Životní minimum 2024

Životní minimum je určeno zákonem č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu. Konkrétní výše částek je pak upravována nařízeními vlády – poslední platné nařízení vlády je z roku 2022 (číslo 436/2022 Sb.), kterým se zvýšilo životní a existenční minimum s platností od 1. 1. 2023.

Životní a existenční minimum v roce 2024

V nedávné době, se životní minimum zvyšovalo několikrát (ať z důvodu epidemie COVID, nebo kvůli válce na Ukrajině a souvisejícímu prudkému zdražení elektřiny a plynu, z čehož pak vyplývala velmi vysoká inflace).

Poslední zvýšení bylo na začátku minulého roku. Pro rok 2024, ale momentálně není schváleno žádné další zvýšení. Částky životního a existenčního minima, budou v roce 2024 stejné, jako v předchozím roce.

V roce 2024 platí tyto údaje:

 • Životní minimum pro jednotlivce 2024 = 4 860 Kč
 • Existenční minimum jednotlivce 2024 = 3 130 Kč

O zvýšení životního a existenčního minima, může vláda rozhodnout i kdykoliv během roku (obecně by ke zvýšení mělo dojít, jakmile je inflace vyšší než 5% od posledního zvýšení). Pro změnu stačí, aby vláda vydala příslušné nařízení, není k tomu potřeba změna zákona.

Viz: Nová kalkulačka pro výpočet životního minima v roce 2024

Kolik je životní minimum v roce 2024

Pro výpočet životního minima rodiny (více osob ve společné domácnosti) se v roce 2024 použijí tyto částky:

 • Životní minimum jednotlivce je 4860 Kč
 • Životní minimum první dospělé osoby ve společné domácnosti je 4470 Kč
 • Životní minimum druhé a další dospělé osoby ve společné domácnosti je 4040 Kč
 • Životní minimum pro dítě do 6 roků je 2480 Kč
 • Životní minimum pro dítě 6 – 15 roků je 3050 Kč
 • Životní minimum pro dítě 15 – 26 roků je 3490 Kč

Co je to životní minimum

Životní minimum, tak jak ho stanovuje zákon č. 110/2006 Sb., paragraf 1, odstavec 1:

Tento zákon stanoví životní minimum jako minimální hranici peněžních příjmů (dále jen „příjem“) fyzických osob (dále jen „osoba“) k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb a existenční minimum jako minimální hranici příjmů osob, která se považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití.

Jedná se tedy o částku, kterou současná legislativa považuje jako absolutně nezbytné minimum k zajištění lidské existence. V případě, že někdo nemá příjmy v odpovídající výši, má podle zákona nárok na podporu od státu.

K čemu je dobré životní minimum

Na to, jaké je životní minimum, jsou pak navázané různé sociální dávky a podpora:

 • Pokud jsou příjmy nižší než životní minimum (resp. existenční minimum), jedná se o tzv. „hmotnou nouzi“. V takovém případě může vznikat nárok na sociální dávky pomoci ve hmotné nouzi – mimořádná okamžitá pomoc ve hmotné nouzi, doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí
 • Pokud jsou příjmy nižší než 3,4 násobek životního minima, může vznikat nárok na  přídavky na děti,
 • Pokud jsou příjmy nižší než 2,7 násobek životního minima, může vznikat nárok na porodné
 • Životní minimum má vliv i na jiné sociální dávky (dávky pěstounské péče, příspěvek na zvláštní pomůcku, příspěvek na péči, apod.)
 • Výše životního minima ovlivňuje to, kolik lidem zůstává při exekuci nebo insolvenci

K určení toho, jaké je vaše životní minimum, a jestli případně máte nárok na nějaké sociální dávky, vám může posloužit kalkulačka pro výpočet životního minima: Kalkulačka životní minimum 2024.

Důležité pojmy pro stanovení životního minima

Jednotlivec = jako jednotlivec je pro účely životního minima posuzován člověk, který žije sám. Příkladem může být bezdětný dospělý člověk, který žije sám v bytě. V jiném případě hovoříme o společné domácnosti nebo o okruhu společně posuzovaných osob.

Společná domácnost = pro účely životního minima se o společnou domácnost jedná ve chvíli, kdy společně žije více osob. Není navíc podmínkou, aby osoby skutečně bydleli v jednom bytě.

Třeba v případě dítěte, které studuje a dlouhodobě se zdržuje na koleji nebo na internátě. Takové dítě je i nadále počítáno jako jedna z osob ve společné domácnosti.

To samé platí i pro dvě dospělé osoby, které společně žijí v jednom bytě, aniž by se jednalo o příbuzné nebo partnery (pouze spolubydlící). Pokud by neměli být z pohledu životního minima posuzovány jako společná domácnost, je nutné žádat o vyjmutí z okruhu společně posuzovaných osob (k tomu je pak nutné dokládat, že každý z nich „hospodaří“ samostatně, a že se vzájemně nijak nepodílejí na nákladech na živobytí/bydlení toho druhého)

Nezaopatřené dítě = jako nezaopatřené dítě se považuje nezletilé dítě nebo i zletilé dítě do 26 roků, které se připravuje na výkon zaměstnání (studium na základní, střední, nebo vysoké škole). V konkrétních případech je možné jako nezaopatřené dítě započítat i dítě, které ukončilo studium, ale dosud nenašlo zaměstnání a je nezaměstnané.

Okruh společně posuzovaných osob = stejný význam jako společná domácnost

Životní minimum rodiny = stejný význam jako společná domácnost, celkové životní minimum rodiny se počítá jako součet životního minima všech jednotlivých členů společné domácnosti. V případě, že společně bude žít jako manžel s manželkou a děti, a současně s nimi v jednom bytě/domě bude žít i jejich dědeček, nebo někdo jiný, životní minimum rodiny, resp. společné domácnosti by zahrnovalo všechny dospělé osoby a všechny děti (pokud by tomu mělo být jinak, je nutné žádat o vyjmutí z okruhu společně posuzovaných osob).

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Ověřené půjčky na směnku. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Krátkodobé půjčky bez nahlížení do registru. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Životní minimum 2024

Diskuse: 56
 • Custom avatar TEREZIE

  Dobry den chtela jsem se zeptat platim 15100kc najem se vsim sudy a beru 15400kc hmotnou nouzi a 8500kc proc nemam narok na doplatek na bydleni a mam 8 deti na socialce mi tvrdi ze mam spatne vypsanou smlouvu .Tak nevim jak by to melo byt rozpocitany na smlouve abych mela narok ,mohla byste mi nejak poradit?dekuji.

 • Custom avatar miroslava majerova

  dobry den,chtela jsem se zeptat jestli mam narok jako samozivitelka narok na nejaky prispevek v dobe nemoci,kdyz jsem na nemocenskou nastoupila poslednich 10 dni v mesici to jsem mela zaplacene ve vyplate dalsi mesic,ale za mesic rijen jsem odevzdala listek na penize posledni den v mesici od zamestnavatele mi nic neprijde a od socialky prijdou penize az buh vi kdy a ja musim platit najem a jeste z neceho zit,nemuzu byt cely mesic bez financi.dekuji za odpoved .

 • Custom avatar františek 18.11.2015

  Dobrý den,chci se zeptat pozastavil jsem činost v podnikání kvuly zdravotním důvodum ,máme auto a dům na hypoteku ,daly mi duchod 7000kč máme 2 děti studujici máme vubec nárok na něco děkuji za odpověd.

 • Custom avatar jarka

  Dobry den .Ráda bych se dozvěděla od Vás jak má dcera žit pracuje jako pomocná sila v kuchyni od prosince je nemocna v lednu nastoupila do práce ale po čtyřech dnech musela opět na kontrolku do dnešního dne nedostala korunu nemocenské presto že za ni zaměst.plati socia.a zdrav.pojišteni alimenty na dvě dcery nedokáže od otců dostat přesto že byla několikrát na sociálce mají soudem určeno pár korun alimentů ale nic se neděje, že neplatí, holky nemohou ani do školy v přírodě natož na dovolenou nebo kroužky ve škole ,žije u mne kde má svůj vchod 4mistnosti a koupelnu a wc. já jsem sama pracuji ve firmě kde uklízím a vydávám obědy platím inkaso 7450kc a čtvrtletně kolem 2300kč za vodu a jedna sociá.pracovnice řekla že ji mám živit a z čeho mám žit podle ni já mám dvě pojištěni i jiné placeni též půjčku .To je pěkná spravedlnost .

 • Custom avatar Jana

  Dobry den , mám dotaz , jsem samoživitelka z dvouma dětmi , mám dva syny ve veku 2 roky a 12 let bydlím v pronajatém byte , nájem platím 9300 plus 1000 poplatky náš celkoví příjem je rodičak 3800 , 1100 prídavky . 6500 beru na bydlení , a 3000 hmotnou nouzi . tudiž nám zbývá cca 4000 na celí mesíc , a žadala jsem o doplatek na bydlení ale bylo mi zamítnuto . že prý presahuju životni minimum pro 3 členou rodinu , prosím o radu … dekuji

 • Ivana

  Dobrý den, jsem svobodná matka, mám dvě děti do 6ti let, pobírám rodičovský příspěvek 6700 Kč a mám práci na DPP, kde si vydělám 4000 Kč měsíčně, děti máme soudem svěřené do společné péče, tudíž nedostávám žádné výživné. Přídavky na děti pobírá partner, jelikož je povinován soudem platit staršímu synovi školku. Nyní mi skončí rodičovský příspěvek a já se dostanu do velmi težké životní situace. O co všechno můžu žádat, než si seženu práci na plný úvazek a školku pro mladší dceru? Díky

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den, mám vyživovací povinost vůči svému manželovi, kteřý je z důvodu dlouhodobé nemoci na úřadu prace a dlouhodobě nezaměstnán.Můj čistý příjem
  činí 10100,-Kč
  Chtěla by jsem vědět na jake soc.dávky nebo příspěvky mám nárok a co všechno je potřeba k doložení.
  Děkuji

 • Custom avatar Darina

  Dobry den,
  chtela bych se zeptat.Staram se o zdravotne postizenou dceru ve 4stupni,pobirame prispevek na peci a jelikoz jsou penize na dcery zivotni potreby ,tak jsem chtela vrdet zda jako matka mam narok treba na zivotni minimum.

  Dekuji

 • Custom avatar Jarda

  Když žiju s rodiči a nemám žádný příjem nemám nárok ani na existenční minimum?

 • Custom avatar Ondrej

  Dobry den
  obracim se s prosbou o radu na Vas, hledak jsem vsude mozne,ptal se na prislusnych pracovistich, ale stale presne nevim jak to vlastne je…
  pred rokem a pul jsem dostal vypoved pro nadbytecnost (odstupne mi poslali na ucet kde si jej vzal exekutor) takze ze dne na den jsem byl bez prace, bez penez a bez bydleni(mel jsem to zarizeno pres praci).. na UP mi po nejakem case vyplaceli davky podpory v nezamestnanosti, ale je to jen na urcity cas… bydlim kde se da – kamaradi, rodice..privydelavam si na brigadach – spis jednorazovky nejaka koruna z toho je ale ne na normalni zivot. no a k tomu me jeste udala ex za alimenty (ktere jsem VZDY platil ale bohuzel jsem naletel a nechal se ukecat ze netreba dokladu a ustrizku o placeni protoze ona by me neudala…) mam svedky kteri mi muzou potvrdit ze jsem ji penize daval,vzdy jsem ji pomahal i mimo ne povinnosti…rekla ze nejevim zajem apod. pritom se s detmi vidam cca 3do tydne mimo to si volame nebo piseme..stejne tak jako ze rekla ze me nemuze kontaktovat.. potrebuji pomoc a zase se postavit na nohy… muzete mi prosim rict na jake davky mam narok a co vsechno a kam musim dolozit pro podani zadosti? pripadne jestli lze zadat i zpetne jak jsem uvadel jedna se o cca rok a pul. a dale prosim o radu jak vyresit ty alimenty – kdybych promluvil s ex a sepsali bysme napr. cestne prohlaseni o zaplaceni – lze to pouzit jako zavazny dokument…? nebo se na to u soudu nehledi?
  dekuji za pomoc v zoufale zivotni situaci O.

 • Custom avatar Simona

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat .Do posud jsem bydlela s rodiči od 15.52016 mám již byt v pronájmu,bydlím tam s dcerou které již je 6 měsíců.Pobírám zde jen mateřskou ,která činní 7600 a přídavek na dítě 500.Jelikož vím od svých kamarádek které mají pomalu to samé pobírají dávky v hmotné nouzi .Já se kvůli tomu obrátila již ve svém městě na Úřadě,protože nájemné platím 6000 zbývají mi 2000 kč na celý měsíc to nějak moic zrovna není bydlíme bez přítele,který s námi není a když jsem si chtěla o tohleto zažádat na Úřadě mi řekli že všchny dávky mi byly zamítnuty že mi to stačí a uživit za to sebe a mé dítě mám jak znám plno lidí kteří nikdy nepracovali a berou většinou plnou sumu peněz které utrácí za hrací automaty a bůh ví za co vše ,jak mi Úřad který mi má pomoci si může dovolit mi sdělit že z mateřské jsem si měla našetřit na svůj byt,když jsem se chtěla stěhovat, že oni mi nepomůžou by mě pak tedy zajímalo že jakto na to mají ostatní lidi nárok,takovéto lidi by tam podle mého neměli vůbec co dělat.Chcete po nich vysvětlení proč tak Vám ho ani nesdělí .Děkuji za odpověď

 • Custom avatar zlata

  dobry den chci se zeptat,kdyz beru davky hmotne nouzy 9072kc a ted je novej zakon ze od 1.2.2017 musime odpracovat 20hod mesiccne.pokud to neudelam a kazdej mnesic ji nedolozim bud technickx sluzby kde clovek dela uplne zadarmo a stahnou vam davku na 2200kc a kdyz presahnete 20 hod daj vam zvyseny na 2850kc..mam dve deti 8leteho ten je skoro porad nemocny a mensi ten de v zari do skolky nemam ani hlidani co mam delat,pri nestaci papir napsany ze up..jsem bezmocna prosim o radu dekuji

  • Custom avatar zlata

   a kdyz je zakon od 1.2.2017 a beru davku zpetne tak je to davka za leden 2017 na tu sahat nesmej.nebo muzou

 • Custom avatar radim

  muže vám insolvenční správce vzít soc.dávky,nebo zablokovat účet.děkuju za odpověd

 • Custom avatar Kateřina

  Dobrý den,
  Jsem matka skoro 6 měsíčního dítěte a teď v březnu mi přestanou posílat mateřskou. Chtěla jsem se zeptat na co mám nárok žádat už mám žádost o porodné, rodičovský příspěvek, příspěvek na dítě. Mám nárok zažádat si o životní minimum ? Když jsem to byla zjistit na sociálce na co mám nárok tak radši řekli že nevědí a nebo mě posílali k různým dveřím ale stejně mi nic neřekli. Předem děkuji za odpověď

 • Custom avatar hana

  dobrý den mám s bývalým manželem střídavou peči já mám PID 6660 kč od ledna 2017, muj ex by rád uplatnoval danové ulevy a slevy na naše 3 společne deti, ale je v tom háček jelikož když bude uplatnovat daně tak já nemám udajně nárok na hmotnou nouzi tedy jo ale nebudou mitam počítat holky jelikož se oně nestarám celí měsíc, našli jsme ale zákony a paragrafy a chtela bych se zeptat zda jsou jestě aktuální paragraf 4 odasavec 3, a odstavec 7,. A pak Společná domácnost = Pro učely životního minima se o společnou domácnost jedná ve chvíli kdy společně žije více osob. Není navíc podmínkou aby osoby bydlely v jednom bytě, třeba v případě dítěte které studuje , dlouhodobě se združuje na koleji nebo na internátu , takové dítě je i nadále počítáno jako jedna z osob ve společné domácnosti. .. máme střídavou peči po týdnu, týden já jako matka a pak další týden muj ex manžel otec dítěte… dekuji za odpověd

 • Custom avatar Jaroslav Lichner

  DOBRÝ DEN OD LEDNA 2o17 POBÝRÁM DÁVKY PĚSTOUNA TO DĚLÁ DOHROMADY 13000 TISÍC KORUN PANÍ NA UŘADĚ MI ŘEKLA ŽE TAM MÁM EXEKUCE AŽE JE MOŽNÉ ŽEMI SEBEROU VŠE ŽÁDNÝ JINÝ PŘÍJEM NEMÁM A PROTO SE PTÁM JE TOTO MOŽNÉ?

 • Martina

  Dobrý den,
  dcera je nezaměstnaná, na Podporu v nezaměstnanosti nemá nárok (bohužel nemá odpracovanou dobu, která je na získání podpory nutná), má alespoň nárok na dávky životního minima?
  Děkuji Martina.

 • Custom avatar Gubišová Jiřina

  Dobry den,chtela bych poradit.Jsem dloudobě v PN,nemocenskou mam 6 800,alimenty 2 500,- a přídavky 610,-.Bydlím s 9 letym synem v pronajmu a platim 3 200,- najem,elektřinu 810,čtvrtletne vodne a stočne 389-.Chtela bych poradit jestli mám nárok na nějaké social.davky.Děkuji Gubišová

 • Custom avatar Anna

  Dobrý den, jsem studentka a nic si nevydělávám, za měsíc čekáme s manželem dítě. Manžel měnil zaměstnání – začal podnikat, ale jak to tak ze začátku bývá, doteď více financí investuje než získá a tak žijeme více méně z úspor, které už pomalu mizí. Chci se zeptat, jestli máme nárok na životní minimum. (Zatím pobírám sirotčí důchod a po narození dítěte budeme mít alespoň rodičovský příspěvek, nikoliv však peněžitou pomoc v mateřství).

 • Custom avatar Lenka

  Dobry den,
  mam mensi dotaz spise prosbu jestli by mi nekdo mohl poradit. Mam insolvenci mesicne mi strhavaji z vyplaty castku neco kolem 5 000. Zamestnavatel mi strhnul srazky z vyplaty k tomu 3 500 korun za pujcku, protoze prechazim do jine spolecnosti. K dnesnimu dni sem dostala vyplatu 3 941 korun. Je toto mozne? Dekuji za odpoved

 • Custom avatar Iveta

  Dobrý den, poprvé budu žádat o životní minimum po rodičovské, pouze na půl roku než se mi narodí druhé dítě, kde prosím žádat a kde seženu formulář? Ráda bych předvyplnila. Iveta

 • Custom avatar gabriela

  Dobrý den, dvera 17let onemocněla a na vlastní žádost chce přerušit na rok školu. Z důvodu zotavení.Musí se hlásit na úp? ma nárok na soc. dávku. Musí si platit zdrav.pojíštění? Matka je na soc. dávce s invaliditou 2st. tudíž není vyděl.činná.děkuji Dohnalová

 • Custom avatar Petr Albert

  Pokud nechci přijít o zhruba 1200 korun musím splnit jednu ze tří podmínek//

  1-přihlásit se na veřejnou službu a odpracovat minimálně 20 hodin měsíčně
  2-účastnit se projektů organizovaných krajskou pobočkou úřadu práce
  3-najít si výdělečnou činnost v rozsahu alespoň 20 hodin měsíčně

  1-V mém městě o tuto službu není zájem jak mi tvrdí na ÚP, když se ptám kam se obrátit.
  2-Takovéto projekty v současné době nejsou a nebudou. Pokud ano, stejně se to nebude počítat
  3-Jak si mám najít výdělečnou činnost, když již deset let nemohu sehnat normální práci kvůli zdravotním problémům a omezením?

  Znamená to v praxi, že prostě jen proto, že někdo vymyslel takové podmínky prostě přijdu o část peněz? Pro mne skoro likvidační věc. Nevíte jak postupovat dále, co zkusit? Děkuji.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
 • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
 • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...