Kalkulačka: neschopenka a nemocenské dávky pro OSVČ 2017

Podnikáte jako OSVČ a zajímalo by vás, jestli se vám vyplatí nemocenské pojištění? Víte, kolik peněz byste dostávali v případě nemoci nebo úrazu? Na této stránce najdete aktuální verzi kalkulačky pro rok 2017, ve které si můžete vypočítat výši nemocenských dávek pro OSVČ. V doprovodném článku se pak podíváme na aktuální informace, které se týkají nemocenských dávek u OSVČ v roce 2017.

Výpočet nemocenské pro OSVČ 2017

Kalkulačka nemocenská pro OSVČ 2017
Kolik platíte na nemocenské pojištění
(měsíční platba)

Délka pracovní neschopnosti
(celkem kalendářních dní)

Výpočet

Kdy má OSVČ nárok na placenou nemocenskou?

V případě, že OSVČ onemocní nebo se mu stane nějaký úraz, může mít za určitých podmínek nárok na placenou neschopenku (nemocenské dávky), obdobně jako běžný zaměstnanec v pracovním poměru. Pro OSVČ ale platí trochu jiné podmínky, než pro zaměstnance.

Aby vůbec mohl mít OSVČ nárok na nějaké nemocenské dávky (patří sem třeba nemocenská nebo peněžitá pomoc v mateřství), musí si v první řadě platit nemocenské pojištění.

Za zaměstnance platí nemocenské pojištění zaměstnavatel (s výjimkou některých úvazků, jako je třeba práce na dohodu o provedení práce, nebo na dohodu o pracovní činnosti, tam tomu tak vždy není). OSVČ, pokud by chtěl mít nárok na nemocenskou, tak si musí nemocenské pojištění platit sám.

Zatímco placení sociálního a zdravotního pojištění je dáno zákonem a je tedy povinné, nemocenské pojištění je dobrovolné. Je tedy na rozhodnutí každé konkrétní OSVČ, zda si nemocenské pojištění bude nebo nebude platit.

Nemocenské pojištění OSVČ

V roce 2017 je stanoveno minimální nemocenské pojištění ve výši 115 Kč měsíčně. Pokud se OSVČ rozhodne pro dobrovolnou přihlášku k nemocenskému pojištění, pak musí platit minimálně právě těchto 115 Kč.

Na základě toho, jaké příjmy uvádí OSVČ v přehledu i příjmech (který se každý rok musí překládat), pak může případně platit i vyšší platby. Platí zde přímá úměra. Čím vyšší měsíční platby nemocenského pojištění, tím jsou pak vyšší i nemocenské dávky.

Kolik jsou nemocenské dávky pro OSVČ v roce 2017?

Pro orientační představu uvádíme několik příkladů, kolik peněz by OSVČ dostával v případě pracovní neschopnosti.

Nejprve ale musíme upozornit na to, že na rozdíl od zaměstnanců, OSVČ za prvních 14 dní pracovní neschopnosti nic nedostává. Zaměstnanci mají neplacené pouze první 3 dny pracovní neschopnosti. Za 4 – 14 den jim pak náleží náhrada mzdy od zaměstnavatele. Tuto náhradu mzdy OSVČ nedostává (protože jaksi nemá žádného „zaměstnavatele“). OSVČ má tak placenou neschopenku až od 15 dne, kdy vzniká nárok na nemocenské dávky na základě nemocenského pojištění.

  • Měsíční platba nemocenského pojištění 115 Kč = nemocenská 1 den je 89 Kč, tj. 2670 Kč za měsíc (30 dní)
  • Měsíční platba nemocenského pojištění 150 Kč = nemocenská 1 den je 116 Kč, tj. 3480 Kč za měsíc (30 dní)
  • Měsíční platba nemocenského pojištění 250 Kč = nemocenská 1 den je 194 Kč, tj. 5820 Kč za měsíc (30 dní)
  • Měsíční platba nemocenského pojištění 350 Kč = nemocenská 1 den je 271 Kč, tj. 8130 Kč za měsíc (30 dní)
  • Měsíční platba nemocenského pojištění 500 Kč = nemocenská 1 den je 387 Kč, tj. 11610 Kč za měsíc (30 dní)
  • Měsíční platba nemocenského pojištění 1000 Kč = nemocenská 1 den je 682 Kč, tj. 20460 Kč za měsíc (30 dní)

Jak dlouho si musí OSVČ platit nemocenské pojištění

U OSVČ je také (na rozdíl od zaměstnanců), stanovena podmínka minimální doby, kdy musí být placeno nemocenské pojištění, aby byl nárok na nemocenské dávky. Zatímco zaměstnanec může mít nárok na placenou neschopenku klidně hned druhý den po nástupu do zaměstnání, OSVČ si musí nemocenské pojištění platit nejméně 3 měsíce před tím, než je u něj zahájena pracovní neschopnost – viz paragraf 24, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

§ 24

Podmínkou nároku na nemocenské z pojištěné činnosti, která je samostatnou výdělečnou činností, je dále účast na pojištění jako osoby samostatně výdělečně činné podle § 11 alespoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházející dni vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo dni, od něhož je nařízena karanténa. Ustanovení věty první platí přiměřeně pro zahraničního zaměstnance.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Pujčka na směnku na ruku. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka 20000. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka: neschopenka a nemocenské dávky pro OSVČ 2017

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze