Kalkulačka doplatek na bydlení

Tato kalkulačka pro výpočet výše doplatku na bydlení vám umožní si spočítat, jestli splňujete základní podmínky pro nárok na tuto sociální dávku, a jaká by mohla být její výše. Co přesně to je doplatek na bydlení, a jaké jsou obecné podmínky, je podrobněji popsáno v tomto textu: Hmotná nouze – doplatek na bydlení.

Pozor na to, že doplatek na bydlení je určený pouze pro osoby (rodiny), které jsou ve hmotné nouzi. Nejedená se tedy o běžnou dávku na bydlení. Pro klasické případy, kdy máte nízké příjmy a vysoké výdaje na bydlení je určena jiná dávka viz: Příspěvek na bydlení 2024 a Kalkulačka přídavky na bydlení od ledna 2024.

Příspěvek na bydlení –  změny 2024

Od začátku roku 2024, platí novela zákona o státní sociální podpoře, která výrazněji mění podmínky pro sociální dávky a dávky hmotné nouze. Změn je hned několik:

 • Od 1. 1. 2024 platí nové normativní náklady na bydlení
 • Úřad práce bude mít možnost zjišťovat si informace o příjmech (od banky, od zaměstnavatele, apod.)
 • Úřad práce bude mít možnost zjišťovat si informace o nákladech na bydlení (přímo od dodavatele plynu, elektřiny, apod.)

Všechny změny ve výsledku mohou mít vliv na výpočet příspěvku na bydlení:

Výpočet doplatku na bydlení online

Kalkulačka doplatek na bydlení
Informace o osobách
Počet dospělých osob
Počet dětí do 6 roků
Počet dětí 6 až 15 roků
Počet dětí do 26 roků
Informace o dávkách
Příspěvek na bydlení

Příspěvek na živobytí

Odůvodněné náklady na bydlení
Náklady na bydlení
nájem a další výdaje za služby a energie (plyn, voda, elektřina, topení)

Informace o příjmech
(průměrné čisté příjmy za poslední 3 měsíce, součet za všechny osoby)
Čistá měsíční mzda
nebo příjmy z podnikání

Podpora v nezaměstnanosti
nebo podpora při rekvalifikaci

Nemocenská
nebo náhrada mzdy za prvních 14 dní nemoci
nebo ošetřovné nebo PPM

Sociální dávky
rodičovský příspěvek, přídavky na dítě

Výživné
nebo příspěvek na výživu neprovdané matce

Důchod

Ostatní příjmy

Výpočet

UPOZORNĚNÍ: Výpočet v této kalkulačce je pouze velmi orientační. Pro přesné stanovení nároku na doplatek na bydlení je nutné posoudit i individuální situaci žadatele. U částky na živobytí se v kalkulačce počítá částka životního minima jednotlivce pro dospělé osoby a částka životního minima pro nezaopatřené děti podle věku. Ve skutečnosti může být u dospělých osob započítána pouze částka existenčního minima. To jestli skutečně máte nárok a na jakou výši vám nejpřesněji sdělí přímo na příslušném úřadu práce.

Kdo má nárok na doplatek na bydlení

Podle zákona a podle dalších příslušných právních norem, mezi základní podmínky nároku na doplatek na bydlení patří především to, že se jedná o sobu ve hmotné nouzi (co je to hmotná nouze viz: Hmotná nouze 2024).

Dalším předpokladem je pak to, že žadatel splňuje podmínky nároku na přídavky na bydlení – tedy že se jedná o nájemce bytu nebo vlastníka bytu v osobním nebo družstevním vlastnictví. Doplatek na bydlení se tedy vyplácí až po té, co je přiznán nárok na příspěvek na bydlení. Pouze v některých specifických případech může vznikat nárok na doplatek na bydlení i bez splnění této podmínky.

V neposlední řadě se pak předpokládá, že osoba, která si žádá o doplatek na bydlení, již pobírá příspěvek na živobytí. Opět, mohou nastat specifické případy, kdy sice nejsou splněny podmínky pro nárok na příspěvek na živobytí, ale současně může být vyplácen doplatek na bydlení (tyto případy ale naše kalkulačka nezohledňuje)

Jak používat kalkulačku pro doplatek na bydlení

Níže je podrobněji popsáno, jaké údaje a jakým způsobem se využívají v této kalkulačce pro výpočet částky doplatku na bydlení.

Informace o osobách

Pro stanovení částky živobytí, je důležité zadat informace o všech osobách ve společné domácnosti. Přesnější pravidla, jak se stanoví okruh společně posuzovaných osob, nabízí příslušný zákon č. 111/2006 sb., o hmotné nouzi – § 5.

Částka živobytí je v základu existenční minimum (3130 Kč – platí k 1. 1. 2024) pro dospělé osoby a životní minimum pro nezaopatřené děti (2480 Kč pro dítě do 6 roků, 3050 Kč pro dítě do 15 roků a 3490 Kč pro dítě do 26 roků – platí k 1. 1. 2024)

Částka může být z existenčního minima dále navýšena – v případech, kdy osoba uplatní všechny své nároky a pohledávky, se může navýšit o 1/2 rozdílu mezi existenčním a životním minimem jednotlivce. Pokud osoba nemá majetek nebo jej již aktivně využívá ke zvýšení svého příjmu, tak se také může částka navýšit o 1/2 rozdílu mezi životním a existenčním minimem.

Informace o příjmech

Pro účely posouzení nároku na dávky pomoci ve hmotné nouzi se z konkrétních příjmů započte pouze určitá část:

 • Příjmy ze zaměstnání (a podobné) = započítá se 70%
 • Podpora v nezaměstnanosti (nebo při rekvalifikaci) = započítá se 80%
 • Nemocenská, náhrady mzdy při nemoci, jiné nemocenské dávky = započítá se 80%
 • Rodičovský příspěvek, přídavky na dítě, další sociální dávky = započítá se 100%
 • Důchody = započítá se 100%
 • Ostatní příjmy = započítá se 100%

Jako příjem se vždy započítávají příjmy všech společně posuzovaných osob – tedy nejenom žadatele, ale i všech dalších osob, na které se žádost o doplatek na bydlení vztahuje a to včetně nezaopatřených dětí. Pokud bude mít dítě nějaký příjem – například během letních prázdnin, započítává se i tento příjem pro dané měsíce, kdy příjem vznikl.

Informace o dávkách

Předpokladem pro nárok na doplatek na bydlení je pobírání příspěvku na bydlení a příspěvku na živobytí. Doplatek na bydlení je sice možné ve specifických případech pobírat i bez těchto dávek, jedná se ale o případy, které jsou již značně individuální, což naše kalkulačka neumí správně zohlednit.

Co dělat když jste ve hmotné nouzi

Pokud jsou vaše příjmy jen velmi nízké, nebo dokonce vůbec žádné, můžete se obrátit o pomoc na Úřad práce, který vyřizuje agendu sociálních dávek. Kromě doplatku na bydlení vám v situaci hmotné nouze může vznikat nárok i na další dávky viz:

Nevíte-li si rady, a potřebujete se zeptat – ať už se jedná o doplatek na bydlení, nebo jiné sociální dávky, napište svůj dotaz do následující diskuse. Pokud to bude možné. Pokusíme se vám poradit co a jak.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Rychlé půjčky do 5000 Kč. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčím vlastní peníze na směnku. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka doplatek na bydlení

Diskuse: 143
 • Custom avatar Jana

  Dobrý den,v jaké výši dostanu doplatek na bydlení-je povinný nebo ne?Jsem bez příjmů,na ÚP,pobírám Ž.M.,příspěvek na bydlení.Náklady na bydlení jsou 11000,-,bydlím sama.

 • Custom avatar Jana

  Příspěvek na bydlení 3.526,-Kč-

 • Custom avatar Bohuslava Bartoňová

  Dobrý den, prosím potřebuji poradit. Syn se odstěhoval a odhlásil k přítelkyni. Na ÚP jsem rok bez dávek. Požádala jsem si o příspěvek na bydlení a bylo mi přiznáno 521 kč ještě s příjmy syna. Pracuji pouze brigádně a můj průměrný plat je 1700kč. Pečuji o invalidní matku. Příspěvek na péči máme. Nájem v obecním bytě je 9220 kč. O jaké dávky mám žádat děkuji. Bartoňová

 • Custom avatar Aneta

  Dobrý den, zajímalo by mě jak žádat o hmotnou nouzi? Jsem v ID 3.stupně, v žádné práci mě nechtějí a z důchodu samostatné bydlení nelze zvládnout zaplatit, aby mi ještě zbylo na jídlo. Vůbec si nevím rady, děkuji

 • Martina Latovska

  Dobrý den chtěla bych se vás zeptat dostala jsem se do životní nouze pobírám životní minimum částkou 3400Kč plus příspěvek na bydlení, jelikož mám nájem 15,000Kč kde mám řádnou smlouvu ale bylo mi řečeno nemám nárok na doplatek na bydlení z toho důvodu bydlím v rodinném domu mích rodičů kde se rodičema nikdy nebavila. Každý máme samostatní vchod do bytu každý byt má samostatní plynoměr, elektroměr prostě dvě bytové jednotky, bylo mi řečeno nemám nárok na doplatek na bydlení že každý rodič se má postarat o svoje dítě ale nikdy jsme neměli dobré vztahy vůbec se spolu nebavíme co vlastně mám dělat děkuji Latovska

 • Custom avatar Simona

  Dobrý den. Dcera se musela vystěhovat z nájemního bytu(potřebovali ho pro syna). Má 2 děti -děvče14 let a chlapec 17 let.Obě jsou postižené(na jedno již pobírá POB,na druhé je to v jednání). Našla si byt, má ale podnájemní smlouvu. Přestože jsme se ptali na bývalém úřadu,kde nám řekli, že se nic nemění, tak na novém nám řekli, že nemá nárok na příspěvek na bydlení. Dcera nemůže chodit kvůli dětem do práce,takže pobírala dávky hm.nouze ,příspěvek i doplatek na bydl.Pokud jí seberou přísp.na bydlení,nemůže zaplatit byt. Co se dá dělat? Přestěhovala se teprve před 14 dny,je zoufalá,zda má cenu vůbec vybalovat. Pomozte prosím.Tento byt stojí vč.inkasa 17100,-.(malý 3+1) Každé dítě musí mít vzhledem k nemoci svůj pokoj. Děkuji, dost zoufalá babička

 • Custom avatar Jiřina

  Dobrý den, chci se zeptat zda mám nárok na doplatek na bydlení já na rodičáku 3800,přídavky 5 děti 2900,příspěvek na bydlení 2200,živobytí 5187,alimenty na 1 dítě 2000,manžel plat 9998. Děkuji

 • Custom avatar Kateřina Krejčí

  Dobrý den, jsem matka samoživitelka a žiji sama se 4 dětma v pronajatém bytě za 8659,-.Ted druhý měsíc jsem na nemocenské a od zaměstnavatele jsem tento měsíc dostala 1912,- nemocenská mi přišla 1584,- příspěvek na bydlení mám 1897,- příspěvek na děti 2530,- alimenty na všechny 4 děti jsou 7900,- .
  Ráda bych se zeptala jestl si mohu zažádat ještě o nějaké dávky.

  Předem moc děkuji za odpověd
  Kateřina

 • vanesa

  Dobry den , chtěla bych se zeptat jestli bych měla nárok na doplatek na bydleni ja jsem vedená na uřadu prace beru přídavky 1820 příspěvek mi ted strhli na 2700 manžel ma příjem 10 469 a živobití 4000 nájem činní ze vším 7200 děkuji

 • Jana

  Dobrý den, potřebuji poradit ohledně svého synovce.V březnu byl propuštěn z výkonu trestu, nemá již rodiče, trvalé bydliště na úřadu Praha 4. Hned se byl zaevidovat na úřadu práce, teď rozhodli o výši podpory- 2900,- Kč. Spal po kamarádech, nyní si našel ubytovnu také v Praze 4, měsíčně by ji platil 6000,- Kč. Na příspěvek na bydlení nemá nárok, podal žádost o doplatek na bydlení, předem mu bylo řečeno, že dostane 4000,- Kč. Takže po zaplacení ubytovny mu zbyde 900,-. Podal též žádost o příspěvek na živobytí, ale nemá počítat s kladným rozhodnutím. Prosím o radu kam se má obrátit, aby měl po zaplacení ubytovny alespoň existenční minimum. Předem velice děkuji za odpověď.

 • Barbora

  Dobrý den chci se zeptat, když bydlím v bytě, který patří dceři a jejímu manželovi,mám nárok na doplatek na bydlení, mám nájemní smlouvu a pobírám dávky hmotné (dávku na živobytí a příspěvek na bydlení).

 • Custom avatar leona

  dobry den chtela sem se zeptat muzete mi nekdo poradit na urade odemne chteji viuctovani za rok 2018 bydlela sem v panelovem dome jelikos dum us je zruseni a nikdo se k nemu nema chci se zeptat mam narok na doplatek na bydleni z duvodu nedolozeni viuctovani dekuji

 • Custom avatar leona

  dobry den chtela sem se zeptat zda mam narok na doplatek na bydleni z ohledu viuctovani ktere nam majitel bitu nemuze dat jelikoz zadny neexistuje prispevek na bydleni mam radne podany ale z duvodu toho viuctovani mi ho nechtej dat chyba neni moje proto se ptam a chci poradit zda ten narok na ten doplatek muze byt dekuji

 • Custom avatar Alkhetni V.

  Dobrý den chtěla bych poprosit o radu ,jsem na nemocenské a pobírám 6600kč, mám in.duchod 4581kč, příspěvek na bydlení 6131kč, pak ještě na dceru která studuje a bylo jí 18let mám přídavky 1000kč a výživné 1500kč. Bydlení platím měsíčně 15109kč .žádala jsem o dávku na živobytí a doplatek na bydlení a byl mi zamítnutý ,mužete mi prosím poradit jestli mám nebo nemám nárok na nějakou pomoc ,děkuji.

 • Custom avatar cenek

  doplatek na bydleni je potřeba vypis celého uctu

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...