Formulář: Žádost o porodné

Aktuální formuláře – sociální dávky 2022

Aktuální verze formulářů pro sociální dávky, je možné najít i přímo na webu MPSV zde. Žádost o dávky, je možné vyřídit kompletně online (elektronicky, přes internet).

Porodné je jednorázová sociální dávka, na kterou vzniká nárok při narození prvního nebo druhého dítěte. Při narození prvního dítěte je porodné ve výši 13000 Kč, při narození druhého dítěte je porodné 10000 Kč. Pokud se ženě narodí dvojčata, pak je porodné buď součtem těchto dvou částek (jedná se o první a druhé dítě, které žena porodila) nebo je porodné jen na jedno dítě (žena už dříve porodila jedno dítě).

Kalkulačka: Kdo má nárok na porodné v roce 2022

Od začátku dubna 2022, došlo ke zvýšení životního minima o 10%. Díky tomuto zvýšení, může mít v roce 2022, nárok na porodné více maminek. Zvýšila se totiž hranice průměrného příjmu (2,7 násobek životního minima), při kterém je ještě nárok na porodné na první nebo druhé dítě.

Aktuální kalkulačku, pro výpočet nároku na porodné od 1. 4. 2022, najdete zde.

Kdo má nárok na porodné?

Jak již bylo uvedeno, na porodné je nárok u prvního nebo druhého dítěte. Nárok má rodina (nebo samotná žena), pokud příjmy za rozhodné období nepřevyšují 2,7 násobek životního minima. U porodného se posuzuje průměrný měsíční (společný) příjem za kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte.

Pokud se dítěte narodí v červnu, posuzuje se leden – březen, pokud se narodí v červenci, posuzuje se duben – červen, atd.

Jak se počítá příjem pro nárok na porodné?

Průměrný měsíční příjem (výplata ze zaměstnání, příjem z podnikání, nemocenské dávky, rodičovský příspěvek, peněžitá pomoc v mateřství, podpora v nezaměstnanosti apod.) nesmí být vyšší než 2,7 násobek životního minima:

  • Rodina, které se narodí první dítě  = životní minimum je od 1. 4. 2022 ve výši 9 610 Kč, hranice nároku na porodné je tedy 25 947 Kč
  • Rodina, které se narodí druhé dítě = životní minimum je od 1. 4. 2022 ve výši 11 780 Kč, hranice nároku na porodné je 31 806 Kč (*)
  • Matka samoživitelka, které se narodí první dítě = životní minimum je od 1. 4. 2022 ve výši 6 080 Kč, hranice nároku je 16 416 Kč

Porodné – užitečné informace a kalkulačka:

Kde se vyřizuje porodné

Žádost o porodné se podává na místním Úřadu práce – podle místa trvalého bydliště matky dítěte. O porodné si žádá matka dítěte (resp. případně osoba, která převzala dítě do péče nahrazující péči rodičů). O porodné se žádá po narození dítěte (je potřeba rodný list).

Co je potřeba k vyřízení porodného

K vyřízení porodného budete potřebovat vyplněnou žádost o porodné – viz formulář ke stažení níže. Kromě toho je potřeba doložit osobní doklady (matky a případně otce dítěte) a také rodný list dítěte.

Mimo tyto dokumenty se pak ještě dokládá potvrzení o příjmech za příslušné období (předchozí kalendářní čtvrtletí – viz: Formulář: Doklad o výši čtvrtletního příjmu). Pokud žádá samotná matka, tak dokládá pouze ona (někdy může být potřeba mít současně vyplněn i formulář „Žádost o vyloučení osoby z okruhu společně posuzovaných osob“). Pokud je žádost za oba rodiče – kdy se započítává i příjem otce dítěte, pak dokládají příjem oba rodiče

Do kdy je potřeba vyřídit porodné – zpětný nárok?

Žádost o porodné je možné podat až po narození dítěte. Resp. pokud byla podána dříve, pak by se s jejím vyřizováním stejně čekalo na narození dítěte, aby bylo možné doložit rodný list.

Nárok na porodné zaniká po jednom roce (jakmile dítě dovrší jeden rok). Do této doby je ale možné o porodné žádat kdykoliv. Vždy se ale dokládají příjmy za kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte.

Formulář ke stažení: Žádost o porodné

Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář: Žádost o porodné
Formulář: Žádost o porodné 2017 Touto dávkou se rodině s nízkými příjmy jednorázově přispívá na náklady související s narozením prvního dítěte
ID formuláře Porod150101105
Verze formuláře 15 01 01 105
Aktuální verze od 42005
Velikost dokumentu 192 kB
Počet stran 3
Originál formuláře na MPSV.cz Online formulář
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader. Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).

Související formuláře a dokumenty – porodné

Online formulář: Žádost o porodné

Výše odkazovaný formulář ke stažení, slouží pouze jako vzorový. Oficiální formuláře můžete dostat v tištěné podobě na každé pobočce Úřadu práce. Nebo je možné najít tyto formuláře v online podobě přímo na webu ministerstva práce a sociálních věcí: http://portal.mpsv.cz/forms.

Na webu MPSV.cz také můžete formulář vyplnit online, v interaktivním průvodci. Pokud máte elektronický podpis, nebo používáte datovou schránku, pak vyplněný formulář můžete rodnou odeslat, ke zpracování na Úřad práce.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčky na směnku bez registru. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka ihned na účet bez doložení příjmu. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Žádost o porodné

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Jiří Duchek: Dobrý den, chci se zeptat zda dostanu rychlou půjčku do 10000 když jsem necelé 2...
  • JIRIHLAVAC2@SEZNAM.cz: pecuji o manzelku ma onkologickou diagnozu a navic po opakovanych mozkovych prihodach...
  • Hana Zelenková: Dobrý den.Můj syn je od 8.8.2022 v pracovní neschopnosti. 2xByl hospitalizován ve...
  • Xenik: Hezký den, ne nezapočítává... Započítává se čistá mzda bez daňového bonu...
  • Ondřej Daněk: Dobrý den. Mohu pořádat o příspěvek na bydlení i mimo místně příslušn...
  • Emil Votoček: Dobrý den, mám dotaz. Jsem důchodce 72 let. Mám 4 plicní onemocnění - CHOP...
  • Bohouš Zeman: Stěhuju se 16. prosince do dražšího podnájmu. Ve starém mi neprodlouží nájem...