Sirotčí důchod 2024

Nárok na sirotčí důchod vzniká dítěti, kterému zemřel jeden nebo oba rodiče (nebo osvojitel, nebo osoba, která dítě převzala do péče). Jaké jsou přesné podmínky nároku na sirotčí důchod, jaká je jeho výše, a jak se o sirotčí důchod žádá, s tím vás seznámíme v následujících odstavcích. Pokud máte nějaký dotaz, chtěli byste nějaké informace, nebo poradit ohledně sirotčího důchodu, napište svou otázku do diskuse na konci tohoto článku..

Kdo má nárok na sirotčí důchod

Nárok na sirotčí důchod má dítě, kterému zemřel rodič, osvojitel, osoba, která převzala dítě do péče nebo do společné výchovy manželů. Nárok má pouze nezaopatřené dítě. Tedy buď nezletilé dítě (do 18 roků), nebo případně i zletilé dítě, které splňuje podmínky nezaopatřenosti (tj. například studuje střední, vyšší odbornou nebo vysokou školu, a to max. do 26 roků).

Nárok na sirotčí důchod také vznikne tehdy pokud:

 • Pokud rodič (nebo jiná výše uvedená osoba) pobíral invalidní nebo starobní důchod
 • Pokud rodič (nebo jiná výše uvedená osoba) splňoval podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod
 • Pokud rodič (nebo jiná výše uvedená osoba) splňoval podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na starobní důchod
 • Pokud rodič (nebo jiná výše uvedená osoba) zemřela následkem pracovního úrazu

V případě, že zemřou oba rodiče, má pozůstalé dítě nárok na sirotčí důchod po obou z nich. Nárok na sirotčí důchod ale nevzniká při smrti pěstouna nebo manžela/manželky pěstouna.

Nárok na sirotčí důchod také zaniká, pokud dojde k osvojení dítěte. Platí zde ale výjimka, že pokud má dítě nárok na sirotčí důchod po dvou osoba (oba rodiče), a osvojí ho jen jedna osoba, zaniká nárok pouze na jeden sirotčí důchod (druhý může být i nadále vyplácen).

Kolik je sirotčí důchod

Podobně, jako u všech dalších důchodových dávek, i sirotčí důchod se skládá ze dvou složek. Tou první složkou je základní výměr. Ten je společný pro všechny důchodové dávky (tedy i pro starobní, invalidní nebo vdovský důchod). Základní složka je v roce 2024 částka 4400 Kč (od 1. 1. 2024 došlo ke zvýšení – viz podrobněji v článku Důchody 2024).

Druhou složkou sirotčího důchodu je procentní výměra. Ta se stanoví jako 40% z výměry starobního nebo invalidního důchodu, který měl zemřelý v době smrti (nebo na který by měl v době smrti nárok).

Zvýšení důchodů v roce 2024 (valorizace od 1. ledna 2024)

Od 1. 1. 2024, se budou zvyšovat všechny důchody o 360 Kč. V roce 2024, se bude valorizovat pouze základní složka důchodu (nově 4400 Kč). Procentní (zásluhová) část důchodu se nemění.

Všichni důchodci dostanou přidáno stejně. Starobní, invalidní, vdovské, vdovecké nebo sirotčí důchody se zvýší o 360 Kč měsíčně.

V září 2023, byly definitivně schváleny nové podmínky pro výpočet valorizace a pro předčasné důchody. Nové podmínky platí od 1. října 2023.

Sirotčí důchod: nezaopatřené dítě

Za nezaopatřené dítě se považuje dítě, které je:

 • Nezletilé (tedy před dovršením věku 18 roků)
 • Nezletilé dítě do 18 roků, které ukončilo povinnou školní docházku a je vedeno v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání
 • Zletilé dítě do 26 roků, které se soustavně připravuje na budoucí povolání (studium na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole)
 • Dítě, které ze zdravotních důvodů není schopné vykonávat samostatně výdělečnou činnost

Pokud je dítě poživatelem invalidního důchodu pro invaliditu 3 stupně, pak se nepovažuje za nezaopatřené, na sirotčí důchod nárok nemá (má nárok na jiné dávky, resp. invalidní důchod)

Jak vyřídit žádost o sirotčí důchod

Sirotčí důchod se na rozdíl od sociálních dávek nevyřizuje na Úřadu práce, ale na České správě sociálního zabezpečení. Zde se kromě důchodů řeší i nemocenské dávky nebo třeba peněžitá pomoc v mateřství. Žadatel o sirotčí důchod by se měl obracet na příslušnou pobočku – Okresní správa sociálního zabezpečení, podle místa svého trvalého bydliště.

V případě, že se jedná o nezletilé, nezaopatřené dítě, žádost podává zákonný zástupce. Zletilé nezaopatřené dítě může žádost o důchod podávat samo.

K vyřízení důchodu je na úřadu nutné doložit především tyto dokumenty

 • občanský průkaz nebo rodný list dítěte,
 • občanský průkaz zemřelého rodiče (pokud dosud nebyl odevzdán),
 • úmrtní list,
 • rozhodnutí o přiznání starobního nebo invalidního důchodu (je-li k dispozici),
 • v případě, že zemřelý rodič dosud nebyl poživatelem důchodu, doklady prokazující dobu pojištění včetně náhradních dob pojištění (tzn. základní vojenskou službu, dobu studia, vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání apod.),

Případně mohou být vyžadovány i další dokumenty a potvrzení – vždy v závislosti na konkrétním případu.

Příklad výpočet sirotčí důchod 2024

O sirotčí důchod bude žádat matka dítěte (jako jeho zákonný zástupce) z důvodu smrti otce dítěte, který pobíral invalidní důchod pro invaliditu 3 stupně ve výši 16 500 Kč.

V tomto případě tedy sirotčí důchod bude vypočítán takto:

 • Základní výměra v roce 2024 je 4400 Kč
 • Procentní výměra (40%) bude 4 840 Kč (*)
 • Sirotčí důchod bude 9 240 Kč

(*) procentní výměra se spočítá jako 40% z procentní výměry z invalidního důchodu tedy 16 500 Kč – 4400 Kč = 12 100; následně pak 40% ze 12100 * 0,4 = 4840

Celkový sirotčí důchod by v tomto případě tedy byl součet obou složek, tedy 9 240 Kč.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka na směnku na ruku. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka 50000 Kč ihned na účet. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Sirotčí důchod 2024

Diskuse: 55
 • Custom avatar miroslav

  dobry den chtel bych se zeptat mam mensi problem mam tri deti u sebe bejvala druska zemrela chtel bych se zeptat ci maj deti narok na sirotci

 • Štěpaníková Marie

  Dobrý den mám dotaz je možné vyřídit sirotčí duchod zpětně i několik let mám v péči těžce postiženou ztp/pa nikdy nepobírala po zemřelé matce siročí duchod děkuji

 • Custom avatar Petra

  Dobrý den,
  mám dotaz k vyplácení sirotčího důchodu po zemřelém pěstounovi, který měl svěřené do pěstounské péče dvě děti 15,19 let. V prosinci 2017 zemřel a nyní po něm zůstaly nezaopatřené dvě děti. Obě děti nemají uvedeného otce v RL, ale matka žije, nezajímá se o ně. V pěstounské péči byly děti od útlého dětství. Nyní má svěřeného na základě PO babička nezl. do péče. Druhé zletilé dítě již nemůže být svěřeno do pěstounské péče. Kdyby pěstoun nezemřel, mělo by zletilé dítě nárok na úhradu potřeb dítěte do doby než by ukončilo své vzdělání. Nyní má nárok pouze na dětské přídavky a na jiné dávky ne. OSSZ odmítla žádost o sirotčí důchod za zemřelého pěstouna. DSSP odmítli vyplácet HN či jinou dávku, jelikož je toto zletilé dítě posuzováno společně s babičkou a druhým dítětem a tudíž nemá údajně na nic nárok. Jak tuto situaci řešit. Zletilé dítě chodí řádně do školy, úspěšně studuje, nyní bude končit střední školu a chce jít dál na VŠ. Na co má zletilé dítě nárok? Děkuji za odpověď. S pozdravem P.

 • Monika

  Dobrý den, mám otazecku. když dítě dovrší 18ti let chodí sirotčí důchod už jemu na účet.Muze po něm druhý rodič chtít nějakou částku z důchodu na výdaje v domácnosti tj.jidlo, elektřina, voda…? když stále bydlí ve společné domácnosti nebo celá částka patří bezpodmínečně dítěti? Děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...