Hmotná nouze 2024

Hmotná nouze je v zásadě situace, kdy jednotlivec (nebo rodina, popř. skupina společně posuzovaných osob) nemá dostatečné příjmy na to, aby byl schopen zajistit základní výdaje na živobytí (jídlo, oblečení, hygienické potřeby) a na bydlení. Současně se jedná o situaci, kdy si osoba z objektivních důvodů nemůže, zajistit zvýšení svého příjmu (zdravotní stav, sociální situace apod.) nebo se o to snaží.

Systém dávek hmotné nouze je aktuálně nastaven tak, aby byl naplněn princip, že osoba, která pracuje (nebo se o to alespoň snaží) se má lépe, než ten kdo se spoléhá pouze na dávky.

Sociální dávky – pomoc ve hmotné nouzi

Pro soby ve hmotné nouzi existují 3 základní sociální dávky. Jedná se o tyto:

Hmotná nouze – příspěvek na živobytí

Příspěvek na živobytí je hlavní dávka, která se v této situaci poskytuje. Jedná se o opakovanou dávku, která může být vyplácena pravidelně každý měsíc, dokud trvá stav hmotné nouze. Příspěvek na živobytí se poskytuje ve chvíli, kdy jsou příjmy osoby, po odečtení oprávněných nákladů na bydlení, nižší než částka na živobytí. V tom případě se vyplácí rozdíl, tak aby osobě zůstala alespoň částka na živobytí.

Za částku na živobytí se v základu považuje existenční minimum pro dospělé osoby (tj. 3130 Kč) nebo životní minimum jednotlivce (4860 Kč).

U vícečlenné rodiny je to pak  částka pro první dospělou osobu ve společné domácnosti (4470 Kč), nebo pro další dospělé osoby (4040 Kč). A také životní minimum pro nezaopatřené dítě (tj. 2480 Kč pro dítě do 6 roků, 3050 Kč pro dítě do 15 roků a 3490 Kč pro dítě do 26 roků).

Částka na živobytí může být dále zvýšena, a to až na úroveň životního minima jednotlivce (4860Kč), případě i více (pokud je nařízeno lékařem dietní stravování).

Zvýšení příspěvku na živobytí v roce 2024?

Životní a existenční minimum, které je výchozím údajem pro výpočet dávek pomoci ve hmotné nouzi, se naposledy změnilo na začátku minulého roku.

Pro rok 2024, zatím není připraveno žádné další zvýšení. Na začátku roku (od ledna 2024) zatím platí stejné údaje, jako v předchozím roce.

Obecně platí, že vláda by měla zvýšit životní minimum, pokud je inflace vyšší než 5%. Pro valorizaci částek životního a existenčního minima, ale není stanoven žádný pevný mechanismus, jako to mají například důchody.

Celková inflace za minulý rok, byla přes 10%. Velké zdražování se očekává i na začátku ledna 2024. Pak už by se údajně měla inflace snížit, a ceny by se měly stabilizovat.

Vláda tedy zřejmě nevidí důvod, pro zvýšení životního minima. A z toho vyplývá i to, že se v roce 2024 zatím nezvyšuje ani příspěvek na živobytí.

Aktuální částky životního a existenčního minima, a kalkulačku pro výpočet v roce 2024, najdete zde.

Hmotná nouze – doplatek na bydlení

Doplatek na bydlení se poskytuje osobám ve hmotné nouzi v případech, kdy jim po zaplacení všech odůvodněných nákladů na bydlení nezůstane k dispozici pro další výdaje částka na živobytí. Přitom se má za to, že tato osoba již pobírá přídavky na bydlení a příspěvek na živobytí.

V případě, že jsou splněny všechny podmínky, může v takovém případě být poskytnut ještě doplatek na bydlení, který navýší příjmy žadatele tak, aby mu po zaplacení všech odůvodněných nákladů na bydlení zůstala k dispozici částka na živobytí (částka na živobytí se stanovuje stejně jako u příspěvku na živobytí).

Tato dávka se vyplácí také opakovaně každý měsíc, dokud trvá stav hmotné nouze. Maximální doba je zde ale na rozdíl od předchozí dávky, omezena na maximálně 84 kalendářních měsíců během 10 roků.

Hmotná nouze – mimořádná okamžitá pomoc

Mimořádná okamžitá pomoc se od předchozích dvou dávek odlišuje. Zatímco u doplatku na bydlení nebo příspěvku na živobytí se posuzují především příjmy, mimořádná okamžitá pomoc může být poskytnuta i lidem, kteří by běžně měli dostatečně vysoké příjmy a na dávky by tak neměli nárok.

Mimořádná okamžitá pomoc se poskytuje především v těchto specifických případech:

 • Osobě hrozí vážná újma na zdraví
 • Jedná se o mimořádnou událost typu povodeň, požár, záplava, zemětřesení
 • Došlo ke ztrátě osobních dokladů a bez nových osoba není schopná získat  finanční prostředky
 • Jedná se o nezbytné odůvodněné náklady na vzdělání
 • Jedná se o hrozící sociální vyloučení
 • Osoba byla propuštěna z vazby, výkonu trestu odnětí svobody nebo z léčebny chorobných závislostí
 • Atd.

Kolik jsou dávky ve hmotné nouzi

U příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení se posuzují příjmy žadatele (resp. všech společně posuzovaných osob) a jeho výdaje na bydlení (oprávněné, odůvodněné náklady na bydlení). Kolik je orientační výše obou dávek si můžete sami spočítat, viz tyto dvě kalkulačky:

U mimořádné okamžité pomoci je výše dávky velmi individuální. V oprávněných případech tak může být poskytnuta mimořádná okamžitá pomoc až ve výši patnáctinásobku životního minima = 15 x 4860 Kč, tj. 62 900 Kč. Vždy se ale přihlíží ke konkrétní situaci, celkovým majetkovým a sociálním poměrům žadatele.

V situacích, kdy se jedná o ztrátu dokladů nebo jiný jednorázový výdaj se poskytuje jenom částka na pokrytí tohoto výdaje. V dalších případech mohou být poskytovány různě vysoké jednorázové nebo někdy i opakované dávky hmotné nouze.

U osob propuštěných z výkonu trestu odnětí svobody se poskytuje jenom 1000 Kč (jednorázově, bez dalšího opakování).

Výplata dávek hmotné nouze

Zatímco ostatní sociální (a další) dávky se vyplácí zpravidla jako finanční obnos, který se buď zasílá bezhotovostně na bankovní účet, nebo poštovní poukázkou, u hmotné nouze to může být jinak.

Dávky hmotné nouze mohou být vyplaceny nejenom jako peníze, ale i ve formě materiální dávky – například jsou vydány poukázky na nákup jídla, drogérie nebo oblečení. Stejně tak může být celá nebo část dávky vyplacena v hotovosti (např. pokud někdo ztratí doklady, tak by mu odeslání peněz na účet v bance asi příliš nepomohlo, proto mu úřad může peníze vyplatit v hotovosti přímo na pokladně úřadu).

Některé dávky hmotné nouze se vyplácí opakovaně – vždy za předchozí nebo aktuální kalendářní měsíc. Jiné jsou pouze jednorázové, nebo jsou vypláceny v nepravidelných intervalech.

Zákon hmotná nouze

Kdy přesně je osoba ve hmotné nouzi, a kdy se o hmotnou nouzi nejedná, popisuje příslušný zákon číslo 111/2006 sb., o hmotné nouzi. Zde jsou popsány všechny případy, kdy je možné hovořit o hmotné nouzi. Zákon upravuje i nárok na jednotlivé dávky, vyjmenovává jaké příjmy a náklady se u jednotlivých dávek započítávají.

Další důležitý zákon je pak zákon č. 110/2006 sb. o životním a existenčním minimu, kde jsou upraveny také některé záležitosti, které se týkají i hmotné nouze.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Online půjčka i pro nezaměstnané. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Krátkodobý úvěr pro OSVČ a podnikatele. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Hmotná nouze 2024

Diskuse: 121
 • Jan

  Dobry den obracím se ohledně že nám bylo zastaveno veškeré dávky hmotné nouze přičina je moje invalidni důchod kde mi spětné vyplatili po spatku veči obnost,bylo nám vipočitani termin že mužeme si zase požadat o hmotnou nouzi za 6.měsicu prosim je tato doba sprvně? děkuji Jan Karlovy Vary

 • Custom avatar Irma

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, moje maminka je po velké mozkové příhodě. Kdybych musela odejít z práce a starat se o ni, kolik bych dostávala,kdybych se o mamku starala. Moc děkuji

 • Custom avatar sara

  dobry den chci se zeptat co vše se zapocitava do hmotne nouze,počita se take kdyz mam zdravotne postyženeho syna ta davka co pobiram,dekuji

 • Custom avatar Petr

  Dobrý den . Chtěl bych se zeptat. Je možné v insolvenci dostat dávku v hmotné nouze. Bývalá přítelkyně si našla jiného přítele mě defakto vyhodila. Z bytu. Tak jsem si musel sehnat bydlení. Insolvence mě skončí v únoru roku 2022. Jsem pracující. A své závazky hradim. Teď z toho důvodu mě nezbývá na živobytí. Teď jsem musel dát i k soudu návrh že chci syna do své péče. Z důvodu. Že bývala přítelkyně čeká na soudní jednání . Ohledně jeji finančních podvodům. Ji hrozí vězení. Tak jsem se chtěl zeptat zda i v takovém případě je nárok na nějakou dávku pomocí od státu. Děkuji za odpověď Petr

 • Custom avatar Ludmila

  DOBRY DEN PROSIM VAS OD LISTOPADU NEDOSTAVAM PRISPEVEK NA BYDLENI I PRISPEVEK NA ZIVOBITI KAZDY MESIC DAVAM PAPIRY PRIČÍNA KORONAVIRUS A TED UPRCHLIKY PORADTE CO MAM DELAT DEKUJU

 • Custom avatar Emil Votoček

  Dobrý den,
  mám dotaz. Jsem důchodce 72 let. Mám 4 plicní onemocnění
  – CHOPN , Astma , plicní hypertenzi , emfysem. Jsem na domácí oxygenoterapii 16 hodin denně. Přístroj má spotřebu cca 600W/ hod.
  Mám nárok na příspěvek na energie? Děkuji za Vaší odpověď.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...