Formulář: Žádost o příspěvek na bydlení

Aktuální formuláře – sociální dávky 2022

Aktuální verze formulářů pro sociální dávky, je možné najít i přímo na webu MPSV zde. Žádost o dávky, je možné vyřídit kompletně online (elektronicky, přes internet).

Kalkulačka příspěvek na bydlení 2022

Od začátku roku 2022, dochází ke zvýšení normativních nákladů na bydlení. Normativní náklady, se v roce 2022, zvyšují 2x. nejprve od 1. 1. 2022, kdy jde o běžné zvýšení, a následně bylo schváleno i druhé, mimořádné zvýšení (se zpětnou platností od 1. 1. 2022).

Díky tomu, může mít nárok na příspěvek na bydlení, podstatně více žadatelů – viz aktuální kalkulačka: Zvýšení příspěvku na bydlení v roce 2022 – nárok bude i v podnájmu

Příspěvek na bydlení je sociální dávka vyplácená pravidelně každý měsíc (pokud na ni stále trvá nárok), jako podpora pro „rodiny“ s nízkými příjmy, a vysokými náklady na bydlení.  Výše příspěvku na bydlení se odvíjí od toho, zda se jedná o bydlení v nájmu nebo byt/dům v osobním či družstevním vlastnictví. Dále také záleží na velikosti města či na počtu osob, které mají v bytě trvalé bydliště.

O příspěvek na bydlení je možné požádat, pouze pokud máte v bytě trvalé bydliště a jedná se o byt či dům užívaný na základě nájemní smlouvy (na podnájem se tato dávka nevztahuje), nebo pokud by se jednalo o byt či dům v osobním vlastnictví.

Jak se dokládají příjmy a náklady na bydlení

U příspěvku na bydlení se vždy jednou za 3 měsíce (na začátku kalendářního čtvrtletí) dokládají příjmy všech osob, které mají v bytě/domě trvalý pobyt a také náklady na bydlení. Ty se dokládají vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí. V dubnu se tedy dokládají náklady a příjmy za leden – březen. V červenci se pak dokládá duben – červen, atd.

Mezi příjmy se započítává například výplata ze zaměstnání, příjem z podnikání OSVČ, podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, peněžitá pomoc v mateřství, podpora v nezaměstnanosti. Mezi příjmy by se pak ale pročítal i případný přeplatek za elektřinu nebo třeba plyn, pokud by byl vyplacen v některém kalendářním čtvrtletí.

Mezi náklady na bydlení se pak započítává například nájem, platby za vodu, elektřinu, plyn, teplo, a různé další výdaje související s bydlením. Jiné náklady se do nákladů na bydlení nezahrnují – třeba splátky za hypotéku nebo jiný úvěr na bydlení, kauce při uzavření pronájmu, platby za kabelovou televizi, internet apod.

Příspěvek na bydlení – užitečné informace a kalkulačka:

Kde se vyřizují přídavky na bydlení?

O příspěvek na bydlení se žádá na místním Úřadu práce (podle trvalého bydliště žadatele). Žádost podává oprávněná osoba což je buď majitel bytu v osobním neb družstevním vlastnictví, nebo ten kdo má uzavřenou platnou nájemní smlouvu. O příspěvek na bydlení je možné požádat i zpětně – maximálně ale o 3 měsíce zpět.

Co je potřeba k vyřízení příspěvku na bydlení?

K vyřízení přídavků na bydlení je potřeba přepravit příslušnou žádost – viz formulář ke stažení níže. Kromě této žádosti budete potřebovat doklady prokazující oprávněnost užívání bytu – například nájemní smlouva, pokud by se jednalo o pronajatý byt.

Dále je pak potřeba doložit osobní doklady všech osob uvedených v žádosti (dospělí a děti nad 15 roků dokládají občanský průkazem, děti do 15 roků pak rodný list)

Jako příloha se dále předkládá potvrzení o příjmech za předchozí kalendářní čtvrtletí, potvrzení o nákladech na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí a v některých případech i další dokumenty.

Formulář ke stažení: Žádost příspěvek na bydlení

Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář: Žádost o příspěvek na bydlení
Formulář: Žádost o příspěvek na bydlení 2017 Příspěvek na bydlení přispívá na krytí nákladů na bydlení rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy. Poskytování příspěvku podléhá testování příjmů rodiny za kalendářní čtvrtletí. Za příjem se považují i přídavek na dítě a rodičovský příspěvek.
ID formuláře PByd150101109
Verze formuláře 15 01 01 109
Aktuální verze od 42005
Velikost dokumentu 188 kB
Počet stran 3
Originál formuláře na MPSV.cz Online formulář
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader. Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).

Související formuláře a dokumenty – příspěvek na bydlení

Online formulář: Žádost o příspěvek na bydlení

Výše odkazovaný formulář ke stažení, slouží pouze jako vzorový. Oficiální formuláře můžete dostat v tištěné podobě na každé pobočce Úřadu práce. Nebo je možné najít tyto formuláře v online podobě přímo na webu ministerstva práce a sociálních věcí: http://portal.mpsv.cz/forms.

Na webu MPSV.cz také můžete formulář vyplnit online, v interaktivním průvodci. Pokud máte elektronický podpis, nebo používáte datovou schránku, pak vyplněný formulář můžete rodnou odeslat, ke zpracování na Úřad práce.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka na družstevní byt. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Hotovostní půjčky. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Žádost o příspěvek na bydlení

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Jiří Duchek: Dobrý den, chci se zeptat zda dostanu rychlou půjčku do 10000 když jsem necelé 2...
  • JIRIHLAVAC2@SEZNAM.cz: pecuji o manzelku ma onkologickou diagnozu a navic po opakovanych mozkovych prihodach...
  • Hana Zelenková: Dobrý den.Můj syn je od 8.8.2022 v pracovní neschopnosti. 2xByl hospitalizován ve...
  • Xenik: Hezký den, ne nezapočítává... Započítává se čistá mzda bez daňového bonu...
  • Ondřej Daněk: Dobrý den. Mohu pořádat o příspěvek na bydlení i mimo místně příslušn...
  • Emil Votoček: Dobrý den, mám dotaz. Jsem důchodce 72 let. Mám 4 plicní onemocnění - CHOP...
  • Bohouš Zeman: Stěhuju se 16. prosince do dražšího podnájmu. Ve starém mi neprodlouží nájem...