Podpora v nezaměstnanosti 2020

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2020? Jaká je maximální podpora, a jaké jsou podmínky pro její získání? Jsou od nového roku 2020 nějaké změny? Na to a na další otázky se vám pokusíme odpovědět v následujících odstavcích. Najdete zde jak obecné informace o tom, co dělat při ztrátě zaměstnání, a na jaké dávky máte nárok. Sami si pak můžete spočítat, jaká by byla vaše podpora v nezaměstnanosti: Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2020.

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

V roce 2020 nedochází v systému poskytování finanční podpory pro nezaměstnané k žádným výrazným změnám. Liší se jen základní částka, od které se odvíjí výpočet maximální částky podpory v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci. Základní podmínky pro nárok na získání sociální podpory od státu při ztrátě zaměstnání zůstávají stejné. Platí tedy, že nárok má ten kdo:

 • při ztrátě zaměstnání nepobírá odstupné od posledního zaměstnavatele, pokud ano, podpora začne být vyplácena až po uplynutí doby, po kterou je nárok na odstupné (odstupné sice zaměstnavatel zpravidla vyplatí jednorázově s poslední výplatou, ale k výplatě podpory dojde, až po skončení doby za jakou náleželo odstupné – jeden, dva, tři nebo i více měsíců)
 • žadatel o podporu musí být fyzická osoba s trvalým pobytem na území České republiky
 • žadatel musí za poslední 2 roky, před podáním žádosti o podporu splnit podmínku minimálně 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění (tj. musí být minimálně 12 měsíců zaměstnaný v takovém pracovním poměru, při kterém je hrazeno důchodové pojištění – tj. hlavní nebo vedlejší pracovní poměr, nebo dohoda o pracovní činnosti apod.) nebo
 • pokud žadatel v uplynulých 2 letech nesplňuje podmínku 12-ti měsíců zaměstnání, může se mu případně započítat tzv. náhradní doba  – rodičovská dovolená, výkon veřejné služby, pobírání invalidního důchodu nebo dlouhodobá dobrovolnická činnost)

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2020?

To, kolik bude vaše podpora v nezaměstnanosti, záleží na těchto parametrech:

 • jakou formou byl ukončen pracovní poměr (například pokud zaměstnanec podá výpověď bez vážného důvodu, podpora se již od prvního měsíce krátí na 45% z průměrné čisté mzdy)
 • na tom, jaký je váš věk (lidé do 50-ti roků mají nárok jen na 5 měsíců podpory v nezaměstnanosti, lidé ve věku 50 – 55 roků mají nárok na 8 měsíců a lidí nad 55 roků mají nárok na 11 měsíců
 • kolik byla vaše průměrná čistá mzda (poslední 3 měsíce, před ukončením pracovního poměru, platí ale omezení, že maximální podpora může být 19 389 Kč , resp. při rekvalifikaci můžete maximálně dostat 21 729 Kč).

Jaká přesně bude vaše podpora v nezaměstnanosti, si můžete sami spočítat – viz kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2020.

Podpora v nezaměstnanosti a OSVČ

Pokud jste zaměstnaní a máte OSVČ jako vedlejší činnost, pak při ztrátě zaměstnání nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. I přes to, že máte podnikání jen jako vedlejší činnost, při ztrátě zaměstnání se automaticky stáváte OSVČ na hlavní činnost. Takže nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti. A to bez ohledu na to, jestli z tohoto podnikání máte nebo nemáte nějaké příjmy. Řešením takové situace je včas ukončit nebo alespoň pozastavit činnost OSVČ. Rozhodující je, aby toto ukončení nebo dočasné přerušení proběhlo datumově dříve než ukončení pracovního poměru.

Pokud máte OSVČ jako hlavní činnost a končíte, můžete o podporu v nezaměstnanosti žádat pouze v případě, že jste odváděli odvody na důchodové pojištění.

Nezaměstnanost a sociální a zdravotní pojištění

Pokud jste vedení na úřadu práce, tak bez ohledu na to, jestli dostáváte nebo nedostáváte podporu v nezaměstnanosti – zdravotní pojištění za vás platí stát. Proto má smysl registrovat se na úřadu práce, i když víte, že nesplníte podmínky pro získání podpory v nezaměstnanosti. Placení zdravotního pojištění je ze zákona povinné. Pokud je za vás neplatí stát (studenti nebo nezaměstnaní) nebo zaměstnavatel, musíte si ho platit sami. To platí jak pro OSVČ, tak i pro všechny ostatní – i pro ty, kdo nepodnikají.

Pokud tedy nejste vedeni na úřadu práce, ani nepodnikáte, měli byste si sami platit zdravotní pojištění – to je 13,5% z minimální mzdy, tj. pro rok 2020 je to aktuální částka 1 971 Kč měsíčně. V opačném případě vám bude naskakovat penále a časem se můžete dostat do problémů s vysokým dluhem za zdravotní pojištění

Sociální pojištění stát za lidi vedené na Úřadu práce neplatí, ale doba, po kterou jste vedeni na úřadu práce, se započítává jako účast na důchodovém pojištění (tj. započítává se do doby, kterou musíte splnit, abyste měli nárok na důchod). Maximálně se vám ale takto započítá doba 3 roky, resp. 1 rok.

Další informace a formuláře

O podporu v nezaměstnanosti se žádá na úřadu práce – podle místa vašeho trvalého bydliště. Na místě pak budete potřebovat osobní doklady + dokumenty od vašeho zaměstnavatele – zápočtový list, informace o příjmech a o nároku na odstupné. Dále by vás také mohly zajímat tyto dokumenty a formuláře:

Máte nějaký dotaz ohledně podpory v nezaměstnanosti, není vám něco jasné nebo potřebujete s něčím poradit? Zeptejte se v diskuzi pod tímto článkem. Pokusíme se vám poradit.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Citi půjčka bez ručitele. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Rychlá půjčka před výplatou ihned. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Podpora v nezaměstnanosti 2020

komentářů 77
 • Custom avatar Lucie Laníková

  Dobrý den, manžel ukončil zaměstanání dohou a následně nastoupil do práce na dohodu, která mu nebyla prodloužena. Odpracoval u firmy jeden měsíc. Zaevidoval se na Úřad práce a dnes mu přišlo vyjádření, že bude dostávat podporu necelých 8.000 ,- a že je to spočítáné z posledního zaměstnání. Podle zjištěných informací se ale podpora počítá za poslední 3 měsíce……Jak to tedy je? Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, počítá se to vždy z posledního zaměstnání. Pokud zaměstnání trvalo delší dobu, pak se počítá průměrný příjem za poslední čtvrtletí. Pokud trvalo kratší dobu, pak se počítá z této kratší doby.

 • Custom avatar Paulová

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakou část mi budou strhávat z podpory na exekuci, mám exekuci na plat, na vyplácení podpory v nezaměstnanosti jsem podmínky splnila. Od 13.2. mi byl přiznán invalidní důchod II.stupně. Děkuji za odpověď. Exekuce je přednostní, zdravotní pojišťovna. Děkuji

 • Jan K

  Dobrý den,
  jak se vypočítá podpora, pokud jsem byl první polovinu roku zaměstnancem a druhou polovinou roku osvč?
  Jako osvč jsem si bohužel moc nevydělal.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, podpora v nezaměstnanosti se vypočítává z poslední pojištěné činnosti, tj. u vás by to mělo být z příjmů jako OSVČ. Nerozhodují ale samotné příjmy, ale odvody (sociální).

 • Michaela Š.

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s podporou v nezaměstnanosti po RD, pokud smlouva se zaměstnavatelem byla na dobu určitou. Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2011 na 2 roky po 3 měsících mi skončila pracovní smlouva. V březnu 2013 jsem plynule přešla na druhou RD opět na 2 roky. Nyní si chci začít hledat práci. Chci se zeptat z čeho se vypočítá výše podpory. Děkuji za odpověď
  Michaela

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, výše podpory se v tomto případě počítá na základě průměrné mzdy v ČR v předhozím roce. Tj aktuálně by to bylo 1 a 2 měsíc = 15% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 3662 Kč, 3 a 4 měsíc = 12% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 2929 Kč a 5 a další měsíc = 10% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 2685 Kč

 • Jana M.

  Dobrý den,
  mám dotaz ohledně nároku na podporu v nezaměstnanosti. Jsem OSVČ, pokud bych přerušila živnost k 1.7.2014 a požádala o podporu počítají se ty 2 roky od 1.7.2012-1.7.2014 /čili v této době musím mít splněnou podmínku 12 měsíců účast na sociálním pojištění?/ Já mám od 1.7.2012 účast na soc. pojiš.celkem 3měsíce,v roce 2013 mám 3 měsíce a v roce 2014 bych měla 6měsíců dohromady tedy 12 měsíců. Mám tedy nárok na podporu v nezaměstnanosti? Děkuji a přeji příjemný den.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ano zohledňuje se doba posledních 24 měsíců před podáním žádosti.

 • Custom avatar KaPRÁL jAN

  Přítelkyně končí v podnikání,má nárok na podporu???Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud splňuje podmínku účasti na důchodovém pojištění v délce 12 měsíců za poslední 2 roky pak ano.

 • Custom avatar Dagmar

  Dobrý den, byla jsem 10 měsíců v pracovní neschopnosti, ze zdravotních důvodů jsem podala výpověď ze zaměstnání a podnik mi pro úřad práce dal potvrzení o pravděpodobném měsíčním výdělku 8543 Kč a přitom před nemocenskou jsem měla čistý měsíční příjem v rozmezí 12000 až 13000 Kč. Nemocenskou jsem měla 8200 Kč. Jak je možné, že pro Uřad práce mám tak malý pravděpodobný příjem. Předem děkuji za odpověď. Dagmar

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, to bohužel netuším, proč máte takto spočítaný příjem. Je otázka zda část příjmu nebyla placena formou nějakých provizí nebo zda vám část příjmu nedával zaměstnavatel „bokem“. Pokud máte pocit, že zaměstnavatel spočítal průměrný příjem špatně, je potřeba obrátit se na něj. I mzdová účetní, nebo kdo vám to počítal mohla udělat chybu.

 • Custom avatar Anna

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat když jsem se zaevidovala na ÚP 27.9 2017 po 3letech po mateřské.Požádala jsem si hned o podporu,a 12.10 2017 mi přišlo rozhodnutí dostanu tento měsíc peníze děkují

 • Custom avatar Jaroslava Kursová

  Dobrý den, syn žádá o podporu v nezaměstnanosti, v roce 2015 byl student a nevykonával žádnou činnost, v roce 2016 pracoval 7 měsíců a v roce 2017 6 měsíců. Na Úřadě práce na něm chtějí ELDP za rok 2015, 2016 a 2017. Kdo mu vydá ELDP za rok 2015, když byl student a nic si neplatil?
  Děkuji J. Kursová

 • Custom avatar Zuzana

  Dobrý den, prosím o informaci, zda mi bude vyplácen příspěvek v nezaměstnanosti pokud od současného zaměstnavatele odejdu na vlastní žádost ze zdravotních důvodů. Nemohu již nadále vykonávat manuální činnost kterou jsem tam vykonávala (pokojská).
  Předem děkuji za odpověď Zuzana

 • Custom avatar Lenka

  Dobrý den ukončila jsem činnost OSVČ a nastoupila do zaměstnání. Bohužel jsem odpracovala jen 2 měsíce a budu se evidovat na úřadu práce. Z jakých výdělků se bude počítat podpora v nezaměstnanosti?. Moc děkuji za odpověd.Lenka

 • Custom avatar Terka

  Chci se zeptat kdyz jsem.si jeden den vydelala 1200kc na brigade a vzapeti mi byla pokracena podpora o 5000kc je to mozne 🙁

 • Custom avatar karel.fintor@seznam.cz

  Posledních 5 let jsem pracoval jako zaměstnanec v Rakousku,veškteré odvody jsem odváděl u nich. Po ztrátě zaměstnání se musím hlásit na úřadě práce v čr,kde je samozřejmě výše podpory v nezaměstnanosti úplně jinde než v Rakousku.
  Myslím si,že tohle by se mělo v eu nějak vyřešit,tohle je výslovně okrádání lidí.Proč se dívají na trvalý pobyt a né na to ,že 5 let sociálí systém v rakousku pobíral nemalé dávky a když by měli platit ,tak běž do čech ať platí češi,kteří nedostali na dávkách za 5 let ani korunu!
  Tady je to hodně přes čáru!!!! Páni poslanci,ministři ,měli by jste se probudit!

 • EVA

  Chtěla bych se zeptat z čeho se mi vypočítá podpora . K 30.9.2018 jsem ukončila pracovní poměr a hned na to se mi naskytla příležitost na práci , ale jen na záskok za nemocnou paní.Mělo by to být na 2 měsíce a pak budu muset na UP. Bude mi vypočítaná podpora z této práce nebo z předchozího zaměstnání.

 • Custom avatar Jirka

  Dobry den chci se zeptat 21.6.jsem ukoncil pracovni pomer a bylo to s porusenim te vypovedni 2mesicni lhuty protoze sem potreboval nastoupit hned a zamestnavatel me nechtel pustit od 21.6. Jsem teda zamestnan jako ridic a od 23.9. Jsem na neschopence protoze sem prisel o ridicsky prukaz a neschopenku budu mit do 30.11. Chci se zeptam kdyz od 1.12. Nastoupim na urad prace budu mit pak narok na podporu kdyz to vychazi az na 21.12. Ta 6mesicni lhuta kdy nesmim mit vypoved s porusenim kazne od predesliho zamestnavatele dekuji za odpoved

 • Custom avatar Milan Grym

  Dobrý den. Mám dotaz. Pracoval jsem ve firmě 5 let. Dal jsem výpověď ze zdravotních důvodů s 2 měsíční výp. lhůtou a zaměstnavatel mi ji podepsal, bez výhrad, čímž dle mého názoru zdravotní důvody potvrdil.Nenabídl mi jiné místo. Úřad práce mi dělá problémy a chce po mě potvrzení mého lékaře o zdravotních problémech, které mi nedovolují tuto činnost vykonávat(to bych pochopil).ÚP však po mně chce i vyjádření mého dnes již bývalého zaměstnavatele k mým zdravotním důvodům.(Což nechápu!!).Zaměstnavatel samozřejmě odmítá.Absolvoval jsem výstupní prohlídku, kde však nic konkrétního není.Hrozí mi snížení podpory na 45%.Jsem alergický na plíseň a prach.Mám dokonce průkazné foto z mé bývalé práce, kde je zřetelná plíseň na zdech.Jsem zoufalý a nevím kde se ještě obrátit.Clověk poctivě maká léta a pak se k němu takto zachovají!Děkuji předem za odpověď. Milan

 • Custom avatar Roman

  Dobrý den,prosím o definici pojmu-dlouhodobě nezaměstnaný.Děkuji.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucie ČižmárováDOBRÝ den potřebuji si vytisknout formuláře a nevím jak na... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok jenom zaměstnanci na HPP... více »
 • JanaDobrý den, prosím Vás, počítá se do vyměřovacího základu hpp... více »
 • MIroslavaDobrý den prosila bych vzor jak správně a jké kolinky... více »
 • VeronikaDobrý večer,jsem samozivitelka s 2detmi.13lety syn má přiznaný 1stupen závislosti,6tileta... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok pouze zaměstnanci, nebo dočasně... více »