Ošetřovné 2018

Jaké změny v nároku na ošetřovné, a v jeho výši sebou přináší nový rok 2018? Tak, jako skoro každý rok, i letos dochází k několika drobným úpravám, které se týkají i ošetřovného. Podívejte se na změny, a co vše musíte splnit, abyste dostali peníze, pokud zůstanete doma s nemocným dítětem nebo jiným členem vaší rodiny. Kolik je ošetřovné, si také můžete sami spočítat: kalkulačka ošetřovné 2018.

Ošetřovné 2018 – změny

Od 1. 1. 2018 dochází k úpravě redukčních hranic pro výpočet denního vyměřovacího základu. První redukční hranice, která v roce 2017 byla 942 Kč, se zvyšuje na 1000 Kč. Druhá redukční hranice, která v roce 2017 byla 1412Kč, se zvyšuje na 1499 Kč. Třetí redukční hranice, která v roce 2017 byla 2824 Kč, se zvyšuje na 2998  Kč. To jsou v zásadě jediné změny, které se týkají ošetřovného v roce 2018. Obdobným způsobem jsou ovlivněny i další dávky, které se vyplácí z nemocenského pojištění – tedy nemocenská, peněžitá pomoc v mateřství a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.

Kdo má nárok na ošetřovné

Ošetřovné není sociální dávka, jako např. přídavky na děti nebo rodičovský příspěvek apod. Ošetřovné spadá do systému nemocenského pojištění. Nárok na ošetřovné tak může mít pouze zaměstnanec, který je aktuálně zaměstnaný (u ošetřovného není žádná ochranná lhůta) a jehož zaměstnavatel za něj odvádí nemocenské pojištění.

Nemají tedy nárok osoby, které pracují jako OSVČ, ti kdo pracují třeba na dohodu o provedení práce apod.

Na ošetřovné pak bude mít nárok především ten, kdo musí zůstat doma na dočasné pracovní neschopnosti, a starat se o nemocné dítě, nebo jiného člena rodiny. Zákon vyjmenovává tyto důvody, na základě kterých vzniká nárok na ošetřovné:

 • z důvodu ošetřování dítěte mladšího 10 let, pokud toto dítě onemocnělo nebo utrpělo úraz, nebo
 • z důvodu ošetřování jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou
 • z důvodu ošetřování členky domácnosti, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo

Mezi další důvody, na základě kterých může vznikat nárok na ošetřovné, pak patří především případy, kdy je nutné zůstat doma s dítětem z důvodu karantény, uzavření školy nebo školky kvůli havárii nebo epidemii apod. Konkrétně pak zákon určuje tyto situace:

 • z důvodu péče o dítě mlad mladší 10 let, protože školské zařízení nebo zvláštní dětské zařízení, popřípadě jiné obdobné zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo škola, jejímž je žákem, jsou uzavřeny z nařízení příslušného orgánu z důvodu havárie, mimořádného opatření při epidemii nebo jiné nepředvídané události,
 • pokud dítě mladší 10 let nemůže být pro nařízenou karanténu v péči školského zařízení nebo zvláštního dětského zařízení, popřípadě jiného obdobného zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo docházet do školy, nebo
 • pokud osoba, která běžně pečuje o dítě mladší 10 roků, onemocněla, utrpěla úraz nebo porodila nebo jí byla nařízena karanténa apod.

Kromě těchto základních podmínek, jsou i další, které musí být splněny. Tak například ošetřovné nedostanete, pokud je na dítě již pobírána mateřská nebo rodičovská (nárok by byl pouze v případě, že by onemocněla osoba, která pobírá mateřskou nebo rodičovský příspěvek a nemohla se tedy o dítě start).

Kolik je ošetřovné v roce 2018?

Konkrétní výše ošetřovného záleží na tom, jaký je váš denní vyměřovací základ. U něj se při výpočtu dávky provádí redukce (jsou 3 redukční hranice). Z redukovaného denního vyměřovacího základu je stanoveno ošetřovné – je to 60% redukovaného denního vyměřovacího základu.

Pro výši ošetřovného platí tyto omezení:

 • maximální doba je 9 kalendářních dní (včetně víkendů a svátků)
 • u osamělé osoby (co je osamělá osoba viz dále) je maximální doba nároku na ošetřovné delší – 16 dní
 • pokud je denní vyměřovací základ vyšší – nad 2994 Kč – ošetřovné se již nezvyšuje, takže maximální částka, kterou můžete dostat je 8 910 Kč (za 9 dní) nebo 15 840 Kč (za 16 dní)

Ošetřovné – matka s dítětem

V případě, že o nemocné dítě pečuje osamělá osoba, je nárok na delší dobu placené pracovní neschopnosti. Osamělá osoba má nárok namísto standardních 9 dní na 16 dní. Jako osamělou osobu chápe zákon toho kdo:

 • je rozvedený a žije pouze s dítětem
 • je svobodný nebo ovdovělý a žije pouze s dítětem
 • žije sám bez druha/družky a není ani v registrovaném partnerství
 • jehož manžel/manželka je ve výkonu trestu odnětí svobody na dobu delší než 1 rok

Jak získat ošetřovné na dítě

Ošetřovné se vyřizuje přes zaměstnavatele. Podobně jako u klasické neschopenky, i zde vám lékař vystaví příslušná potvrzení, které potom předáváte svému zaměstnavateli – nejčastěji mzdové účetní – a ten se postará o vyřízení nároku s úřady. Přiznané peníze se pak zpravidla vyplácí v následujícím měsíci. Peníze se buď posílají bezhotovostně na účet v bance, nebo složenkou na počtu (u složenky se ale platí poplatek, u převodu na účet je to zdarma).

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka pro podnikatele bez úroků. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka pro podnikatele bez zástavy. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Ošetřovné 2018

komentářů 10
 • Custom avatar monika

  Dobrý den, zajímalo by mě, jestli může otec brát ošetřovné na první dítě když já-matka budu doma na mateřské-potom na rodičovské d. s druhým dítětem.
  Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, v zásadě vy to mělo být možné, zákon vylučuje pouze to, aby se bralo ošetřovné na dítě, na které je již pobírána rodičovský/mateřský příspěvek. Může se typicky jednat o situaci kdy jste s druhým dítětem v porodnici, pak by logicky nedávalo smysl aby otec nemohl čerpat ošetřovné na první dítě.

 • Katka

  Dobrý den, jsem na mateřské s 3 měsiční dcerou a onemocněl nám starší syn – 5 let. Doktorka odmítla vystavit manželovi ošetřovné, že jí to zákon neumožňuje. Chtěla bych se zeptat zda je možné ji vystavit. Ďekuji.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, domnívám se, že doktorka nemá pravdu. Na ošetřovné není nárok v případě, že je na dítě pobírána mateřská nebo rodičovská. Takže váš manžel by nemohl získat ošetřovné na mladší dítě. Na starší dítě by ale dle mého měl mít možnost žádat o ošetřovné. Resp. nevím o tom, že by toto bylo v zákoně nějak omezené.

 • Custom avatar Katka

  Dobrý den, mohu se zeptat, jak je to s nárokem na ošetřovné, syn byl hospitalizovaný momentálně jsem s ním doma na OČR. Vyčerpala jsem na OČR 8 dní, so, ne je přetržka a od PO jsem s ním opět na OČR, jelikož to stále není dobré, dle lékařky mám nárok po 1 dni přetržky na dalších 9 kalendářních dní ošetřovného. Ale slyšela jsem, že zaplaceno bych měla jen za těch prvních 8 dní. A to druhé OČR dostanu zaplacené nebo ne? Můžete mě prosím poradit. Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud by se jednalo o dva samostatné případy pak ano, jinak by vám bylo proplaceno maximálně oněch 8 dní.

 • Custom avatar Mirka

  Dobrý den jak je to s vycházkami při OČR,chodí kontroly? Jsem samoživitelka a budu si potřebovat zajít na nákup, jak v tomto případě postupovat.?? děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ano chodí. Pokud nebudete doma mimo stanovené vycházky, pak je to dost velké riziko. Spíše se domluvte s lékařem aby vám povolil vycházky v nějakém rozumném rozsahu.

 • Custom avatar Katka

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat malá onemocněla já pracuji a manžel také 12.dubna 2014 malá dosáhla 3 let a mě skončil rodičovský příspěvek a 10.března jsem nastoupila do práce bude mít manžel nárok na ošetřovné děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud již na dítě není pobírán rodičovský příspěvek, pak byste měli mít nárok na ošetřovné.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Miroslava PoesováJmenuji se Miroslava Poesová, pracovala jsem jako vychovatelka od roku... více »
 • ModeratorNaprostý souhlas pane. Děkuji Vám. více »
 • AsamuraDěkuji za upřesnění. více »
 • AnnaDobrý den, chtěla bych se zeptat,zda-li můžu do nákladů přidat... více »
 • IrmaDobrý den,chtěla jsem se zeptat, moje maminka je po velké... více »
 • vanesaDobry den , chtěla bych se zeptat jestli bych měla... více »