Sociální dávky v EU (v Evropské Unii)

Jaké jsou sociální dávky v Evropské unii? Máte možnost žádat o sociální dávky, pokud budete pracovat nebo pobývat někde v zahraničí? A pokud ano, jaké jsou podmínky? Podívejte se na stručný přehled informací o tom, jak to funguje se sociálními dávkami v rámci EU.

Nárok na sociální dávky v EU

V rámci EU (Evropské Unie) platí základní pravidlo v oblasti sociálních dávek, které určuje, že sociální zabezpečení občanů se odvíjí od země, ve které občan pracuje a odvádí sociální pojištění. V tom případě už pak nehraje roli, jestli je nebo není občanem dané země. Stejně tak i v ČR platí, že na sociální dávky má nárok ten, kdo má v ČR trvalé bydliště bez ohledu na státní občanství nebo národnost.

Toto ale neplatí u všech dávek, ale týká se to především těchto:

 • Dávky v nemoci
 • Dávky v mateřství a rovnocenné otcovské dávky
 • Dávky v invaliditě
 • Dávky ve stáří
 • Pozůstalostní dávky
 • Dávky při pracovních úrazech a nemocech z povolání
 • Pohřebné
 • Dávky v nezaměstnanosti
 • Předdůchodové dávky
 • Rodinné dávky

V případě, že člověk v některé zemi odvádí pojištění, pak se na něj automaticky vztahují stejná práva a povinnosti, jako na ostatní občany dané země. To se týká především zemí v rámci EU (Evropská unie), a dále se to vztahuje i na Švýcarsko, Norsko, Lichtenštejnsko a Island.

Na některé dávky v EU nemusíte mít nárok

Výše uvedené se ale nevztahuje automaticky na všechny peněžité dávky. U některých platí omezení. Týká se to především tzv. nepříspěvkových dávek. Ty jsou většinou vypláceny lidem, jejichž důchod či příjem nedosahuje určité úrovně. Další pravidla EU o koordinaci sociálního zabezpečení se nevztahují na sociální a léčebnou pomoc. Poskytnutí těchto dávek většinou závisí na vaší finanční situaci.

Kdy máte nárok na dávky v EU

Platí to, že pokud například pobíráte podporu v nezaměstnanosti v ČR, pak odchod do zahraničí (třeba za účelem hledání práce v Německu, v Rakousku nebo v Anglii), nebude mít na vaše práva vliv. To se týká především těchto dávek:

 • Zdravotní pojištění
 • Rodinné dávky
 • Invalidní nebo starobní důchod

Pokud nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, a odejdete do zahraničí, pak nárok na dávky máte i nadále v zemi, kde máte trvalé bydliště (tedy v ČR).

Jakmile si v zahraničí najdete práci, a začnete v dané zemi odvádět pojištění, bude vám vznikat nárok na další dávky i v dané zemi. Platí zde ale různá další pravidla a podmínky – úřady sociálního zabezpečení vyhodnocují nárok na dávky podle řady různých kritérií. O tom, který stát bude považován za stát vašeho bydliště, se pak rozhoduje v příslušném správním řízení (může zde být například podmínka minimální odpracované doby apod.).

Současně ale platí, že i když nemáte dostatečné peněžní prostředky pro zajištění svých základních potřeb ani potřeb vaší rodiny, nemůže vás nikdo nutit opustit hostitelskou zemi, pokud můžete prokázat, že i nadále hledáte zaměstnání a máte reálnou šanci ho najít.

Příklad – nárok na sociální dávky jinde v EU

Jeden ukázkový příklad jak by mohlo vypadat posouzení nároku na dávky.

Pan Novák byl propuštěn ze zaměstnání z důvodu nadbytečnosti. Je nezaměstnaný a pobírá podporu v nezaměstnanosti. Rozhodl se odejít do zahraničí (do Německa) a hledat si práci zde. Požádal tedy na Úřadu práce, aby mu byla podpora v nezaměstnanosti převedena do Německa. Následně se rozhodnul, že v Německu zůstane a požádal místní úřady o dávky v nezaměstnanosti. Jeho žádost ale byla zamítnuta.

Legislativa EU neukládá členským státům povinnost, aby vyplácely dávky k pokrytí základních potřeb nebo jiný druh sociální pomoci uchazečům o zaměstnání, kteří v jejich zemi hledají práci poprvé.

Pokud by zde ale pan Novák již nějakou dobu pracoval, a o práci přišel, jeho žádost by byla vyřízena kladně (při splněný všech místních podmínek).

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Krátkodobé půjčky bez registru. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčky od soukromých osob. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Sociální dávky v EU (v Evropské Unii)

komentáře 3
 • Custom avatar dominika 35

  dobrý den….přestěhovala jsem se za partnerem do německa. našla jsem zde práci do které jsem chodila jen dva dny ….stal se mi uráz ne pracovní vnitřní zlomenina kotníku. nyní mi přišel dopis z práce že se mám hlasit na místní pracovní uřad…..v čr jsem pracovala 10 let u jedné firmy …mám zde narok na socialní dávku?

 • Jana

  Dobrý den,mám dotaz. práce ve Švýcarsku od 1.5.2016, k 31.3.2018 výpověď pro nadbytečnost. Mám nárok na odstupné od zaměstnavatele? chci se přihlásit i na jejich úřad a zažádat o podporu v nezaměstnanosti. Od září mám slíbené nové místo mimo kanton ,ve kterém mám nyní bydliště i pracoviště.Odvádím vše zdravotní,sociální daně.. Jen si myslím zda bych neměl nárok na odstupné od zaměstnavatele.
  Díky moc za Vaši rychlou odpověď.
  S pozdravem Jana.

 • lubos

  Mam dotaz ohledne invalidniho duchodu chtel bych si zazadat v ceske republice ,beru invalidni v anglii ,bylo mi receno nemohu brat soucasne dva duchody,Pojisteni jsem odvadel doma i v zahraniciDekuji lubos

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok jenom zaměstnanci na HPP... více »
 • JanaDobrý den, prosím Vás, počítá se do vyměřovacího základu hpp... více »
 • MIroslavaDobrý den prosila bych vzor jak správně a jké kolinky... více »
 • VeronikaDobrý večer,jsem samozivitelka s 2detmi.13lety syn má přiznaný 1stupen závislosti,6tileta... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok pouze zaměstnanci, nebo dočasně... více »
 • MichaelaDobrý den, jsem měsíc vedena na úřadu práce. Mohu využít... více »