Kalkulačka exekuce 2022: Zvýšení nezabavitelné částky při exekuci (a insolvenci) od 1. 7. 2022

Od začátku letních prázdnin (od 1. 7. 2022), se letos již potřetí zvyšuje nezabavitelné minimum, při exekuci a insolvenci. Lidem s exekucí (nebo v insolvenci), tak ve druhé polovině roku, bude zůstávat více peněz (změna od července, je ale spíše menší, předchozí změny, především ta od ledna, byly podstatně větší).

V roce 2022, je to již potřetí, co se nezabavitelná částka zvyšuje. Poprvé se zvyšovala na začátku roku (zvýšení normativních nákladů na bydlení, včetně mimořádného zvýšení). Podruhé se nezabavitelné minimum zvyšovalo od začátku dubna (zvýšení životního minima o cca 10%). Potřetí se zvyšuje od začátku července (zvýšení životního minima o cca 8,8%).

O kolik se zvyšuje nezabavitelné minimum při exekuci a insolvenci od 1. 7. 2022

Nezabavitelná částka, která se používá pro výpočet srážek ze mzdy (z důchodu, nebo i z jiných příjmů), jsou 3/4 ze součtu životního minima (zvýšilo se od 1. 7. 2022) a z normativních nákladů na bydlení (zvyšovaly se v lednu 2022).

Kromě základní nezabavitelné částky (od 1. 7. 2022 je to 9416,25 Kč), může být nárok i na nezabavitelnou částku za manžela nebo manželku, nebo i za každou vyživovanou osobou (obvykle za dítě).

Za každého z nich, je při exekuci a insolvenci nárok na 1/3 ze základní nezabavitelné částky. Od 1. 7. 2022, je to 3138,75 Kč.

V následující tabulce se můžete podívat, jak se v roce 2022, postupně zvyšovalo nezabavitelné minimum.

Tabulka: Nezabavitelná částka v roce 2022

Nezabavitelné minimum Dlužník Vyživované osoby
v roce 2021 7872,75 Kč 2624,25 Kč
od 1. 1. 2022 8846,25 Kč 2948,75 Kč
od 1. 4. 2022 9138,75 Kč 3046,25 Kč
od 1. 7. 2022 9416,25 Kč 3138,75 Kč

Rozhodnutí Nejvyššího soudu o nezabavitelné částce v roce 2022

V roce 2022, se nezabavitelné minimum zvyšovalo poměrně výrazně. Oproti předchozímu roku, je to o cca 1500 Kč více (v případě dlužníka, který má i manželku nebo děti je to pak i podstatně více).

Takto velké zvýšení, je letos především díky mimořádnému zvýšení normativních nákladů na bydlení.

U tohoto mimořádného zvýšení, ale část roku nebylo jasné, zda se to má projevit ve výpočtu exekucí a insolvencí.

Jasno v tom udělal až nejvyšší soud, který na začátku června rozhodl, že lidé v exekuci nebo insolvenci, mají nárok (už od začátku roku) na vyšší nezabavitelnou částku.

Kalkulačka: Výpočet exekuce (srážek ze mzdy či z důchodu) od července 2022

V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik peněz by vám mělo zůstat ze mzdy (nebo z důchodu, nebo i z jiného pravidelného příjmu), při exekučních srážkách. Pro výpočet je použito nezabavitelné minimum, které platí od 1. 7. 2022.

Kalkulačka exekuce na mzdu od 1.7.2022
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Zvýšení nezabavitelné částky – kdy budu mít více peněz z důchodu nebo z výplaty?

Zvýšení nezabavitelné částky, sice platí od 1. 7. 2022 (kdy se zvýšilo i životní minimum), reálně se tato změna, ale může projevit až později. Záleží mimo jiné i na tom, z jakého příjmu jsou prováděny srážky.

Pokud se jedná o mzdu (výplatu ze zaměstnání), pak se zvýšená nezabavitelná částka, použije až u výplaty za červenec 2022. Tedy u výplaty, kterou reálně dostáváte až během srpna 2022. U výplaty v červenci (kdy je vyplácena mzda za červen, se používá ještě předchozí nezabavitelná částka).

Jiné je to při výpočtu srážek z důchodu. Důchody, jsou na rozdíl od mzdy vypláceny „předem“ (výplata je naopak placena až zpětně).

Srážky z důchodu (starobních, invalidních, atd.), které ČSSZ bude vyplácet v průběhu července, by již měly být spočítány na základě nově zvýšené nezabavitelné částky.

Exekuce ze mzdy nebo z důchodu – na kolik peněz je nárok?

Při exekučních srážkách ze mzdy nebo z důchodu (nebo i z dalších příjmů, jako je například podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, mateřská, apod.), je nárok na nezabavitelnou částku, a dále na jednu nebo dvě třetiny ze zbývající části.

To, kolik peněz vám zůstane při exekuci z důchodu nebo ze mzdy, závisí na tom, jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku.

U přednostní pohledávky, je nárok pouze na jednu třetinu ze zbytku mzdy (důchodu či jiného příjmu). Mezi přednostní pohledávky, patří například alimenty, pohledávky vůči státu (daně, sociální či zdravotní pojištění, apod.). Mezi přednostní pohledávky, spadá i náhrada škody způsobená trestným činem, apod.

U většiny exekucí, se ale jedná převážně o nepřednostní pohledávky. U nepřednostní exekuce, je nárok na dvě třetiny ze zbylé části příjmu. Typickou nepřednostní pohledávkou, může být například nezaplacená pokuta z MHD, za parkování, nedoplatky za plyn či elektřinu, neuhrazené splátky půjčky, apod.

O tom, kolik peněz zůstává při exekuci, dále rozhoduje i to, zda má dlužník manželku (nebo manžela), nebo za má vyživovací povinnost vůči dětem (či jiným osobám).

Pokud má dlužník manželku, děti a nízkou mzdu, pak může snadno nastat situace, kdy exekuční srážky vůbec neproběhnou (nezabavitelné minimum je vyšší, než čistá mzda).

O výši srážek a nezabavitelné částky při exekuci, dále rozhoduje výše čistého příjmu. Exekuční srážky, se mohou týkat jak běžné mzdy ze zaměstnání (mohou se týkat i dalších příjmů, například z práce na DPP nebo DPČ), tak i dalších příjmů. Může se jednat například o důchod (invalidní či starobní), může to být i podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská, rodičovská, atd.

Exekuční srážky se netýkají jen některých pravidelných příjmů – srážky se neprovádí například ze sociálních dávek, jako jsou dávky hmotné nouze nebo například příspěvek na bydlení. Exekuční srážky, se netýkají ani některých částí „výplaty“ – jako jsou například cestovní náhrady („diety“), apod.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka do 20000 ihned. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka v trafice je také možná. Které půjčky toto nabízí?. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka exekuce 2022: Zvýšení nezabavitelné částky při exekuci (a insolvenci) od 1. 7. 2022

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Hana Zelenková: Dobrý den.Můj syn je od 8.8.2022 v pracovní neschopnosti. 2xByl hospitalizován ve...
  • Xenik: Hezký den, ne nezapočítává... Započítává se čistá mzda bez daňového bonu...
  • Ondřej Daněk: Dobrý den. Mohu pořádat o příspěvek na bydlení i mimo místně příslušn...
  • Emil Votoček: Dobrý den, mám dotaz. Jsem důchodce 72 let. Mám 4 plicní onemocnění - CHOP...
  • Bohouš Zeman: Stěhuju se 16. prosince do dražšího podnájmu. Ve starém mi neprodlouží nájem...
  • Ivan Hanák: Jakou podporu mohou dostat ti ci mají kotel na pevná paliva ů uhlí,brikety i zde ...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2021: Jsou pouze běžné sociální dávky, jako je například příspěvek na bydlení n...