Zvýšení důchodů 2024 – o kolik se zvednou od ledna důchody?

Podobně, jako každý rok, i na začátku ledna 2024, se budou opět zvyšovat důchody. Pravidelná lednová valorizace, bude znamenat zvýšení základní i procentní části důchodu. Na více peněz, se mohou těšit jak starobní důchodci, tak i ti kdo pobírají invalidní důchod nebo nějaký pozůstalostní důchod (vdovský, vdovecký nebo sirotčí).

Zvýšení důchodů od 1. ledna 2024, by už ale mělo být podle nových pravidel. I když ve výsledku nové podmínky pro valorizace důchodů, vlastně nic nezmění. Na začátku roku 2024, se bude zvyšovat jenom základní složka důchodu, protože došlo k souběhu více specifických podmínek. Nový výpočet valorizace důchodů, se reálně projeví až později.

O kolik se zvednou důchody od ledna 2024?

Během letních prázdnin, zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí první odhady, jak by se měly zvyšovat důchody v roce 2024. Na začátku září 2023, pak došlo k potvrzení, že důchody se zvýší o 360 Kč.

Vzhledem k aktuální inflaci, a i vzhledem k očekávanému růstu průměrné mzdy, se očekává zvýšení důchodů o 360 Kč (stejné zvýšení pro všechny důchodce). To by znamenalo, že průměrný důchod se od ledna 2024 zvýší na 20 693 Kč.

Zvýšení důchodů od 1. ledna 2024:

 • MPSV očekává zvýšení základní části důchodu o 360 Kč (stejné pro všechny důchody a všechny důchodce)
 • Všechny důchody se zvýší stejně – o 360 Kč měsíčně navíc
 • Průměrný důchod bude od ledna 2024 ve výši 20 693 Kč

Zvýšení důchodů již potvrdilo i MPSV – viz zde, od 1. 1. 2024 se důchody zvyšují o 360 Kč, průměrný důchod bude 20 693 Kč

Důchodová kalkulačka 2024 – výpočet valorizace důchodů od 1. ledna 2024

Pokud vás zajímá, kolik budete dostávat peněz od státu jako důchod, pak si to můžete spočítat v této kalkulačce, pro výpočet valorizace penzí v roce 2024. Důchody (všechny druhy) se zvyšují od 1. ledna 2024 o 360 Kč. Pro výpočet zvýšení důchodu, stačí zadat, na kolik peněz jste měli nárok v roce 2023.

Kalkulačka zvýšení důchodů od 1. 1. 2024
Jaký je/byl váš důchod před zvýšením

Výpočet

Nové podmínky pro valorizace a předčasné důchody platí od 1. října 2023

Od začátku října 2023, začínají platit nové podmínky pro výpočet valorizace důchodů (u lednové valorizace v roce 2024, se ale změna zatím neprojeví).

Od 1. ledna 2024, se budou důchody zvyšovat o 360 Kč (zvýšení bude stejné pro všechny důchodce a pro všechny druhy důchodů).

Od 1. října 2024 začínají platit i nové podmínky pro nárok na předčasný důchod. Podle starých podmínek, je možné žádat o předčasný důchod jen do konce září 2023.

Zvýšení důchodů v roce 2023 – důchody se zvyšovaly 2x

V minulém roce, se důchody zvyšovaly celkem 3x. Letos to bylo „jenom“ 2x (od ledna 2023, a od června 2023). Další zvýšení důchodů, už v roce 2023 nebude. Nejbližší valorizace bude až od ledna 2024.

Od ledna 2023, se zvyšovala základní složka důchodů o 140 Kč, a procentní složka o 5,1%. Kromě toho je od ledna 2023, nově nárok i na příplatek výchovné (500 Kč za dítě).

Od června 2023, se zvyšovala procentní složka důchodu o 2,3%, a k tomu se všechny důchody zvýšily o fixní částku 400 Kč (už pro červnovou mimořádnou valorizaci, ale byly schváleny odlišné podmínky, zvýšení důchodů tak bylo nižší).

Valorizace důchodů v roce 2024 – nové podmínky, méně peněz

V Parlamentu se nyní projednává změna zákona, která mimo jiné mění i podmínky pro výpočet valorizace důchodů. Vzhledem k tomu, že návrh na změnu prosazuje vláda (a vládní strany mají většinu), tak se předpokládá schválení (i když se opozice snaží o obstrukce).

Je velmi pravděpodobné, že lednová valorizace důchodů, již bude probíhat podle nových podmínek. Důchodci tak dostanou přidáno o něco málo méně peněz, než jak by tomu bylo, kdyby platily původní podmínky.

Nové podmínky pro valorizace důchodů 2024:

 • Důchody se budou zvyšovat o inflaci (stejné jako nyní, nic se nemění)
 • Důchody se budou zvyšovat o 1/3 růstu průměrné mzdy (nyní je to o jednu polovinu růstu mezd)
 • Důchody se budou zvyšovat (valorizovat) jenom jednou za rok (pouze v lednu)
 • Pokud bude vysoká inflace, pak bude během roku vznikat nárok na mimořádný příplatek k důchodu (nebudou už ale mimořádné valorizace důchodů během roku, jako tomu bylo doposud)

Důchodová reforma 2023/2024

Změna podmínek pro valorizace důchodů (která by měla platit už od ledna 2024), ale není jediná změna v oblasti důchodů, která se aktuálně připravuje.

Společně s novými podmínkami pro valorizace důchodů, se schvalují i změny pro předčasné důchody. Ty už nebudou tak výhodné, jako doposud.

Změny u předčasných důchodů:

 • Na předčasný důchod bude nárok jen 3 roky před řádným termínem
 • Minimální odpracovaná doba pro předčasný důchod bude 40 roků (včetně náhradní doby)
 • Předčasné důchody budou nižší (rozdíl mezi řádným a předčasným důchodem bude až několik tisíc korun měsíčně)
 • Předčasné důchody se nebudou valorizovat (první 3 roky, před dosažením řádného důchodového věku, poté už ano)

Plánují se i další změny (které ale budou platit spíše až od roku 2024 nebo 2025):

 • Do budoucna se plánuje i změna výpočtu důchodu (důchody budou nižší, než nyní)
 • Budou se zvyšovat odvody na důchodové pojištění (pro OSVČ nebo pro dohodáře).
 • Budou se měnit i výplatní termíny pro důchody (dojde ke sjednocení výplatních termínu – všechny důchody se budou vyplácet už na začátku měsíce)
 • Nově by mělo být možné vyřídit důchod i jen online (prostřednictvím nové aplikace na webu ČSSZ)
 • Bude se zvyšovat věk pro odchod do důchodu (nově se bude počítat z průměrné doby dožití, pro nové důchodce to může být i více než 65 roků – důchodový věk se má ale zvyšovat maximálně o 2 měsíce pro jeden ročník)

Celá důchodová reforma, všechny plánované změny, by měly být představeny během podzimu 2023. Zatím jsou jisté jen změny ve výpočtu valorizací a u předčasných důchodů. Ostatní změny u důchodů už vláda sice oznámila. Přesné podmínky, a co vše se bude měnit, se zatím stále projedná.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka do 25000 Kč i na sociální dávky. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Nabízíme půjčky na sociální dávky. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Zvýšení důchodů 2024 – o kolik se zvednou od ledna důchody?

Diskuse: 2
 • Custom avatar Alena.Preclikova@seznam.cz

  Od kdy a jak se mění výplaty dúchodu.

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by měla začít platit nejpozději od poloviny roku 2025, změna zákona byla schválena před pár dny. Přesný harmonogram a způsob, jak se budou měnit výplatní termíny pro důchody, ale zatím ČSSZ nezveřejnila.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
 • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
 • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...