Kalkulačka exekuce 2024: Výpočet nezabavitelné částky při exekuci (a insolvenci)

Od začátku roku (od 1. 1. 2024), se  mění nezabavitelné minimum, při exekuci a insolvenci. Lidem s exekucí (nebo v insolvenci), bude zůstávat méně peněz (změna od ledna 2024, je poměrně velká, základní nezabavitelné minimum se sníží o 933,33 Kč).

V roce 2024, je stejné životní minimum jako v předchozím roce (pro jednotlivce je to 4 860 Kč). Snižují se ale normativní náklady na bydlení (pro výpočet nezabavitelné částky je to 14 197 Kč, tj. o 1400 Kč méně).

Jak se změní nezabavitelné minimum při exekuci a insolvenci od 1. 1. 2024

Nezabavitelná částka, která se používá pro výpočet srážek ze mzdy (z důchodu, nebo i z jiných příjmů), jsou  2/3 ze součtu životního minima (4 860 Kč) a z normativních nákladů na bydlení (14 197 Kč).

Kromě základní nezabavitelné částky (od 1. 1. 2024 je to 12 704,67 Kč), může být nárok i na nezabavitelnou částku za manžela nebo manželku, nebo i za každou vyživovanou osobou (obvykle za dítě).

Za každého z nich (za každou vyživovanou osobu), je při exekuci a insolvenci nárok na 1/4 ze základní nezabavitelné částky. Od 1. 1. 2024, je to 3 176,17 Kč.

Tabulka: Nezabavitelná částka v roce 2024 (a dříve)

2021 – 2024 dlužník manžel, manželka, dítě
v roce 2021 7 872,75 Kč 2 624,25 Kč
od 1. 1. 2022 8 846,25 Kč 2 948,75 Kč
od 1. 4. 2022 9 138,75 Kč 3 046,25 Kč
od 1. 7. 2022 9 416,25 Kč 3 138,75 Kč
od 1. 10. 2022 11 103,75 Kč 3 701,25 Kč
od 1. 1. 2023 13 638,00 Kč 3 409,50 Kč
od 1. 1. 2024 12 704,67 Kč 3 176,17 Kč

Kalkulačka: Výpočet exekuce (srážek ze mzdy či z důchodu) od ledna 2024

V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik peněz by vám mělo zůstat ze mzdy (nebo z důchodu, nebo i z jiného pravidelného příjmu), při exekučních srážkách. Pro výpočet je použito nezabavitelné minimum, které platí od 1. 1. 2024.

Kalkulačka exekuce na mzdu 2024
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Změna nezabavitelné částky – kdy se to projeví u výplaty nebo u důchodu?

Změna nezabavitelné částky, sice platí od 1. 1. 2024 (kdy se mění náklady na bydlení), reálně se tato změna, ale může projevit až později. Záleží mimo jiné i na tom, z jakého příjmu jsou prováděny srážky.

Pokud se jedná o mzdu (výplatu ze zaměstnání), pak se snížená nezabavitelná částka, použije až u výplaty za leden 2024. Tedy u výplaty, kterou reálně dostáváte až během února 2024. U výplaty v lednu (kdy je vyplácena mzda za prosinec minulého roku, se používá ještě předchozí nezabavitelná částka).

Jiné je to při výpočtu srážek z důchodu. Důchody, jsou na rozdíl od mzdy vypláceny „předem“ (výplata je naopak placena až zpětně).

Srážky z důchodu (starobních, invalidních, atd.), které ČSSZ bude vyplácet v průběhu ledna 2024, by již měly být spočítány na základě nově platné nezabavitelné částky.

Exekuce ze mzdy nebo z důchodu – na kolik peněz je nárok?

Při exekučních srážkách ze mzdy nebo z důchodu (nebo i z dalších příjmů, jako je například podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, mateřská, apod.), je nárok na nezabavitelnou částku, a dále na jednu nebo dvě třetiny ze zbývající části.

To, kolik peněz vám zůstane při exekuci z důchodu nebo ze mzdy, závisí na tom, jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku.

U přednostní pohledávky, je nárok pouze na jednu třetinu ze zbytku mzdy (důchodu či jiného příjmu). Mezi přednostní pohledávky, patří například alimenty, pohledávky vůči státu (daně, sociální či zdravotní pojištění, apod.). Mezi přednostní pohledávky, spadá i náhrada škody způsobená trestným činem, apod.

U většiny exekucí, se ale jedná převážně o nepřednostní pohledávky. U nepřednostní exekuce, je nárok na dvě třetiny ze zbylé části příjmu. Typickou nepřednostní pohledávkou, může být například nezaplacená pokuta z MHD, za parkování, nedoplatky za plyn či elektřinu, neuhrazené splátky půjčky, apod.

O tom, kolik peněz zůstává při exekuci, dále rozhoduje i to, zda má dlužník manželku (nebo manžela), nebo za má vyživovací povinnost vůči dětem (či jiným osobám).

Pokud má dlužník manželku, děti a nízkou mzdu, pak může snadno nastat situace, kdy exekuční srážky vůbec neproběhnou (nezabavitelné minimum je vyšší, než čistá mzda).

O výši srážek a nezabavitelné částky při exekuci, dále rozhoduje výše čistého příjmu. Exekuční srážky, se mohou týkat jak běžné mzdy ze zaměstnání (mohou se týkat i dalších příjmů, například z práce na DPP nebo DPČ), tak i dalších příjmů. Může se jednat například o důchod (invalidní či starobní), může to být i podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská, rodičovská, atd.

Exekuční srážky se netýkají jen některých pravidelných příjmů – srážky se neprovádí například ze sociálních dávek, jako jsou dávky hmotné nouze nebo například příspěvek na bydlení. Exekuční srážky, se netýkají ani některých částí „výplaty“ – jako jsou například cestovní náhrady („diety“), apod.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka do 20000 ihned. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka v trafice je také možná. Které půjčky toto nabízí?. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka exekuce 2024: Výpočet nezabavitelné částky při exekuci (a insolvenci)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
  • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
  • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...