Formulář: Potvrzení o studiu

Aktuální formuláře – sociální dávky 2024

Aktuální verze formulářů pro sociální dávky, je možné najít i přímo na webu MPSV zde. Žádost o dávky, je možné vyřídit kompletně online (elektronicky, přes internet).

U řady sociálních dávek, je nutné doložit nezaopatřenost dítěte (dítě může být, například jako student, nezaopatřené až do 26 roků). Nezaopatřenost dítěte se u sociálních dávek potvrzuje formulářem „Potvrzení o studiu“.

Kdy je potřeba potvrzení o studiu

Potvrzení o studiu (nejčastěji na střední, střední odborné, vyšší odborné nebo vysoké škole), je potřeba doložit u několika sociálních dávek. Jedná se především o:

 • Přídavky na dítě
 • Příspěvek na bydlení
 • Dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení apod.)
 • Dávky pěstounské péče
 • Příspěvek na péči
 • Dávky pro osoby se zdravotním pojištěním

U některých sociálních dávek, je nutné splnění podmínek (pro nárok na dávku) dokládat jednou za rok. U jiných sociálních dávek je nutné rozhodné skutečnosti dokládat jednou za 3 měsíce (obvykle v lednu, v dubnu, v červenci a v říjnu).

Potvrzení o studiu vystavuje příslušná škola (SŠ, VOŠ, VŠ apod.), a má obvykle platnost po celou dobu školního roku, na který se toto potvrzení vystavuje.

Nezaopatřené dítě a sociální dávky

Pokud je dítě považováno za nezaopatřené (například, když studuje po ukončení povinné školní docházky), pak se od toho odvíjí mimo jiné výše životního minima.

Dítě může být z pohledu sociálních dávek považováno za nezaopatřené, až do 26 roků. Pokud dítě studuje dále, i po dosažení věku 26 roků, tak již není považováno za nezaopatřené.

Jako nezaopatřené dítě je zohledňován ten kdo:

 • Studuje na střední, vyšší odborné, vysoké škole (apod.) po ukončení povinné školní docházky
 • Pokud dítě nemůže vykonávat samostatně výdělečnou činnost nebo se připravovat na budoucí povolání pro nějaký úraz nebo nemoc
 • Pokud je dítě po ukončení povinné školní docházky nezaměstnané a vedené v evidenci Úřadu práce
 • V některých dalších případech

Formulář potvrzení o studiu ke stažení

Všechny formuláře, které potřebuje doložit u jednotlivých sociálních dávek, můžete najít přímo na webu Ministerstva práce a sociálních věcí www.mpsv.cz. Sekci s formuláři najdete zde.

Formulář Potvrzení o studiu online nebo ke stažení:

 • Online formulář Potvrzení o studiu najdete zde
 • Formulář potvrzení o studiu ve formátu PDF ke stažení najdete zde
 • Návod na vyplnění formuláře (vzor vyplněného formuláře Potvrzení o studiu), najdete zde

Online formuláře, na webu ministerstva, si můžete přímo vyplnit online a následně vytisknout, nebo i odeslat elektronicky na příslušný Úřad práce (o všechny sociální dávky je možné žádat i elektronicky, pokud máte například datovou schránku nebo elektronický podpis).

Formulář: Potvrzení o studiu
Formulář: Potvrzení o studiu 2017 Potvrzení o studiu je nutné doložit pro nezaopatřené děti po skončení povinné školní docházky a vždy od školního roku začínajícího v kalendářním roce, v němž dítě dovršilo 15 let.
Typ formuláře 15 07 01 203
Verze formuláře 2020_9_11_16_35
Aktuální verze rok 2020
Velikost dokumentu 73 kB
Počet stran 2
Originál formuláře na MPSV.cz Online formulář
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader. Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).

Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Potvrzení o studiu

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...