Formulář: Změna průkazu TP, ZTP, ZTP/P

Aktuální formuláře – sociální dávky 2024

Aktuální verze formulářů pro sociální dávky, je možné najít i přímo na webu MPSV zde. Žádost o dávky, je možné vyřídit kompletně online (elektronicky, přes internet).

Formulář změna průkazu osoby se zdravotním postižením, slouží k podání žádosti o jiný typ průkazu, než měl žadatel do této doby. Týká se to především situací, kdy dojde ke změně zdravotního stavu, který zakládá nárok na vyšší nebo naopak nižší verzi průkazu. Průkazy pro OZP jsou vydávány tři – TP, ZTP a ZTP/P.

Od 1. 1. 2014 pak v oblasti vydávání průkazů pro OZP proběhlo několik změn. Nově již tyto průkazy nejsou svázány s uznaným stupněm závislosti, ale nárok na ně se posuzuje v samostatném správním řízení. Žádost o nový průkaz (viz: Formulář: Žádost o přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením) nebo žádost o změnu průkazu se podává na příslušném Úřadu práce. V rámci formuláře je nutné vyjádření ošetřujícího lékaře.

Formulář změna průkazu TP, ZTP, ZTP/P

Kliknutím na následující odkaz můžete zahájit stahování formuláře. Jedná se o aktuální verzi formuláře – poslední aktualizace proběhla k 1. 1. 2014 – tak jak jej vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Formulář stačí vytisknout a vyplnit. Nebo si příslušný tiskopis můžete vyzvednout na některé pobočce Úřadu práce nebo jen můžete vyplnit online na stránkách mpsv.cz.

Název formuláře Formulář: Změna průkazu osoby se zdravotním postižením
Verze formuláře 14 01 01 574
Aktuální verze od 1. 1. 2014
Velikost dokumentu 387 kB
Počet stran 2
Použití formuláře
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader (doporučená verze je verzi 7.0.8 nebo vyšší). Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).  Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms  nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář online: změna průkazu TP, ZTP, ZTP/P

Pokud si chcete podat žádost na změnu průkazu TP, ZTP nebo ZTP/P, musíte navštívit Úřad práce. Obracejte se Úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště. Zde můžete žádat nejenom o dávky pro zdravotně postižené, ale i o další sociální příplatky a podporu.

Formulář si můžete stáhnout přímo z těchto stránek, nebo můžete využít možnost vyplnit formulář online přímo na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – mpsv.cz. K vyplnění formuláře jej stačí vytisknout a čitelně dopsat všechny požadované údaje.

Pokyny jak vyplnit formulář a jak podat žádost o změnu průkazu

Formulář s žádostí si můžete stáhnout na tomto webu, nebo si jej můžete najít přímo na webu mpsv.cz, kde jsou k dispozici nejaktuálnější verze všech formulářů. Na mpsv.cz je také možné vyplnit všechny formuláře rovnou v elektronické podobě.

Žádost podává ten, kdo je držitelem průkazu OZP, nebo zákonný zástupce nebo zastupující právnická osoba. Kromě osobních údajů je nutné do formuláře doplnit vyjádření ošetřujícího lékaře. A dále pak také uvést důvody, pro změnu průkazu. Společně s žádostí je nutné doložit i stávající průkaz, kterého se změna týká.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčky od soukromých osob na směnku. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Krátkodobé půjčky pro nezaměstnané do 5000 Kč. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Změna průkazu TP, ZTP, ZTP/P

Diskuse: 2
 • Custom avatar Lanča Pavel

  Dobrý den,
  prosím o odpověď na dotaz ohledně platnosti průkazu ZTP na Slovensku. Manželka vlastní průkaz ZTP, který v ČR slouží při jízdě autem i jako náhrada za dálniční známku. Chtěli bychom navštívit termální lázně v Podhájské na Slovensku a nevíme zda průkaz ZTP vy-
  daný u nás platí i na Slovensku, t.j . parkování, jízda na dálničních úsecích a pod.
  Děkuji.

 • Custom avatar Eva Baboráková

  Dobrý den v červenci loňského roku mi končila platnost průkazu ZTP/P a podávala jsem novou žádost o výměnu průkazu. Ten mi byl po roce vyměněný za průkaz ZTP na dobu neurčitou, ale nedostala jsem žádné vysvětlení proč mi byl odebrán stávající průkaz. můj zdravotní stav se nemění naopak dochází ke zhoršování stavu z důvodu oboustranné amputaci dolních končetin 10 cm pod koleny a ke komplikacím úchopu pravé ruky po amputaci dvou článků na čtyřech prstech je to už 12 let na pahýlech dochází k defektům na kolenech a otlakům na stehnech z důvodu protéz k posudkovému lékaři již 9 let nemusím docházet. Průkaz mi byl na úřadě předán a jiné vyjádření jsem k tomuto nedostala takže nechápu proč mi to bylo odebráno. Mám dvě děti ve věku 1 a 3 roků nechápu jestli je toto ten důvod odebrání mám partnera který se o děti stará a babičky které mi vypomáhají a myslím si že to že jsem si ve svém zdravotním stavu pořídila rodinu by nikdo neměl přihlížet. Předem děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...