Hmotná nouze 2017

Hmotná nouze je v zásadě situace, kdy jednotlivec (nebo rodina, popř. skupina společně posuzovaných osob) nemá dostatečné příjmy na to, aby byl schopen zajistit základní výdaje na živobytí (jídlo, oblečení, hygienické potřeby) a na bydlení. Současně se jedná o situaci, kdy si osoba z objektivních důvodů nemůže, zajistit zvýšení svého příjmu (zdravotní stav, sociální situace apod.) nebo se o to snaží.

Systém dávek hmotné nouze je aktuálně nastaven tak, aby byl naplněn princip, že osoba, která pracuje (nebo se o to alespoň snaží) se má lépe, než ten kdo se spoléhá pouze na dávky.

Sociální dávky – pomoc ve hmotné nouzi

Pro soby ve hmotné nouzi existují 3 základní sociální dávky. Jedná se o tyto:

Hmotná nouze – příspěvek na živobytí

Příspěvek na živobytí je hlavní dávka, která se v této situaci poskytuje. Jedná se o opakovanou dávku, která může být vyplácena pravidelně každý měsíc, dokud trvá stav hmotné nouze. Příspěvek na živobytí se poskytuje ve chvíli, kdy jsou příjmy osoby, po odečtení oprávněných nákladů na bydlení, nižší než částka na živobytí. V tom případě se vyplácí rozdíl, tak aby osobě zůstala alespoň částka na živobytí.

Za částku na živobytí se v základu považuje existenční minimum pro dospělé osoby (tj. 2200 Kč) nebo životní minimum pro nezaopatřené dítě (tj. 1740 Kč pro dítě do 6 roků, 2140 Kč pro dítě do 15 roků a 2450 Kč pro dítě do 26 roků). Částka na živobytí může být dále zvýšena, a to až na úroveň životního minima jednotlivce (3140 Kč), případě i více (pokud je nařízeno lékařem dietní stravování).

Hmotná nouze – doplatek na bydlení

Doplatek na bydlení se poskytuje osobám ve hmotné nouzi v případech, kdy jim po zaplacení všech odůvodněných nákladů na bydlení nezůstane k dispozici pro další výdaje částka na živobytí. Přitom se má za to, že tato osoba již pobírá přídavky na bydlení a příspěvek na živobytí.

V případě, že jsou splněny všechny podmínky, může v takovém případě být poskytnut ještě doplatek na bydlení, který navýší příjmy žadatele tak, aby mu po zaplacení všech odůvodněných nákladů na bydlení zůstala k dispozici částka na živobytí (částka na živobytí se stanovuje stejně jako u příspěvku na živobytí).

Tato dávka se vyplácí také opakovaně každý měsíc, dokud trvá stav hmotné nouze. Maximální doba je zde ale na rozdíl od předchozí dávky, omezena na maximálně 84 kalendářních měsíců během 10 roků.

Hmotná nouze – mimořádná okamžitá pomoc

Mimořádná okamžitá pomoc se od předchozích dvou dávek odlišuje. Zatímco u doplatku na bydlení nebo příspěvku na živobytí se posuzují především příjmy, mimořádná okamžitá pomoc může být poskytnuta i lidem, kteří by běžně měli dostatečně vysoké příjmy a na dávky by tak neměli nárok.

Mimořádná okamžitá pomoc se poskytuje především v těchto specifických případech:

 • Osobě hrozí vážná újma na zdraví
 • Jedná se o mimořádnou událost typu povodeň, požár, záplava, zemětřesení
 • Došlo ke ztrátě osobních dokladů a bez nových osoba není schopná získat  finanční prostředky
 • Jedná se o nezbytné odůvodněné náklady na vzdělání
 • Jedná se o hrozící sociální vyloučení
 • Osoba byla propuštěna z vazby, výkonu trestu odnětí svobody nebo z léčebny chorobných závislostí
 • Atd.

Kolik jsou dávky ve hmotné nouzi

U příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení se posuzují příjmy žadatele (resp. všech společně posuzovaných osob) a jeho výdaje na bydlení (oprávněné, odůvodněné náklady na bydlení). Kolik je orientační výše obou dávek si můžete sami spočítat, viz tyto dvě kalkulačky:

U mimořádné okamžité pomoci je výše dávky velmi individuální. V oprávněných případech tak může být poskytnuta mimořádná okamžitá pomoc až ve výši patnáctinásobku životního minima = 15 x 3410 Kč, tj. 51 150 Kč. Vždy se ale přihlíží ke konkrétní situaci, celkovým majetkovým a sociálním poměrům žadatele.

V situacích, kdy se jedná o ztrátu dokladů nebo jiný jednorázový výdaj se poskytuje jenom částka na pokrytí tohoto výdaje.

U osob propuštěných z výkonu trestu odnětí svobody se poskytuje jenom 1000 Kč (jednorázově, bez dalšího opakování).

Výplata dávek hmotné nouze

Zatímco ostatní sociální (a další) dávky se vyplácí zpravidla jako finanční obnos, který se buď zasílá bezhotovostně na bankovní účet, nebo poštovní poukázkou, u hmotné nouze to může být jinak.

Dávky hmotné nouze mohou být vyplaceny nejenom jako peníze, ale i ve formě materiální dávky – například jsou vydány poukázky na nákup jídla, drogérie nebo oblečení. Stejně tak může být celá nebo část dávky vyplacena v hotovosti (např. pokud někdo ztratí doklady, tak by mu odeslání peněz na účet v bance asi příliš nepomohlo, proto mu úřad může peníze vyplatit v hotovosti přímo na pokladně úřadu).

Některé dávky hmotné nouze se vyplácí opakovaně – vždy za předchozí nebo aktuální kalendářní měsíc. Jiné jsou pouze jednorázové, nebo jsou vypláceny v nepravidelných intervalech.

Zákon hmotná nouze

Kdy přesně je osoba ve hmotné nouzi, a kdy se o hmotnou nouzi nejedná, popisuje příslušný zákon číslo 111/2006 sb., o hmotné nouzi. Zde jsou popsány všechny případy, kdy je možné hovořit o hmotné nouzi. Zákon upravuje i nárok na jednotlivé dávky, vyjmenovává jaké příjmy a náklady se u jednotlivých dávek započítávají.

Další důležitý zákon je pak zákon č. 110/2006 sb. o životním a existenčním minimu, kde jsou upraveny také některé záležitosti, které se týkají i hmotné nouze.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Online půjčka i pro nezaměstnané. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Krátkodobý úvěr pro OSVČ a podnikatele. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Hmotná nouze 2017

komentářů 28
 • Custom avatar Tereza

  Dobrý den,chtěla by se zeptat jestly mám nárok na jednorázovku jsem samoživitelka s 2letou dcerou jsem na mateřské dovolené pobírám mateřskou 7096kč plus přídavek na dítě 500 alimenty dostávam1000kč a příspěvek na byslení 2096kč a platím nájem 5737kč potřebovala by přispět na oblečení pro malou.děkuji za odpověd tereza

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, nárok na jednorázovou mimořádnou dávku hmotné nouze se odvíjí vždy od individuálního posouzení účelu a celkové majetkové a sociální situace u žadatele. To si opravdu netroufám takto na dálku posoudit. Obraťte se na místní Úřad práce a tam vám poskytnou odpovídající informace.

   • Custom avatar tereza

    no já bydlím azylovým domě pro matky s dětma ale zeptam se osobně děkuji.

 • Custom avatar Nikola Appelova

  Dobry den, chtela jsem se zeptat jestli ma pritel narok na hmotnou nouzi, kdyz nema praci a ja jsem na MD. Pobiram 6200 kc a 500 kc pridavek na dite. Bydlime v podnajmu, diky za odpoved.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, teoreticky ano. Záleží na tom, jestli žijete ve společné domácnosti nebo ne. Záleží také na tom, jaké jsou vaše celkové majetkové poměry apod. Neznám vaši celkovou majetkovou a sociální situaci abych vám mohla dát jednoznačnou odpověď. Obraťte se přímo na Úřad práce.

 • Custom avatar Renata

  Dobrý den chtěla jsem se optat pokud bych našla brigádu nebo zaměstnání se smlouvou (Dohoda o provedení práce, na určitý počet hodin) jak je toto posuzováno,když jako rodina pobíráme dávky v hmotné nouzi???Je toto potřeba nahlašovat nebo nikoliv? Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ano považuje se to za příjem, je nutné dokládat všechny příjmy, tedy i tento.

 • Custom avatar Veronika

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda máme nárok na hmotnou nouzi…? Syna již druhý rok (přesto, že v létě mu budou 4 roky) nevzali do školky, přišla jsem kvůli tomu o práci, jsem vedena na ÚP,ale podporu již nedostávám, manžel má nízký plat (9tis.), brigádu s dítětem nemohu najít, dcera 7 let chodí do 1 třídy. Bydlíme v podnájmu, nemáme žádný majetek, prodali jsme již co se dalo.Předem děkuji za Vaši odpověď.Nashledanou

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud je oněch 9 tisíc korun jediný příjem vaší 4 členné rodiny, pak ano, myslím že by vám měla vycházet nárok na dávky ve hmotné nouzi.

 • Kateřina

  Dobrý den! Od března 2014 jsem vedena na ÚP bez nároku na podporu v nezaměstnanosti, dlouhodobá nemoc. Na sociálním úřadě mi byly dávky v hmotné nouzi nepřiznány. Dá se proti tomu něco dělat? Děkuji.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, to záleží, z jakého důvodu vám nebyly přiznány dávky v hmotné nouzi. Důvodů může být mnoho. Obecně proto rozhodnutí můžete podat odvolání, doložit jiné skutečnosti apod. Ale bez bližší znalosti vaší situace vám jen těžko poradím.

 • Emilie

  Dobry den chtela bych se zeptat ,bydlim v najmu uz rok jsem sama a beru 3410 kc, platin 8000kc, na bydleni nemam narok protoze nemam trvali pobyt na adrese , tak mi prispiva svagr , pred pul rokem se nastehovala i sestra ten rodiny dum ma dve bytove jednotky bohuzel ten jeji neni napsan v katastu ,a zadala si o pracku byli tady na kontrole a zjistli ze je to jedna bytova jednotky tak zarazili penize ji a me take , ale ja nechapu proc ,vzdyt ja jsem nic po nich nezadala kazada mame svuj vchod a oni nas chcou posuzovat do hromady ,? proc bych mela byt kracena na penezich kvuli nim ,? najemni smluvu mam jen ja ,dekuji Emilie

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, chápu váš problém, ale takto jsou bohužel nastaveny zákony. I když máte oddělené byty a samostatné vchody, pokud se nejedná o dvě samostatné bytové jednotky i podle katastru, tak úředníci nemají jinou možnost.

   • Emilie

    Dobry den a dekuji za vasi odpoved ,chtela bych se tedy jeste zeptat kdyz jsou dva dospeli a 4 deti a ja jsem sama okolik budu mit men kdyz je hmotna nouze 3410 kc kdy by nas posuzovali spolecne ,Dekuji Emilie

 • Custom avatar JIRI

  Dobry den rad bych se vas na neco zeptal mam rodiny dum po rodicich ktery pronajimam , bydli tam dve rodiny z detma , ten dum mam kazdy vchod zvlast bohuzel to neni nikde v katastru , chci se zeptat jestli mam udelat najemi smlouvu dohromady a u kazdeho z rodin napsat kolik mi kdo plati ? protoze jsou to lide na socialnich davka takhle by je posuzovali dohromady i kdyz je kazdy zvlast .Dekuji Jiri

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud dům není rozdělen na dvě samostatné bytové jednotky, pak je možné získat příspěvek na bydlení pouze 1x. Tedy budou posuzováni jedině všichni dohromady.

 • Custom avatar Kveta

  Dobry den mam na vas dotaz ziju v najmu sama beru hmotnou nouzi 3410 kc ,nasla jsem si pritele ktery je vydelecne cini jeho plat je 8500 kc , asi bych ho mela nahlasit na socialnich davkach ze je muj druh ,ale pak by me zajimalo na co mame narok ? ,kdyz zaplatim najem 8000 kc, mam zbyva na zivobyti 3910 na cely mesic ,dekuji Kveta

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud spolu žijete ve společné domácnosti, pak byste to určitě měla nahlásit, jinak vám hrozí případné problémy, pokud by to úřad zjistit a mohl by vás následně vymáhat neoprávněně pobírané dávky.
   Kalkulačku pro výpočet příspěvku na živobytí najdete zde: https://socialni-davky-2014.eu/kalkulacka-prispevek-na-zivobyti/ výpočet je pouze orientační, protože pochopitelně záleží na celkovém posouzení vaší situace. V závislosti na formě bydlení pak eventuálně můžete mít nárok u na příspěvek na bydlení nebo doplatek na bydlení.

 • Custom avatar Alena

  Dobrý den,rozvádím nemám kde bydlet jsem na up a nemám žádný příjem,chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na hmotnou nouzi,abych si mohla zaplatit azylový dům?
  Ještě ke všemu jsem v jiném stavu a nemám ani na zaplacení poplatku u lékaře.Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, obraťte se na Úřad práce kde se vyřizují dávky hmotné nouze. Pokud nemáte žádný příjem mohla byste mít nárok na příspěvek na živobytí. Co se týká dávek na bydlení u nich je zpravidla nutné doložit náklady – tedy jsou přiznány až poté co si nějaké bydlení obstaráte. U dávek hmotné nouze je ale do určité míry uplatňován individuální přístup na základě konkrétní situace a celkových sociálních/majetkových poměrů. Obraťte se tedy na UP kde vám budou schopni poradit nejlépe.

 • Custom avatar Marie Rosmanitová

  Dobrý den, v srpnu r. 2017 pokousal bojový pes (stafordský teriér smíšený s pittbulem), který byl bez vodítka, nejen mého psa, ale i mne. Veterinární vyšetření a mé poplatky činily celkem 2 917 Kč. Na léčbu psa (sešívání) jsem si musela vypůjčit, protože jsem nemajetná starobní důchodkyně, můj měsíční důchod činí 9 280 Kč. Také pobítám příspěvek na bydlení, který toto čtvrtletí činí cca 2 500 Kč. Po zaplacení bytu mi zůstane z důchodu 3 400 Kč. Protože z tohoto zůstatku musím pokrýt jídlo, oblečení, hygienické potřeby, léky (jen tento měsíc činily částku 1 000 Kč) a další, ocitla jsem se v situaci, kdy nemám dluh uhrazen, protože nemám dostatečný příjem, tímto zůstatkem nejsem schopna pokrýt dluh. Vyřešit tuto nelehkou situaci vlastním přičiněním nemohu, jak už jsem uvedla, jsem nemajetná, tudíž nemohu prodat majetek, vzhledem k stáří si nemohu ani přivydělat. Majitel psa je bezdomovec, s trestním rejstříkem, od něhož je dluh nevymahatelný, přestože jsem podala trestní oznámení. Tento případ je řešen i na magistrátu města – Životní prostředí (pes majitele byl utracen), doposud s nejasným výsledkem, majitel se nezúčastňuje předvoláním. Proto chci požádat o mimořádnou hmotnou pomoc a nevím, zdali mi bude vyhověno. Děkuji.

 • petra

  dobrý den,prosim co a jak napsat do odvolání?dekuji

 • Petra Baitlová

  Dobrý den,
  obracím se na Vás s prosbou o radu.Moje matka nyní v důchodu 61 let,díky druhovi, který měl dluhy a se kterým žila 35 let,přišla o střechu nad hlavou.Nyní bydlí v podnájmu kde platí 10500,- což je zároven výška jejího důchodu.Má prosím nějaký nárok na socialní dávky,příspěvek na bydlení,živobytí atd.V případě,že ano kde si má zažádat.Trvalý pobyt má ještě nejspíš v Nymburku,kde předtím bydlela s tím druhem.Mně přijde ,že tato situace je neřešitelná,tak budu moc ráda za Vaši odpověd.
  Děkuji Baitlová

 • Custom avatar renata

  dobrý den
  chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na sociální dávky jsem na úp a zatám nemám práci bydlím ještě s bratrem který
  je ted také bez záměstnání a máma má jen důchod 5880,-kč a kde si můžu zažádat o dávky a jaké musím doložit doklady děkuji

 • Jan

  Dobry den obracím se ohledně že nám bylo zastaveno veškeré dávky hmotné nouze přičina je moje invalidni důchod kde mi spětné vyplatili po spatku veči obnost,bylo nám vipočitani termin že mužeme si zase požadat o hmotnou nouzi za 6.měsicu prosim je tato doba sprvně? děkuji Jan Karlovy Vary

 • Custom avatar Irma

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, moje maminka je po velké mozkové příhodě. Kdybych musela odejít z práce a starat se o ni, kolik bych dostávala,kdybych se o mamku starala. Moc děkuji

 • Custom avatar sara

  dobry den chci se zeptat co vše se zapocitava do hmotne nouze,počita se take kdyz mam zdravotne postyženeho syna ta davka co pobiram,dekuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucie ČižmárováDOBRÝ den potřebuji si vytisknout formuláře a nevím jak na... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok jenom zaměstnanci na HPP... více »
 • JanaDobrý den, prosím Vás, počítá se do vyměřovacího základu hpp... více »
 • MIroslavaDobrý den prosila bych vzor jak správně a jké kolinky... více »
 • VeronikaDobrý večer,jsem samozivitelka s 2detmi.13lety syn má přiznaný 1stupen závislosti,6tileta... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok pouze zaměstnanci, nebo dočasně... více »