Sociální dávky pro důchodce

Pokud patříte mezi důchodce a zajímá vás, na jaké peníze máte od státu během důchodu nárok, přečtěte si následující informace. Řekneme vám nejenom, jaké jsou změny v oblasti vyplácení důchodů a sociálních dávek, ale připravili jsme pro vás i přehledný souhrn toho, na jaké všechny sociální dávky máte nárok. Poradíme vám, i jak a kde si o ně požádat. Pokud si nevíte rady s nějakou dávkou, nebo chcete zjistit, na jakou podporu byste mohli mít nárok, napište dotaz do diskuse a my se vám pokusíme poradit.

Zvýšení důchodů v roce 2024 (valorizace od 1. ledna 2024)

Od 1. 1. 2024, se budou zvyšovat všechny důchody o 360 Kč. V roce 2024, se bude valorizovat pouze základní složka důchodu (nově 4400 Kč). Procentní (zásluhová) část důchodu se nemění.

Všichni důchodci dostanou přidáno stejně. Starobní, invalidní, vdovské, vdovecké nebo sirotčí důchody se zvýší o 360 Kč měsíčně.

V září 2023, byly definitivně schváleny nové podmínky pro výpočet valorizace a pro předčasné důchody. Nové podmínky platí od 1. října 2023.

Důchody – zvýšení důchodů v roce 2014

S platností od 1. 1. 2014 došlo k navýšení (valorizaci) všech důchodů. Toto zvýšení se týká všech typů pravidelných důchodových dávek tedy především těchto:

U všech důchodů se zvyšovala jak základní složka důchodu – ta se zvýšila o 10 Kč z 2 330 Kč na 2 340 Kč. Stejně tak se navýšila i procentuální složka důchodu. A to o 0,4%. Pokud navíc pobíráte nějaký příplatek k důchodu (příplatek ke zmírnění některých křivd způsobených komunistickým režimem, příplatek k ocenění účastníků odboje), pak ten se také zvyšuje o částku 0,4%.

Průměrný důchodce by tak mohl od ledna 2014 začít dostávat v průměru o 40 – 50 Kč více. O zvýšení není potřeba žádat, projeví se automaticky všem už v lednové výplatě důchodových dávek.

Sociální dávky pro důchodce

Kromě důchodových dávek mají důchodci nárok na sociální dávky. Na ty je nárok za splnění stejných nebo obdobných podmínek jako u všech ostatních obyvatel v ČR. V některých případech platí výjimky, které zohledňují vysoký věk žadatele o podporu. Sociální dávky, na které by mohl mít nárok typický důchodce, jsou především tyto:

 • Příspěvek na bydlení
 • Příspěvek na živobytí
 • Doplatek na bydlení
 • Příspěvek na péči

Dávky pro důchodce: příspěvek na bydlení

Příspěvek na bydlení se vyplácí, pokud jsou vaše příjmy nedostačující k plné úhradě nákladů na bydlení. To, jestli i vy máte nárok na přídavky na bydlení, si můžete spočítat v této kalkulačce: kalkulačka příspěvek na bydlení 2014. Do kalkulačky musíte zadat informace o tom, jaké jsou vaše příjmy (důchod, příjem ze zaměstnání, pokud ještě pracujete a případně i další příjmy – viz popis u této kalkulačka). Dále se pak zadávají náklady na bydlení (nájem, platba za elektřinu, plyn, vodu, topení apod.). Pokud máte nárok na tuto dávku, můžete zajít na Úřad práce a podat žádost o příspěvek na bydlení.

Dávky pro důchodce: příspěvek na živobytí

Příspěvek na živobytí se vyplácí tehdy, pokud jsou příjmy nízké. Pokud osobě po zaplacení oprávněných nákladů na bydlení (což se jednoduše stanoví jako 30% z příjmu nebo 35% z příjmu v Praze) nezůstane ani částka na živobytí (zjednodušeně odpovídá životnímu nebo existenčnímu minimu), vyplácí se příspěvek na živobytí, který dorovná rozdíl. Jestli máte nárok na doplatek do životního minima, si můžete spočítat zde: kalkulačka příspěvek na živobytí 2014. Pokud podmínky splňujete, o dávku se žádá na Úřadu práce – viz tato žádost o příspěvek na živobytí.

Dávky pro důchodce: doplatek na bydlení

Pokud důchodce (nebo i jakákoliv jiná osoba) dostává příspěvek na bydlení a příspěvek na živobytí a přesto příjem (důchod nebo jiné příjmy) nedostačují na úhradu nákladů na bydlení (tak aby po zaplacení všech složenek a účtů zůstala částka na živobytí), pak se vyplácí ještě jedna dávka – doplatek na bydlení. I tuto dávku si u nás můžete sami vypočítat  – viz: kalkulačka doplatek na bydlení 2014. Pokud vám vychází nárok na tuto dávku, opět se o ni žádá na Úřadu práce – viz: žádost o doplatek na bydlení.

Dávky pro důchodce: příspěvek na péči

Příspěvek na péči se týká především těch osob, které se o sebe nejsou schopné sami postarat a jsou odkázány na pomoc jiné osoby. Podle stupně závislosti se rozlišuje I – IV stupeň závislosti. Od toho se pak odvíjí nárok na tuto dávku. Důvodem pro vyplácení příspěvku na péči může být jak zdravotní postižení, tak mentální postižení nebo celková ztráta schopnosti mobility (samostatného pohybu) nebo orientace (ztráta nebo snížení schopnosti vykonávat běžné činnosti). O dávku se také žádá na Úřadu práce – viz: žádost o příspěvek na péči.

Kromě těchto dávek pak může vznikat nárok i na další podporu. Závisí to na konkrétním zdravotním stavu nebo na celkové sociální situaci dané osoby. Pokud nevíte, na co máte nárok ve vašem konkrétním případě, zkuste popsat svou situaci do diskuse pod tímto článkem, a my se vám pokusíme poradit.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčky bez registru potvrzení přijmu a poplatku předem. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Okamžité půjčky bez registrů. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Sociální dávky pro důchodce

Diskuse: 18
 • Custom avatar denisa

  dobry den ,chci se zeptat ,matka je nesvepravna ,jsem opatrovnik. bere 5300 vdovsky duchod .je ji 66 let. z toho vdovskeho plati 4900 kc najem v pecovatelskem dome. a 4000 kc odvzdava tomu pecovatelskemu domu , 3000 kc ma prispevek na bydleni . problem je v tom kdyz ji treba prijde doplatek za vodu ,elektriku ,tak pry nema pravo pozadat si o jednorazovi prispevek ,aby nedoplatek uhradila ,nema narok ani na jednorazovi prispevek na zakladni vibaveni bytu,protoze nema duchod invalidni ,ani starobni. je to mozne? mama bere vdovsky duchod ,jiz 17 let , nevim jestly mam zadat o strobni ,nebo i invalidni duchod ,poradite mi? dekuji. byl by vissi? mebo se daji brat treba i dva duchody ?

 • Custom avatar Elena

  Dobrý den, jsem poživatelem inv. důchodu III. st. ve výši 6048,- Kč, k tomu pobírám příspěvek na bydlení ve výši Kč 750,-. Náklady spojené s bydlením jsou cca Kč 3200,-. Lékařem mám nařízenou přísnou dietu, která je finančně náročná. Mám nárok na nějaký další příspěvek, např. na nové boty, bundu, nádobí apod.?

 • Custom avatar Dagmar Růžičková

  Dobrý den,

  můj známý dostal invalidní důchod od 6/2014 – výše Kč 10.280,-, nájem včetně energií
  Kč 6.500,-/trvalé bydliště – malá obec, pronajatý byt, žije sám. Má vážně nemocné srdce – léky měsíčně cca Kč 900,-. Má držet vcelku přísnou dietu. Zůstane mu po úhradě nákladů byt, léky – Kč 2.880,. Do kalkulačky jsem zadala příjem a vyšel mě příspěvek na bydlení.
  Když se byl na úřadu práce se zeptat, řekli mu, že nemá nárok na příspěvek na bydlení.
  Má nárok např. na příspěvek na léky……?
  Má tzv. srdeční astma, kromě cukrovky, je mu 62 let, někdy má problém dojít na nákup, nebo kratší vzdálenost. Je mu špatně.
  Omlouvám se, že píši podrobně, ale chtěla bych mu pomoci, je sám.
  Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Ila

  Dobrý den. Moje babička půjde do Domova důchodců a já budu doplácet. Jde požádat ještě o nějaké soc.dávky? Děkuji

 • Custom avatar naděžda kleeblattova

  dobry den
  chci se zeptat jsem duchodkyne tretiho stupne duchod cini 5 600 kc a 1300kc prispevek na bydleni najem a elektrina cini 3 085 kc nevim jesli mam narok na nejaky socialni prispevek dekuji

 • Custom avatar David

  Dobry den, rad bych se zeptal na vec, ktera se tyka me babicka (80let). Nedavno jsem zaslechl, ze duchodce od 80 let muze pozadat o prispevrk (1000kč) na dopravu (k lekari apod). Je to jen vymysl nebo je to aktualni? Budu rad za odpoved, i kdyz uz tu asi nikdo dlouho nebyl. Dekuji

 • Custom avatar Věra

  Dobrý den,chci se jen informovat. Babička je celý život v domácnosti. Nikde nedělala ani nic podobného. Má nárok na důchod nebo něco podobného??Děkuji za informace

 • Jana V

  Dobrý den ,
  chtěla bych Vás požádat o radu. Jsem od svých 38 let v PID 3.stupně. Nyní je mi 42 a jsem na MD . Mám 3 děti 11 let , 3,5 let a 7 m. Ocitla jsem se c v situaci , kdy zvažuji rozvod. Neustojím nevěry partnera, psychycky mne to velmi zraňuje a mám velmi podlomené zdraví. Manžel je osoba , která se o mne stará při práci, pobírám příspěvek na péči. Sama se nikam nedostanu, jsem po 3 operacích páteře a mám mnoho jiných zdrav. problémů, oboustranná prakt. hluchota, fybromyalg. syndrom, psoriat. artritida., závratě.Přestože jsem na tom zdravotně velmi špatně, zvažuji rozvod, nevím však , zda bych situaci pak sama s 3 dětmi zvládla. Manžel je OSVČ ale má není plátce dph. na domácnost mi za manželství přispívá 15 000 Kč. Můžete mi prosím sdělit, na co vše a v jaké výši bych měla nárok v tomto stavu, kdybych požádala o rozvod ? Jde mi o to, nechci vystavit děti tomu, aby pak nějak hodně strádaly. Kdybych se odstěhovala z bytu , který je nyní na hypotéku, je možné přidělení soc. bytu ? Vůbec nemám tušení, kolik Kč bychom měli všicni 4 i se mnou na živobytí. Moc Vám děkuji za odfpověď a pod byste potřebovali něco dalšího zodpovědět, ráda info o mne doplním. Ještě jednou děkuji za vaši pomoc. Jana V

 • Custom avatar marie

  Dobry den. CHtela sem se optat, jsem ve starobnim duchodu ktery cini 3500kc. bydlim na ubytovne od H N. Pobyram prispevek na bydleni chtela bych odejit z ubytovny a pronajmout si byt kdys sem se ptala zda by bylo mozno me prispet na kauci od H,N bylo me receno ze ne ze nedavaji ale jak kolikrat ctu na inter.jinde davaji. Asi to jak vidim zalezi jaky kdo je starej clovek uz asi nema zadnou sanci . Muzete me prosim poradit jak mam postupovat dale. Predem dekuji.

 • Jiří Beneš

  Pobírám Starobní důchod – 5.650,- Kč; dlouhodobě bydlím, na základě nájemní smlouvy, v garzónce a platím 8.000,- Kč/měsíc. Mám nárok na nějakou podporu? Děkuji

 • Custom avatar zdeněk

  dobrý den chtěl bych se zeptat-mám malí důchod můžu brát náké příspěvky.děkuji.

 • Daniela Šebánková

  Vážení,
  jsem absolventkou PŠG v r.1959.
  Od 1.7.1959 jsem pracovala v nakladatelství Academia jako starší technická redaktorka, s nejvyšším platem cca 2900,- Kč. Celkem jsem tam pracovala cca 28 let, s roční přestávkou na mateřskou dovolenou a 3letou přestávkou, kterou jsem si prodloužila péči o dítě. Dala jsem výpověď a pak mě zpátky přijali na stejné místo. Mnohokrát mi bylo nabídnuto místo vedoucí techn. redakce, což jsem zásadně odmítala.
  Cca v r.1986 jsem 2x požádala o práci doma, kvůli zdravotnímu stavu rodičů. Bohužel, tenkrát to nešlo. Tak jsem dala výpověď a v r. 1987 šla na tzv. „volnou nohu“, přes protesty a přemlouvání svých nadřízených. Byla jsem z redakce nejlepší, dělala jsem nejtěžší tituly a získala cca 20-30 ocenění v soutěži „Nejkrásnější kniha roku“ – já 1 jmenovitě, ostatní Academia.
  Vedení mě nechtělo pustit, nabídli mi zvýšení platu, místo vedoucí výtvarné redakce, já stále odmítala, tak mi alespoň dali výpovědní lhůtu na rozmyšlenou 9 měsíců. Rodiče pro mě byli ale přednější.
  Po „sametové revoluci“ jsem začala mít paradoxně problémy. Nakladatelství koupili bývalí členové StB, byla jsem nucena pracovat pro Viktora Koženého (Victoria Publishing), Alexandra Komanického (Aleko) atd., atd. Sehnat práci na smlouvy bylo opravdu těžké: předesílám, že jsem poctivě platila soc. a zdravot. pojištění.
  Překvapením byla výše starobního důchodu. Dostala jsem záchvat smíchu z vypočítané částky, a také, že mi nezapočítali 3 měsíce práce do mých 18 let (až 23. září mi bylo 18).
  HLAVNĚ ale nezapočítali volnou nohu, s odůvodněním, že to byly špatné smlouvy.
  Jsem vdova, můj muž byl známý spisovatel, jeho jméno nechci uvádět, také na volné noze.
  Výsledek: myslíte si, že můj důchod vdovský a starobní celkem 8370,- Kč je spravedlivý?

  Děkuji za odpověď na e-mailovou adresu a zároveň prosím, aby tento můj příspěvek nebyl zveřejněn zde. DŠ

 • Custom avatar Jarka

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat zda máme nárok na nějakou sociální dávku. Oba jsme ve starobním důchodu, bydlíme v bytě I. kategorie – nájem nás vyjde na 5.500 Kč měsíčně,
  elektřina 920 měsíčně, plyn platíme pololetně 900 Kč. Na úvěr jsme si vzali os. auto – splácíme 6 400 měsíčně. Naše oba důchody dělají celkem 24 600 měsíčně.
  Manžel onemocněl rakovinou. Již rok jezdíme na onkologii na kontroly každý měsíc 100 km tam a 100 km zpět. Na cestovné nemáme dle VZP nárok (neboli onkologie nám cesťák nemůže potvrdit). Dále samozřejmě platíme životní pojistku 775 měsíčně, pojištění bytu 1700 ročně. Takže suma sumárum jeden důchod nám (když budu hodně skromná) „sežerou“ jen výše uvedené náklady. Jak z toho ven? Poradíte? Nikdy jsme si o nic nežádali.
  Děkuji

 • Custom avatar Nataša Bartonová

  Dobrý den , prosím o radu . Popírám svůj i vdovský důchod . Celková částka činí dohromady 7.200 kč . Děti mi občas když mohou pomůžou , ale mají také sami co dělat , sami mají děti a výdaje . Prosím Vás měla bych nárok na sociální příspěvěk na bydlení a ještě něco ? Děkuji Vám moc za radu . Nataša

 • Jiří Hodovský

  Dobrý den,jsem invalidní důchodce 3.stupně a bydlím na ubytovně za 4250kč,a ze zdravotních důvodů si chci požádat o malou garsonu ve Znojmě!Bude mě vyhovněno?

 • Custom avatar Helena Skalková

  Dobrý den,
  prosím o informaci zda mí rodiče mají nárok na nějakou jednorázovou pomoc. Oba jsou ve starobním důchodě, otec má rakovinu ve vysokém stadiu, nyní chodí na ozařování, matka má problémy s dýcháním, dvakrát ročně stráví nějaký čas v sanatoriu pro osoby s respiračními chorobami a několikrát v roce je nepravidelně na kratší dobu hospitalizována v nemocnici. Bydlí ve vlastním rodinném domě společně s mým bratrem. V rámci finančních možností pomáháme, ale taky otáčíme každou korunu dvakrát. Měsíc jim neteče voda, kupujeme balenou a nové čerpadlo včetně opravy by stálo asi 15000Kč. Je nějaká šance na jednorázovou finanční pomoc na ono čerpadlo v krátkém časovém horizontu a pokud ano na koho se obrátit. Rodiče mají důchod zhruba 8000Kč každý.

 • Custom avatar Lumír

  Dobrý den Prosím o radu. Jsem 51 letý invalidní duchodce, a pobiram duchod 6114 korun. Jiné příjmy nemám. Jsem sám a bydlím u kamarádky na chatě kterou musím do 1 měsíce opustit. Mám prosím nárok na nějaký příspěvek na ubytovnu? 3patně se pohybuji jsem silný diabetik a neuropatik a jiné bydlení nemám. Jsem hlášen na obecním uřadě a nemám kam jít . Tak prosím o radu.. Budte tak hodní a pomozte mě. Děkuji moc

 • Hana Johanna Hovorková

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, když žádám o příspěvek na bydlení co je do dokladu o výši nákladů
  na bydlení zahrnuto.
  Mám nájemní byt od města. Výše nájmu činí 5.189,- Kč, z toho je vodné a stočné 470,- Kč
  komíny 15,- společná elektřina 7,- splašky 7,-

  Plynová kamna do komína
  plynový sporák
  dva vodoměry
  to vše je součásti vybavení bytu a majetkem nájemního bytu a vše splácím měsíčně
  částkou 130,- Kč.
  Bylo mi řečeno, že tuto částku nemohou zahrnovat i když jsem to doložila evidenčním listem pro výpočet nájemného dle obecně platných předpisů.
  Čistý nájem tedy činí 4.690,- a služby celkem 499,-.
  Děkuji za odpověď Hovorková

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
 • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
 • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...