Kalkulačka: neschopenka a nemocenské dávky pro OSVČ 2024

Podnikáte jako OSVČ a zajímalo by vás, jestli se vám vyplatí nemocenské pojištění? Víte, kolik peněz byste dostávali v případě nemoci nebo úrazu? Na této stránce najdete aktuální verzi kalkulačky pro rok 2024, ve které si můžete vypočítat výši nemocenských dávek pro OSVČ. V doprovodném článku se pak podíváme na aktuální informace, které se týkají nemocenských dávek u OSVČ v roce 2024.

Výpočet nemocenské pro OSVČ 2024

Kalkulačka nemocenská pro OSVČ 2024
Kolik platíte na nemocenské pojištění
(měsíční platba)

Délka pracovní neschopnosti
(celkem kalendářních dní)

Výpočet

Kdy má OSVČ nárok na placenou nemocenskou?

V případě, že OSVČ onemocní nebo se mu stane nějaký úraz, může mít za určitých podmínek nárok na placenou neschopenku (nemocenské dávky), obdobně jako běžný zaměstnanec v pracovním poměru. Pro OSVČ ale platí trochu jiné podmínky, než pro zaměstnance.

Aby vůbec mohl mít OSVČ nárok na nějaké nemocenské dávky (patří sem třeba nemocenská nebo peněžitá pomoc v mateřství), musí si v první řadě platit nemocenské pojištění.

Za zaměstnance platí nemocenské pojištění zaměstnavatel (s výjimkou některých úvazků, jako je třeba práce na dohodu o provedení práce, nebo na dohodu o pracovní činnosti, tam tomu tak vždy není). OSVČ, pokud by chtěl mít nárok na nemocenskou, tak si musí nemocenské pojištění platit sám.

Zatímco placení sociálního a zdravotního pojištění je dáno zákonem a je tedy povinné, nemocenské pojištění je dobrovolné. Je tedy na rozhodnutí každé konkrétní OSVČ, zda si nemocenské pojištění bude nebo nebude platit.

Minimální nemocenské pojištění OSVČ v roce 2024

V roce 2024 je stanoveno minimální nemocenské pojištění ve výši 216 Kč měsíčně. Pokud se OSVČ rozhodne pro dobrovolnou přihlášku k nemocenskému pojištění, pak musí platit minimálně právě těchto 216 Kč.

Na základě toho, jaké příjmy uvádí OSVČ v přehledu i příjmech (který se každý rok musí překládat), pak může případně platit i vyšší platby. Platí zde přímá úměra. Čím vyšší měsíční platby nemocenského pojištění, tím jsou pak vyšší i nemocenské dávky.

Kolik jsou nemocenské dávky pro OSVČ v roce 2024?

Pokud si bude OSVČ platit nemocenské pojištění alespoň 3 měsíce, před začátkem neschopenky, pak bude mít nárok na nemocenské dávky. Pokud si ale živnostník bude platit jen minimální nemocenské pojištění (216 Kč měsíčně v roce 2024), pak bude jeho nemocenská poměrně hodně nízká:

 • za 1 až 14 den OSVČ nic nedostane
 • od 15 do 30 dne OSVČ dostane 143 Kč za jeden den
 • od 31 do 60 dne OSVČ dostane 157 Kč za jeden den
 • od 61 dne a dále OSVČ dostane 171 Kč za jeden den

Při delší pracovní neschopnosti, by tak OSVČ dostal:

 • za první měsíc (prvních 30 dní) = 2 288 Kč
 • za druhý měsíc (dalších 30 dní) = 4 710 Kč
 • za třetí měsíc (dalších 30 dní) = 5 130 Kč

Jak dlouho si musí OSVČ platit nemocenské pojištění

U OSVČ je také (na rozdíl od zaměstnanců), stanovena podmínka minimální doby, kdy musí být placeno nemocenské pojištění, aby byl nárok na nemocenské dávky. Zatímco zaměstnanec může mít nárok na placenou neschopenku klidně hned druhý den po nástupu do zaměstnání, OSVČ si musí nemocenské pojištění platit nejméně 3 měsíce před tím, než je u něj zahájena pracovní neschopnost – viz paragraf 24, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

§ 24

Podmínkou nároku na nemocenské z pojištěné činnosti, která je samostatnou výdělečnou činností, je dále účast na pojištění jako osoby samostatně výdělečně činné podle § 11 alespoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházející dni vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo dni, od něhož je nařízena karanténa. Ustanovení věty první platí přiměřeně pro zahraničního zaměstnance.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka na směnku na ruku. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka 20000. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka: neschopenka a nemocenské dávky pro OSVČ 2024

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...