Formulář: Volba výše rodičovského příspěvku

Aktuální formuláře – sociální dávky 2024

Aktuální verze formulářů pro sociální dávky, je možné najít i přímo na webu MPSV zde. Žádost o dávky, je možné vyřídit kompletně online (elektronicky, přes internet).

Rodičovský příspěvek, je možné vyřídit přes internet – viz online žádost na webu MPSV.cz

Rodičovský příspěvek je sociální dávka vyplácená v souvislosti s péčí o nejmladší dítě v rodině. Tato dávka je v celkové výši 300 000 Kč (resp. 450 000 Kč při narození dvojčat). Je vyplácena maximálně do 4 roků věku nejmladšího dítěte (nebo do doby než je celá částka vyčerpána, nebo než se nejmladším dítětem v rodině stane jiné dítě atd.).

Volba výše rodičovského příspěvku 2024 – užitečné informace a kalkulačka:

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2024

Rodičovský příspěvek se naposledy zvyšoval od začátku roku 2020. Vzhledem k vysoké inflaci, která je zde především za poslední dva roky, už tato sociální dávky, nemusí plně pokrývat potřeby rodin s dětmi či samoživitelek s dítětem. I to je jeden z důvodů, proč vláda prosadila zvýšení rodičovského příspěvku. Od 1. 1. 2024 se rodičovský příspěvek zvýší o 50 000 Kč.

V roce 2024 bude rodičovský příspěvek na jedno dítě 350 000 Kč. U dvojčat by to mohlo být až 525 000 Kč. Zvýšení se ale bude týkat jenom dětí, které se narodí až v roce 2024 (datum narození 1. 1. 2024 a dále). Pro dříve narozené děti se nic nemění.

Jaké jsou varianty rodičovského příspěvku?

U rodičovského příspěvku máte možnost (pokud jsou splněny příslušné podmínky) si zvolit výši měsíční platby, a tím i délku doby, po kterou je příspěvek vyplácen.

 • pokud nebyl nárok na mateřskou (PPM), pak je maximální částka do 13 000 Kč měsíčně
 • pokud byl nárok na mateřskou (*), pak je maximální částka ve výši 30ti násobku vyměřovacího základu pro PPM
 • Maximální měsíční částka v roce 2024 je 53 910 Kč

(*) Stačí, pokud je možné příslušný vyměřovací základ, stanovit alespoň u jednoho rodiče. Pokud například žena neměla nárok na mateřskou, u rodičovského příspěvku by mohlo stačit, pokud je v žádosti doložen příjem otce dítěte

Kdo může zvolit výši rodičovského příspěvku

Aby bylo možné zvolit jinou variantu rodičovského příspěvku (než je ta „základní“ do 13 000 Kč měsíčně), musí být možné alespoň u jednoho z rodičů stanovit vyměřovací základ. A je jedno, jestli u otce nebo matky. Stačí u jednoho z nich.

Vyměřovací základ je pak stejný jako ten, ze kterého se počítá mateřská (PPM, peněžitá pomoc v mateřství). Pokud nemá žena nárok na PPM, pak ani zpravidla nemůže sama volit výši/délku RP (je to pak možné jen na základě příjmů otce dítěte).

 • Pokud je možné stanovit vyměřovací základ, je možnost volby RP až do výše 30 násobku vyměřovacího základu pro PPM
 • Pokud není možné ani u jednoho rodiče stanovit vyměřovací základ, pak je maximální částka do 13 000 Kč měsíčně (u dvojčat do 19 500 Kč)

Změna výše rodičovského příspěvku 1 x za 3 měsíce

Změnu výše rodičovského příspěvku je pak možné provést maximálně jednou za 3 měsíce. Počet těchto změn, v průběhu čerpání RP, ale není omezen. Volbu výše RP je tak možné provést i několikrát.

Jak požádat o změnu výše RP během rodičovské?

Žádost je možné podat kdykoliv (maximálně ale jednou za 3 měsíce) na příslušném Úřadu práce. Pro podání žádosti o změnu slouží tento formulář. Pozor jen na to, že možnost volby RP je navázána na stav k datu narození dítěte. Pokud jste při narození dítěte nesplnili příslušné podmínky, možnost volby není, i kdyby se během rodičovské něco změnilo (třeba jste začali pracovat nebo měli vyšší příjem apod.).

Formulář ke stažení: Volba výše rodičovského příspěvku

Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář: Volba výše rodičovského příspěvku
Formulář: Volba výše rodičovského příspěvku 2017 Slouží pro volbu doby a výši čerpání rodičovského příspěvku. Rodič si může zvolit čerpání rodičovského příspěvku po dobu dvou, tří nebo čtyř let. Volbou doby čerpání si rodič zároveň volí k ní příslušnou výši příspěvku. Volbu lze provést pouze v tzv. rozhodných obdobích. Po učiněném rozhodnutí není možné vybranou možnost čerpání změnit. Volbu nelze uplatňovat zpětně.
ID formuláře VnRodP140101119
Verze formuláře 14 01 01 119
Aktuální verze od 41640
Velikost dokumentu 77,0 kB
Počet stran 1
Originál formuláře na MPSV.cz Online formulář
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader. Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).

Související formuláře a dokumenty – Volba výše rodičovského příspěvku

Online formulář: Volba výše rodičovského příspěvku

Tento formulář ke stažení slouží pouze jako vzorový. Oficiální formuláře dostat v tištěné podobě na každé pobočce Úřadu práce. Nebo je možné najít typ formuláře v online podobě přímo na webu ministerstva práce a sociálních věcí: http://portal.mpsv.cz/forms.

Tady můžete formulář žádosti vyplnit online v interaktivním průvodci. Pokud máte elektronický podpis, nebo používáte datovou schránku, pak vyplněný formulář můžete rodnou odeslat.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – SMS půjčka bez 1 Kč. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka na směnku Praha ihned. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Volba výše rodičovského příspěvku

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...