Formulář: Doklad o výši nákladů na bydlení

Aktuální formuláře – sociální dávky 2024

Aktuální verze formulářů pro sociální dávky, je možné najít i přímo na webu MPSV zde. Žádost o dávky, je možné vyřídit kompletně online (elektronicky, přes internet).

Sociální dávka příspěvek na bydlení, slouží k úhradě nákladů na bydlení v případě, že má někdo vysoké náklady na bydlení a/nebo nízké příjmy. Nárok na příspěvek na bydlení je v bytě/domě v osobním/družstevním vlastnictví, nebo pokud se jedná o bydlení na základě nájemní smlouvy.

U příspěvku na bydlení se dokládají příjmy vždy jednou za 3 měsíce (resp. za předchozí kalendářní čtvrtletí). Viz. Formulář: Doklad o výši čtvrtletního příjmu. A také se dokládají náklady na bydlení (viz vzorový formulář ke stažení níže na stránce).

Příspěvek na bydlení – změny 2024

Od začátku roku 2024, se mění podmínky pro výpočet sociálních dávek na bydlení. Změn je hned několik:

 • Od 1. 1. 2024 platí nové tabulky pro normativní náklady na bydlení
 • Od ledna 2024 platí změna zákona o státní sociální podpoře (dílčí změny u dávek)

Kromě toho, od začátku roku 2024 platí mnoho dalších změn, které mohou mít nepřímý vliv na výpočet dávek.

Aktuální informace a výpočet:

Co patří mezi náklady na bydlení

Mezi náklady na bydlení (od nichž se pak odvíjí i výše příspěvku), patří především nájemné (u nájemních bytů), nebo obdobné náklady spojené s užíváním bytu v osobním/družstevním vlastnictví.

Dále mezi náklady na bydlení patří platby za různé služby a energie – typicky se jedná třeba o plyn, vodu, elektřinu, vytápění nebo odvoz odpadů.

Co nepatří mezi náklady na bydlení

Jiné výdaje, které by se na první pohled daly spojit s bydlením se, ale mezi náklady nezapočítají. Třeba splátky za hypotéku nebo nějaký úvěr na bydlení. Mezi náklady na bydlení nepatří ani platby za kabelovou televizi, pevnou telefonní linku, za internet nebo třeba televizní a rozhlasový poplatek.

Jak se dokládají náklady na bydlení

Náklady na bydlení se dokládají vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Dokládají se skutečně zaplacené náklady. A to buď formou potvrzení od příslušného příjemce platby (pronajímatel, distributor plynu, elektřiny, vody apod.). Nebo tím, že doložíte zaplacené faktury, složenky, výpis z účtu apod.

Náklady na bydlení a vrácený přeplatek nebo nedoplatek

Mezi náklady na bydlení se započítává i případný přeplatek nebo nedoplatek třeba za elektřinu nebo plyn apod.

Pokud je vrácen nějaký přeplatek v kalendářním čtvrtletí, za které se dokládají náklady, pak se o tento přeplatek sníží průměrné měsíční náklady na bydlení. Tedy  – při průměrných nákladech 5000 Kč měsíčně, a vráceném přeplatku 3000 Kč, by se v tomto kalendářním čtvrtletí počítaly náklady na bydleních jen ve výši 4000 Kč.

Analogicky se pak i případný nedoplatek, který bude zaplacen v nějakém kalendářním čtvrtletí, zahrne mezi náklady na bydlení. A v tomto případě je naopak zvýší. Pokud by byly průměrné náklady na bydlení 5000 Kč měsíčně a v nějakém kalendářním čtvrtletí byl zaplacen nedoplatek 3000 Kč, pak by se průměrné náklady zvýšily za toto čtvrtletí na 6000 Kč

Formulář ke stažení: Doklad o výši nákladů na bydlení

Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář: Doklad o výši nákladů na bydlení
Formulář: Doklad o výši nákladů na bydlení 2017 Doklad slouží jako příloha k žádosti o příspěvek na bydlení za každý byt, ve kterém byl žadatel v příslušném kalendářním čtvrtletí trvale hlášen
ID formuláře XBydN150101219
Verze formuláře 15 01 01 219
Aktuální verze od 42005
Velikost dokumentu 150 kB
Počet stran 2
Originál formuláře na MPSV.cz Online formulář
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader. Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).

Související formuláře a dokumenty – Doklad o výši nákladů na bydlení

Online formulář: Doklad o výši nákladů na bydlení

Výše odkazovaný formulář ke stažení, slouží pouze jako vzorový. Oficiální formuláře můžete dostat v tištěné podobě na každé pobočce Úřadu práce. Nebo je možné najít tyto formuláře v online podobě přímo na webu ministerstva práce a sociálních věcí: http://portal.mpsv.cz/forms.

Na webu MPSV.cz také můžete formulář vyplnit online, v interaktivním průvodci. Pokud máte elektronický podpis, nebo používáte datovou schránku, pak vyplněný formulář můžete rodnou odeslat, ke zpracování na Úřad práce.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčit peníze. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Auta bez registru. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Doklad o výši nákladů na bydlení

Diskuse: 1
 • Custom avatar Lenka

  Dobrý den, každé 3 měsíce vystojím a vysedím více jak 3 hod v čekárně než přijdu na řadu s podáním žádosti o příspěvek na bydlení. Nechci nikoho podceňovat, ale polovina lidí si neví rady s vyplňováním a při rozepisování jednotlivých položek do nového tiskopisu to nebude lepší. Předpokládám proto i daleko větší chybovost těchto lidí,větší zátěž zaměstnanců a tudíž o polovinu delší čekání v čekárně. V čem tedy spočívá přínos nového formuláře jestliže platím jednou částkou nájem, úklid i osvětlení spol. prostor a pod.
  Jednou ročně pak dostávám od pronajímatele vyúčtování jednotlivých položek které si zaměstnanci ÚP ofotí.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...