Podpora v nezaměstnanosti 2018

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2018? Jaká je maximální podpora, a jaké jsou podmínky pro její získání? Jsou od nového roku 2018 nějaké změny? Na to a na další otázky se vám pokusíme odpovědět v následujících odstavcích. Najdete zde jak obecné informace o tom, co dělat při ztrátě zaměstnání, a na jaké dávky máte nárok. Sami si pak můžete spočítat, jaká by byla vaše podpora v nezaměstnanosti: Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2018.

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

V roce 2018 nedochází v systému poskytování finanční podpory pro nezaměstnané k žádným výrazným změnám. Liší se jen základní částka, od které se odvíjí výpočet maximální částky podpory v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci. Základní podmínky pro nárok na získání sociální podpory od státu při ztrátě zaměstnání zůstávají stejné. Platí tedy, že nárok má ten kdo:

 • při ztrátě zaměstnání nepobírá odstupné od posledního zaměstnavatele, pokud ano, podpora začne být vyplácena až po uplynutí doby, po kterou je nárok na odstupné (odstupné sice zaměstnavatel zpravidla vyplatí jednorázově s poslední výplatou, ale k výplatě podpory dojde, až po skončení doby za jakou náleželo odstupné – jeden, dva, tři nebo i více měsíců)
 • žadatel o podporu musí být fyzická osoba s trvalým pobytem na území České republiky
 • žadatel musí za poslední 2 roky, před podáním žádosti o podporu splnit podmínku minimálně 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění (tj. musí být minimálně 12 měsíců zaměstnaný v takovém pracovním poměru, při kterém je hrazeno důchodové pojištění – tj. hlavní nebo vedlejší pracovní poměr, nebo dohoda o pracovní činnosti apod.) nebo
 • pokud žadatel v uplynulých 2 letech nesplňuje podmínku 12-ti měsíců zaměstnání, může se mu případně započítat tzv. náhradní doba  – rodičovská dovolená, výkon veřejné služby, pobírání invalidního důchodu nebo dlouhodobá dobrovolnická činnost)

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2018?

To, kolik bude vaše podpora v nezaměstnanosti, záleží na těchto parametrech:

 • jakou formou byl ukončen pracovní poměr (například pokud zaměstnanec podá výpověď bez vážného důvodu, podpora se již od prvního měsíce krátí na 45% z průměrné čisté mzdy)
 • na tom, jaký je váš věk (lidé do 50-ti roků mají nárok jen na 5 měsíců podpory v nezaměstnanosti, lidé ve věku 50 – 55 roků mají nárok na 8 měsíců a lidí nad 55 roků mají nárok na 11 měsíců
 • kolik byla vaše průměrná čistá mzda (poslední 3 měsíce, před ukončením pracovního poměru, platí ale omezení, že maximální podpora může být 15 024 Kč, resp. při rekvalifikaci můžete maximálně dostat 16 837 Kč).

Jaká přesně bude vaše podpora v nezaměstnanosti, si můžete sami spočítat – viz kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2018.

Podpora v nezaměstnanosti a OSVČ

Pokud jste zaměstnaní a máte OSVČ jako vedlejší činnost, pak při ztrátě zaměstnání nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. I přes to, že máte podnikání jen jako vedlejší činnost, při ztrátě zaměstnání se automaticky stáváte OSVČ na hlavní činnost. Takže nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti. A to bez ohledu na to, jestli z tohoto podnikání máte nebo nemáte nějaké příjmy. Řešením takové situace je včas ukončit nebo alespoň pozastavit činnost OSVČ. Rozhodující je, aby toto ukončení nebo dočasné přerušení proběhlo datumově dříve než ukončení pracovního poměru.

Pokud máte OSVČ jako hlavní činnost a končíte, můžete o podporu v nezaměstnanosti žádat pouze v případě, že jste odváděli odvody na důchodové pojištění.

Nezaměstnanost a sociální a zdravotní pojištění

Pokud jste vedení na úřadu práce, tak bez ohledu na to, jestli dostáváte nebo nedostáváte podporu v nezaměstnanosti – zdravotní pojištění za vás platí stát. Proto má smysl registrovat se na úřadu práce, i když víte, že nesplníte podmínky pro získání podpory v nezaměstnanosti. Placení zdravotního pojištění je ze zákona povinné. Pokud je za vás neplatí stát (studenti nebo nezaměstnaní) nebo zaměstnavatel, musíte si ho platit sami. To platí jak pro OSVČ, tak i pro všechny ostatní – i pro ty, kdo nepodnikají.

Pokud tedy nejste vedeni na úřadu práce, ani nepodnikáte, měli byste si sami platit zdravotní pojištění – to je 13,5% z minimální mzdy, tj. pro rok 2018 je to aktuální částka 1 647 Kč měsíčně. V opačném případě vám bude naskakovat penále a časem se můžete dostat do problémů s vysokým dluhem za zdravotní pojištění

Sociální pojištění stát za lidi vedené na Úřadu práce neplatí, ale doba, po kterou jste vedeni na úřadu práce, se započítává jako účast na důchodovém pojištění (tj. započítává se do doby, kterou musíte splnit, abyste měli nárok na důchod). Maximálně se vám ale takto započítá doba 3 roky, resp. 1 rok.

Další informace a formuláře

O podporu v nezaměstnanosti se žádá na úřadu práce – podle místa vašeho trvalého bydliště. Na místě pak budete potřebovat osobní doklady + dokumenty od vašeho zaměstnavatele – zápočtový list, informace o příjmech a o nároku na odstupné. Dále by vás také mohly zajímat tyto dokumenty a formuláře:

Máte nějaký dotaz ohledně podpory v nezaměstnanosti, není vám něco jasné nebo potřebujete s něčím poradit? Zeptejte se v diskuzi pod tímto článkem. Pokusíme se vám poradit.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Citi půjčka bez ručitele. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Rychlá půjčka před výplatou ihned. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Podpora v nezaměstnanosti 2018

komentářů 70
 • Custom avatar Jana Břemková

  Budu přecházet plynule k druhému zaměstnavateli,mám nárok u prvního na odstupné.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ano

 • Custom avatar Milan Rubek

  Od 1.3.2012 pracuji jako OSVČ, platím si zdravotní i sociální pojištění. Moje výdělky jsou v současné době tak malé,že nestačí pokrýt mé životní náklady.
  Prosím o podání zprávy zdali za této situace mohu ukonči práci jako OSVČ a zažádat o podporu v nezaměstnanosti.
  Děkuji za Vaši zprávu
  Milan Rubek
  Osady Ležáků 766
  53973 Skuteč

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ukončit činnost jako OSVČ můžete pochopitelně kdykoliv z jakéhokoliv důvodu. Jestli budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti = to záleží jestli splňujete příslušné podmínky nároku na podporu, viz informace výše.

 • Custom avatar kateřina

  Dobrý den chci se zeptat na dobu po kterou žadatel musí splnit odpracovaných 12 měsíců, jelikož vy zde máte uvedeno 3 roky a na jiných stránkách jsou 2 roky a pro mě je to velice důležité děkuji katka

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, jsou to pochopitelně poslední 2 roky, ty 3 roky byl jen překlep, již je opraveno, děkuji za upozorněnní.

 • Custom avatar Oldřich

  Dobrý den, při přihlášení na ÚP 7.ledna 2014 mně bylo sděleno, že k výpočtu podpory v nezaměstnanosti musím předložit nové daňové přiznání za 2013.Proč nelze předložit DP 2012 a musí se čekat do března./daňové přiznání se dá těžko uzavírat z důvodu docházení plateb atd. dříve./Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den toto je upraveno v zákonu o zaměstnanosti – č. 435/2004 Sb.:
   § 50 (2) Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci u uchazeče o zaměstnání, který naposledy před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání vykonával samostatnou výdělečnou činnost, se stanoví procentní sazbou z posledního vyměřovacího základu21) v rozhodném období přepočteného na 1 kalendářní měsíc.

 • Custom avatar Monika

  Dobry den, od 8.2.2013 jsem v pracovni neschopnosti,zatím stále trva. Zaměstnáná jsem byla od roku 2004, ale výpověď jsem dostala po prvni pracovni neschopnosti (8.10.2012-28.11.2012 kdy se poté zamestnavatel dozvedel o planovane operaci) vypoved k 28.2.2013, po ukončení pracovni neschopnosti (ukonceni bude během tohoto mesice napr. 31.3.2014)se budu hlásit na úřad práce, dostanu podporu v nezaměstnanosti? Popr. Muzu si doplatit sociální pojištěni abych splnila podminku 12m z posledních 2 roků? Popr.co muzu dělat abych nebyla bez fin.prostredku a nemusela jsem spoléhat jen na finance od manžela. Děkuji za radu.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, sociální pojištění se doplatit nedá – buďto je splněna podmínka doby v zaměstnání nebo ne. Pokud nebudete mít nárok na odstupné nebo podporu v nezaměstnanosti, pak můžete žádat o sociální dávky hmotné nouze – ale u nich se bude posuzovat i příjem manžela. Takže nárok byste měla jen v případně pokud vaše společné příjmy budou nižší než zákonná částka na živobytí.

   • Custom avatar Monika

    Dobry den, děkuji za odpověd. Mám doplňující otazku, kdyz byl ukončen pracovni poměr k 28.2.2013 a od 8.2.2013 jsem v pracovni neschopnosti bez přerušení neschopenky mám tyto mesice započteny pro výpočet podpory na ÚP(mám zaplacené sociální pojištěni) ? Děkuji moc.

    • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

     Dobrý den, podpora v nezaměstnanosti se nevypočítá z nemocenských dávek, ale z posledního příjmu. Tedy z posledního platu, pokud v rozhodném období tento příjem není, pak se postupuje podle příslušných předpisů – případně se podpora v nezaměstnanosti stanovuje z průměrné mzdy v ČR. Vzhledem k tomu že zaměstnání skončilo, tak nemáte nyní hrazené sociální pojištění, zdravotní pojištění v době pracovní neschopnosti resp. následně při evidenci v úřadu práce za vás bude hradit stát.

   • Custom avatar Radek

    Blbost. Dělal jsem na OSSZ a vím, že pokud chybí určitá menší doba člověku na důchod, dá se tato doba vyplatit a tím může vzniknout stav pro přiznání starobního důchodu.

 • Custom avatar Vojtěch

  Dobrý den,

  pracoval jsem 11 měsíců v Austrálii při studiu, předtím 5 let v ČR na HPP. Nyní jsem se vrátil do Čech.

  Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti a případně z čeho se mi bude vypočítávat?

  Díky za odpověď

  V.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, nárok na podporu v nezaměstnanosti byste měl mít – podmínkou je že jste v posledních 2 letech pracoval nejméně 12 měsíců, což by mělo být splněno. Doba práce v Austrálii se vám nezohlední (práce v zahraničí se zohledňuje jen u zemí EU + u podobných zemí – např. Švýcarsko). Vzhledem k tomu že u vás v rozhodném období není možné stanovit příjem, pak se dle mého výše podpory v nezaměstnanosti bude odvíjet od průměrné mzdy v ČR.

 • Custom avatar Elena

  Dobrý den,
  pracovni poměr jsem skončila dohodou k datu 28.2.2014. Je to současně i datum konce rodičovské dovolené (do 3 let věku dítěte). Po dobu rodičovské dovolené jsem nepracovala. Podpora v nezaměstnanosti mi bude počítána v minimální výši. Zajímalo by mě, zda by mělo nějaký význam kdybych nastoupila jako záskok do nového zaměstnání. Pravděpodobně by se jednalo pouze o jeden měsíc. Měla bych poté opět nárok na podporu v nezaměstnanosti, resp. na její zbytek? A z čeho by se mi počítala? Z toho nového výdělku, i kdyby šlo jen o jediný měsíc?

  Děkuji za odpověď.
  E.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, podpora v nezaměstnanosti se počítá z posledního zaměstnání, takže pokud nastoupíte i na kratší dobu – jeden měsíc – bude se podpora počítat z tohoto posledního zaměstnání. Nárok na podporu mít budete – základní podmínka je to, že za poslední 2 roky máte odpracováno nejméně 12 měsíců. Doba na rodičovské dovolené se započítává jako doba v zaměstnání (resp. náhradní doba)

 • Custom avatar jitka

  Dobrý den,jsem na podpoře,která by mi nyní měla končit zatím se mi bohužel nepodařilo zaměstnání najít a tak bych se chtěla zeptat zda mám nárok na nějakou soc. podporu.? Musím si o ni požádat a kde? Nemám žádné zkušenosti co se soc. dávek týká toteď jsem je nepotřebovala,takže si nejsem jistá zda mám vůbec na nějaké dávky nárok.

  Děkuji za odpověď. Jitka

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud nemáte žádné příjmy tak můžete mít nárok na dávky hmotné nouze. Viz příspěvek na živobytí: https://socialni-davky-2014.eu/hmotna-nouze-prispevek-na-zivobyti/. U něj ale záleží mimo jiné i na tom, jestli žijete sama nebo ve společné domácnosti s dalšími osobami – pak by se posuzoval i příjem těchto osob. O dávky hmotné nouze se žádá také na Úřadu práce.

 • Custom avatar Eva

  Dobrý den, v lednu mi skončila smlouva na dobu určitou a ještě ten týden jsem nastoupila do nového zaměstnáni. Tam jsem odpracovala asi týden a onemocněla jsem. Pracovní neschopnost stále trvá a já jsem dnes obdržela Ukončení pracovní smlouvy ve zkušební době. Pokud se půjdu přihlásit na úřad práce z čeho se vypočítává výše podpory, předchozí kalendářní čtvrdletí, nebo poslední zaměstnavatel? Předem děkuji za odpověď.
  Eva

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, podpora v nezaměstnanosti se počítá z příjmu od posledního zaměstnavatele. Pokud jste odpracovala alespoň 21 dní, pak se to počítá z tohoto, pokud ne tak se stanoví, tzv. pravděpodobný výdělek, tedy to kolik byste si vydělal, pokud byste pracovala.

 • Custom avatar Karla

  Dobrý den,
  chci se zeptat jaká je výše výpočtu podpory v nezaměstnanosti v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele výpověď podle § 52 písm.f) zákona č.262/2006 Sb., nenašla jsem konkrétní výši, jestli ve výši 45% nebo 65%. Zaměstnavatel nabízí dohodu o ukončení.
  Je otázka jít do sporu a nechat si dát výpověď a nechat vypsat do zápočtového listu důvody a postoupit další právní kroky nebo podepsat dohodu ( pokud bude podpora ve stejné výši jako, když mi dá zaměstnavatel výpověď) a konat právní kroky…s ostaními zaměstnanci.
  Děkuji za rady.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, mám za to, že v tomto případě byste měla mít nárok na plnou podporu. Zákon hovoří o krácení, jen pokud se jedná o zvlášť hrubé porušení, což je paragraf 52, písmeno g, nebo pokud podává výpověď zaměstnanec. Nejsem si ale 100% jistá, resp. neznám všechny interní předpisy, pokud chcete mít jistotu obraťte se na 844 844 803, což je kontaktní linka MPSV které toto řeší.

 • Custom avatar Petra

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat jak je s s podporou v nezaměstnanosti během rodičovské dovolené. Během rodičovské dovolené mi skončil pracovní poměr který byl na dobu určitou. Dostala se ke mě informace, že bych prý měla nárok na podporu v nezaměstnanosti i když jsem na rodičovské dovolené. Ráda bych se zeptala co je na tom pravda.
  děkuji za informaci

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud vám skončil pracovní poměr během rodičovské dovolené, tak po jejím skončení budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ta se ale bude odvíjet od průměrné mzdy v ČR a nyní by to vycházelo na cca 3500 Kč měsíčně.

 • Jana K

  Dobrý den, budu ukončovat 6-ti letou mateřskou dovolenou, zaměstnavatel mě zaměstná na dobu 1 měsíce a poté jsme domluveni na výpovědi zaměstnavatelem – bez odstupného. Bude někdo na pracovním úřadě řešit to, že nedostanu odstupné a nechci ho po zaměstnavateli vymáhat? Nebo by bylo lepší, abych podala výpověď já ze závažných důvodů viz. zákon č. 435/2004 Sb. §5c, a to z důvodu péče o dítě do 4 let? nevím jestli bych pak vůbec měla nárok na podporu a zda by to bylo procentuelně stejné jako u výpovědi zaměstnavatelem. Velice děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, podle zákona jsou jen 3 možnosti, jak se ukončuje pracovní poměr – výpověď podáte vy, pak nemáte nárok na odstupné. Výpověď podává zaměstnavatel – pak vám musí vyplatit odstupné (kromě některých specifických případů). Nebo je pracovní poměr ukončený dohodou – a pak je to věc vaší vzájemné dohody. Pokud ukončíte pracovní poměr dohodou – bez vážných důvodů, budete mít nižší podporu (po celou dobu jen 45%), takže výhodnější pro vás bude ukončit pracovní poměr výpovědí ze strany zaměstnavatele nebo alespoň dohodou s odkazem na vážené důvody.

 • Custom avatar Lucka

  Dobrý den
  31.3. mi končila rodičovská dávka.Od 1.-3. jsem pracovala,ale z důvodu hlídání dítěte,jsem musela dát vypověd.Z čeho se mi bude počítat podpora a v jaké výši?Děkuji

 • Custom avatar Jozef

  Dobry den, Chcel by som sa opytat na nasledovnu zalezitost : Mam dvojite obcianstvo SR aj CR, trvaly pobyt v SR aj v CR. V SR poberam riadny starobny dochodok od 10/2013. V CR mam narok na riadny starobny dochodok od 19.6.2014 /predlzeny o 8 mesiacov/. V CR pracujem /platim poistne a vsetky odvody/ od roku 1995 do 30.3.2014, odkedy som nezamesntany. Bol som PN od 10.10.2013 do 29.3.2014. Pracovny pomer bol na dobu urcitu. Mam narok na podporu v nezamestnanosti??? Vopred dakujem za Vasu odpoved a ostavam s pozdravom.

 • Custom avatar Tat`ána

  Dobrý den. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti (mám rozhodnuti u sebe)-ale po dobu 4 měsíců ještě nic ne dostala. Co musim dělat? Na úřadu práce řekly, že musim cekat. Mužu psát stižnost???
  Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, a nemáte náhodou vyplacené odstupné od zaměstnavatele – v takovém případě se totiž podpora vyplácí až po skončení doby, za kterou vám náleželo odstupné. Jinak ale to aby vám podpora nebyla vyplácena 4 měsíce je velmi nestandardní.

   • Custom avatar Tat`ána

    Dobrý den. Odstupné ne mám- jsem OSVC.

 • Maroš Marcin

  Dobrý den,
  na úřadě práce jsem registrovaný od 5.3.2014. Do dnešního dne mi nepřišlo rozhodnutí o výši podpory v nezaměstnanosti. Chci se zeptat, jestli mi přijdou peníze už tento měsíc, i přesto že zatím nemám to rozhodnutí.
  Předem děkuji za odpověď.
  S pozdravem
  Maroš Marcin

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud zatím nebylo vydáno rozhodnutí a pokud nenabylo právní moci, tak vám podpora vyplacena nebude.

 • Hlaváč

  velký omyl v článku paní Králová,důchodové pojištění osvč je povinné nikoliv dobrovolné, jak je uvedeno v článku s pozdravem Hlaváč

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, děkuji za upozornění, máte pochopitelně pravdu, nepovinné je pouze nemocenské pojištění, nevím jak se to tam mohlo dostat, opravila jsem.

 • Milena Blazkova

  Dobrý den,
  syn odmaturoval v kvetnu 2012 a do 27.5.2013 byl bez prace.27.5.2013 podepsal pracovni smlouvu na dobu neurcitou dnes byl donucen podepsat vypoved dohodou k 30.4.2014.Bude mit narok na podporu?Predpokladam ze i za 4 dny v kvetnu 2013 odvadel soc.davky
  Dekuji

 • Custom avatar Adriana

  Přeji dobrý den,

  od května roku 2013 pečuji o osobu blízkou – pokud péči přeruším a požádám o podporu v nezaměstnanosti, tak z čeho tato podpora je vypočtena.
  Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud není možné v rozhodném období stanovit průměrný příjem, pak se vychází z průměrné mzdy v ČR – podobně jako třeba u studentů nebo třeba u matek po návratu z rodičovské dovolené. Aktuálně by to bylo za první měsíc cca 3500 Kč.

 • Custom avatar Kateřina

  Dobrý den,
  právě jsem dala výpověď v práci s klasickou dvouměsíční výpovědní lhůtou, která mi bude končit v červnu. Když se v červenci půjdu přihlásit na úřad práce, budu mít již tento měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti?

  Děkuji moc za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, to jestli budete mít nárok na podporu záleží na tom jestli splňujete podmínku minimální odpracované doby. Pokud ano, tak na podporu nárok určitě máte. Pokud jste podal výpověď bez vážného důvodu, pak je výše podpory krácena. Po celou dobu byste měla nárok jen 45% z průměrné mzdy.

   • Custom avatar KATEŘINA

    Dobrý den,
    děkuji moc za Vaši odpověď. Jen bych se ještě ráda zeptala, kdy přesně se mám na ÚP přihlásit? V červnu, když ještě budu ve výpovědní lhůtě a nebo stačí až po jejím uplynutí? A jak vůbec jsou ty doby pro přihlášení na ostatních úřadech?
    Nemám s tím zkušenosti.

    Děkuji moc za veškeré informace.

    • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

     Dobrý den, na ÚP byste se měla evidovat do 3 dní od skočení zaměstnání (v době kdy budete ještě zaměstnaná tam nemá cenu chodit, to by vás nemohli zaevidovat). Není to ale „povinnost“, evidence na UP je dobrovolná, můžete tam jít i později, pak vám ale vzniká mimo jiné například povinnost začít si platit zdravotní pojištění.

 • Custom avatar KATEŘINA

  Ještě jednou dobrý den,
  děkuji moc za Váš čas. Ve firmě pracuji 2,5 roku, výpověď je podána bez vážného důvodu. Nejspíše nebudu mít možnost, vybrat si během těchto dvou výpovědních měsíců všechnu dovolenou. Mám nárok na proplacení zbylé dovolené, i když jsem výpověď podala já?

  Ještě jednou Vám moc děkuji za Vaše odpovědi, za informace a čas.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud vám zaměstnavatel neumožní vybrat si dovolenou, tak vám ji při vašem odchodu proplatí – to je dáno zákonem a na důvodu ukončení pracovního poměru zde nezáleží.

 • Custom avatar Alena

  Dobrý den, mám dotaz ohledně podpory v nezaměstnanosti. Na konci května mi bude končit pracovní smlouva a její prodloužení se nechystá. Chci se zeptat zda budu mít nárok na podporu když jsem zaměstnaná od 5. 6. 2013 a smlouvu mám do 31. 5. 2014. Tedy bez pár dnů to bude jeden rok. Vím, že na podporu má člověk nárok pokud odpracuje alespoň 12 měsíců za poslední 2 roky. Tedy sociální odvádím 12 měsíců, ale není to přesně rok. Budu mít nárok na podporu?
  Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, podle mých informací se opravdu musí jednat o dobu 12 kalendářních měsíců, proto se domnívám, že na podporu spíše nárok mít nebude. Doporučuji, abyste se případně obrátila přímo na Úřad práce, kde vám poskytnou přesnější informace, případně můžete využít jejich infolinku 844 844 803

 • Custom avatar Lucie U.

  Dobrý den,

  mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud výpověď proběhla dohodou z důvodu stěhování se do jiného města?

  Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, nárok na podporu určitě máte (pokud splňujete podmínku minimální odpracované doby ap), a mám za to že by se vám podpora ani neměla krátit, protože stěhování by mělo patřit mezi ony „vážné důvody“.

 • Custom avatar Jaroslav

  Dobrý den
  Jsem ročník 1952 a OSVČ mám vdovský důchod.Když půjdu na podporu z důvodu ukončení podnikáni ,zůstane my vdovský důchod nebo bude nějak krácen.
  Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, vdovský důchod by vám měl zůstat.

 • Custom avatar Rebeka Koníčková

  Dobrý den,
  ráda bych požádala o upřesnění „započítané doby“. Výše se uvádí, že „Sociální pojištění stát za lidi vedené na Úřadu práce neplatí, ale doba, po kterou jste vedeni na úřadu práce, se započítává jako účast na důchodovém pojištění (tj. započítává se do doby, kterou musíte splnit, abyste měli nárok na důchod). Maximálně se vám ale takto započítá 1 rok.

  Mně bylo na ÚP řečeno, že jsou to tři roky. Prosím, která varianta je správná?
  Děkuji a srdečně zdravím.
  RK

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, oboje je správně, v článku není příliš rozebíráno, konkrétně se jedná o tento pragraf:

   zákon číslo 155/1995 Sb.Zákon o důchodovém pojištění § 5
   (2) Pojištění jsou při splnění podmínek stanovených v tomto zákoně účastny dále

   a) osoby vedené v evidenci Úřadu práce České republiky – krajské pobočky, popřípadě pobočky pro hlavní město Prahu (dále jen „krajská pobočka Úřadu práce“) jako uchazeči o zaměstnání po dobu, po kterou jim náleží podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci, a v rozsahu nejvýše 3 let též po dobu, po kterou jim tato podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáleží, s tím, že tato doba 3 let se zjišťuje zpětně ode dne vzniku nároku na důchod, doba, po kterou podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáležela před dosažením věku 55 let, se do ní započítává v rozsahu nejvýše 1 roku, a nezapočítává se do ní jiná náhradní doba pojištění nebo doba pojištění, které se kryjí s dobou, po kterou je osoba vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání; za dobu, po kterou náleží podpora v nezaměstnanosti, se přitom považuje též doba, po kterou se podpora v nezaměstnanosti neposkytuje z důvodu, že osobě vedené v evidenci uchazečů o zaměstnání přísluší odstupné, odbytné nebo odchodné,

 • Custom avatar Lucie Laníková

  Dobrý den, manžel ukončil zaměstanání dohou a následně nastoupil do práce na dohodu, která mu nebyla prodloužena. Odpracoval u firmy jeden měsíc. Zaevidoval se na Úřad práce a dnes mu přišlo vyjádření, že bude dostávat podporu necelých 8.000 ,- a že je to spočítáné z posledního zaměstnání. Podle zjištěných informací se ale podpora počítá za poslední 3 měsíce……Jak to tedy je? Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, počítá se to vždy z posledního zaměstnání. Pokud zaměstnání trvalo delší dobu, pak se počítá průměrný příjem za poslední čtvrtletí. Pokud trvalo kratší dobu, pak se počítá z této kratší doby.

 • Custom avatar Paulová

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakou část mi budou strhávat z podpory na exekuci, mám exekuci na plat, na vyplácení podpory v nezaměstnanosti jsem podmínky splnila. Od 13.2. mi byl přiznán invalidní důchod II.stupně. Děkuji za odpověď. Exekuce je přednostní, zdravotní pojišťovna. Děkuji

 • Jan K

  Dobrý den,
  jak se vypočítá podpora, pokud jsem byl první polovinu roku zaměstnancem a druhou polovinou roku osvč?
  Jako osvč jsem si bohužel moc nevydělal.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, podpora v nezaměstnanosti se vypočítává z poslední pojištěné činnosti, tj. u vás by to mělo být z příjmů jako OSVČ. Nerozhodují ale samotné příjmy, ale odvody (sociální).

 • Michaela Š.

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s podporou v nezaměstnanosti po RD, pokud smlouva se zaměstnavatelem byla na dobu určitou. Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2011 na 2 roky po 3 měsících mi skončila pracovní smlouva. V březnu 2013 jsem plynule přešla na druhou RD opět na 2 roky. Nyní si chci začít hledat práci. Chci se zeptat z čeho se vypočítá výše podpory. Děkuji za odpověď
  Michaela

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, výše podpory se v tomto případě počítá na základě průměrné mzdy v ČR v předhozím roce. Tj aktuálně by to bylo 1 a 2 měsíc = 15% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 3662 Kč, 3 a 4 měsíc = 12% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 2929 Kč a 5 a další měsíc = 10% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 2685 Kč

 • Jana M.

  Dobrý den,
  mám dotaz ohledně nároku na podporu v nezaměstnanosti. Jsem OSVČ, pokud bych přerušila živnost k 1.7.2014 a požádala o podporu počítají se ty 2 roky od 1.7.2012-1.7.2014 /čili v této době musím mít splněnou podmínku 12 měsíců účast na sociálním pojištění?/ Já mám od 1.7.2012 účast na soc. pojiš.celkem 3měsíce,v roce 2013 mám 3 měsíce a v roce 2014 bych měla 6měsíců dohromady tedy 12 měsíců. Mám tedy nárok na podporu v nezaměstnanosti? Děkuji a přeji příjemný den.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ano zohledňuje se doba posledních 24 měsíců před podáním žádosti.

 • Custom avatar KaPRÁL jAN

  Přítelkyně končí v podnikání,má nárok na podporu???Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud splňuje podmínku účasti na důchodovém pojištění v délce 12 měsíců za poslední 2 roky pak ano.

 • Custom avatar Dagmar

  Dobrý den, byla jsem 10 měsíců v pracovní neschopnosti, ze zdravotních důvodů jsem podala výpověď ze zaměstnání a podnik mi pro úřad práce dal potvrzení o pravděpodobném měsíčním výdělku 8543 Kč a přitom před nemocenskou jsem měla čistý měsíční příjem v rozmezí 12000 až 13000 Kč. Nemocenskou jsem měla 8200 Kč. Jak je možné, že pro Uřad práce mám tak malý pravděpodobný příjem. Předem děkuji za odpověď. Dagmar

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, to bohužel netuším, proč máte takto spočítaný příjem. Je otázka zda část příjmu nebyla placena formou nějakých provizí nebo zda vám část příjmu nedával zaměstnavatel „bokem“. Pokud máte pocit, že zaměstnavatel spočítal průměrný příjem špatně, je potřeba obrátit se na něj. I mzdová účetní, nebo kdo vám to počítal mohla udělat chybu.

 • Custom avatar Zuzana

  Dobrý den, prosím o informaci, zda mi bude vyplácen příspěvek v nezaměstnanosti pokud od současného zaměstnavatele odejdu na vlastní žádost ze zdravotních důvodů. Nemohu již nadále vykonávat manuální činnost kterou jsem tam vykonávala (pokojská).
  Předem děkuji za odpověď Zuzana

 • Custom avatar Lenka

  Dobrý den ukončila jsem činnost OSVČ a nastoupila do zaměstnání. Bohužel jsem odpracovala jen 2 měsíce a budu se evidovat na úřadu práce. Z jakých výdělků se bude počítat podpora v nezaměstnanosti?. Moc děkuji za odpověd.Lenka

 • Custom avatar Terka

  Chci se zeptat kdyz jsem.si jeden den vydelala 1200kc na brigade a vzapeti mi byla pokracena podpora o 5000kc je to mozne 🙁

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Miroslava PoesováJmenuji se Miroslava Poesová, pracovala jsem jako vychovatelka od roku... více »
 • ModeratorNaprostý souhlas pane. Děkuji Vám. více »
 • AsamuraDěkuji za upřesnění. více »
 • AnnaDobrý den, chtěla bych se zeptat,zda-li můžu do nákladů přidat... více »
 • IrmaDobrý den,chtěla jsem se zeptat, moje maminka je po velké... více »
 • vanesaDobry den , chtěla bych se zeptat jestli bych měla... více »