Ošetřovné 2024

Jaké změny v nároku na ošetřovné, a v jeho výši sebou přináší nový rok 2024? Tak, jako skoro každý rok, i letos dochází k několika drobným úpravám, které se týkají i ošetřovného. Podívejte se na změny, a co vše musíte splnit, abyste dostali peníze, pokud zůstanete doma s nemocným dítětem nebo jiným členem vaší rodiny. Kolik je ošetřovné, si také můžete sami spočítat: kalkulačka ošetřovné 2024.

Ošetřovné a epidemie COVID

V roce 2024, je již epidemie COVID  jen „dávnou“ minulostí. Aktuálně tedy platí pouze standardní podmínky, pro nárok na ošetřovné. Nejsou žádné speciální výjimky, zvýšení nebo prodloužení.

V roce 2024, je ošetřovné standardních 60%, a pouze po dobu 9 kalendářních dní (16 dní pro samoživitele/samoživitelky).

Kdo má nárok na ošetřovné za běžných podmínek  v roce 2024

Ošetřovné není sociální dávka, jako např. přídavky na děti nebo rodičovský příspěvek apod. Ošetřovné spadá do systému nemocenského pojištění. Nárok na ošetřovné tak může mít pouze zaměstnanec, který je aktuálně zaměstnaný (u ošetřovného není žádná ochranná lhůta) a jehož zaměstnavatel za něj odvádí nemocenské pojištění.

Nemají tedy nárok osoby, které pracují jako OSVČ, ti kdo pracují třeba na dohodu o provedení práce apod. (ti měli nárok jen v souvislosti s epidemií koronaviru).

Na ošetřovné pak bude mít nárok především ten, kdo musí zůstat doma na dočasné pracovní neschopnosti, a starat se o nemocné dítě, nebo jiného člena rodiny. Zákon vyjmenovává tyto důvody, na základě kterých vzniká nárok na ošetřovné:

 • z důvodu ošetřování dítěte mladšího 10 let, pokud toto dítě onemocnělo nebo utrpělo úraz, nebo
 • z důvodu ošetřování jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou
 • z důvodu ošetřování členky domácnosti, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo

Kromě těchto základních podmínek, jsou i další, které musí být splněny. Tak například ošetřovné nedostanete, pokud je na dítě již pobírána mateřská nebo rodičovská (nárok by byl pouze v případě, že by onemocněla osoba, která pobírá mateřskou nebo rodičovský příspěvek a nemohla se tedy o dítě starat).

Změna podmínek pro nárok na ošetřovné od 1. 1. 2025

Během roku 2024, se bude projednávat změna zákona o nemocenském pojištění. Všechny dávky placené na základě nemocenského pojištění, se nově budou vyřizovat elektronicky.

Nyní je to pouze elektronická eNeschopenka. Od roku 2025, se bude elektronicky řešit i ošetřovné, mateřská, otcovská nebo i dlouhodobé ošetřovné.

Budou se měnit i podmínky pro nárok na OČR. Na ošetřovné nově budou mít nárok ti, kdo pracují na dohodu DPP nebo DPČ. A nárok budou mít i podnikatelé (OSVČ), pokud si platí nemocenské pojištění. Změny ale budou platit až od 1. 1. 2025

Viz: OSVČ a dohodáři (DPP a DPČ) budou mít nárok na ošetřovné

Kolik je ošetřovné v roce 2024?

Konkrétní výše ošetřovného záleží na tom, jaký je váš denní vyměřovací základ. U něj se při výpočtu dávky provádí redukce (jsou 3 redukční hranice). Z redukovaného denního vyměřovacího základu je stanoveno ošetřovné – je to 60% redukovaného denního vyměřovacího základu.

Pro délku ošetřovného platí tyto omezení:

 • maximální doba je 9 kalendářních dní (včetně víkendů a svátků)
 • u osamělé osoby (co je osamělá osoba viz dále) je maximální doba nároku na ošetřovné delší – 16 dní
 • pokud je denní vyměřovací základ vyšší – nad 4397 Kč se ošetřovné již nezvyšuje, takže maximální částka, kterou můžete dostat je 13 068Kč (za 9 dní) nebo 23 232 Kč (za 16 dní)

Kalkulačka – výpočet ošetřovného (OČR) v roce 2024

Aktuální kalkulačku pro výpočet ošetřovného v roce 2024, najdete zde

Ošetřovné – matka s dítětem

V případě, že o nemocné dítě pečuje osamělá osoba, je nárok na delší dobu placené pracovní neschopnosti. Osamělá osoba má nárok namísto standardních 9 dní na 16 dní. Jako osamělou osobu chápe zákon toho kdo:

 • je rozvedený a žije pouze s dítětem
 • je svobodný nebo ovdovělý a žije pouze s dítětem
 • žije sám bez druha/družky a není ani v registrovaném partnerství
 • jehož manžel/manželka je ve výkonu trestu odnětí svobody na dobu delší než 1 rok

Nárok na ošetřovné pro dohodáře (DPP a DPČ) v roce 2024

Lidé s dohodou DPP nebo DPČ, měli nárok na ošetřovné pouze během epidemie COVID. V té době platily odlišné podmínky (speciální „krizové“ ošetřovné).

Za běžných podmínek, ale mají na ošetřovné (OČR), nárok jenom zaměstnanci. Lidé s dohodou DPP a DPČ nebo ani OSVČ (živnostníci) nárok nemají.

U DPP, DPČ nebo OSVČ, může být nárok na dlouhodobé ošetřovné, to je ale jiná dávka. Dlouhodobé ošetřovné je až na 90 dní, má ale velmi odlišné podmínky (je nutná delší hospitalizace nemocné osoby, atd.).

Jak získat ošetřovné na dítě

Ošetřovné se vyřizuje přes zaměstnavatele. Podobně jako u klasické neschopenky, i zde vám lékař vystaví příslušná potvrzení, které potom předáváte svému zaměstnavateli – nejčastěji mzdové účetní – a ten se postará o vyřízení nároku s úřady. Přiznané peníze se pak zpravidla vyplácí v následujícím měsíci. Peníze se buď posílají bezhotovostně na účet v bance, nebo složenkou na počtu (u složenky se ale platí poplatek, u převodu na účet je to zdarma).

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka pro podnikatele bez úroků. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka pro podnikatele bez zástavy. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Ošetřovné 2024

Diskuse: 73
 • Custom avatar Kamil

  Dobrý den,
  s přítelkyní čekáme 2 dítě, termín má 3.3.3017.
  Tomu prvnímu sou 2 roky.
  A chci se zeptat zda mám nárok na paragraf už teď aby jsem se mohl stárat o dítě nebo až porodí a bude v nemocnici?
  a kdo mi prosím napíše a potvrdi paragraf?

 • Custom avatar Alena

  Jsem matka samoživitelka a žiji ve společné domácnosti s rodiči. Půjdu na operaci a nebudu se moci o dceru starat. Má moje matka nárok na ošetřování mé 6 měsíční dcery a jak dlouho. Děkuji

 • Custom avatar Kozlovská

  dobrý den, byla jsem s dcerou na ošetřování 16 dní počátkem února a ošetřovné stále nebylo vyplaceno. Jsou od 1.1. 2017 nějaké změny ve vyplácení? všechny potřebné papíry od doktorky jsem v zaměstnání vyplnila a odevzdala. děkuji za odpověd

 • Custom avatar David

  dobrý den chci se zeptat ohledně zamítnutí paragrafu na dítě. Syn ma 2,5roku a onemocněl přítelkyně pobírala mateřskou a pracovala na dohodu…odjela na školení a ja zustal doma na paragrafu s dítětem….po ukončení paragrafu mi ccca za 14dní volali z uřadu že mi ten paragraf neproplatí…to mi nevadí ale zajima mě jestli musím něco doplatit na zdravotním a socialním pojištění když jako zaměstnanec jsem byl doma 9dní. nebo jak to mam řešit?
  děkuji

 • Custom avatar Marie Kotlarova

  Dobry den mam 13mesicniho syna ve 3tim mesici byl na važne operaci srdce v praze v motole pobiram rodičovski přispevek sem sama z malim tak sem se chtela zeptat jestly bysem mela narok na neco jako je to ošetrovani ? malej totiš ma specialni prasky a mleko atd dekuji za odpoved Maruška.

 • Custom avatar HANKA

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jsem na rodičovském příspěvku (syn 2.5let chodí do školky) a já už 3 měsíce pracuji mám já nebo manžel nárok na ošetřovné děkuji

 • Custom avatar Veronika

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to je s adresou při paragrafu. Dcera ( 5 let) jde příští týden na operaci s rukou. Trvalé bydliště máme zde v ČR ale každý víkend a každý volný čas trávíme u přítele v Německu. Po operaci budu mít na dceru paragraf. Je možno si tam dát adresu k příteli do Německa? Bydlí na vesnici kde je větší klid a má dům se zahradou. Je tedy možnost trávit dobu dcery rekonvalescence po operaci tam? S kontrolami nebude problém. Vše je domluvené s ortopedem v Německu že jí bude ručku kontrolovat a později i vytáhne stehy. Mám to od něj písemně. Děkuji za odpověď

 • Gustav

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli otec má nějaký nárok na ošetřovné pro svou manželku,oba jsou v důchodu a moje maminka je po transplantaci ledviny a je nemocná bydlí ve stejné domácnosti a otec se o ni stará každý den ,Děkuji za odpově´d

 • Krejčí

  Dobrý den,

  matka 75 let, upadla a vyhodila si rameno…delší dobu bude marodit a je nutné se o ní postarat…ale nežijeme ve společné domácnosti. Je nějaká možnost na ošetřování? Kdybych si ji vzal po dobu léčení ke mně domů, popřípadě bych byl doma u ní já? Nebo moje manželka či vnuci? Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Hana

  Dobrý den, moje 84letá matka si zlomila nohu. V domě je sama a já bydlím nedaleko, na jiné adrese. Mám nárok na OČR?
  Děkuji.

 • Custom avatar Monika

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak funguje očr?
  Když si budu chtít vzít očr tak se to bere jako neschopenka?
  Ptám se kvůli hodinám, aby mě pak v práci vycházely, abych věděla jestli si tam pak mám dát někde přesčas nebo je to nějak jinak ?
  Děkuji mnohokrát

 • Custom avatar Milan

  Dobrý den, zajímalo by mě, zda je v pořádku, když si 7 letý syn zlomil nohu a já pracuji na směny, že si vezmu OČR, která mi skončí v den, kdy zrovna nemám plánovanou směnu, já ještě další den vynechám (dny volna mezi plánovanými směnami) a vezmu si novou OČR na dalších 9 dní. (Takže vlastně mezi jednotlivými OČR je vždy minimálně jeden nebo dva dny , které by mě mohli povolat do služby) V případě že je to možné a v pořádku, můžou být všechny tyto očr na stejnou diagnózu? Děkuji moc za odpověď

 • Custom avatar Flora

  Dobrý den , pokud je matka 2letého dítěte v porodnici múže čerpat OČR i babička nebo dědeček ? Děkuji za odpověď

 • Kateřina

  Dobry den. Pred mesicem mi skoncila materska a ja nastoupila do prace a mala do skolky. Z ceho se bude vypocitavat osetrovne? Vyplatu jsem jeste nedostala. Prijem za posledni rok jen rodicovsky prispevek 6000Kc.

 • Custom avatar DANIELA

  Dobrý den, jsem poprvé doma s dítětem a nevím jestli se ke konci měsíce dava papír na peníze do prace ,jako při normálním paragrafu. Dekuju

 • Custom avatar Petr

  Prosím byl jsem 9 dní doma s manželkou mám cca 14500 hrubého měsíčně dělám v chráněné dílně mám důchod 1 stupeň 7000 a přišlo mi na účet za 9 dní 1900 Kč není to nak málo děkuji Jedlička petr TC.734470250

 • Custom avatar Michaela

  Dobrý den, jsem měsíc vedena na úřadu práce. Mohu využít ošetřovné na dítě (8let).,,??Pokud ano, zastaví se podpůrčí doba ? děkuji za odpověď. Michaela

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Dobrý den, na ošetřovné mají nárok pouze zaměstnanci, nebo dočasně po dobu epidemie mají nárok i OSVČ (tam to ale není ošetřovné v pravém slova smyslu, ale obdobná podpora vylácená živnostenským úřadem). Pokud jste na Úřadu práce jako nezaměstnaná, tak na tuto dávku nárok nemáte, ani během epidemie

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...