- Příspěvek na bydlení 2022
- Nový formulář – příspěvek na bydlení od 1. 7. 2022
- Solidární příspěvek na ubytování Ukrajinců od dubna 2022
- Kalkulačka: Výpočet příspěvku na bydlení – zvýšení od 1. 1. 2022
- Normativní náklady na bydlení 2022
- Formulář: Žádost o příspěvek na bydlení
- Formulář: Doklad o výši nákladů na bydlení
- Přídavky na děti 2022
- Jednorázový příspěvek na dítě 5000 Kč v roce 2022
- Kalkulačka: Přídavky na děti od 1.7.2022
- Kalkulačka: Přídavky na dítě od 1.4.2022
- Kalkulačka alimenty 2022: doporučená výše výživného na dítě
- Formulář: Žádost o přídavek na dítě
- Formulář: Potvrzení o studiu
- Formulář: Doklad o výši ročního příjmu
- Formulář: Doklad o výši čtvrtletního příjmu
- Hmotná nouze 2022
- Příspěvek na živobytí 2022
- Výpočet příspěvku na živobytí 2022
- Kalkulačka doplatek do životního minima 2022
- Doplatek na bydlení
- Kalkulačka doplatek na bydlení
- Hmotná nouze: mimořádná okamžitá pomoc 2022
- Formulář: Žádost o příspěvek na živobytí
- Formulář: Žádost o doplatek na bydlení
- Formulář: Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc
- Rychlá půjčka do 15 minut – až 20 000 Kč na cokoliv
- Nebankovní půjčky ihned na ruku v hotovosti – 100 000 Kč nebo i více
- Půjčka v hotovosti nebo na účet až 70 000 Kč bez zástavy a bez ručitele
- Akce: Půjčka 30 000 Kč na 30 dní zcela zdarma – bez úroků a bez poplatků!
- Půjčka do 20 000 Kč pro OSVČ – bez ručitele a bez zástavy
- Rychlá půjčka 5000 Kč ihned na účet i bez potvrzení o příjmu
- Okamžitá online půjčka – úvěrový limit až do 50 000 Kč
- Která půjčka do výplaty do 10 tisíc korun je nejvýhodnější?
- Půjčka 5000 Kč bez registru ihned na účet
- Půjčka 30 000 Kč – peníze ještě dnes v hotovosti na ruku
- Soukromé online půjčky – výhodné a férové podmínky
- Rychlá půjčka 15000 Kč bez registru
- Půjčka 200 000 Kč na cokoliv bez ručení
- Půjčka ihned v hotovosti na ruku – peníze kdykoliv i o víkendu
- Půjčka 50000 Kč v hotovosti na ruku ihned
- Půjčka v hotovosti ihned Praha
- Půjčka před výplatou do 10000 Kč bez doložení příjmu
- Online konsolidace půjček bez zástavy a bez ručitele
- Půjčka do 10000 Kč okamžitě všem
- Půjčka do 100000 Kč bez registru a bez ručitele
Podpora v nezaměstnanosti 2022
Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2022? Jaká je maximální podpora, a jaké jsou podmínky pro její získání? Jsou od nového roku 2022 nějaké změny? Na to a na další otázky se vám pokusíme odpovědět v následujících odstavcích. Najdete zde jak obecné informace o tom, co dělat při ztrátě zaměstnání, a na jaké dávky máte nárok. Sami si pak můžete spočítat, jaká by byla vaše podpora v nezaměstnanosti: Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2022.
Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?
V roce 2022 nedochází v systému poskytování finanční podpory pro nezaměstnané k žádným výrazným změnám. Liší se jen základní částka, od které se odvíjí výpočet maximální částky podpory v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci. Základní podmínky pro nárok na získání sociální podpory od státu při ztrátě zaměstnání zůstávají stejné. Platí tedy, že nárok má ten kdo:
- při ztrátě zaměstnání nepobírá odstupné od posledního zaměstnavatele, pokud ano, podpora začne být vyplácena až po uplynutí doby, po kterou je nárok na odstupné (odstupné sice zaměstnavatel zpravidla vyplatí jednorázově s poslední výplatou, ale k výplatě podpory dojde, až po skončení doby za jakou náleželo odstupné – jeden, dva, tři nebo i více měsíců)
- žadatel o podporu musí být fyzická osoba s trvalým pobytem na území České republiky
- žadatel musí za poslední 2 roky, před podáním žádosti o podporu splnit podmínku minimálně 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění (tj. musí být minimálně 12 měsíců zaměstnaný v takovém pracovním poměru, při kterém je hrazeno důchodové pojištění – tj. hlavní nebo vedlejší pracovní poměr, nebo dohoda o pracovní činnosti apod.) nebo
- pokud žadatel v uplynulých 2 letech nesplňuje podmínku 12-ti měsíců zaměstnání, může se mu případně započítat tzv. náhradní doba – rodičovská dovolená, výkon veřejné služby, pobírání invalidního důchodu nebo dlouhodobá dobrovolnická činnost)
Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2022?
To, kolik bude vaše podpora v nezaměstnanosti, záleží na těchto parametrech:
- jakou formou byl ukončen pracovní poměr (například pokud zaměstnanec podá výpověď bez vážného důvodu, podpora se již od prvního měsíce krátí na 45% z průměrné čisté mzdy)
- na tom, jaký je váš věk (lidé do 50-ti roků mají nárok jen na 5 měsíců podpory v nezaměstnanosti, lidé ve věku 50 – 55 roků mají nárok na 8 měsíců a lidí nad 55 roků mají nárok na 11 měsíců
- kolik byla vaše průměrná čistá mzda (poslední 3 měsíce, před ukončením pracovního poměru, platí ale omezení, že maximální podpora může být od 1.1.2022 ve výši 21 488 Kč , resp. při rekvalifikaci můžete maximálně dostat 24 081 Kč).
Jaká přesně bude vaše podpora v nezaměstnanosti, si můžete sami spočítat – viz kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2022.
Podpora v nezaměstnanosti a OSVČ
Pokud jste zaměstnaní a máte OSVČ jako vedlejší činnost, pak při ztrátě zaměstnání nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. I přes to, že máte podnikání jen jako vedlejší činnost, při ztrátě zaměstnání se automaticky stáváte OSVČ na hlavní činnost. Takže nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti. A to bez ohledu na to, jestli z tohoto podnikání máte nebo nemáte nějaké příjmy. Řešením takové situace je včas ukončit nebo alespoň pozastavit činnost OSVČ. Rozhodující je, aby toto ukončení nebo dočasné přerušení proběhlo datumově dříve než ukončení pracovního poměru.
Pokud máte OSVČ jako hlavní činnost a končíte, můžete o podporu v nezaměstnanosti žádat pouze v případě, že jste odváděli odvody na důchodové pojištění.
Jaká přesně bude vaše podpora v nezaměstnanosti, si můžete sami spočítat – viz kalkulačka podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ 2022.
Nezaměstnanost a sociální a zdravotní pojištění
Pokud jste vedení na úřadu práce, tak bez ohledu na to, jestli dostáváte nebo nedostáváte podporu v nezaměstnanosti – zdravotní pojištění za vás platí stát. Proto má smysl registrovat se na úřadu práce, i když víte, že nesplníte podmínky pro získání podpory v nezaměstnanosti. Placení zdravotního pojištění je ze zákona povinné. Pokud je za vás neplatí stát (studenti nebo nezaměstnaní) nebo zaměstnavatel, musíte si ho platit sami. To platí jak pro OSVČ, tak i pro všechny ostatní – i pro ty, kdo nepodnikají.
Pokud tedy nejste vedeni na úřadu práce, ani nepodnikáte, měli byste si sami platit zdravotní pojištění – to je 13,5% z minimální mzdy (ta se od 1.1.2022 zvyšuje na 16 200 Kč), tj. pro rok 2022 je to aktuální částka 2 187 Kč měsíčně. V opačném případě vám bude naskakovat penále a časem se můžete dostat do problémů s vysokým dluhem za zdravotní pojištění
Sociální pojištění stát za lidi vedené na Úřadu práce neplatí, ale doba, po kterou jste vedeni na úřadu práce, se započítává jako účast na důchodovém pojištění (tj. započítává se do doby, kterou musíte splnit, abyste měli nárok na důchod). Maximálně se vám ale takto započítá doba 3 roky, resp. 1 rok.
Další informace a formuláře
O podporu v nezaměstnanosti se žádá na úřadu práce – podle místa vašeho trvalého bydliště. Na místě pak budete potřebovat osobní doklady + dokumenty od vašeho zaměstnavatele – zápočtový list, informace o příjmech a o nároku na odstupné. Dále by vás také mohly zajímat tyto dokumenty a formuláře:
- Formulář: Žádost o podporu v nezaměstnanosti
- Formulář: Žádost o zařazení do evidence zájemců o zaměstnání
- Základní poučení uchazeče o zaměstnání
- Formulář: Žádost o zprostředkování zaměstnání
Máte nějaký dotaz ohledně podpory v nezaměstnanosti, není vám něco jasné nebo potřebujete s něčím poradit? Zeptejte se v diskuzi pod tímto článkem. Pokusíme se vám poradit.
Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Citi půjčka bez ručitele. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Rychlá půjčka před výplatou ihned. Uvidíte, že nebudete zklamáni.
Dobrý den,
Mám trochu neobvyklý případ. Byl jsem do 13.8. jako OSVČ cca 13 let. 21.8. jsem nastoupil do zaměstnání kde jsem ve zkušební době skončil -24.8. a šel ÚP. Do dalšího zaměstnání jsem nastoupil 4.9. a bohužel také ve zkušební době skončil 14.9. a znovu se registroval na ÚP. Vzniknul mě nárok na podporu jak v před prvním zaměstnáním tak i po druhém?
Dobrý den.
Podepsala jsem dohodu o rozvázání pracovního poměru.
Uvedeným důvodem pro ukončení je soustavné méně závažné porušování povinností a vypsány jsou pozdní příchody v červenci včetně předem nahlášeného dopoledního příchodu do práce při návratu z dovolené.
Dohoda jasně vyjadřuje, že ukončit pracovní poměr chtěl zaměstnavatel, nikoli já. A že to není z mé strany.
Ale žádné vážné důvody z mé strany jako nemoc, péče o někoho atd. v ní samozřejmě uvedeny nejsou, když to bylo ze strany zaměstnavatele, že jsem byla novému kolegovi nesympatická, když jsem ho zaučovala. Nejdříve mi dal nadřízený papír, že vytvářím nepříjemnou atmosféru na pracovišti s možností výpovědi z jiných důvodů a pak použil ten nový kolega s nadřízeným jako záminku pozdní příchody v měsíci dovolených, i když jsem je měla z většiny přímo od nadřízeného předem ústně schválené, ještě než nový kolega nastoupil.
Dostanu tedy v případě dohody s uvedeným důvodem soustavné méně závažné porušování podporu v nezaměstnanosti 65% nebo jen 45% z čisté mzdy?
Děkuji.
dobrý den chtěl bych se zeptat od 11.9.2017 jsem na up brno venkov
a byla mi přiznána podpora v nezaměstnanosti
tak nevím kdy mi dojde první vyplacená podpora
je to už víc jak měsíc.děkuji
Dobrý den chtěla jsem se zeptat když jsem se zaevidovala na ÚP 27.9 2017 po 3letech po mateřské.Požádala jsem si hned o podporu,a 12.10 2017 mi přišlo rozhodnutí dostanu tento měsíc peníze děkují
Dobrý den, syn žádá o podporu v nezaměstnanosti, v roce 2015 byl student a nevykonával žádnou činnost, v roce 2016 pracoval 7 měsíců a v roce 2017 6 měsíců. Na Úřadě práce na něm chtějí ELDP za rok 2015, 2016 a 2017. Kdo mu vydá ELDP za rok 2015, když byl student a nic si neplatil?
Děkuji J. Kursová
Dobrý den, prosím o informaci, zda mi bude vyplácen příspěvek v nezaměstnanosti pokud od současného zaměstnavatele odejdu na vlastní žádost ze zdravotních důvodů. Nemohu již nadále vykonávat manuální činnost kterou jsem tam vykonávala (pokojská).
Předem děkuji za odpověď Zuzana
Dobrý den ukončila jsem činnost OSVČ a nastoupila do zaměstnání. Bohužel jsem odpracovala jen 2 měsíce a budu se evidovat na úřadu práce. Z jakých výdělků se bude počítat podpora v nezaměstnanosti?. Moc děkuji za odpověd.Lenka
Chci se zeptat kdyz jsem.si jeden den vydelala 1200kc na brigade a vzapeti mi byla pokracena podpora o 5000kc je to mozne 🙁
Posledních 5 let jsem pracoval jako zaměstnanec v Rakousku,veškteré odvody jsem odváděl u nich. Po ztrátě zaměstnání se musím hlásit na úřadě práce v čr,kde je samozřejmě výše podpory v nezaměstnanosti úplně jinde než v Rakousku.
Myslím si,že tohle by se mělo v eu nějak vyřešit,tohle je výslovně okrádání lidí.Proč se dívají na trvalý pobyt a né na to ,že 5 let sociálí systém v rakousku pobíral nemalé dávky a když by měli platit ,tak běž do čech ať platí češi,kteří nedostali na dávkách za 5 let ani korunu!
Tady je to hodně přes čáru!!!! Páni poslanci,ministři ,měli by jste se probudit!
Chtěla bych se zeptat z čeho se mi vypočítá podpora . K 30.9.2018 jsem ukončila pracovní poměr a hned na to se mi naskytla příležitost na práci , ale jen na záskok za nemocnou paní.Mělo by to být na 2 měsíce a pak budu muset na UP. Bude mi vypočítaná podpora z této práce nebo z předchozího zaměstnání.
Dobry den chci se zeptat 21.6.jsem ukoncil pracovni pomer a bylo to s porusenim te vypovedni 2mesicni lhuty protoze sem potreboval nastoupit hned a zamestnavatel me nechtel pustit od 21.6. Jsem teda zamestnan jako ridic a od 23.9. Jsem na neschopence protoze sem prisel o ridicsky prukaz a neschopenku budu mit do 30.11. Chci se zeptam kdyz od 1.12. Nastoupim na urad prace budu mit pak narok na podporu kdyz to vychazi az na 21.12. Ta 6mesicni lhuta kdy nesmim mit vypoved s porusenim kazne od predesliho zamestnavatele dekuji za odpoved
Dobrý den. Mám dotaz. Pracoval jsem ve firmě 5 let. Dal jsem výpověď ze zdravotních důvodů s 2 měsíční výp. lhůtou a zaměstnavatel mi ji podepsal, bez výhrad, čímž dle mého názoru zdravotní důvody potvrdil.Nenabídl mi jiné místo. Úřad práce mi dělá problémy a chce po mě potvrzení mého lékaře o zdravotních problémech, které mi nedovolují tuto činnost vykonávat(to bych pochopil).ÚP však po mně chce i vyjádření mého dnes již bývalého zaměstnavatele k mým zdravotním důvodům.(Což nechápu!!).Zaměstnavatel samozřejmě odmítá.Absolvoval jsem výstupní prohlídku, kde však nic konkrétního není.Hrozí mi snížení podpory na 45%.Jsem alergický na plíseň a prach.Mám dokonce průkazné foto z mé bývalé práce, kde je zřetelná plíseň na zdech.Jsem zoufalý a nevím kde se ještě obrátit.Clověk poctivě maká léta a pak se k němu takto zachovají!Děkuji předem za odpověď. Milan
Dobrý den,prosím o definici pojmu-dlouhodobě nezaměstnaný.Děkuji.
Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, když budu pobírat podporu v nezaměstnanosti 11 měsíců (mám 57 roků) co se bude dít dále po tomto období, pokud nenastoupím do zaměstnání nebo OSVČ. Budu vyřazena z evidence uchazečů a budu muset sama platit zdravotní pojištění ?
Nerozumím větě v článku viz níže – poslední řádek.
Sociální pojištění stát za lidi vedené na Úřadu práce neplatí, ale doba, po kterou jste vedeni na úřadu práce, se započítává jako účast na důchodovém pojištění (tj. započítává se do doby, kterou musíte splnit, abyste měli nárok na důchod). Maximálně se vám ale takto započítá doba 3 roky, resp. 1 rok.
Děkuji za odpověď
V evidenci uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce, můžete být i poté, co vám skončí nárok na podporu. K vyřazení dochází zpravidla v případech, kdy odmítnete nastoupit do nějakého zaměstnání, které vám nabídne Úřad práce, nebo pokud neplníte povinnosti uchazeče o zaměstná ap. – důvodů může být více, viz paragraf 30, zákon o zaměstnanosti.
Samotné skončení nároku na podporu ale určitě není důvodem pro vyřazení.
K sociálnímu pojištění – do nároku na důchod se vám započítává buď doba, kdy pracujete (a zaměstnavatel za vás platí důchodové pojištění). Nebo se tam může započítat i náhradní doba důchodového pojištění. To je například doba péče o dítě do 4 roků (rodičovská). Nebo doba, kdy jste vedená na Úřadu práce. V té době, za vás stát platí jen zdravotní pojištění. Sociální neplatí. Doba v evidenci na Úřadu práce, se ale může započít pro důchod.
Viz konkrétně:
(2) Pojištění jsou při splnění podmínek stanovených v tomto zákoně účastny dále
a) osoby vedené v evidenci Úřadu práce České republiky – krajské pobočky, popřípadě pobočky pro hlavní město Prahu (dále jen „krajská pobočka Úřadu práce“) jako uchazeči o zaměstnání po dobu, po kterou jim náleží podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci, a v rozsahu nejvýše 3 let též po dobu, po kterou jim tato podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáleží, s tím, že tato doba 3 let se zjišťuje zpětně ode dne vzniku nároku na důchod, doba, po kterou podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáležela před dosažením věku 55 let, se do ní započítává v rozsahu nejvýše 1 roku, a nezapočítává se do ní jiná náhradní doba pojištění nebo doba pojištění, které se kryjí s dobou, po kterou je osoba vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání; za dobu, po kterou náleží podpora v nezaměstnanosti, se přitom považuje též doba, po kterou se podpora v nezaměstnanosti neposkytuje z důvodu, že osobě vedené v evidenci uchazečů o zaměstnání přísluší odstupné, odbytné nebo odchodné,
Dobrý den,
chci se zeptat, jestli doba, kdy se přihlásím k dobrovolné účasti na placení důchodového pojištění se zohlední při získání nároku na podporu v nezaměstnanosti. Mám započítáno něco přes 10 měsíců od zaměstnavatele a 4 měsíce jsem si hradila sama, nicméně pracovní úřad mi nárok na podporu zamítnul s tím, že se počítá jenom doba zaměstnání a platby jako OSVČ a tímto nesplňuji podmínku úhrady 12 měsíců..
Děkuji za odpověď
Účast na dobrovolném důchodovém pojištění se vám započítává pro nárok na důchod. Na podporu v nezaměstnanosti to nemá vliv. Viz zákon o zaměstnanosti – doba důchodového pojištění musí být získána zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností
§ 39
(1) Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který
a) získal v rozhodném období (§ 41) zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu32g) v délce alespoň 12 měsíců (dále jen „předchozí zaměstnání“); překrývají-li se doby důchodového pojištění, započítávají se jen jednou,
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.