Sociální dávky v EU (v Evropské Unii)

Jaké jsou sociální dávky v Evropské unii? Máte možnost žádat o sociální dávky, pokud budete pracovat nebo pobývat někde v zahraničí? A pokud ano, jaké jsou podmínky? Podívejte se na stručný přehled informací o tom, jak to funguje se sociálními dávkami v rámci EU.

Nárok na sociální dávky v EU

V rámci EU (Evropské Unie) platí základní pravidlo v oblasti sociálních dávek, které určuje, že sociální zabezpečení občanů se odvíjí od země, ve které občan pracuje a odvádí sociální pojištění. V tom případě už pak nehraje roli, jestli je nebo není občanem dané země. Stejně tak i v ČR platí, že na sociální dávky má nárok ten, kdo má v ČR trvalé bydliště bez ohledu na státní občanství nebo národnost.

Toto ale neplatí u všech dávek, ale týká se to především těchto:

 • Dávky v nemoci
 • Dávky v mateřství a rovnocenné otcovské dávky
 • Dávky v invaliditě
 • Dávky ve stáří
 • Pozůstalostní dávky
 • Dávky při pracovních úrazech a nemocech z povolání
 • Pohřebné
 • Dávky v nezaměstnanosti
 • Předdůchodové dávky
 • Rodinné dávky

V případě, že člověk v některé zemi odvádí pojištění, pak se na něj automaticky vztahují stejná práva a povinnosti, jako na ostatní občany dané země. To se týká především zemí v rámci EU (Evropská unie), a dále se to vztahuje i na Švýcarsko, Norsko, Lichtenštejnsko a Island.

Na některé dávky v EU nemusíte mít nárok

Výše uvedené se ale nevztahuje automaticky na všechny peněžité dávky. U některých platí omezení. Týká se to především tzv. nepříspěvkových dávek. Ty jsou většinou vypláceny lidem, jejichž důchod či příjem nedosahuje určité úrovně. Další pravidla EU o koordinaci sociálního zabezpečení se nevztahují na sociální a léčebnou pomoc. Poskytnutí těchto dávek většinou závisí na vaší finanční situaci.

Kdy máte nárok na dávky v EU

Platí to, že pokud například pobíráte podporu v nezaměstnanosti v ČR, pak odchod do zahraničí (třeba za účelem hledání práce v Německu, v Rakousku nebo v Anglii), nebude mít na vaše práva vliv. To se týká především těchto dávek:

 • Zdravotní pojištění
 • Rodinné dávky
 • Invalidní nebo starobní důchod

Pokud nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, a odejdete do zahraničí, pak nárok na dávky máte i nadále v zemi, kde máte trvalé bydliště (tedy v ČR).

Jakmile si v zahraničí najdete práci, a začnete v dané zemi odvádět pojištění, bude vám vznikat nárok na další dávky i v dané zemi. Platí zde ale různá další pravidla a podmínky – úřady sociálního zabezpečení vyhodnocují nárok na dávky podle řady různých kritérií. O tom, který stát bude považován za stát vašeho bydliště, se pak rozhoduje v příslušném správním řízení (může zde být například podmínka minimální odpracované doby apod.).

Současně ale platí, že i když nemáte dostatečné peněžní prostředky pro zajištění svých základních potřeb ani potřeb vaší rodiny, nemůže vás nikdo nutit opustit hostitelskou zemi, pokud můžete prokázat, že i nadále hledáte zaměstnání a máte reálnou šanci ho najít.

Příklad – nárok na sociální dávky jinde v EU

Jeden ukázkový příklad jak by mohlo vypadat posouzení nároku na dávky.

Pan Novák byl propuštěn ze zaměstnání z důvodu nadbytečnosti. Je nezaměstnaný a pobírá podporu v nezaměstnanosti. Rozhodl se odejít do zahraničí (do Německa) a hledat si práci zde. Požádal tedy na Úřadu práce, aby mu byla podpora v nezaměstnanosti převedena do Německa. Následně se rozhodnul, že v Německu zůstane a požádal místní úřady o dávky v nezaměstnanosti. Jeho žádost ale byla zamítnuta.

Legislativa EU neukládá členským státům povinnost, aby vyplácely dávky k pokrytí základních potřeb nebo jiný druh sociální pomoci uchazečům o zaměstnání, kteří v jejich zemi hledají práci poprvé.

Pokud by zde ale pan Novák již nějakou dobu pracoval, a o práci přišel, jeho žádost by byla vyřízena kladně (při splněný všech místních podmínek).

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Krátkodobé půjčky bez registru. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčky od soukromých osob. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Sociální dávky v EU (v Evropské Unii)

Diskuse: 19
 • Custom avatar JK

  Dobry den prosim jak je to kdyz je pestounska rodina v zahranici viz.UK deti tam navstevuji skolu ale trvale maji stale v CR maji narok stale na pestounske davky z CR nebo o ne prijdou .Dekuji

 • marcela

  Dobrý den,

  bydlím sama bez rodičů, je mi 21 let a studuji dálkově nástavbové studium, obor podnikání, brigádně si vydělám zhruba 4000 kč měsíčně čistého. Měla bych tedy nárok na nějaké příspěvky na studium a bydlení?

  Předem děkuji moc za odpověd!
  S přáním hezkého dne Marcela.

 • Custom avatar Alena

  Dobry večer,prosím potřebovala bych poradit,mate někdo zkusenost jestli může brát můj manžel který pracuje v Rakousku od 10.03.2014 jako řezník,na mě která jsem od 1.4.2014 na úřadu práce nějaké peníze?před par dny jsem se to doslechla od několik lidi a tak mě zajímá jestli je to možné,máme dvě male děti 6 a 4 dcerky,které chodí do školky,vím že by jsme měli mít nárok na přídavky(které tedˇ budeme vyřizovat)na děti ale nic víc,mezitím co tam manžel pracuje dostal předvoláni na úřad tam v Rakousku a jak on to nazval tak je z něho tedˇ malý Rakušák 🙂 on je Slovák,má trvalé bydliště na Slovensku tady v ČR si zrušil přechodné a tedˇ má nejspíš přechodné v Rakousku.Budu vám moc vděčna pokud mi poradíte,děkuji ALA

 • Marek

  Dobry den…zajimam se ,jestli mam i ja narok na davky v nezamestnanosti.Jsem obcan SK a v čr jsem 8let jako osvč,samozrejme platim soc+zdrav.pojisteni.Jsem nucen ukoncit,mozna prerusit osvc a vratit se na svk.Mam tedy narok na podporu,v čr mam totiz jenom prechodny pobyt.Dekuji za kazdou odpoved.

 • Custom avatar Marie

  Máme v pěstounské péči chlapce, který má otce v Německu. V ČR nám nevzniká nárok na přídavky na děti a tak mám dotaz, zda chlapci by vznikl nárok na přídavky z Německa, kde jeho otec žije a pracuje.
  Děkuji.

 • David

  Můžu pobyrat daviky sociální. V anglii když děti chodí do školí v anglii

 • Custom avatar čermáková radka

  dobrý den.mám dotaz a předem děkuji za odpověd.se svým přítelem jsme vedeni jako druh a družka a jsme v evidenci úřadu práce.žijeme ještě se syny dvojčaty,dohromady naše rodina celkem pobírá dávky cca 15000 kč.peníze chodí složenkou na přítelovo jméno.nyní byl z evidence úřadu práce vyloučen a já se chci zeptat jestli přijdeme celkově o celý příjem nebo mě bude chodit polovina dávek na mé jméno,když mám vše v pořádku.děkuji radka čermáková

 • irena

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat ,jestli musím nahlásit na rakouském úřadu,že mé dítě ukončilo VŚ studium,tudíž mi asi zaniká nárok na přídavky,a když začne opět studovat,jestli mohu žádat znovu.děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Eva Škodová

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat. Jsem na MD, manžel jsem je zaměstnaný v DE. Zlomila jsem si nohu, manžel si nechal dát od dětské lékařky ošetřovné na dceru. Jak je to v Německu, bude ho někdo vyplácet a nebo bude doma zadarmo? Děkuji moc Eva

 • Custom avatar zdena

  Mam otázku
  Kolik se pobira v Německu ?manžel pracuje ,a viděla kolem 1000 € no mi by sme se chtěli tam odstěhovat budeme něco pobírat nějaké příspěveky ?
  Máme 4 děti

 • Custom avatar Míla

  Dobrý den.

  Moje dcera i se svým přítelem odešla před 12 lety do Velké Británie. Tam se jim narodily dvě děti, dcera s přítelem nebyli manželi. Nyní se bohužel stalo, že její přítel ( otec dětí ) ve Velké Británii v září 2016 zemřel.
  Chci se tedy zeptat, zda tyto děti mají ve Velké Británii nárok na sirotčí důchod po otci, který zemřel.

  Děkuji za odpověď. Míla

 • Custom avatar katka

  DOBRY DEN MAM 15LETEHO SYNA NENI TO ANI MESIC CO MU UMREL OTEC ALIMENTI POSILAL JEN 50K NESICNE NEVIM KOLIK MEL DUCHOD PROC MU POSILAL TAK MALO BUDE MIT NAROK PO JEHO SMRTI NA SIROTCI SYN JE SKOLOU POVINOU OTEC NEZIL V SPOLECNE DOM.UZ 14LET .DEKUJI

 • Custom avatar Alena Bečič

  Otázka bydliště není v zemích EU vyřešena.Jsem matka nemocného syna – autizmem kterého po 5 ti letém léčení v nemocnicích předali do domáci péče. Protože nemocnice zde nejsou považovány za bydliště a u mne musí pobývat kvůli péči 24 hod. denně, je zde ve Slovinsku na přechodném bydlišti.Trvalé bydliště má v ČR. Když požádal o invalidní důchod v ČR tak mu zrušili i zdravotní pojištěni, tak nyní nemá ani zdravotni péči a injekce na zmírnění jeho agresivity. To vše je proti zdravému rozumu a proti nařízeni EU protože osoba s težkým zdravotním postižením musí být dle nařízení EU zdravotně a sociálně chráněna a nesmí dojít do situace kdy je zcela bez zdravotní a socialní ochrany.Což se stalo,a syn je naprosto bezmocný,nemá zdravotní péči,je bez důchodu a nemá peníze na léky.

  Jaké zákony se vztahují na tento případ ?Ani jeden stát není příslušný. Syn je z MARZU .

 • Custom avatar ELENA

  Dobry den mnel bych dotaz ziji v Anglii rok a pracovala jsem 10 mesicu musela jsem ukoncit z duvodu otehotneni nyni nevim kam se obratit a jestli mam narok na nejake davky zadala jsem socialni urad a zamitli mi to z duvodu ze nejsem obcan UK nevim kam se dal obratit dekuji

 • Custom avatar JITKA

  DOBRÝ DEN,ŽIJI V RAKOUSKU KDE MÁM NAHLÁŠENOU ADRESU A SYNA 11MĚSÍCŮ,JAK POSTUPOVAT NEBO KAM SE OBRÁTIT,KDYŽ MI RAKOUSKÁ STRANA STÁLE NEVYPLÁCÍ PŘÍDAVKY,JSEM SAMOŽIVITELKA OD PŘÍTELE JSEM SE ODSTĚHOVALA PRO PSYCH.TÝRÁNÍ A NEZÁJEM O SYNA URADY TED PO MĚ CHTĚJÍ VYSVĚTLENÍ NAŠICH VZTAHŮ,JAKÝ TO MÁ PROSIM VÝZNAM PRO TO ZDA DÁVKY VYPLATÍ ZDA ZAMÍTNOU,SYN I JÁ PLATÍME ZDR.POJÍŠTĚNÍ,MÁ ZDE LÉKAŘE.JSEM V TÍŽIVÉ SITUACI DĚKUJI

 • Custom avatar michal

  dobry den chci se zeptat bydlim v chemnitzu a pracuji tady ale neberu dost penez abych zaplati najem muzete mi rict jestli mammnarok na prispevek na bydleni jsem tu s rodinou syn chodi do skoly a manzelka je na urau prace dekuji

 • Custom avatar dominika 35

  dobrý den….přestěhovala jsem se za partnerem do německa. našla jsem zde práci do které jsem chodila jen dva dny ….stal se mi uráz ne pracovní vnitřní zlomenina kotníku. nyní mi přišel dopis z práce že se mám hlasit na místní pracovní uřad…..v čr jsem pracovala 10 let u jedné firmy …mám zde narok na socialní dávku?

 • Jana

  Dobrý den,mám dotaz. práce ve Švýcarsku od 1.5.2016, k 31.3.2018 výpověď pro nadbytečnost. Mám nárok na odstupné od zaměstnavatele? chci se přihlásit i na jejich úřad a zažádat o podporu v nezaměstnanosti. Od září mám slíbené nové místo mimo kanton ,ve kterém mám nyní bydliště i pracoviště.Odvádím vše zdravotní,sociální daně.. Jen si myslím zda bych neměl nárok na odstupné od zaměstnavatele.
  Díky moc za Vaši rychlou odpověď.
  S pozdravem Jana.

 • lubos

  Mam dotaz ohledne invalidniho duchodu chtel bych si zazadat v ceske republice ,beru invalidni v anglii ,bylo mi receno nemohu brat soucasne dva duchody,Pojisteni jsem odvadel doma i v zahraniciDekuji lubos

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...