023

Pohřebné – tedy sociální dávka, která je určena k uhrazení nákladů za pohřeb – je určena pouze pro případy, kdy se jedná o pohřeb nezaopatřeného dítěte, nebo o pohřeb rodiče nezaopatřeného dítěte. Není to tedy sociální dávka, která by byla určena k úhradě pohřbu u lidí, kteří mají nízké příjmy.

Nárok na pohřebná má tedy pouze ten kdo:

 • Zařídí pohřeb pro dítě, které bylo v době smrti nezaopatřené dítě
 • Zařídí pohřeb osobě, která byla rodičem nezaopatřeného dítěte
 • Vypraví pohřeb plodu po potratu nebo po umělém přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů

Další podmínkou pak je, aby nezaopatřené dítě nebo rodič nezaopatřeného dítěte měli trvalý pobyt na území České republiky. Výjimkou je situace, kdy se jedná o pohřeb dítěte, které bylo při narození mrtvé.

Kolik je pohřebné v roce 2023

Výše pohřebného je stanovena zákonem číslo 117/1995 Sb. Jedná se o částku 5000 Kč. O tuto částku může žádat kdokoliv, kdo je schopen doložit vynaložené náklady spojené s pohřbem. Dávka se vyplácí zpětně.

Kde se vyřizuje pohřebné

O sociální dávku pohřebné je možné žádat na příslušném úřadu, který má na starosti agendu sociálních dávek – což je aktuálně Úřad práce. Žádost se předkládá na příslušném formuláři. Jedná se o tento formulář:

Kromě toho budete pro vyřízení žádosti potřebovat ještě:

 • osobní doklady (občanský průkaz, rodný list nebo pas)
 • rodný list dítěte, případně další doklady prokazující skutečnost, že zesnulá osoba byla rodičem nezaopatřeného dítěte
 • úmrtní list zesnulé osoby, nebo záznam z matriky o úmrtí osoby
 • fakturu za vypravení pohřbu
 • doklad o dnu, měsíci a roce pohřbení, tj. doklad o zpopelnění nebo doklad o pohřbení do hrobu
 • v případě, že zesnulá osoba byla občanem jiného státu EU a ke dni úmrtí vykonávala výdělečnou činnost nebo pobírala dávky v nezaměstnanosti nebo starobní důchod nebo byla zdravotně pojištěná, pracovní smlouvu nebo živnostenský list nebo potvrzení o nároku na dávky v nezaměstnanosti nebo rozhodnutí o přiznání důchodu nebo Evropský průkaz zdravotního pojištění platný ke dni vypravení pohřbu
 • v případě, že zesnulá osoba byla občanem ČR a ke dni úmrtí v jiném státě EU vykonávala výdělečnou činnost nebo pobírala dávky v nezaměstnanosti nebo starobní důchod nebo byla zdravotně pojištěná, pracovní smlouvu nebo živnostenský list nebo potvrzení o nároku na dávky v nezaměstnanosti nebo rozhodnutí o přiznání důchodu nebo Evropský průkaz zdravotního pojištění platný ke dni úmrtí

Pohřebné pro sociálně slabší občany

Pohřebné jako takové není primárně určeno k úhradě pohřbu pro sociálně slabší občany. To je častý a rozšířený omyl. V případě, že se nejedná o pohřeb nezaopatřeného dítěte, nebo rodiče nezaopatřeného dítěte, nárok na pohřebné není.

V situaci, kdy jedinec nebo rodina nemají finanční prostředky na vypravení klasického pohřbu, je možné obrátit se na městský úřad a žádat o mimořádnou finanční pomoc. Jiná cesta jak získat prostředky na pohřeb od státu není.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka na dluhy a exekuce. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka v hotovosti bez zprostředkovatelů. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Pohřebné 2023

Diskuse: 4
 • Jan Červený

  Dobrý den

  Může žena žádat o pohřebné když jí zemřel manžel který v době smrti (prosinec 2013) pracoval v cizině ?
  Trvalý pobyt měl v ČR a mají spolu 2 nezaopatřené děti ( 3 a 6 let).

  Děkuji

  • Jana Králová, Sociální dávky 2022

   Dobrý den, pokud je splněna podmínka že zemřelý měl trvalý pobyt na území v ČR, tak by podle všeho měl být nárok. Obraťte se přímo na Úřad práce kde se o dávku žádá, kde vám toto případě potvrdí a řeknou vám jaké budete potřebovat dokumenty.

   • Martina Slaná

    h
    Vážený pane řediteli,

    dnes jsem byla pro jistotu osobně na poště a co myslíte..? Žádné vyrozumění o dávkách stále NEMÁM !!! Takže pí.ref. Janková opět lhala ! Přitom jsem jí v naprostém zoufalství žádala, že už nemohu na úřad ani přijet, ani volat, tak do kdy se dozvím nějaké vyjádření a ona mi opravdu před svědkem minimálně 2x slíbila, že do minulého pátku budu mít odpověď !
    Už se nedivím, že to tam pokaždé v návštěvních vypadá tak šíleně, lidé se tam hádají a křičí na referentky ! Jak to, že jinde na úřadech v jiných obvodech a jiných městech jsou pracovnice opravdu na „svém místě“ , dovedou poradit, pomoc, navést na nejsprávnější vyplnění formulářů, poradit , vcítit se do vaší momentální zoufalé životní situace a zajistit včasnou pomoc v hmotné nouzi ?? Jak to, že jinde referentky komunikují, zvedají telefony a jen na tady tom obvodě to nefunguje ?! Jak to, že přijde cikánka na úřad, popovídá tam se zmámýma, pak si jde několikrát ven zakouřit a vrátí se , vyplní si formulář na Okamžitou pomoc v hmotné nouzi a oni jí vyplatí peníze a ona s úsměvem na nás tam všechny odchází v klidu domů !!!!! Jak je to možné ???
    Jestli máte pocit, že krabičky s moukou, kterou už několik jím je bezedná, tak opravdu NENÍ !!!
    Už nic nemám, o vše jsem přišla, všude píši pravdu, nelžu, nedělám podvody, celý život jsem pracovala, nekradla a tohle je pomoc v nejzoufalejší situaci ??!!!

    Moc vás prosím, pomozte mi, ať už začnou nějakým způsobem referentky fungovat, komunikovat ! Mají na mě email, telefon, několikrát podepsané čestné prohlášení, co víc už můžu udělat….? Opravdu jsem už na pokraji sil…

    Navíc při prvním zamítnutí dávek jsem se byla informovat jak v právní poradně, tak i v občanské poradně a na obou se shodli, že to co mi odepisovala pí.Urbanová při únorovém zamítnutí dávek byla lež ! Píše se tam, že u mě v měsíci únoru nedošlo k rapidnímu poklesu příjmu, přitom mi v právní poradně řekli, že to není pravda, že v únoru jsem již neměla žádný příjem, ani nemocenskou , takže k rapidnímu poklesu příjmu u mě již v únoru došlo !!! Pobízeli mě k odvolání, ale jelikož jsem již 12.3 sepsala na úřadě další žádost, tak jsem odvolání na dopis neposílala, i když jsem ještě mohla , aby se to „nekřížilo“ s mou novou vypsanou žádostí . Aby se to urychlilo ! Pozítří je květen, takže začnu být již 4 měsíc bez jakéhokoliv příjmu , bez jakýchkoliv prostředků a o hladu…!

    Slaná Martina
    ———- Původní zpráva ———-
    Od: Hazuka Ladislav (UPA-AAI)
    Komu: Martina Biess
    Datum: 28. 4. 2014 9:49:03
    Předmět: RE: STÍŽNOST- PROSÍM POMOZTE !!!

    Vážená paní,

    Vaše žádost byla zaslána oddělení nepojistných sociálních dávek v Praze 8 k prověření. O stavu vyřízení Vaší žádosti budete informována v nejbližším možném termínu.

    S pozdravem

    PhDr. Ladislav Hazuka
    ředitel KoP
    Úřad práce ČR
    krajská pobočka pro hl.m. Prahu
    kontaktní pracoviště v Praze 8
    odd. zaměstnanosti pro správní obvod Praha 7 a 8
    Stejskalova 185/7
    Praha 8 Libeň
    tel.: 950 178 879
    fax: 266 316 131
    ID: w7aznwp
    e-mail: posta.aai@aa.mpsv.cz

    From: Martina Biess [mailto:Martina.Biess@seznam.cz]
    Sent: Friday, April 25, 2014 1:50 PM
    To: rosa.hpm@mosv.cz
    Cc: Hazuka Ladislav (UPA-AAI)
    Subject: STÍŽNOST- PROSÍM POMOZTE !!!

    Dobrý den,

    obracím se na vás jako na poslední možnost pomoci v beznaději a hladu ! V loňském roce 12/2013 jsem ukončila pracovní poměr u České pošty ze zdravotních důvodů a skončila v léčení na psychiatrii. v lednu jsem byla po vyplacení posledního zbytku nemocenské na Úřadu práce v Praze 8 zažádat o podporu. jelikož jsem neodpracovala celých 12 měsíců, tak mě odkázali na Úřad práce-sociální podpora do ul. U Meteoru, Praha 8 a tam jsem si podala novou žádost v únoru. Koncem února mě navštívila bez ohlášení hned ráno – přepadovkou sociální prac., aby obhlédla jak bydlím, jestli žiji sama, projela mi skříně, koupelnu a konstatovala, že do konce měsíce mám dávku. Protože se stále nic nedělo a téměř po 30 dnech-lhůta na vyřízení jsem dojela na úřad a dozvěděla se , že mě už dopis ODESLALI- což jak jsem později zjistila nebyla pravda- a že nemám na nic nárok, jelikož jsem v únoru měla hrozně moc peněz ! Nevěřícně jsem zírala na ref. Jankovou a ona mi sdělila , že jsem měla cca 7000,- Kč v lednu a tím pádem, když mám nájem i se službami 10 000,- Kč + minimum na stravu 3410,- Kč , k tomu mobil cca 450,- kč + 550,- Kč jízdenka na MHd, jsem měla tedy peněz strašně moc a za únor nemám na nic nárok !!! Rozbrečela jsem se a prosila jí, co mám dělat, že jsem v nájemním bytě, že se o mě nemá kdo postarat a že už na nic nemám.., tak mě poslala na chodbu, ať si vypíšu znovu štosy žádostí a pak jdu za ní, když jsme to daly spolu dohromady, tak po mé prosbě, kdy to bude vyřízené mi odsekla, že na to mají standartně 30 dní, že je 12 března, takže ať čekám do toho 12 dubna ! Prosila jsem jí, ať to postoupí rychleji, že mi bude končit jízdenka, nebudu mít už další měsíc na jídlo, mobil, nájem , jízdenku- tím pádem si nemůžu hledat práci a jezdit na pohovory, dochází mi hygienické potřeby a nutné léky.. Vůbec si mě nevšímala, tak jsem zničeně odešla a opět čekala…..
    12.4 bylo v sobotu, žádná pošta mi nedošla, to poštu kontroluji denně i chodím na poštu a ještě ve středu 16.4, než jsem došla na úřad, jsem se na poště informovala, jestli tam něco od úřadu nemám- samozřejmě že ne !
    Jelikož už jsem od neděle 13.4 OPRAVDU NIC NEJEDLA, NEMĚLA NA JÍZDENKU, tak jsem šla z Dubče /kde mám od 11/2013 nové bydliště a od 31.3 i trvalé/, do Libně PĚŠKY !!! Vyšla jsem před osmou ráno a přesně na otevření v 13 hod., jsem dorazila pěšky a hladová na úřad .
    Tam jsem si odseděla opět několik hodin a pak se dozvěděla, že mi údajně 7.4 posílali z úřadu výzvu, že mám doložit výpisy ze svého bank.účtu a proto je dávka zastavena !!! Můžu vám říct, že jsem se rozbrečela a řekla po pravdě, že referentka pí. Janková neřekla, že musím mít svůj účet, že ho nemohu mít z důvodů exekucí, které řeším za svého bývalého manžela a že jsem využívala účet svých známých na Moravě, když jsem tam pracovala u ČP na pozici Specialista AP a musela mít nějaký účet pro vyplácení mzdy- poslední výplatnice jsem dávala k okopírování na úřadu a proto jsem tento účet nahlásila i pro vyplácení dávek pro urychlení na úřadě ! Takže doslova zhroucená jsem prosila co dál, že to je účet poskytnutý od důchodkyně z Olomouckého kraje a ta ho využívá ke svým účelům a ať tedy mi dávky pošlou poukázkou.
    Tak se začal s její kolegyní sepisovat další protokol o tom, jak se věci mají a že žádám vyplacení dávek za měsíc 3, 4 2014 zaslat poukázkou na adresu trvalého pobytu- Praha 10- Dubeč. Mimochodem, při dotazu, že je 16.4 a já byla ten den na poště a žádný dopis jsem tam z úřadu neměla, tak jsem se zajímala , jestli ho opravdu odeslali a kam šel, na jakou adresu ? Prý z úřadu odcházel 7.4 a na adresu mého trvalého bydliště- to není ovšem pravda, dodnes mi na poštu nic nepřišlo !!!
    Říkala jsem, že jsem přišla pěšky, nemám už co jíst, že nemám ani 1 korunu, nemám na jízdenku, došly mi důležité léky na štítnou žlázu + na migrénu- kterou trpím, brzy mi dojdou i troje léky co beru z psychiatrie a nemám na nic, telefon mám už zablokovaný, nedovolám se ven, tak kde seženu jídlo a kdy mi dají vědět, jak to s mou žádostí vypadá, že už nemám sílu tam takovou dálku chodit, navíc mám teď už dva měsíce bolesti kyčle a kolena. Tak mě ref. Janková před svědkem ref.ž. Šlukovou několikrát ujistila, že tady do toho pátku 25.4 budu mít 100% od nic odpověď . dnes jsem byla pro jistotu na poště a nic mi nepřišlo a telefonu na úřadě samozřejmě již nikdo nezvedne ! Ten den 16.4 jsem rozklepaná a zničená zašla budovou ještě ke kurátorům se zeptat, kam mohu na charitu pro jídlo- tam mě odkázala pí. Janková a ujala se mě tam nějaká pí. s pánem, když mě viděli zhroucenou a ubrečenou a předali mě do kanceláře k p. Martinovi, příjmení si již nepamatuji a tomu jsem ve zkratce řekla, jak se věci mají, že jsem od neděle nejedla a co mám dělat… Odkazoval mě do holešovic na charitu, pak na Hlavní nádraží…, vůbec neměl ponětí, kde je Dubeč, odkud jsem ráno vyšla a kolik jsem toho už ušla a že nemůžu ješky štrádovat po Praze a ještě dál od svého bydliště ! Prý mi tam dají nějakou polévku, ale sebou domů nic ! Takže bych denně půl dne docházela na hlavní nádraží mezi bezdomovce se žloutenkou atd atd na polévku a pak šla půl dne zpět domů !!! Bezvadná pomoc… Ujistil mi, že to nějak přes Velikonoce vydržím a do pátku budu mít určitě u úřadu zprávu a bude to dobré a kdyby ne, mám jít přímo za pí. Urbanovou- to je vedoucí odboru, má schvalování dávek na starost a ta mi posílala i údajnou písemnou výzvu na mé trvalé bydliště … Vyšla jsem zničená ven z kanceláře a naprosto jednoduše si sedla na lavičku a jen brečela…, tam mě pak p. Martin našel a opět mi tvrdil, ať jdu domů, že vše bude v pořádku…
    dopadlo to tak, že už dva týdny nemám co jíst a teď už jsem doma, po lžičkách si dávkuji mouku, nebo strouhanku a zapíjím ji vodou, nebo čajem ! Myslíte, že to v dnešní době není možné a vymýšlím si, přeháním…?? Věřte mi, že nelžu, pouze vám píši pravdu o mém životě!!! Pracovala jsem v Zákaznických centrech,mám certifikáty, školila jsem programy s kterými pracuje i Česká spořitelna, naposledy jsem u ČP školila a patřilo pode mě 63 pošt a dvě Depa s vlastním firemním vozem, velkou kanceláří, PC+ NB a nyní již několik dní jím mouku a zapíjím ji vodou !!!!!!!!!!! Dovedete si vůbec někdo představit, jaké to je ??? Co prožívám ?? Nehledě na to, že se zhorší můj zdravotní stav díky tomu, že nemám na potřebné léky !!!!!!!!!!
    K tomu ještě ref. Šluková když sepisovala se mnou další protokol, tak tam psala opět trvalé bydliště Ronkova, tak jsem jí musela rázně zastavit ve psaní, jelikož celá má složka je s novou adresou na Prahu 10 v Dubči a i když měla před sebou můj OP s ustřiženým rohem a žlutým lístečkem -potvrzení, že se mi dělá „nový“ OP s novou adresou , tak naprosto „vypnutá“ psala do protokolu nesmysly a navíc neuměla adresu ani opsat !!!!!! Místo jasně napsané ulice : NETLUCKÁ, napsala do protokolu opakovaně : NETLICKÁ !!!!!! Takhle je sociální pracovnice vám nápomocna v nejhorší životní situaci ??!!!! Jak to, že celá sociálka je pokaždé narvaná cikány, co tam během několikahodinového čekání stále chodí ven kouřit, jsou ve značkovém oblečení a v NAPROSTÉ POHODĚ !!! Kde berou na ty cigarety ??!!!!! Ze životního minima??? A kdo jim to schvaluje, když já celý život pracující, studující při zaměstnání se ne vlastní vinou dostanu do takovéhle situace, chodím žebrat a prosit a oni jsou v klidu a mají dost peněz ??!!! Pokaždé mají dobrou náladu, vyprávějí si opilecké zážitky atd atd ! A já hladová ,jsem již TŘI MĚSÍCE BEZ JAKÉHOKOLIV PŘÍJMU STÁLE NEMÁM ŽÁDNÝ PŘÍSPĚVĚK ??!!!!!!!! Chci opět stát na svých nohou,potřebuji jen na chvíli překlenout toto období a opět se vrátit do práce a mít zase nějakou jistotu, směr…Pomozte mi prosím, já nechci skončit na ulici a s taškou, pak už vůbec mě nikde nevezmou a nebo abych byla v blázinci !!! Mám vnoučátko a dcera teď čeká druhé, nemám ani šanci si jich užít, vídat se s nimi.. Jsem prostě už na samém dně a nemůžu dál… Nemůžu už ani volat, daleko pěšky nedojdu a spojení mám pouze emailem.

    Moc vás prosím o urychlené prověření mé žádosti , postoupení výplaty dávek
    a kontrolu pí. Jankové a pí. Urbanové, jak vůbec postupují ve schvalování žádostí !! V jakém stavu se vůbec má žádost nachází, kdy už konečně dostanu nějaký příspěvěk !!!!!!!!!!! Nikdo na nic nereaguje, jsem už v situaci, že uvažuji o tom se zabít.. Lékařka na psychiatrii mi na poslední kontrole řekla, že pokud se můj stav nezlepší, bude již muset hospitalizovat.., co dál, nechat se zavřít na psychiatrii…, tam bych alespoň dostala utlumující léky a stravu…

    Moc vám děkuji za ochotu a pomoc, Slaná Martina

    Slaná Martina
    r.č: 685828/1045
    Trv.bydliště : Praha 10- Dubeč
    Tel: 776 750 886
    Úřad práce- U Meteoru 676/8, Praha 8 . Žádost o Životní minimum a doplatek na bydlení. Podmínku mít trvalé bydliště a přehlásit se jsem do konce března splnila a všechny doklady již doložila.

  • Jana

   Mam dotas muj otec umžel 2014 mam na rok na pohžebne

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze