Formulář: Prohlášení o alimentech nebo výživném

Tento formulář se používá jako příloha při podávání žádosti o jednu z dávek systému hmotné nouze. Konkrétně se jedná o přílohu k žádosti o příspěvek na živobytí. Příspěvek na živobytí je sociální dávka, na kterou mají nárok, ti, jejichž příjmy nedosahují zákonem stanoveného životního minima (nebo existenčního minima). Co je to životní minimum, najdete podrobně popsáno zde: Životní minimum 2014.

Formulář s potvrzením o stanovené vyživovací povinnosti (o povinnosti platit alimenty) a o jejím plnění (tedy zda, a v jaké výši, byly alimenty skutečně zaplaceny) vyplňuje žadatel o dávku. V rámci potvrzení se uvádí informace o osobách (dětech), na které je výživné placeno, informace o soudem stanoveném výživném, a také to, jestli je aktuálně nějaký dluh neuhrazeného výživného.

Formulář potvrzení o alimentech nebo výživném

Kliknutím na následující odkaz můžete zahájit stahování formuláře. Jedná se o aktuální verzi formuláře – poslední aktualizace proběhla k 1. 1. 2014 – tak jak jej vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Formulář stačí vytisknout a vyplnit. Nebo si příslušný tiskopis můžete vyzvednout na některé pobočce Úřadu práce nebo jen můžete vyplnit online na stránkách mpsv.cz.

Název formuláře Formulář: Prohlášení o stanovené vyživovací povinnosti a jejím plnění
Verze formuláře 14 01 01 612
Aktuální verze od 1. 1. 2014
Velikost dokumentu 295 kB
Počet stran 2
Použití formuláře
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader (doporučená verze je verzi 7.0.8 nebo vyšší). Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).  Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms  nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář online: potvrzení o alimentech nebo výživném

Pokud si chcete podat žádost o pomoc ve hmotné nouzi – příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení, musíte navštívit Úřad práce. Obracejte se Úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště. Zde můžete žádat nejenom o dávky ve hmotné nouzi ale i o další sociální příplatky a podporu.

Formulář si můžete stáhnout přímo z těchto stránek, nebo můžete využít možnost vyplnit formulář online přímo na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – mpsv.cz. K vyplnění formuláře jej stačí vytisknout a čitelně dopsat všechny požadované údaje.

Další užitečné informace k tomuto formuláři

 • Formulář vyplňuje pouze ten žadatel, kterému byla soudem stanovena nějaká vyživovací povinnost (povinnost platit alimenty na nezaopatřené dítě), a který současně žádá o pomoc ve hmotné nouzi – příspěvek na živobytí
 • Formulář je možné vytisknout a vyplnit ručně – v tom případě pište čitelně, nejlépe tiskacím písmem. Nebo jej můžete vyplnit v počítači a vytisknout, nebo případně odeslat v elektronické podobě
 • Ve formuláři se uvádí informace o všech dětech, na které je soudem stanovena vyživovací povinnost v rozhodném období
 • Uvádí se jak soudem stanovená výše alimentů, tak i skutečně zaplacená částka, a jestli je v době podávání evidován nějaký dluh – nezaplacené alimenty

Pokud máte nějaký dotaz k tomuto formuláři, nebo dávce příspěvek na živobytí, nebo i k nějaké jiné sociální dávce, nebojte se zeptat. Svůj dotaz můžete napsat do diskuse pod tímto článkem, a pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám co nejdříve odpovědět a poradit vám.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Ověřená půjčka do 5000 Kč ihned. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Krátkodobé rychlé půjčky do 50000 korun. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Prohlášení o alimentech nebo výživném

komentáře 2
 • Custom avatar Milan Wohlgemuth

  Hezký večer. Mám dotaz týkající se příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení. Pracovnice mpsv při opětovném podání žádosti vyžaduje potvzení které by údajně měla napsat moje plnoletá dcera,že nedlužím na výživném. V minulosti takové potvrzení nebylo požadováno. Podotýkám,že dceři je 30 let a 8 let je vdaná! Má úřad právo výše uvedené potvzení požadovat? Jeví se mi to jako nesmyslně. Děkuji Vám za odpověď. M.Wohgemuth

 • Custom avatar Věra Leitgebová

  Dobrý den,
  jak je to prosím s dokladem – dohoda o výši výživném na dítě mezi matkou a otcem, může tuto dohodu matka oficiálně uplatnit při žádosti o příspěvěk na bydlení, nebo musí být pouze soudní rozhodnutí o výši výživného?
  Děkuji za odpověď

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucie ČižmárováDOBRÝ den potřebuji si vytisknout formuláře a nevím jak na... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok jenom zaměstnanci na HPP... více »
 • JanaDobrý den, prosím Vás, počítá se do vyměřovacího základu hpp... více »
 • MIroslavaDobrý den prosila bych vzor jak správně a jké kolinky... více »
 • VeronikaDobrý večer,jsem samozivitelka s 2detmi.13lety syn má přiznaný 1stupen závislosti,6tileta... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok pouze zaměstnanci, nebo dočasně... více »