Nová kalkulačka 2024: Výpočet životní minimum od 1. ledna 2024

Na začátku roku 2024, dochází k několika změnám, v oblasti sociálních dávek (zvyšuje se rodičovský příspěvek, mění se normativní náklady na bydlení, bude nárok i na vyšší podporu v nezaměstnanosti, atd.).

Životní minimum, které je poměrně zásadním údajem v oblasti sociálních dávek, se ale v roce 2024 nemění. K zatím poslednímu zvýšení, došlo na začátku minulého roku. Od ledna 2024, nedochází k žádné změně. Platí stejné hodnoty, jako v předchozím roce.

Zvýšení životního a existenčního minima v roce 2024?

Během posledních několika roků, se měnilo životní minimum poměrně často. Nejprve to bylo z důvodu zhoršené ekonomické situace během epidemie COVID. Pak přišla válka na Ukrajině s tím spojené prudké zvýšení cen elektřiny a plyn. A velmi vysoká inflace.

Například v roce 2022, se životní minimum zvyšovalo dokonce 2x během jednoho roku. V roce 2023, došlo ke zvýšení na začátku roku. Pro rok 2024, ale žádná další změna není schválena. Vláda zřejmě očekává, že vysoká inflace už skončila, a nevidí tedy důvod pro další valorizaci.

O zvýšení životního a existenčního minima, může vláda rozhodnout i kdykoliv během roku (obecně by ke zvýšení mělo dojít, jakmile je inflace vyšší než 5% od posledního zvýšení). Pro změnu stačí, aby vláda vydala příslušné nařízení, není k tomu potřeba změna zákona.

Životní minimum přímo ovlivňuje například nárok na porodné, přídavky na dítě, příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení. Roli hraje i u příspěvku na péči, nebo v oblasti dávek pomoci ve hmotné nouzi.

Kolik je životní a existenční minimum od ledna 2024?

V roce 2024, platí stejné údaje jako v předchozím roce (není žádné zvýšení, a zatím se ani žádná další změna nepřipravuje):

Životní minimum 2024
Existenční minimum 3 130 Kč
Životní minimum jednotlivce 4 860 Kč
První osoba v domácnosti 4 470 Kč
Druhá (a další) osoba v domácnosti (*) 4 040 Kč
Dítě do 6 roků 2 480 Kč
Dítě od 6 do 15 roků 3 050 Kč
Dítě do 26 roků (**) 3 490 Kč

(*) Týká se všech dalších osob v rodině (ve společné domácnosti), které nejsou nezaopatřeným dítětem

(**) Týká se všech dětí až do 26 roků, které jsou nezaopatřeným dítětem, tj. například i student střední, vyšší odborné nebo vysoké školy

Kalkulačka: Výpočet životního a existenčního minima od 1. ledna 2024

Pro výpočet životního minima rodiny (více osob ve společné domácnosti), můžete použít tuto jednoduchou online kalkulačku.

Kalkulačka životní minimum 2024
Jednotlivec nebo rodina?
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Jednotlivec - 4860 Kč
První osoba - 4470 Kč
Dalsi osoby - 4040 Kč
Děti do 6 roků
2480 Kč
Děti od 6 do 15 roků
3050 Kč
Děti od 15 do 26 roků
3490 Kč
Výpočet

Životní minimum a nárok na sociální dávky v roce 2024

Životní minimum má přímý vliv na to, kolik jednotlivců nebo rodin, má nárok na různé sociální dávky. U některých dávek, se od toho, kolik je životní minimum, odvíjí i výše vyplácených dávek.

Životní minimum má je podstatné pro nárok na přídavky na dítě (na příspěvek na dítě je nárok, pokud je průměrný měsíční příjem rodiny, do 3,4 násobku životního minima) nebo na porodné (nárok je do 2,7 násobku životního minima).

Lidé s velmi nízkými příjmy (nebo ti, kdo jsou úplně bez příjmu), zase mohou mít nárok na příspěvek na živobytí (nebo obecně mohou mít nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi).

Životní minimum, ovlivňuje skoro všechny sociální dávky (je jen několik výjimek, jako je například rodičovský příspěvek, který se ale od 1. 1. 2024 zvyšuje o 50 000 Kč na 350 000 Kč).

Životní minimum 2024 a exekuce nebo insolvence

Aktuální hodnota životního minima pro jednotlivce, má vliv i na výpočet nezabavitelné částky při exekuci a insolvenci. Nezabavitelné minimum, bude v roce 2024 nižší, kvůli změnám u normativních nákladů na bydlení.

Kvůli zrušení paragrafu 26a (v zákoně o státní sociální podpoře) se od ledna 2024 snižuje nezabavitelné minimum. Nezabavitelná částka, která se používá pro výpočet srážek při exekuci nebo během insolvence, se snižuje o 933 Kč (pro dlužníka s manželkou a/nebo i dětmi, to vychází odlišně):

  • Nezabavitelné minimum při exekuci a insolvenci od 1. 1. 2024 = 12 705 Kč
  • Nezabavitelná částka za manželku, manžela či dítě od 1. 1. 2024 = 3 176 Kč
  • Hranice plně zabavitelné částky od 1. 1. 2024 = 28 586 Kč

Snížení nezabavitelné částky od ledna 2024, je opravdu velmi vysoké – hlavním důvodem je změna normativních nákladů na bydlení (pro výpočet exekuce v roce 2024 se používá částka 14 197 Kč, což je o 1400 Kč méně, než v minulém roce).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka 30000 Kč ihned na účet nebo v hotovosti. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka online bez potvrzení o příjmu ihned na účet. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Nová kalkulačka 2024: Výpočet životní minimum od 1. ledna 2024

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
  • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
  • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
  • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...