Formulář: Volba výše rodičovského příspěvku 2017

Rodičovský příspěvek je sociální dávka vyplácená v souvislosti s péčí o nejmladší dítě v rodině. Tato dávka je v celkové výši 220 000 Kč (resp. 330 000 Kč při narození dvojčat – od 1.1.2018). Je vyplácena maximálně do 4 roků věku nejmladšího dítěte (nebo do doby než je celá částka vyčerpána, nebo než se nejmladším dítětem v rodině stane jiné dítě atd.).

Volba výše rodičovského příspěvku 2017 – užitečné informace a kalkulačka:

Jaké jsou varianty rodičovského příspěvku?

U rodičovského příspěvku máte možnost (pokud jsou splněny příslušné podmínky) si zvolit výši měsíční platby, a tím i délku doby, po kterou je příspěvek vyplácen. Nejběžnější varianty jsou tyto:

  • Rodičovský příspěvek na 4 roky – prvních 9 měsíců od narození dítěte je to 7600 Kč měsíčně, zbytek doby do 4 roků dítěte je to 3800 Kč
  • Rodičovský příspěvek na 3 roky – zpravidla navazuje na mateřskou dovolenou (prvních 28 týdnů), tedy cca 30 měsíců je výše RP cca 7300 Kč
  • Rodičovský příspěvek na 2 roky – zpravidla navazuje na mateřskou dovolenou (prvních 28 týdnů), tedy cca 19 měsíců je výše RP cca 11500 Kč

Pokud jsou ale splněny podmínky, je možné volit libovolně dlouhou dobu vyplácení. Maximum jsou zmíněné 4 roky dítěte. Minimum je omezeno maximální výší rodičovského příspěvku 11500 Kč měsíčně (což je pak zmíněných cca 19 měsíců). Jinak ale může být zvoleno klidně 27 měsíců, 32 nebo i jakákoliv jiná doba.

Kdo může zvolit výši rodičovského příspěvku

Aby bylo možné zvolit jinou variantu rodičovského příspěvku (než je ta „základní“ na 4 roky), musí být možné alespoň u jednoho z rodičů stanovit vyměřovací základ. A je jedno, jestli u otce nebo matky. Stačí u jednoho z nich.

Vyměřovací základ je pak stejný jako ten, ze kterého se počítá mateřská (PPM, peněžitá pomoc v mateřství). Pokud nemá žena nárok na PPM, pak ani zpravidla nemůže sama volit výši/délku RP (je to pak možné jen na základě příjmů otce dítěte).

  • Pokud je možné stanovit vyměřovací základ, je možnost volby RP až do výše 7600 Kč měsíčně
  • Pokud je 70% ze třiceti násobku denního vyměřovacího základu vyšší nebo rovno 11500 Kč, pak je možnost zvolit rodičovský příspěvek v maximální výši, což je 11500 Kč
  • Pokud je 70% ze třiceti násobku denního vyměřovacího základu vyšší než 7600 Kč, ale méně než 11500 Kč, pak je možné zvolit rodičovský příspěvek do této výše (pokud by byl denní vyměřovací základ např. 400 Kč, pak 70% z 30-ti násobku je 8400 Kč, maximální výše RP pak může být 8400 Kč

Změna výše rodičovského příspěvku 1x za 3 měsíce

Změnu výše rodičovského příspěvku je pak možné provést maximálně jednou za 3 měsíce. Počet těchto změn, v průběhu čerpání RP, ale není omezen. Volbu výše RP je tak možné provést i několikrát.

Změna podmínek pro volbu výše rodičovského příspěvku od 1. 1. 2018

Od začátku roku 2018 začnou platit upravená pravidla pro volbu výše/délky RP. Bude odstraněn limit 11500 Kč měsíčně. Nově tak bude možné zvolit rodičovský příspěvek až do výše odpovídající PPM (tedy přes 30 tisíc korun). Celý rodičovský příspěvek tak bude možné vyčerpat už za 6 měsíců.

Nově také i ti, kdo nyní měli jen variantu na 4 roky (nezaměstnané ženy, studentky apod.), budou moci volit výši RP až do 7600 Kč.

Jak požádat o změnu výše RP během rodičovské?

Žádost je možné podat kdykoliv (maximálně ale jednou za 3 měsíce) na příslušném Úřadu práce. Pro podání žádosti o změnu slouží tento formulář. Pozor jen na to, že možnost volby RP je navázána na stav k datu narození dítěte. Pokud jste při narození dítěte nesplnili příslušné podmínky, možnost volby není, i kdyby se během rodičovské něco změnilo (třeba jste začali pracovat nebo měli vyšší příjem apod.).

Formulář ke stažení: Volba výše rodičovského příspěvku 2017

Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář: Volba výše rodičovského příspěvku 2017
Formulář: Volba výše rodičovského příspěvku 2017 Slouží pro volbu doby a výši čerpání rodičovského příspěvku. Rodič si může zvolit čerpání rodičovského příspěvku po dobu dvou, tří nebo čtyř let. Volbou doby čerpání si rodič zároveň volí k ní příslušnou výši příspěvku. Volbu lze provést pouze v tzv. rozhodných obdobích. Po učiněném rozhodnutí není možné vybranou možnost čerpání změnit. Volbu nelze uplatňovat zpětně.
ID formuláře VnRodP140101119
Verze formuláře 14 01 01 119
Aktuální verze od 41640
Velikost dokumentu 77,0 kB
Počet stran 1
Originál formuláře na MPSV.cz Online formulář
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader. Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).

Související formuláře a dokumenty – Volba výše rodičovského příspěvku 2017

Online formulář: Volba výše rodičovského příspěvku 2017

Tento formulář ke stažení slouží pouze jako vzorový. Oficiální formuláře dostat v tištěné podobě na každé pobočce Úřadu práce. Nebo je možné najít typ formuláře v online podobě přímo na webu ministerstva práce a sociálních věcí: http://portal.mpsv.cz/forms.

Tady můžete formulář žádosti vyplnit online v interaktivním průvodci. Pokud máte elektronický podpis, nebo používáte datovou schránku, pak vyplněný formulář můžete rodnou odeslat.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – SMS půjčka bez 1 Kč. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka na směnku Praha ihned. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Volba výše rodičovského příspěvku 2017

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze