Sirotčí důchod 2022

Nárok na sirotčí důchod vzniká dítěti, kterému zemřel jeden nebo oba rodiče (nebo osvojitel, nebo osoba, která dítě převzala do péče). Jaké jsou přesné podmínky nároku na sirotčí důchod, jaká je jeho výše, a jak se o sirotčí důchod žádá, s tím vás seznámíme v následujících odstavcích. Pokud máte nějaký dotaz, chtěli byste nějaké informace, nebo poradit ohledně sirotčího důchodu, napište svou otázku do diskuse na konci tohoto článku.

V roce 2022 se důchody zvýší 3x

Vzhledem k vysoké inflaci, dojde v roce 2022, k dalším zvýšením důchodům. V roce 2022, se tedy budou všechny důchody zvyšovat 3x:

Další zvýšení se pak dá očekávat od začátku roku 2023 (od 1. 1. 2023). To by se měla zvýšit jak základní složka, tak případně i procentní složka důchodů. Od začátku roku 2023, by měl být také nárok na nový příplatek k důchodu – 500 Kč za vychované dítě („výchovné“)

Kdo má nárok na sirotčí důchod

Nárok na sirotčí důchod má dítě, kterému zemřel rodič, osvojitel, osoba, která převzala dítě do péče nebo do společné výchovy manželů. Nárok má pouze nezaopatřené dítě. Tedy buď nezletilé dítě (do 18 roků), nebo případně i zletilé dítě, které splňuje podmínky nezaopatřenosti (tj. například studuje střední, vyšší odbornou nebo vysokou školu, a to max. do 26 roků).

Nárok na sirotčí důchod také vznikne tehdy pokud:

  • Pokud rodič (nebo jiná výše uvedená osoba) pobíral invalidní nebo starobní důchod
  • Pokud rodič (nebo jiná výše uvedená osoba) splňoval podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod
  • Pokud rodič (nebo jiná výše uvedená osoba) splňoval podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na starobní důchod
  • Pokud rodič (nebo jiná výše uvedená osoba) zemřela následkem pracovního úrazu

V případě, že zemřou oba rodiče, má pozůstalé dítě nárok na sirotčí důchod po obou z nich. Nárok na sirotčí důchod ale nevzniká při smrti pěstouna nebo manžela/manželky pěstouna.

Nárok na sirotčí důchod také zaniká, pokud dojde k osvojení dítěte. Platí zde ale výjimka, že pokud má dítě nárok na sirotčí důchod po dvou osoba (oba rodiče), a osvojí ho jen jedna osoba, zaniká nárok pouze na jeden sirotčí důchod (druhý může být i nadále vyplácen).

Kolik je sirotčí důchod

Podobně, jako u všech dalších důchodových dávek, i sirotčí důchod se skládá ze dvou složek. Tou první složkou je základní výměr. Ten je společný pro všechny důchodové dávky (tedy i pro starobní, invalidní nebo vdovský důchod). Základní složka je v roce 2022 částka 39000 Kč (od 1. 1. 2022 došlo ke zvýšení – viz podrobněji v článku Důchody 2022).

Druhou složkou sirotčího důchodu je procentní výměra. Ta se stanoví jako 40% z výměry starobního nebo invalidního důchodu, který měl zemřelý v době smrti (nebo na který by měl v době smrti nárok).

Sirotčí důchod: nezaopatřené dítě

Za nezaopatřené dítě se považuje dítě, které je:

  • Nezletilé (tedy před dovršením věku 18 roků)
  • Nezletilé dítě do 18 roků, které ukončilo povinnou školní docházku a je vedeno v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání
  • Zletilé dítě do 26 roků, které se soustavně připravuje na budoucí povolání (studium na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole)
  • Dítě, které ze zdravotních důvodů není schopné vykonávat samostatně výdělečnou činnost

Pokud je dítě poživatelem invalidního důchodu pro invaliditu 3 stupně, pak se nepovažuje za nezaopatřené, na sirotčí důchod nárok nemá (má nárok na jiné dávky, resp. invalidní důchod)

Jak vyřídit žádost o sirotčí důchod

Sirotčí důchod se na rozdíl od sociálních dávek nevyřizuje na Úřadu práce, ale na České správě sociálního zabezpečení. Zde se kromě důchodů řeší i nemocenské dávky nebo třeba peněžitá pomoc v mateřství. Žadatel o sirotčí důchod by se měl obracet na příslušnou pobočku – Okresní správa sociálního zabezpečení, podle místa svého trvalého bydliště.

V případě, že se jedná o nezletilé, nezaopatřené dítě, žádost podává zákonný zástupce. Zletilé nezaopatřené dítě může žádost o důchod podávat samo.

K vyřízení důchodu je na úřadu nutné doložit především tyto dokumenty

  • občanský průkaz nebo rodný list dítěte,
  • občanský průkaz zemřelého rodiče (pokud dosud nebyl odevzdán),
  • úmrtní list,
  • rozhodnutí o přiznání starobního nebo invalidního důchodu (je-li k dispozici),
  • v případě, že zemřelý rodič dosud nebyl poživatelem důchodu, doklady prokazující dobu pojištění včetně náhradních dob pojištění (tzn. základní vojenskou službu, dobu studia, vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání apod.),

Případně mohou být vyžadovány i další dokumenty a potvrzení – vždy v závislosti na konkrétním případu.

Příklad výpočet sirotčí důchod 2022

O sirotčí důchod bude žádat matka dítěte (jako jeho zákonný zástupce) z důvodu smrti otce dítěte, který pobíral invalidní důchod pro invaliditu 3 stupně ve výši 10 250 Kč.

V tomto případě tedy sirotčí důchod bude vypočítán takto:

  • Základní výměra v roce 2022 je 3900 Kč
  • Procentní výměra (40%) bude 2540 Kč (*)
  • Sirotčí důchod bude 6440 Kč

(*) procentní výměra se spočítá jako 40% z procentní výměry z invalidního důchodu tedy 10250 Kč – 3900 Kč = 6350; následně pak 40% ze 6350 * 0,4 = 2540

Celkový sirotčí důchod by v tomto případě tedy byl součet obou složek, tedy 6440 Kč.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka na směnku na ruku. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka 50000 Kč ihned na účet. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Sirotčí důchod 2022

Diskuse: 55
  • Custom avatar miroslav

    dobry den chtel bych se zeptat mam mensi problem mam tri deti u sebe bejvala druska zemrela chtel bych se zeptat ci maj deti narok na sirotci

  • Štěpaníková Marie

    Dobrý den mám dotaz je možné vyřídit sirotčí duchod zpětně i několik let mám v péči těžce postiženou ztp/pa nikdy nepobírala po zemřelé matce siročí duchod děkuji

  • Custom avatar Petra

    Dobrý den,
    mám dotaz k vyplácení sirotčího důchodu po zemřelém pěstounovi, který měl svěřené do pěstounské péče dvě děti 15,19 let. V prosinci 2017 zemřel a nyní po něm zůstaly nezaopatřené dvě děti. Obě děti nemají uvedeného otce v RL, ale matka žije, nezajímá se o ně. V pěstounské péči byly děti od útlého dětství. Nyní má svěřeného na základě PO babička nezl. do péče. Druhé zletilé dítě již nemůže být svěřeno do pěstounské péče. Kdyby pěstoun nezemřel, mělo by zletilé dítě nárok na úhradu potřeb dítěte do doby než by ukončilo své vzdělání. Nyní má nárok pouze na dětské přídavky a na jiné dávky ne. OSSZ odmítla žádost o sirotčí důchod za zemřelého pěstouna. DSSP odmítli vyplácet HN či jinou dávku, jelikož je toto zletilé dítě posuzováno společně s babičkou a druhým dítětem a tudíž nemá údajně na nic nárok. Jak tuto situaci řešit. Zletilé dítě chodí řádně do školy, úspěšně studuje, nyní bude končit střední školu a chce jít dál na VŠ. Na co má zletilé dítě nárok? Děkuji za odpověď. S pozdravem P.

  • Monika

    Dobrý den, mám otazecku. když dítě dovrší 18ti let chodí sirotčí důchod už jemu na účet.Muze po něm druhý rodič chtít nějakou částku z důchodu na výdaje v domácnosti tj.jidlo, elektřina, voda…? když stále bydlí ve společné domácnosti nebo celá částka patří bezpodmínečně dítěti? Děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Jiří Duchek: Dobrý den, chci se zeptat zda dostanu rychlou půjčku do 10000 když jsem necelé 2...
  • JIRIHLAVAC2@SEZNAM.cz: pecuji o manzelku ma onkologickou diagnozu a navic po opakovanych mozkovych prihodach...
  • Hana Zelenková: Dobrý den.Můj syn je od 8.8.2022 v pracovní neschopnosti. 2xByl hospitalizován ve...
  • Xenik: Hezký den, ne nezapočítává... Započítává se čistá mzda bez daňového bonu...
  • Ondřej Daněk: Dobrý den. Mohu pořádat o příspěvek na bydlení i mimo místně příslušn...
  • Emil Votoček: Dobrý den, mám dotaz. Jsem důchodce 72 let. Mám 4 plicní onemocnění - CHOP...
  • Bohouš Zeman: Stěhuju se 16. prosince do dražšího podnájmu. Ve starém mi neprodlouží nájem...