Kalkulačka exekuce 2023: Výpočet nezabavitelné částky při exekuci (a insolvenci)

Od začátku roku (od 1. 1. 2023), se  zvyšuje nezabavitelné minimum, při exekuci a insolvenci. Lidem s exekucí (nebo v insolvenci), bude zůstávat více peněz (změna od ledna 2023, je poměrně velká, základní nezabavitelné minimum se zvýší o 2534 Kč, velké změny probíhaly i v minulém roce, kdy se výpočet exekuce měnil celkem 4x).

V roce 2023, se hned od začátku roku zvyšuje životní minimum (pro jednotlivce je to 4 860 Kč), zvyšují se i normativní náklady na bydlení (pro výpočet nezabavitelné částky je to 15 597 Kč) a mění se i výpočet nezabavitelného minima (nově to jsou jenom 2/3).

O kolik se zvyšuje nezabavitelné minimum při exekuci a insolvenci od 1. 1. 2023

Nezabavitelná částka, která se používá pro výpočet srážek ze mzdy (z důchodu, nebo i z jiných příjmů), jsou nově jenom 2/3 ze součtu životního minima (4 860 Kč) a z normativních nákladů na bydlení (15 597 Kč).

Kromě základní nezabavitelné částky (od 1. 1. 2023 je to 13 638 Kč), může být nárok i na nezabavitelnou částku za manžela nebo manželku, nebo i za každou vyživovanou osobou (obvykle za dítě).

Za každého z nich, je při exekuci a insolvenci nárok na 1/4 ze základní nezabavitelné částky. Od 1. 1. 2023, je to 3 409,50 Kč.

Tabulka: Nezabavitelná částka v roce 2023 (a v minulém roce)

Nezabavitelná částka 2021 – 2023 dlužník manžel/manželka nebo dítě
v roce 2021 7872,75 Kč 2624,25 Kč
od 1. 1. 2022 8846,25 Kč 2948,75 Kč
od 1. 4. 2022 9138,75 Kč 3046,25 Kč
od 1. 7. 2022 9416,25 Kč 3138,75 Kč
od 1. 10. 2022 11103,75 Kč 3701,25 Kč
od 1. 1. 2023 13638,00 Kč 3409,50 Kč

Kalkulačka: Výpočet exekuce (srážek ze mzdy či z důchodu) od ledna 2023

V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik peněz by vám mělo zůstat ze mzdy (nebo z důchodu, nebo i z jiného pravidelného příjmu), při exekučních srážkách. Pro výpočet je použito nezabavitelné minimum, které platí od 1. 1. 2023.

Kalkulačka exekuce na mzdu od 1.1.2023
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Zvýšení nezabavitelné částky – kdy budu mít více peněz z důchodu nebo z výplaty?

Zvýšení nezabavitelné částky, sice platí od 1. 1. 2023 (kdy se zvýšilo i životní minimum a náklady na bydlení), reálně se tato změna, ale může projevit až později. Záleží mimo jiné i na tom, z jakého příjmu jsou prováděny srážky.

Pokud se jedná o mzdu (výplatu ze zaměstnání), pak se zvýšená nezabavitelná částka, použije až u výplaty za leden 2023. Tedy u výplaty, kterou reálně dostáváte až během února 2023. U výplaty v lednu (kdy je vyplácena mzda za prosinec minulého roku, se používá ještě předchozí nezabavitelná částka).

Jiné je to při výpočtu srážek z důchodu. Důchody, jsou na rozdíl od mzdy vypláceny „předem“ (výplata je naopak placena až zpětně).

Srážky z důchodu (starobních, invalidních, atd.), které ČSSZ bude vyplácet v průběhu ledna 2023, by již měly být spočítány na základě nově zvýšené nezabavitelné částky.

Exekuce ze mzdy nebo z důchodu – na kolik peněz je nárok?

Při exekučních srážkách ze mzdy nebo z důchodu (nebo i z dalších příjmů, jako je například podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, mateřská, apod.), je nárok na nezabavitelnou částku, a dále na jednu nebo dvě třetiny ze zbývající části.

To, kolik peněz vám zůstane při exekuci z důchodu nebo ze mzdy, závisí na tom, jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku.

U přednostní pohledávky, je nárok pouze na jednu třetinu ze zbytku mzdy (důchodu či jiného příjmu). Mezi přednostní pohledávky, patří například alimenty, pohledávky vůči státu (daně, sociální či zdravotní pojištění, apod.). Mezi přednostní pohledávky, spadá i náhrada škody způsobená trestným činem, apod.

U většiny exekucí, se ale jedná převážně o nepřednostní pohledávky. U nepřednostní exekuce, je nárok na dvě třetiny ze zbylé části příjmu. Typickou nepřednostní pohledávkou, může být například nezaplacená pokuta z MHD, za parkování, nedoplatky za plyn či elektřinu, neuhrazené splátky půjčky, apod.

O tom, kolik peněz zůstává při exekuci, dále rozhoduje i to, zda má dlužník manželku (nebo manžela), nebo za má vyživovací povinnost vůči dětem (či jiným osobám).

Pokud má dlužník manželku, děti a nízkou mzdu, pak může snadno nastat situace, kdy exekuční srážky vůbec neproběhnou (nezabavitelné minimum je vyšší, než čistá mzda).

O výši srážek a nezabavitelné částky při exekuci, dále rozhoduje výše čistého příjmu. Exekuční srážky, se mohou týkat jak běžné mzdy ze zaměstnání (mohou se týkat i dalších příjmů, například z práce na DPP nebo DPČ), tak i dalších příjmů. Může se jednat například o důchod (invalidní či starobní), může to být i podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská, rodičovská, atd.

Exekuční srážky se netýkají jen některých pravidelných příjmů – srážky se neprovádí například ze sociálních dávek, jako jsou dávky hmotné nouze nebo například příspěvek na bydlení. Exekuční srážky, se netýkají ani některých částí „výplaty“ – jako jsou například cestovní náhrady („diety“), apod.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka do 20000 ihned. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka v trafice je také možná. Které půjčky toto nabízí?. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka exekuce 2023: Výpočet nezabavitelné částky při exekuci (a insolvenci)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze