Formulář: Žádost o porodné 2017

Porodné je jednorázová sociální dávka, na kterou vzniká nárok při narození prvního nebo druhého dítěte. Při narození prvního dítěte je porodné ve výši 13000 Kč, při narození druhého dítěte je porodné 10000 Kč. Pokud se ženě narodí dvojčata, pak je porodné buď součtem těchto dvou částek (jedná se o první a druhé dítě, které žena porodila) nebo je porodné jen na jedno dítě (žena už dříve porodila jedno dítě).

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka porodné 2021.

Kdo má nárok na porodné v roce 2017?

Jak již bylo uvedeno, na porodné je nárok u prvního nebo druhého dítěte. Nárok má rodina (nebo samotná žena), pokud příjmy za rozhodné období nepřevyšují 2,7 násobek životního minima. U porodného se posuzuje průměrný měsíční (společný) příjem za kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte.

Pokud se dítěte narodí v červnu, posuzuje se leden – březen, pokud se narodí v červenci, posuzuje se duben – červen, atd.

Jak se počítá příjem pro nárok na porodné?

Průměrný měsíční příjem (výplata ze zaměstnání, příjem z podnikání, nemocenské dávky, rodičovský příspěvek, peněžitá pomoc v mateřství, podpora v nezaměstnanosti apod.) nesmí být vyšší než 2,7 násobek životního minima:

  • Rodina, které se narodí první dítě = životní minimum je 7710 Kč, hranice nároku na porodné je tedy 20 817 Kč
  • Rodina, které se narodí druhé dítě = životní minimum je 9450 Kč, hranice nároku na porodné je 25 515 Kč (*)
  • Matka samoživitelka, které se narodí první dítě = životní minimum je 4880 Kč, hranice nároku je 13 176 Kč

Porodné 2017 – užitečné informace a kalkulačka:

Kde se vyřizuje porodné

Žádost o porodné se podává na místním Úřadu práce – podle místa trvalého bydliště matky dítěte. O porodné si žádá matka dítěte (resp. případně osoba, která převzala dítě do péče nahrazující péči rodičů). O porodné se žádá po narození dítěte (je potřeba rodný list).

Co je potřeba k vyřízení porodného

K vyřízení porodného budete potřebovat vyplněnou žádost o porodné – viz formulář ke stažení níže. Kromě toho je potřeba doložit osobní doklady (matky a případně otce dítěte) a také rodný list dítěte.

Mimo tyto dokumenty se pak ještě dokládá potvrzení o příjmech za příslušné období (předchozí kalendářní čtvrtletí – viz: Formulář: Doklad o výši čtvrtletního příjmu 2017). Pokud žádá samotná matka, tak dokládá pouze ona (někdy může být potřeba mít současně vyplněn i formulář „Žádost o vyloučení osoby z okruhu společně posuzovaných osob“). Pokud je žádost za oba rodiče – kdy se započítává i příjem otce dítěte, pak dokládají příjem oba rodiče

Do kdy je potřeba vyřídit porodné – zpětný nárok?

Žádost o porodné je možné podat až po narození dítěte. Resp. pokud byla podána dříve, pak by se s jejím vyřizováním stejně čekalo na narození dítěte, aby bylo možné doložit rodný list.

Nárok na porodné zaniká po jednom roce (jakmile dítě dovrší jeden rok). Do této doby je ale možné o porodné žádat kdykoliv. Vždy se ale dokládají příjmy za kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte.

Formulář ke stažení: Žádost o porodné 2017

Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář: Žádost o porodné 2017
Formulář: Žádost o porodné 2017 Touto dávkou se rodině s nízkými příjmy jednorázově přispívá na náklady související s narozením prvního dítěte
ID formuláře Porod150101105
Verze formuláře 15 01 01 105
Aktuální verze od 42005
Velikost dokumentu 192 kB
Počet stran 3
Originál formuláře na MPSV.cz Online formulář
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader. Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).

Související formuláře a dokumenty – porodné

Online formulář: Žádost o porodné

Výše odkazovaný formulář ke stažení, slouží pouze jako vzorový. Oficiální formuláře můžete dostat v tištěné podobě na každé pobočce Úřadu práce. Nebo je možné najít tyto formuláře v online podobě přímo na webu ministerstva práce a sociálních věcí: http://portal.mpsv.cz/forms.

Na webu MPSV.cz také můžete formulář vyplnit online, v interaktivním průvodci. Pokud máte elektronický podpis, nebo používáte datovou schránku, pak vyplněný formulář můžete rodnou odeslat, ke zpracování na Úřad práce.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčky na směnku bez registru. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka ihned na účet bez doložení příjmu. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Žádost o porodné 2017

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • irena: Já mám ten samý problém žiji v domku můj majetek jediný majetek , Vytápím ku...
  • Vlastimil: Přeji hezký den. Není mi jasné, že do nákladů na bydlení není zahrnutá č...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2021: Viz nový zákon číslo 518/2021 Sb., který je účinný od 23.12.2021: § 11 ...
  • Lenka Holásková: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat.V izolaci jsem byla od 24.11.do 7.12..neschopenka.....
  • Dušan Daněk: Tak děkuji zase jsme utřeli nos přístě jak budu mít covid chodím dál do prác...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2021: V zákoně je stanoveno toto: Příspěvek přísluší podle tohoto zákona i za...
  • Dušan Daněk: Dobrý den chci se zeptat byl jsem v izolaci kvůli covid-19 .Izolace trvala od 16.11...