Sociální dávky pro důchodce

Pokud patříte mezi důchodce a zajímá vás, na jaké peníze máte od státu během důchodu nárok, přečtěte si následující informace. Řekneme vám nejenom, jaké jsou změny v oblasti vyplácení důchodů a sociálních dávek, ale připravili jsme pro vás i přehledný souhrn toho, na jaké všechny sociální dávky máte nárok. Poradíme vám, i jak a kde si o ně požádat. Pokud si nevíte rady s nějakou dávkou, nebo chcete zjistit, na jakou podporu byste mohli mít nárok, napište dotaz do diskuse a my se vám pokusíme poradit.

Důchody – zvýšení důchodů v roce 2014

S platností od 1. 1. 2014 došlo k navýšení (valorizaci) všech důchodů. Toto zvýšení se týká všech typů pravidelných důchodových dávek tedy především těchto:

 • Starobní důchod
 • Sirotčí důchod
 • Invalidní důchod
 • Vdovský důchod
 • Vdovecký důchod

U všech důchodů se zvyšovala jak základní složka důchodu – ta se zvýšila o 10 Kč z 2 330 Kč na 2 340 Kč. Stejně tak se navýšila i procentuální složka důchodu. A to o 0,4%. Pokud navíc pobíráte nějaký příplatek k důchodu (příplatek ke zmírnění některých křivd způsobených komunistickým režimem, příplatek k ocenění účastníků odboje), pak ten se také zvyšuje o částku 0,4%.

Průměrný důchodce by tak mohl od ledna 2014 začít dostávat v průměru o 40 – 50 Kč více. O zvýšení není potřeba žádat, projeví se automaticky všem už v lednové výplatě důchodových dávek.

Sociální dávky pro důchodce

Kromě důchodových dávek mají důchodci nárok na sociální dávky. Na ty je nárok za splnění stejných nebo obdobných podmínek jako u všech ostatních obyvatel v ČR. V některých případech platí výjimky, které zohledňují vysoký věk žadatele o podporu. Sociální dávky, na které by mohl mít nárok typický důchodce, jsou především tyto:

 • Příspěvek na bydlení
 • Příspěvek na živobytí
 • Doplatek na bydlení
 • Příspěvek na péči

Dávky pro důchodce: příspěvek na bydlení

Příspěvek na bydlení se vyplácí, pokud jsou vaše příjmy nedostačující k plné úhradě nákladů na bydlení. To, jestli i vy máte nárok na přídavky na bydlení, si můžete spočítat v této kalkulačce: kalkulačka příspěvek na bydlení 2014. Do kalkulačky musíte zadat informace o tom, jaké jsou vaše příjmy (důchod, příjem ze zaměstnání, pokud ještě pracujete a případně i další příjmy – viz popis u této kalkulačka). Dále se pak zadávají náklady na bydlení (nájem, platba za elektřinu, plyn, vodu, topení apod.). Pokud máte nárok na tuto dávku, můžete zajít na Úřad práce a podat žádost o příspěvek na bydlení.

Dávky pro důchodce: příspěvek na živobytí

Příspěvek na živobytí se vyplácí tehdy, pokud jsou příjmy nízké. Pokud osobě po zaplacení oprávněných nákladů na bydlení (což se jednoduše stanoví jako 30% z příjmu nebo 35% z příjmu v Praze) nezůstane ani částka na živobytí (zjednodušeně odpovídá životnímu nebo existenčnímu minimu), vyplácí se příspěvek na živobytí, který dorovná rozdíl. Jestli máte nárok na doplatek do životního minima, si můžete spočítat zde: kalkulačka příspěvek na živobytí 2014. Pokud podmínky splňujete, o dávku se žádá na Úřadu práce – viz tato žádost o příspěvek na živobytí.

Dávky pro důchodce: doplatek na bydlení

Pokud důchodce (nebo i jakákoliv jiná osoba) dostává příspěvek na bydlení a příspěvek na živobytí a přesto příjem (důchod nebo jiné příjmy) nedostačují na úhradu nákladů na bydlení (tak aby po zaplacení všech složenek a účtů zůstala částka na živobytí), pak se vyplácí ještě jedna dávka – doplatek na bydlení. I tuto dávku si u nás můžete sami vypočítat  – viz: kalkulačka doplatek na bydlení 2014. Pokud vám vychází nárok na tuto dávku, opět se o ni žádá na Úřadu práce – viz: žádost o doplatek na bydlení.

Dávky pro důchodce: příspěvek na péči

Příspěvek na péči se týká především těch osob, které se o sebe nejsou schopné sami postarat a jsou odkázány na pomoc jiné osoby. Podle stupně závislosti se rozlišuje I – IV stupeň závislosti. Od toho se pak odvíjí nárok na tuto dávku. Důvodem pro vyplácení příspěvku na péči může být jak zdravotní postižení, tak mentální postižení nebo celková ztráta schopnosti mobility (samostatného pohybu) nebo orientace (ztráta nebo snížení schopnosti vykonávat běžné činnosti). O dávku se také žádá na Úřadu práce – viz: žádost o příspěvek na péči.

Kromě těchto dávek pak může vznikat nárok i na další podporu. Závisí to na konkrétním zdravotním stavu nebo na celkové sociální situaci dané osoby. Pokud nevíte, na co máte nárok ve vašem konkrétním případě, zkuste popsat svou situaci do diskuse pod tímto článkem, a my se vám pokusíme poradit.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčky bez registru potvrzení přijmu a poplatku předem. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Okamžité půjčky bez registrů. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Sociální dávky pro důchodce

komentáře 2
 • Custom avatar denisa

  dobry den ,chci se zeptat ,matka je nesvepravna ,jsem opatrovnik. bere 5300 vdovsky duchod .je ji 66 let. z toho vdovskeho plati 4900 kc najem v pecovatelskem dome. a 4000 kc odvzdava tomu pecovatelskemu domu , 3000 kc ma prispevek na bydleni . problem je v tom kdyz ji treba prijde doplatek za vodu ,elektriku ,tak pry nema pravo pozadat si o jednorazovi prispevek ,aby nedoplatek uhradila ,nema narok ani na jednorazovi prispevek na zakladni vibaveni bytu,protoze nema duchod invalidni ,ani starobni. je to mozne? mama bere vdovsky duchod ,jiz 17 let , nevim jestly mam zadat o strobni ,nebo i invalidni duchod ,poradite mi? dekuji. byl by vissi? mebo se daji brat treba i dva duchody ?

 • Hana Johanna Hovorková

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, když žádám o příspěvek na bydlení co je do dokladu o výši nákladů
  na bydlení zahrnuto.
  Mám nájemní byt od města. Výše nájmu činí 5.189,- Kč, z toho je vodné a stočné 470,- Kč
  komíny 15,- společná elektřina 7,- splašky 7,-

  Plynová kamna do komína
  plynový sporák
  dva vodoměry
  to vše je součásti vybavení bytu a majetkem nájemního bytu a vše splácím měsíčně
  částkou 130,- Kč.
  Bylo mi řečeno, že tuto částku nemohou zahrnovat i když jsem to doložila evidenčním listem pro výpočet nájemného dle obecně platných předpisů.
  Čistý nájem tedy činí 4.690,- a služby celkem 499,-.
  Děkuji za odpověď Hovorková

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucie ČižmárováDOBRÝ den potřebuji si vytisknout formuláře a nevím jak na... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok jenom zaměstnanci na HPP... více »
 • JanaDobrý den, prosím Vás, počítá se do vyměřovacího základu hpp... více »
 • MIroslavaDobrý den prosila bych vzor jak správně a jké kolinky... více »
 • VeronikaDobrý večer,jsem samozivitelka s 2detmi.13lety syn má přiznaný 1stupen závislosti,6tileta... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok pouze zaměstnanci, nebo dočasně... více »