Sociální dávky pro matku samoživitelku

Na jaké sociální dávky má nárok matka samoživitelka, která se sama stará o své děti? V následujícím článku vám nabízíme přehledný souhrn, o jaké dávky může žádat samotná matka s dětmi.  Poradíme vám, na co máte nárok, a kam se obracet o podporu.  Pokud máte nějaký dotaz, nebo se chcete zeptat, pak neváhejte, a napište svůj dotaz do diskuse pod tímto článkem.

Na jaké sociální dávky má nárok matka s dítětem

Pokud by se jednalo o ženu, která právě porodila dítě, bude se jednat hlavně o tyto dávky:

Další dávky, na které může mít nárok samotná matka s dítětem, se pak odvíjí od toho, jaké jsou celkové příjmy matky (resp. celkové sociální poměry):

Mimo těchto dávek, pak může v určitých případech vznikat nárok i na další  –  zvláště v případech, že by matka měla dítě svěřené do pěstounské péče, nebo pokud by matka či některé z dětí patřily mezi osoby se zdravotním postižením.

Dávky v těhotenství a mateřství

Pokud se jedná o těhotnou ženu, tak jednou z prvních dávek, na kterou má nárok, je peněžitá pomoc v mateřství – tj. lidově nazývaná mateřská. To není sociální dávka. Jedná se o dávku z nemocenského pojištění (stejně jako klasická nemocenská nebo ošetřovné na dítě).

Mateřská dovolená a PPM

Nárok na PPM vzniká při splnění podmínky minimální doby nemocenského pojištění (270 dní za poslední 2 roky), a dále musí být žena zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. Kromě toho, může být ještě před nástupem na mateřskou, nárok na nemocenské dávky (nemocenská z důvodu rizikového těhotenství) nebo na vyrovnávací příspěvek pro těhotnou ženu (ten se vyplácí, pokud je žena z důvodu těhotenství přeřazena na jinou práci). Kolik je mateřská si můžete spočítat zde: Kalkulačka mateřská 2014 nebo Kalkulačka mateřská dovolená pro OSVČ.

Rodičovská dovolená

Po skončení mateřské (nebo v případě, že není nárok na mateřskou) je nárok na rodičovský příspěvek. Na ten má nárok každý (bez ohledu na to jestli je nebo byl zaměstnaný). Rodičovský příspěvek je sociální dávka, která se poskytuje každému, kdo celodenně pečuje o dítě. Pokud jsou splněny podmínky (vyměřovací základ pro nemocenské pojištění), může si žena zvolit délku rodičovské dovolené. Maximálně do 4 roků dítěte, minimálně se jedná o cca 19 měsíců. Rodičovský příspěvek je celkem 220 tisíc korun. Při nejkratší rodičovské dovolené je dávka 11 500 Kč měsíčně.

Pokud nejsou splněny podmínky na volbu rodičovské, pak je nárok jen na základní verzi. Tj. prvních 9 měsíců od narození dítěte to je 7600 Kč, následně pak 3800 Kč do 4 roků dítěte. Jestli máte nárok, a kolik by byla vaše rodičovská, si můžete sami spočítat – viz: Kalkulačka rodičovská – rodičovský příspěvek.

Porodné při narození prvního dítěte

Při narození dítěte pak může vznikat nárok na porodné – pouze u prvního dítěte, pokud jsou příjmy matky (a případně otce dítěte) nižší než 2,4 násobek životního minima. Více viz zde: Kalkulačka porodné 2014.

Další sociální dávky pro matku s dětmi

Další sociální dávky, na které může mít matka samoživitelka nárok, jsou popsány níže:

Přídavky na dítě

Na ty je nárok pokud průměrný příjem v předchozím kalendářním roce nepřekročil 2,4 násobek životního minima. Jestli máte nárok na přídavky na děti, je možné spočítat v této kalkulačce: Kalkulačka přídavky na dítě.

Příspěvek na bydlení

Na ten vzniká nárok, pokud jsou nízké příjmy a vysoké náklady na bydlení. Přesné podmínky a výpočet nároku na dávky na bydlení najdete zde: Kalkulačka přídavky na bydlení. Předpokladem pro získání této dávky je ale to, že v bytě máte trvalé bydliště.

Příspěvek na živobytí

Tato dávka spadá do systému dávek hmotné nouze. Nárok na ni, je ve chvíli, kdy jsou příjmy nižší než částka na živobytí. Zjednodušeně, pokud vám po zaplacení oprávněných nákladů na bydlení (počítá se 30% z příjmu) zůstane méně než je životní minimum (resp. existenční minimum u dospělé osoby), pak je nárok na doplatek do výše částky na živobytí. Výpočet, jestli máte nárok, a kolik byste mohli dostat, najdete zde: Kalkulačka příspěvek na živobytí.

Doplatek na bydlení

To je druhá dávka na úhradu nákladů na bydlení. Vzniká na ni nárok, pokud po zaplacení všech nákladů na bydlení nezůstává k dispozici částka na živobytí. O doplatek na bydlení se žádá až ve chvíli, kdy na úhradu všech nákladů nedostačují jiné sociální dávky – tedy příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovský příspěvek, přídavky na bydlení apod. Jestli máte nárok na tuto dávku, si můžete spočítat zde: Kalkulačka doplatek na bydlení.

Ošetřovné na dítě

V případě že je matka zaměstnaná a musí zůstat doma s dítětem na nemocenské, má nárok na tzv. ošetřovné. To je podobně jako klasická nemocenská vypláceno na základě nemocenského pojištění. Nárok na ošetřovné tak mají jenom zaměstnanci (netýká se OSVČ nebo nezaměstnaných). Kolik peněz, vám vyplatí při paragrafu na dítě, si spočítáte zde:  Kalkulačka ošetřovné 2014.

Kromě toho na našem webu najdete informace i o dalších dávkách – dávky pěstounské péče, dávky pro OZP (osoby se zdravotním postižením), příspěvek na péči a další.

Pokud máte jakékoliv dotazy, pokud potřebujete poradit s tím, na jaké dávky máte nárok, nebo jak o ně požádat nebo pokud vám není něco jasné, nebojte se zeptat. Napište svůj dotaz do diskuse pod tímto článkem a my vám co nejdříve odpovíme.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato SMS půjčky bez registračního poplatku 1 Kč ihned na účet. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Jak sehnat rychle peníze?. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuse: Sociální dávky pro matku samoživitelku

Diskuse: 115
 • Custom avatar darina Valsová

  Dobrý den,mám velký problém a ráda bych se zeptala zda mi mužete nějak pomoci.Mám 3malé děti Ve věku 8let,6let a 5let.Momentálně nepracuji,pracovala jsem 5týdnu na poště jako pěší doručovatelka ale momentálně ted čekám s novým přítelem miminko jsem ve 20týdnu těhotenstvi.pobírám pouze dávky 1720kč přídavky na děti,a nepravidelně alimenty 6000kc na 3děti od byvaleho pritele což ma soudem stanovene jen na 2deti a na 3dite jsme se domluvili pac pracuje v Anglii a nebyl by schopen se dostavit k soudu.Rada bych se zeptala tedy na co mám nárok co mohu zadat. Děkuji mnohokrát za radu.

 • Katerina

  Dobry den,chtela bych se zeptat proc se berou prijmy ze zamestnani,kdyz ty penize bere clovek kdyz je v praci,ale ted je nebere,presla sem prave na rodicak a snizily mi to na 6500 jak stim mam vyjit,zaplatim najem a zustane mi tak malo ze stim nejde vyzit s ditetem,sem na to sama byt nemam ponevadz na nej nemam penize a jako matka samozivitelka to mam s tim bytem horsi,nikdo mi byt neda kvuli tomu,a prispevek na bydleni mi nedaj ponevadz nemam ten byt.poradte co mam delat.dekuji

 • Custom avatar leticie

  Dobry den,chtela jsem Vas požádat o radu o co všechno si muzu zadat jako matka,prvorodicka,v zari 2017 se mi narodil syn a od brezna tohoto roku jsem vedena na uradu práce a asi dubna jsem pobirala davku hmotne nouze 3410kc.od srpna mi dali doplatek na bydleni,kde ovšem tento mesic mi opet najemne zvedli skoro o 1000kc.
  Na uradech se zdrahaji Vam vůbec cokoliv dat,navic v rodnem liste nemam uvedeného otce.Predem dekuji za odpověď a preji hezky zbytek nedele

 • Custom avatar Veronika

  Dobrý den
  Chtěla jsem se zeptat v současné době jsem těhotná ale s přítelem spolu nebydlíme jsem v současné době u rodičů ale ráda bych se osamostatnila ale mám strach jít někam sama do bytu zda to finančně zvládnu snažím se hledat si nějaký levný podnájem prvního pul roku si myslím že bych to mohla zvládnout ale po pul roku mam nárok nebo alespoň myslím jen na těch 7000 ze zákona a s přítelem jsme se teda dohodli že mě bude dávat 3000 alimenty jenže když si najdu byt s podnájmem 6000+ mě ještě odchází 3500 z účtu každý měsíc splátka pujčky+úrazové a životní pojištění+ spoření které bych nerada rušila nezbude mě už skoro nic a dítě potřebuje minimálně pleny+ sunar když nebudu kojit já už bych si nějak sama poradila ale s dítětem je to složitější to musí mět co potřebuje a bojím se že když pujdu někam do podnájmu že majitel nebude souhlasit s tím abych tam měla trval pobyt když jsem jen nájemník abych mohla získat příspěvek na bydlení prosim mohla by jste mě poradit na co bych reálně měla nárok od státu a zda si myslíte že bych to finančně reálně zvládla nebo ne?(jsem zvyklá vyjít s málem) moc vám děkuji za odpověď

 • Custom avatar Agata

  Dobrý den,mám dotaz..Jsem matka samozivitelka,mám syna 7 let,a dcera 15 let.Dcera bude tohoto roku studovat na soukromé škole.(maturitní obor),Škola je nákladná (učebnice na 4 roky,oblečení k oboru,boty. ,atd).pak od září,školné,internát,obědy. .Mám nárok na nějakou částku,pro studující dítě??Jinak pobiram vše,příspěvek na byd,přídavky,hmotnou nouzi,i doplatek..(to vše pokryje nájemné,energii,jídlo pro děti)na to studium dceři,bych musela přispívat ze životního minima..a zbytek si půjčovat od babičky….Zajímá me tedy,jestli mám nárok na.buďto mimořádnou výpomoc,na potřeby studenta,nebo nějaké korunky navíc,měsíčně pro její potřeby..Díky za odpověď..

 • Custom avatar kotouckova brona

  Dobry den,mam dotaz ohledne dcery.Rozesla se spritelem,ze vztahu mají dvoulete dite.Momentalne je dcera odstehovana od pritele z trv.bydliste u nas u rodicu.Ma dcera nárok zadat o nejaky příspěvek na bydleni atd,v sousastne době pobira jen rodicovsky příspěvek,ten bohužel pokryje malo vydaju,jinak je zivena od nas.dekuji Kotouckova.B.

 • Custom avatar Jitka

  Dobry den jsem matka samozivytelka se tremi detmi 13,7,4 a jsem na ubytovne a mam hmotnou nouzi a pridavky na deti ale nemam narok na doplatek na bydleni a kdyz si sezenu byt tak majitel nechce deti v byte uz jsem se stim setkala hodne krat a bojim se ze kdyz budu v podnajmu tak to nedam a jeste uzivit sve deti dekuji za radu

 • Custom avatar Lucka

  Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka samozivitelka. Mám dvě děti 4 roky a 1 rok a s partnerem chceme jit od sebe. Musim si s dětmi najit bydlení někde v Praze. Co jsem se dívala, tak nájem+poplatky by byl okolo 23000 Kc, mé příjmy jsou 8600 (RP + pridavky na deti), 8000 jsme domluveni na alimenty a příspěvek na bydlení by mi měl vyjít na 14200. Do práce skrz ročního syna zatim nemuzu a s těmito příjmy nemám sanci vyjit. Měla bych prosím narok na něco dalsiho? V kalkulacce se mi to nedaří spočítat. Předem moc dekuji.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...