Životní minimum 2017

Životní minimum je určeno zákonem č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu. Konkrétní výše částek je pak upravována nařízeními vlády – poslední platné nařízení vlády je z roku 2011 č. 409/2011 Sb., kterým se zvýšilo životní a existenční minimum s platností od 1. 1. 2012. Vzhledem k tomu, že v roce 2017 zatím nedošlo k žádné aktualizaci a vydání nového nařízení, platí i nadále stejné částky.

Kolik je životní minimum v roce 2017

Životní minimum v roce 2017 dosahuje těchto základních částek:

 • Životní minimum jednotlivce je 3410 Kč
 • Životní minimum první dospělé osoby ve společné domácnosti je 3140 Kč
 • Životní minimum druhé a další dospělé osoby ve společné domácnosti je 2830
 • Životní minimum pro dítě do 6 roků je 1740 Kč
 • Životní minimum pro dítě 6 – 15 roků je 2140 Kč
 • Životní minimum pro dítě 15 – 26 roků je 2450 Kč

Co je to životní minimum

Životní minimum, tak jak ho stanovuje zákon č. 110/2006 Sb., paragraf 1, odstavec 1:

Tento zákon stanoví životní minimum jako minimální hranici peněžních příjmů (dále jen „příjem“) fyzických osob (dále jen „osoba“) k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb a existenční minimum jako minimální hranici příjmů osob, která se považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití.

Jedná se tedy o částku, kterou současná legislativa považuje jako absolutně nezbytné minimum k zajištění lidské existence. V případě, že někdo nemá příjmy v odpovídající výši, má podle zákona nárok na podporu od státu.

K čemu je dobré životní minimum

Na to, jaké je životní minimum, jsou pak navázané různé sociální dávky a podpora:

K určení toho, jaké je vaše životní minimum, a jestli případně máte nárok na nějaké sociální dávky, vám může posloužit kalkulačka pro výpočet životního minima: Kalkulačka životní minimum 2017.

Důležité pojmy pro stanovení životního minima

Jednotlivec = jako jednotlivec je pro účely životního minima posuzován člověk, který žije sám. Příkladem může být bezdětný dospělý člověk, který žije sám v bytě. V jiném případě hovoříme o společné domácnosti nebo o okruhu společně posuzovaných osob.

Společná domácnost = pro účely životního minima se o společnou domácnost jedná ve chvíli, kdy společně žije více osob. Není navíc podmínkou, aby osoby skutečně bydleli v jednom bytě.

Třeba v případě dítěte, které studuje a dlouhodobě se zdržuje na koleji nebo na internátě. Takové dítě je i nadále počítáno jako jedna z osob ve společné domácnosti.

To samé platí i pro dvě dospělé osoby, které společně žijí v jednom bytě, aniž by se jednalo o příbuzné nebo partnery (pouze spolubydlící). Pokud by neměli být z pohledu životního minima posuzovány jako společná domácnost, je nutné žádat o vyjmutí z okruhu společně posuzovaných osob (k tomu je pak nutné dokládat, že každý z nich „hospodaří“ samostatně, a že se vzájemně nijak nepodílejí na nákladech na živobytí/bydlení toho druhého)

Nezaopatřené dítě = jako nezaopatřené dítě se považuje nezletilé dítě nebo i zletilé dítě do 26 roků, které se připravuje na výkon zaměstnání (studium na základní, střední, nebo vysoké škole). V konkrétních případech je možné jako nezaopatřené dítě započítat i dítě, které ukončilo studium, ale dosud nenašlo zaměstnání a je nezaměstnané.

Okruh společně posuzovaných osob = stejný význam jako společná domácnost

Životní minimum rodiny = stejný význam jako společná domácnost, celkové životní minimum rodiny se počítá jako součet životního minima všech jednotlivých členů společné domácnosti. V případě, že společně bude žít jako manžel s manželkou a děti, a současně s nimi v jednom bytě/domě bude žít i jejich dědeček, nebo někdo jiný, životní minimum rodiny, resp. společné domácnosti by zahrnovalo všechny dospělé osoby a všechny děti (pokud by tomu mělo být jinak, je nutné žádat o vyjmutí z okruhu společně posuzovaných osob).

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Ověřené půjčky na směnku. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Krátkodobé půjčky bez nahlížení do registru. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Životní minimum 2017

komentářů 10
 • Custom avatar Alica

  jsme 4 člena rodina 3 dospěle osoby a jedno díte 5let a beru hmotnou nouzi 8890 ,-kč a zajímalo by mě proč beru tak málo. Nájemný mám 8100 kč elektřina 800 kč plyn 300 kč bydlení dobírám 5380 kč přidávky 1200 kč , zajímalo by mě kolik bych měla brát Celkové dávky . Nemám ani oblečení pro děti Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, záleží na tom, jestli máte ještě nějaké jiné příjmy než pouze příspěvek na živobytí. Jako příjem se zohledňují i přídavky na děti. Jinak pro stanovení příspěvku na živobytí je rozhodující tzv. částka živobytí – ta je rovna součtu živobytí pro jednotlivé osoby. U nezaopatřeného dítěte ve věku 5 roků to bude 1740 Kč, u dospělé osoby odpovídá základní částka živobytí existenčnímu minimu tj. 2200 Kč. Částka živobytí pak můžete být z hranice existenčního minima zvýšena (různé důvody).

 • Custom avatar Hana Reischigová

  Dobrý den,je mi 58let mám důchod 8200kč,VŠ,celý život jsem pracovala,bohužel posledních 5let jsem měla ČID,manžel má důchod 11 683kč,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,nechci komentovat výši důchodů,máme ještě 18letou studujicí dceru.Zajímalo by mě jaké máme životní minimum,můj otec má důchod přes 24000kč a nevěří mi.Děkuji

 • Custom avatar Romana

  Dobrý den,
  už nějaký čas jsem bez zamětnání hlašena na ÚP a bez podpory v nezaměstnannosti. Tudíž jsem bez jakehokoli příjmu. Chtěla by jsem vědět na jake soc. dávky nebo příspěvky mám nárok a co všechno je potřeba k doložení
  Děkuji

 • Custom avatar Renata

  Pěkný den,

  v září 2013 jsme odjeli s přítelem a 6-ti letou dcerkou za prací do Francie.V ČR jsme vše odhlásili,trv.bydliště,zdrav.pojišťovnu.Dcerka chodí tady ve Francii do školy.
  Byli jsme ovšem podvedeni a ze slíbeného sešlo.
  Chceme se vrátit zpět do ČR,ale nemáme ani finance,ani kde bydlet.
  Je prosím nějaká možnost,jak nám pomoci.
  Děkuji za odpověď.
  S přáním pěkného dne Renata

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud nemáte v ČR trvalý pobyt, nemáte ani možnost získat sociální dávky. Museli byste si tedy nejprve vyřídit trvalý pobyt v ČR a následně vám může vznikat nárok na standardní dávky.
   Přiznám se, že ale přesně nerozumím tomu odhlášení trvalého pobytu. Pokud jste stále občany ČR, pak musíte mít nějaký trvalý pobyt na území ČR (třeba jen na obecním úřadu)? Nebo jste změnili i občanství?

 • Custom avatar Ivana

  Dobrý den
  Od poloviny března 15.3.2014 jsme se se synem sami přestěhovali do podnájmu. Byt je v osobním vlastnictví . Trvalý pobyt mám umožneny a již vyřízený . Ješte v ten daný měsic jsem si zašla na sociálku ohledně hmotné nouze a přispevku na bydlení , na hmotnou ani okamžitou pomoc nemám nárok jelikož mám údajně vysokou mateřskou která činni 7600,-kč byt platím 7650 se vším všudy plus alimetny od otce 1000kč ktere ješte nedal. (vše se ted řeší) . Šla jsem tedy tam kde se vyřizuje přispevek na bydlení veškere papiry jsem si vyplnila a chtěla podat ješte v mesici březen abych v dubnu už dostala penize , jenže mi řekli že to takhle nejde a že začátkem dubna mám podat ty papiry a až v kvetnu mi přijdou penize , to že nebudu mít jak zaplatit mesic duben ani na jidlo nebude a nemluve pro mé ditě to je nezajimalo a udajne si mám jit nekde půjčit. Včera mi přišel dopis že mi přiznávají přispěvek na bydlení a to je 1220,- kč co to je ??? Nevím jestli si ze mně dělají srandu , konec koncu si tam hned v pondeli opet zajdu a budu to řešit . Vždyt to ani neni životní miminum , zajimalo by mne prosím pěkne na jakou částku mám narok ??? Na socialce mi to nejsou schopni řict . Děkuji a hezký den

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, u příspěvku na bydlení je to tak, že se dokládají náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí, tj. v dubnu se dokládají náklady na bydlení za leden – březen. I z toho důvodu je ta dávka tak nízká, pravděpodobně jste dokládala náklady na bydlení jen za březen. Až půjdete o dávku žádat v červenci, kdy se dokládají náklady na bydlení za duben – červen, tak byste již mohl dostat vyšší částku.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Miroslava PoesováJmenuji se Miroslava Poesová, pracovala jsem jako vychovatelka od roku... více »
 • ModeratorNaprostý souhlas pane. Děkuji Vám. více »
 • AsamuraDěkuji za upřesnění. více »
 • AnnaDobrý den, chtěla bych se zeptat,zda-li můžu do nákladů přidat... více »
 • IrmaDobrý den,chtěla jsem se zeptat, moje maminka je po velké... více »
 • vanesaDobry den , chtěla bych se zeptat jestli bych měla... více »