Tabulky: Normativní náklady na bydlení v roce 2024 (od 1. 1. 2024)

Podobně jako každý rok, i od začátku ledna 2024, se budou měnit normativní náklady na bydlení. Tyto tabulky (viz níže), mají velký vliv na výpočet sociálních dávek na bydlení.

Podle aktuálních normativů se vypočítá, kdo má nárok na příspěvek na bydlení a kdo ne. Od normativních nákladů na bydlení, se odvíjí i maximálně výše přídavků na bydlení.

Normativní náklady na bydlení, ale mají vliv i na další oblasti – ovlivňují například i výpočet nezabavitelné částky při exekuci a insolvenci.

Kalkulačka: Kolik budou příspěvky na bydlení od ledna 2024?

Pokud by vás zajímalo, kolik budou přídavky na bydlení od ledna 2024, pak si to můžete sami spočítat v této nové kalkulačce:

Kalkulačka přídavky na bydlení od 1. 1. 2024
Počet osob v domácnosti
Druh bydlení
Velikost obce / města
Zaplacené nájemné

Pouze pro nájemní (podnájemní) bydlení, pokud bydlíte ve vlastním nebo v družstevním bytě, tak ponechte 0 Kč. Zadávají se průměrné náklady za kalendářní čtvrtletí.
Topení - pevná paliva
Zadejte ANO, pouze pokud k topení používáte uhlí, dřevo, peletky, apod. Vytápění plynem, elektřinou, dálkové topení se zahrnuje do ostatních nákladů na bydlení - pak zde ponechte NE.
Ostatní náklady (služby a energie)

Zaplacené výdaje za elektřinu, plyn, teplou/studenou vodu, dálkové vytápění, služby (odvoz odpadu, úklid společných prostor, společná televize/rozhlas, úklid společných prostor, atd.) Zadávají se průměrné náklady za kalendářní čtvrtletí.
Průměrný čistý měsíční příjem
(průměr za poslední 3 měsíce)

Zadejte průměrný čistý měsíční příjem rodiny (všech osob ve společné domácnosti). Jako příjem se počítají především příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání. A dále pak příjmy jako je podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská, rodičovský příspěvek, přídavky na děti, výživné nebo alimenty. Zadávají se průměrné příjmy za kalendářní čtvrtletí.
Výpočet

Výpočet příspěvku na bydlení v roce 2024

Nové podmínky pro výpočet příspěvku na bydlení, platí od 1. 1. 2024. V tabulkách, které najdete níže, nejsou v roce 2024 zatím žádné velké změny. Základní normativy jsou stejné, jako v minulém roce.

Zatím nebyla schválena žádná valorizace normativních nákladů na bydlení, a podle aktuálně dostupných informací se ani žádné zvýšení neplánuje.

Hlavní změnou oproti předchozímu roku, je absence mimořádného zvýšení. V posledních 2 letech (2022 a 2023), byl v zákoně o státní sociální podpoře speciální paragraf (26a), který se zavedl kvůli válce na Ukrajině a energetické krizi.

Při bydlení v nájmu nebo podnájmu, se podle počtu osob, normativní náklady zvyšovaly o 1400 – 1800 Kč. Při bydlení ve vlastním nebo pro družstevní byty, se normativní náklady zvyšovaly o 2000 – 2800 Kč.

Tento speciální paragraf (26a), se ale v roce 2024 ruší (platí jen do 31. 12. 2023). Od ledna 2024, se tedy normativní náklady, používané pro výpočet příspěvku na bydlení, fakticky sníží.

Což může znamenat i snížení dávek na bydlení (neplatí to ale automaticky – záleží na tom, kolik jsou skutečné náklady na bydlení, jak vysoké jsou průměrné příjmy, a i na dalších faktorech).

Tabulka: Normativní náklady od 1. 1. 2024 – bydlení v nájmu či podnájmu

Pro výpočet přídavků na bydlení v nájmu nebo podnájmu, se používají údaje v následující tabulce. Tyto normativní náklady jsou maximální částka, kterou je možné získat od státu, jako příspěvek na bydlení.

Počet osob Praha a Brno nad 70000 do 69999
jedna nebo dvě 16 729 Kč 14 197 Kč 13 737 Kč
tři 19 212 Kč 15 900 Kč 15 299 Kč
čtyři a více 23 195 Kč 19 202 Kč 18 477 Kč

Tabulka: Normativní náklady od 1. 1. 2024 – bydlení ve vlastním a družstevní byty

Pří bydlení ve vlastním bytě nebo domě (v osobním vlastnictví), nebo i pro družstevní byty, platí druhá tabulka. Při bydlení ve vlastním se neplatí nájemné, a proto jsou tyto normativy nižší.

Počet osob v rodině podle Měsíční náklady na bydlení
jedna nebo dvě 8 932 Kč
tři 11 161 Kč
čtyři a více 13 568 Kč

Tabulka: Srovnatelné náklady od 1. 1. 2024 – bydlení ve vlastním a družstevní byty

Pří bydlení ve vlastním bytě nebo domě (v osobním vlastnictví), nebo i pro družstevní byty se při výpočtu dávek na bydlení započítají i srovnatelné náklady.

V nájmu a podnájmu se počítá skutečně zaplacená výše nájmu + platby za energie a služby.

V osobním vlastnictví nebo pro družstevní byty se počítají srovnatelné náklady + platby za energie a služby.

Počet osob v rodině podle Srovnatelné náklady
jedna nebo dvě 3 571 Kč
tři 4 669 Kč
čtyři a více 5 632 Kč

Tabulka: Náklady na topení od 1. 1. 2024 – pevná paliva

Při topení plynem nebo elektřinou, nebo pokud je byt/dům napojen na centrální vytápění, se do nákladů počítají skutečné výdaje (zaplacené faktury/složenky za elektřinu, plyn nebo teplo).

Při topení uhlím, dřevem nebo jinými pevnými palivy, se nepočítají skutečné zaplacené výdaje, ale do nákladů se započítá tato paušální částka (po celý rok se započítává stejná částka, i v létě, kdy se netopí).

Počet osob v rodině Pevná paliva
jedna nebo dvě 1 843 Kč
tři 2 411 Kč
čtyři a více 2 979 Kč

Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Tabulky: Normativní náklady na bydlení v roce 2024 (od 1. 1. 2024)

Diskuse: 3
 • Custom avatar Miloš Peřina

  Dobrý den,

  žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl jsem rád za úpravu normativů v letošním roce 2023.,pomohlo mi to s náklady na energie.Co ale nechápu, v roce 2024 se mi náklady na energie (i jiné) zvýší o cca 15 % oproti roku 2023 a normativní náklady se v mém případě sníží o 2000 Kč, což zapříčiní pokles pobíraného příspěvku na bydlení o 500 -600 Kč měsíčně. Kromě toho pan ministr Jurečka a celá vláda stále opakují „je stále mnoho lidí, kteří mají nárok na příspěvek na bydlení a nevyužívají toho“. No tak teď to napravili. Někteří žadatelé už nebudou muset ani žádat (ani elektronicky ,ani jinak) protože jim nárok po snížení normativních nákladů prostě nevznikne, no a některým zanikne a podstatné většině se sníží stejně jako mně i při zvýšených nákladech na bydlení.Paráda.

 • Custom avatar Műllerová Věra

  Dobrý den,
  pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevnými palivy, tak se započítává
  paušální částka 1.843,-Kč.
  Při 3 osobách je to již o 568,-Kč více a 4 a více osobách je to již o 1.136,-Kč více.
  Dle mého názoru je tento výpočet chybný.
  Jedna osoba méně vaří, méně se pohybuje po bytě, proto potřebuje víc topit než
  4 osoby.
  Může mi někdo potvrdit nebo vyvrátit výpočet nákladů na topení?

  Źádný obrázek ženy neodpovídá 71-ti leté důchodkyni.

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, písmeno 3:
   V roce 2024:
   – pro jednu nebo dvě osobu = 1843 Kč
   – pro tři osoby = 2411 Kč
   – pro čtyři a více osob = 2979 Kč

   Částky se stanovují příslušným nařízením vlády, podle změny spotřebitelských indexů pevných paliv (pro rok 2024 je to beze změn, platí stejné částky jako v minulém roce).

   Jedná se o paušální částku, čistě podle počtu osob, skutečná spotřeba se nijak neřeší.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...