Formulář: Prohlášení o alimentech nebo výživném

Aktuální formuláře – sociální dávky 2024

Aktuální verze formulářů pro sociální dávky, je možné najít i přímo na webu MPSV zde. Žádost o dávky, je možné vyřídit kompletně online (elektronicky, přes internet).

Tento formulář se používá jako příloha při podávání žádosti o jednu z dávek systému hmotné nouze. Konkrétně se jedná o přílohu k žádosti o příspěvek na živobytí. Příspěvek na živobytí je sociální dávka, na kterou mají nárok, ti, jejichž příjmy nedosahují zákonem stanoveného životního minima (nebo existenčního minima). Co je to životní minimum, najdete podrobně popsáno zde: Životní minimum 2024.

Formulář s potvrzením o stanovené vyživovací povinnosti (o povinnosti platit alimenty) a o jejím plnění (tedy zda, a v jaké výši, byly alimenty skutečně zaplaceny) vyplňuje žadatel o dávku. V rámci potvrzení se uvádí informace o osobách (dětech), na které je výživné placeno, informace o soudem stanoveném výživném, a také to, jestli je aktuálně nějaký dluh neuhrazeného výživného.

Formulář potvrzení o alimentech nebo výživném

Kliknutím na následující odkaz můžete zahájit stahování formuláře. Jedná se o aktuální verzi formuláře – poslední aktualizace proběhla k 1. 1. 2014 – tak jak jej vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Formulář stačí vytisknout a vyplnit. Nebo si příslušný tiskopis můžete vyzvednout na některé pobočce Úřadu práce nebo jen můžete vyplnit online na stránkách mpsv.cz.

Název formuláře Formulář: Prohlášení o stanovené vyživovací povinnosti a jejím plnění
Verze formuláře 14 01 01 612
Aktuální verze od 1. 1. 2014
Velikost dokumentu 295 kB
Počet stran 2
Použití formuláře
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader (doporučená verze je verzi 7.0.8 nebo vyšší). Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).  Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms  nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář online: potvrzení o alimentech nebo výživném

Pokud si chcete podat žádost o pomoc ve hmotné nouzi – příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení, musíte navštívit Úřad práce. Obracejte se Úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště. Zde můžete žádat nejenom o dávky ve hmotné nouzi ale i o další sociální příplatky a podporu.

Formulář si můžete stáhnout přímo z těchto stránek, nebo můžete využít možnost vyplnit formulář online přímo na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – mpsv.cz. K vyplnění formuláře jej stačí vytisknout a čitelně dopsat všechny požadované údaje.

Další užitečné informace k tomuto formuláři

 • Formulář vyplňuje pouze ten žadatel, kterému byla soudem stanovena nějaká vyživovací povinnost (povinnost platit alimenty na nezaopatřené dítě), a který současně žádá o pomoc ve hmotné nouzi – příspěvek na živobytí
 • Formulář je možné vytisknout a vyplnit ručně – v tom případě pište čitelně, nejlépe tiskacím písmem. Nebo jej můžete vyplnit v počítači a vytisknout, nebo případně odeslat v elektronické podobě
 • Ve formuláři se uvádí informace o všech dětech, na které je soudem stanovena vyživovací povinnost v rozhodném období
 • Uvádí se jak soudem stanovená výše alimentů, tak i skutečně zaplacená částka, a jestli je v době podávání evidován nějaký dluh – nezaplacené alimenty

Pokud máte nějaký dotaz k tomuto formuláři, nebo dávce příspěvek na živobytí, nebo i k nějaké jiné sociální dávce, nebojte se zeptat. Svůj dotaz můžete napsat do diskuse pod tímto článkem, a pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám co nejdříve odpovědět a poradit vám.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Ověřená půjčka do 5000 Kč ihned. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Krátkodobé rychlé půjčky do 50000 korun. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Prohlášení o alimentech nebo výživném

Diskuse: 7
 • Custom avatar ladislav

  dobrý den,chci se zeptat na placení alimentu,dítě ktere dovrší 18 let a skončí v te době školu ,tim myslím s vyučním listem dane profese,a pak se rozhodne dale studovat,je pro mě povinost platit nadale tomu dítěti alimenty??? Myslím si že pokud už má jeden učební obor dokončen a je plnoleté tak je samozřejmé že už je vydělečně činné a další jeho studium by mě nemělo zatěžovat.Je to přece rozhodnutí dospělého dítěte,ktere by si mělo na další studium pomoc tak samo jako kdybych ja se ted rozhodl jít na studijni školu.Myslím si že pokud jsem na uřadu prace což znamena že momentalně na to ani nemam,tak by tyto další platby alimentu měli byt zrušeny a uznané za neopravněné.
  děkuji moc za odpověd ladislav Vozňák

 • Custom avatar Leona

  Dobrý den , jsem matka dvou dětí dcery 13, syn 16 , po letech žijícím s přítelem se stalo to , že nás posadil na ulici ze dne na den , O práci jsem přišla před několika měsíci .Na ÚP nejsem registrovaná ,protože mi platil zdrav. pojištění . Jelikož momentálně přebýváme u kamarádky a hledám pronájem , tak mně zajímá jestli mám nárok na nějaké dávky a hlavně jaké . Nemám ani korunu , jak říkám sesadil nás na ulici jak kus odpadu a opravdu si nevím rady . Prosím vás o radu co mám nejprve udělat . Není otec mých dětí , ten žije mimo ČR a nemá sním kontakt .

  S pozdravem Leona

 • Custom avatar Klára Kozáková

  Dobrý den,

  Chtěla bych se pozeptat zda-li tento formulář o Výživném, MUSÍ být stanoven a potvrzen SOUDEM? Potřebuji to jako součást k dalším dokumentů ohledně příspěvku na bydlení.

  Stačí tedy ,tento formulář jen orazítkovat notářem, či akvokátem?

  Jeslti ne, tak jaký formulář si mám stáhnout, pro tyto účely?

  Děkuji a doufám, že mi dobře odpovíte a že me pochopíte

 • Custom avatar vladimir

  DOBRY den mněl bych dotaz jsem na uřadě prace a socialce chtěji po mně usneseni cera ma již 22 let nesetkavame se platil jsem na ni alimenti do 2010 pak dovršila 18 let a od te doby nevim o ni vubec ni ani se nevidime již 15 let jenom sem platil a platil a to bylo všechno jak mam dal postupovat .

 • Blanka

  Dobrý den když bývalí manžel neplatí alimenty a tři děti kam se obratit. Vyhrožuje me bere mi klice mobil vyhazuje mne z bytu . bydlim dva měsíce u kamarádky podat me pronásleduje co dělám píše mi ze mám chcipnout sprosté me urazí bojím se o své děti poratte

 • Custom avatar Milan Wohlgemuth

  Hezký večer. Mám dotaz týkající se příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení. Pracovnice mpsv při opětovném podání žádosti vyžaduje potvzení které by údajně měla napsat moje plnoletá dcera,že nedlužím na výživném. V minulosti takové potvrzení nebylo požadováno. Podotýkám,že dceři je 30 let a 8 let je vdaná! Má úřad právo výše uvedené potvzení požadovat? Jeví se mi to jako nesmyslně. Děkuji Vám za odpověď. M.Wohgemuth

 • Custom avatar Věra Leitgebová

  Dobrý den,
  jak je to prosím s dokladem – dohoda o výši výživném na dítě mezi matkou a otcem, může tuto dohodu matka oficiálně uplatnit při žádosti o příspěvěk na bydlení, nebo musí být pouze soudní rozhodnutí o výši výživného?
  Děkuji za odpověď

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...