Přídavky na bydlení 2024: Vláda rozhodla, že příspěvek se zvyšovat nebude

Od začátku roku 2024, došlo ke změně ve výpočtu sociálních dávek na bydlení (změna se naplno projeví v únoru, kdy chodí přídavky za leden). Od 1. 1. 2024 se snížily normativní náklady na bydlení.

Pro některé příjemce této sociální dávky, to znamená snížení měsíční částky, kterou jim posílá Úřad práce. Pro jiné rodiny to může znamenat, že o dávky úplně přijdou.

Už během ledna 2024, byl předložen poslanecký návrh na mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení, které by se zvýšily ještě letos, a zvýšení by následně platilo i v roce 2025.

Vláda nyní rozhodla, že tento poslanecký návrh zákona nepodpoří. Což fakticky znamená, že vše zůstane tak, jak je to už od začátku roku. Nic se zvyšovat nebude. Přídavky na bydlení zůstanou nižší, než minulý rok.

Přídavky na bydlení 2024 – nižší normativní náklady, snížení dávek

Od 1. 1. 2024, začala platit novela zákona o státní sociální podpoře. Ta mimo jiné zvýšila i rodičovský příspěvek pro některé rodiny (pouze pro ty, kterým se dítě narodí od začátku roku 2024).

Jednou ze změn, bylo i zrušení paragrafu 26a, díky kterému byl poslední dva roky nárok na mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení (o 1400 až 2800 Kč).

Paragraf 26a, byl do zákona přidán v době začátku války na Ukrajině, a když začínala vysoká inflace a velmi vysoké zvyšování cen elektřiny a plynu.

Nyní už ale vláda očekává pokles cen, a současně i růst reálných příjmů, takže bylo toto mimořádné zvýšení zrušené.

Podle vlády, se změna dotkne jen menší části rodin, které pobírají dávky na bydlení. Přibližně 88,8% všech stávajících příjemců příspěvku na bydlení, by nemělo poznat žádnou změnu.

Pro zbylých cca 11,2% to ale znamená snížení dávek (může to být snížení jenom o několik stokorun měsíčně, nebo až o výše zmíněných 2800 Kč měsíčně).

Pro některé rodiny (domácnosti), to ale může znamenat, že v únoru už nedostanou vůbec žádný příspěvek na bydlení.

Kalkulačka – výpočet přídavků na bydlení 2024

Máte-li vysoké náklady na bydlení (více než 30% čistého příjmu), pak můžete mít nárok na přídavky na bydlení.

Na příspěvek je nárok, při bydlení v nájmu, v podnájmu, v družstevním bytě, ve vlastním bytě/domě, nebo někdy i na chatě/chalupě.

Pro výpočet, kolik jsou dávky na bydlení v roce 2024, vám může posloužit tato kalkulačka:

Příspěvek na bydlení, se dá vyřídit online (přes internet). Viz online aplikace Jenda (pro vyřízení žádosti je potřeba bankovní identita, datová schránka, MojeID, apod.).

Poslanci chtěli, aby se přídavky na bydlení zvýšily

Poslanecký návrh zákona požadoval, aby se normativní náklady na bydlení vrátily zpět na stejnou úroveň, která platila v roce 2023. A aby to tak zůstalo až do konce roku 2025.

Jedním z hlavních důvodů, je poměrně vysoký růst nákladů na bydlení. Od ledna 2025 se opět zdražuje elektřina a plyn. V mnoha městech se zvýšily náklady na teplo a teplou vodu, poplatky za odvoz odpadu. A zvýšila se i daň z nemovitosti na cca dvojnásobek.

Sice se očekává, že inflace v roce 2024 bude jen okolo 3%, a že reálné příjmy se začnou zvyšovat. To se ale projeví spíše až v druhé polovině roku.

Poslanci tedy požadovali, aby se do zákona vrátilo mimořádné zvýšení normativů, které zde bylo poslední 2 roky.

Vláda s tím ale nesouhlasí. Vzhledem k tomu, že vládní strany mají v Parlamentu a v Senátu většinu, tak bez souhlasu vlády, není možné prosadit žádnou podobnou změnu.

Příspěvek na bydlení se bude od 1. 1. 2025 rušit

Ministerstvo práce a sociálních věcí, nyní připravuje zrušení příspěvku na bydlení. Změna se ale nebude týkat jenom této sociální dávky.

Celkem se mají zrušit 4 různé sociální dávky (příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, přídavky na dítě a příspěvek na živobytí).

Namísto těchto 4 dávek, zde bude jedna nová sociální dávka. Na tu by měl být nárok už od začátku roku 2025.

Přesné podmínky, za kterých bude nárok na novou sociální dávku, zatím nejsou známy. MPSV zatím představilo pouze základní údaje.

Nová dávka má obsahovat 3 složky – příspěvek na živobytí, příspěvek na bydlení a bonus za práci. Kromě toho bude zohledňovat i počet dětí.

Podmínky pro novou dávku, ale údajně mají být v některých ohledech přísnější. Kdo nepracuje (nebo se nesnaží o nalezení práce), by nově neměl mít nárok na dávky vůbec.

Pro ostatní pak budou platit přísnější podmínky – bude se posuzovat i majetek (což může zahrnovat úspory na bankovním účtu, vlastnictví nemovitosti, nebo jestli má rodina auto).

Normativní nálady na bydlení mají vliv i na exekuci a insolvenci

Normativní náklady na bydlení, které se od ledna 2024 snížily o 1400 Kč, mají vliv i na výpočet exekuce a insolvence.

Pro lidi, co se potýkají se splácením dluhů, se v roce 2024 snížilo nezabavitelné minimum o 933 Kč (pro dlužníky s dětmi a/nebo s manželkou/manželem, se nezabavitelná částka snížila ještě více).

I zde by pomohlo, pokud by se výše uvedené mimořádné zvýšení vrátilo zpět. To se ale nestane.

Naopak se připravují změny, které mohou znamenat další snížení nezabavitelné částky. Vláda údajně připravuje zavedení minimální splátky, nebo změnu výpočtu nezabavitelné částky (přestala by se zohledňovat manželka/manžel).

Všechny tyto změny by mohly vést k tomu, že lidem s exekucí nebo lidem v insolvenci, bude zůstávat méně peněz na živobytí.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Přídavky na bydlení 2024: Vláda rozhodla, že příspěvek se zvyšovat nebude

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
  • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
  • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...