Formulář: Návrh na změnu výše příspěvku na péči

Aktuální formuláře – sociální dávky 2024

Aktuální verze formulářů pro sociální dávky, je možné najít i přímo na webu MPSV zde. Žádost o dávky, je možné vyřídit kompletně online (elektronicky, přes internet).

Zvýšení příspěvku na péči v roce 2024

Na konci roku 2023, předložilo Ministerstvo práce a sociálních věcí návrh na zvýšení příspěvku na péči v roce 2024.

Příspěvek pro stupeň II., III. a IV. by se měl zvýšit o cca 20 – 25%.

Zvýšení příspěvku pro stupeň I. zatím není jisté – zvažují se dvě varianty.

Viz. Zvýšení příspěvku na péči od 1. července 2024

Tento formulář slouží k podání návrhu na změnu výše přiznaného příspěvku na péči. Příspěvek na péči se přiznává na základě stupně závislosti osoby (I. až IV. stupeň závislosti), a podle věku závislé osoby (jiný pro osobu mladší než 18 roku a jiný pro osobu starší než 18 roků)

Návrh na změnu výše příspěvku se týká především případů, kdy se mění stupeň závislosti. Kromě změny výše, ještě existuje možnost zvýšení příspěvku. Pod tím se rozumí navýšení základního příspěvku o další 2000 Kč. Toto zvýšení je ale něco jiného než změna výše. O zvýšení se žádá prostřednictvím tohoto formuláře: Formulář: Žádost o zvýšení příspěvku, u něj najdete i popis podmínek, při kterých je možné zvýšení poskytnout.

Pokud jde o samotnou změnu výše příspěvku, pak je nutné použít tento formulář (viz níže).

Formulář změna výše příspěvku na péči

Kliknutím na následující odkaz můžete zahájit stahování formuláře. Jedná se o aktuální verzi formuláře – poslední aktualizace proběhla k 1. 1. 2014 – tak jak jej vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Formulář stačí vytisknout a vyplnit. Nebo si příslušný tiskopis můžete vyzvednout na některé pobočce Úřadu práce nebo jen můžete vyplnit online na stránkách mpsv.cz.

Název formuláře Formulář: Návrh na změnu výše přiznaného příspěvku na péči
Verze formuláře 14 01 01 554
Aktuální verze od 1. 1. 2014
Velikost dokumentu 364 kB
Počet stran 2
Použití formuláře
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader (doporučená verze je verzi 7.0.8 nebo vyšší). Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).  Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms  nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář online: změna výše příspěvku na péči

Pokud si chcete podat návrh na změnu výše příspěvku o péči, musíte navštívit Úřad práce. Obracejte se Úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště. Zde můžete žádat nejenom o příspěvek na péči ale i o další sociální příplatky a podporu.

Formulář si můžete stáhnout přímo z těchto stránek, nebo můžete využít možnost vyplnit formulář online přímo na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – mpsv.cz. K vyplnění formuláře jej stačí vytisknout a čitelně dopsat všechny požadované údaje.

Další formuláře, které se týkají příspěvku na péči, jsou především tyto:

Kromě těchto dokumentů (formulářů) je potřeba předložit i další – podrobnější informace najdete na příslušných stránkách na webu mpsv.cz nebo i na tomto webu na stránkách s jednotlivými formuláři.

Pokud máte nějaký dotaz ohledně příspěvku na péči nebo i jiný dotaz který se týká oblasti sociálních dávek, napište jej do diskuse pod tímto článkem. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám co nejdříve odpovědět.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Rychlá SMS půjčka Kredia. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka na auto, peníze ihned. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Návrh na změnu výše příspěvku na péči

Diskuse: 22
 • Custom avatar jana

  dobry den.zadala jsem pro babicku zvýšení dávky na péči.Socialni pracovnice uz u nas byla před mesicem,za jak dlouho bude vse vyrizene?dekuji

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Dobrý den , co se týká lhůty pro vyřízení žádosti o příspěvek na péči, pak podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách má úřad 60 dnů na provedení sociálního šetření a vydání rozhodnutí,v případě nutnosti objektivního posouzení má úřad možnost požádat nadřízený orgán o prodloužení této doby.

   Posudkoví lékaři lékařské posudkové služby OSSZ mají na vypracování zdravotního posouzení 45 dnů s tím, že tato lhůta může být následně prodloužena např. v případě dožádání podkladů potřebných k objektivnímu posouzení.

   Po dobu posuzování stupně závislosti posudkovými lékaři se řízení přerušuje usnesením, tzn.,že po dobu posuzování lhůta pro vydání rozhodnutí neběží. V řízení se bude pokračovat jakmile úřad obdrží posouzení stupně závislosti.

   • Custom avatar Jana

    děkuji 🙂

 • EVA VÍTKOVÁ

  Dobrý den, žádala jsem o příspěvek na péči pro maminku.Po veškerých šetření jejího zdravotního stavu ji přiznali měsíční dávku 400kč.Maminka se sama pohybuje minymálně jen po bytě a jen s chodítkem,sama si neuvaří-deně ji donáším jídlo,které ji ohřívám.Běžnou hygienu sama také nezvládá natož ostatní běžné práce-úklid,mytí nádobý,praní a věšení prádla a tak dále.Nevím jak mám dále postupovat,aby stav přehodnotili. Děkuji za odpověd´. Vítková

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Dobrý den, můžete se jedině opět obrátit na příslušný úřad a podat žádost o zvýšení příspěvku. Proti rozhodnutí je možné podat odvolání. Protože je ale posouzení stupně závislosti na péči značně individuální, není možné přesně říci, co vše musí být splněno, aby byl nárok na vyšší částku.

   • Custom avatar EVA VÍTKOVÁ

    Děkuji za odpověd´, krásný den.

 • Pavla Randýsková

  Dobrý den. Přiznali nám pro dceru příspěvek na péči – 2. stupeň. Vypadá to, že nezohlednili poslední zprávu od psycholožky, ale vycházeli ze starší zprávy. Rozhodnutí už nabylo právní moci, můžeme ještě žádat nové posouzení kvůli chybě posudkového lékaře? Děkuji

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Dobrý den, ano můžete požádat o nové posouzení na základě nových informací.

 • Custom avatar František Jaroušek

  Dobrý den,

  našemu synovi (3,5 roku) byl v loňském roce přiznán II. stupen závislosti a průkaz ZTP-P , má těžkou sluchovou vadu korigovanou sluchadly, bohužel v letošním roce byl u něj navíc diagnostikován dětský autismus, stejně jako u jeho bratra dvojčete. Požádali jsme na základě této skutečnosti o zvýšení příspěvku na péči, naše žádost však byla zamítnuta z důvodu, že náš syn dle rozhodnutí potřebuje pomoc jen v 5 z 10 základních posuzovaných potřeb, těmi jsou – komunikace, orientace, tělesná hygiena, péče o zdraví a osobní aktivity. Jsem toho názoru, že nebyla vzata v úvahu ještě pomoc při oblékání a zouvání nad rámec věku dítěte a jeho přirozeného vývoje. Zvažuji tedy odvolání proti tomuto rozhodnutí a rád bych se však zeptal zda nám při tomto odvolání nehrozí riziko takového posouzení, že nám dokonce původně přiznaný příspěvek bude snížen. Na rozhodnutí u jeho bratra stále, a teď už i s obavami, čekáme. Dětský autismus je jedno z nejzávažnějších mentálních postižení a vzhledem k věku našich dětí i jejich počtu ( celkově máme 4, trojčata a jednoho staršího raubíře 🙂 jsme teprve na začátku „boje“ s jejich handicapem a jakákoliv pomoc, nevyjímaje tu finanční, je pro nás přínosem.

  Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Ilona Novotná

  Dobrý den, byl nám přiznán příspěvek na péči na syna. Rozhodnutí už nabylo právní moci. Do tohoto rozhodnutí nebyla dána zpráva od psycholožky, jelikož v té době jsme ji ještě neměli. Můžeme zažádat o nové posouzení, pokud ano, bude prováděno znovu šetření v domácnosti a oslovena opět praktická lékařka nebo pouze přihlédnou na novou zprávu? Děkuji za odpověď

 • Custom avatar monika dedeciusová

  Dobrý den,máme starou dceru 1 rok a 8 měsíců a po zástavě srdce a dlouhé resuscitaci má velmi poškozený mozek,lékaři se přiklánějí k varyontě že už se úplně neprobere,jako rodiče stále doufáme v zázrak,ale musíme se připravit i na tutu variantu.Mám tedy dotaz jestli a na jaké přízpěvky budeme mít nárok a jestli i já jako matka,samozřejmě se chci o malou starat doma.Moc děkuji za odpověď.Monika

 • Jan

  Dobrý den, máme 14-ti letou dceru upoutanou na mechanický vozík – dg. DMO – spastická kvadruparéza a dle nové vyhlášky dceru přeřadili ze 4. st. do 3. st. /co se týče příspěvku na péči/. Neuznali nám bod komunikace a orientace. Rozhodnutí samozřejmě potvrdil i odvolací orgán, tedy MPSV. Můžeme podat novou žádost o změnu výše příspěvku na péči před uplynutím doby posouzení? Vyhláška podle které se nyní posuzuje soběstačnost je pro všechny osoby s postižením neštěstím. V čem nám, rodičům, pomůže, že dcera mluví a orientuje se, když se sama s vozíkem nikam nedostane, sama se nepřevlékne, nezvládne hygienu…..a tudíž pro mojí ženu není možné, aby si našla zaměstnání, když musí dceru na 8hod. odvést do školy a v 13.30 hod. ji vyzvednout. Nemluvě o tom, že je často nemocná. Kdo by asi ženu zaměstnal. Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar KATEŘINA

  Dobrý den ,můj syn má epilepsii a onemocnění jícnu ,před rokem mu uznaly první stupen ,jen náš stav se pořád zhoršuje ,zjístila se anemie ,zvýšené hodnoty štítné žlázy tak musíme na endokrinologii a taky alergie na mléko ,ale čekají nás ještě na gastru podrobnější testy ,také chodíme na imunologii ,protože je syn pořád nemocný dokonce půjdeme poprvé do lázni a tak se ptám jestli můžu požádat o zvýšení stupně tím pádem o zvýšení příspěvku na péči .Děkuji Katka

 • Valter Halecký

  Dobrý den.Jsem určen jako opatrovník otce kterému byp přiznán II stupeň závislosti.Nemohu z důvodu jeho zdravotního stavu nastoupit do zaměstnání .Je pravda,že se započítává doba po kterou budu jeho opatrovníkem do odpracovaných let při výpočtu starobního důchodu?Děkuji

 • Custom avatar Lenka Sedmikova

  Podali jsme zadost o prispevek na peci o maminku ktera se spatne pohybuje ma berle a je tedy zavisla na nasi peci. Byl ji uznan I. stupen tedy castka Kc 800,–. Za jak dlouho je mozne si zazadat o zvyseni ? Dekuji za odpoved

 • Custom avatar Žaneta

  Dobrý den, mám dotaz moje maminka pro mojí babičku žádala navýšení tedy změnu už v lednu 2015, dnes je květen a doposud jsme nic neobdrželi je možné že i změna tak dlouho trvá ? Děkuji

 • Custom avatar Libuše Antonínová

  Dobrý den , matka pobírá příspěvěk na péči 4 stupen. Byla v nemocnici 6 dní . Chtěla jsem se zeptat o kolik jí bude příspěvek krácen.Děkuji Antonínová .Mám matku dva roky v domácí péči.

 • Custom avatar mirek pohlodko

  dobry den poprosim pomuzu nevim jak vypada dostane muze socialni pece auto ? mam deti 2x postizena sluchove .starsi 1.stupen druhy mladsi 2.stupen a postizena nema jen sluh dekuji prosim odpoved mirek pohlodko

 • Custom avatar Věra Růžková

  dobrý den,
  jsem asistentem sociální péče a budu se starat o osbu jinou( cizí). Paní si k sobě domů beru z LDN na dožití. Potřebuji různé formuláře, zde na stránkách jsem našla Oznámení o změně poskytovatele pomoci a Doklad o zvýšení příspěvku na péči. Ještě bych zde potřebovala nasměrovat na Doklad o vyplácení příspěvku na účet a Plnou moc. Ještě se chci zeptat, zda výše uvedené formuláře, které mám, jsou z r. 2014 a jsou platné i pro letošní rok?
  děkuji

 • Custom avatar Pavel

  Dobrý den,chci se zeptat jestli v Návrhu na změnu výše přiznaného příspěvku na péči vyplňuje kolonku Požadovaná změna žadatel nebo lékař? V případě,že žadatel,co má konkrétně uvádět? Děkuji předem za odpověď. Pavel.

 • Custom avatar Viki

  Dobrý den,
  moje sestra trpí od mládi schizofrenii, má 65 let dostává příspěvek na péči 800 Kč. Denně tam chodí sestřička chystá ji léky, když se chce koupat volá sousedku, mezi lidi se boji chodit, jen v nutném případě. Chceme požádat o zvýšení příspěvku na péči. Jezdím za ni podle potřeby a doprovázím ji k lékaři a vyřizuji za ni vše na úřadech….Jezdila bych i třikrát týdně, ale bohužel mě cesta stoji 120 Kč , jsem v důchodě (můj důchod 7300 Kč), tak by nám to velmi pomohlo, nevím jestli je to dosti pádný argument na schválení.
  Co bychom měly udělat.
  Děkují Radová a Galková

 • Custom avatar Pavel Michálek

  Dobrý den,
  prosím o informaci zvýšení příspěvku na péči od 2018
  v současné době pobírám částku 4400,-Kč
  Děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...