Formulář: Žádost o přiznání průkazu TP, ZTP, ZTP/P

Aktuální formuláře – sociální dávky 2024

Aktuální verze formulářů pro sociální dávky, je možné najít i přímo na webu MPSV zde. Žádost o dávky, je možné vyřídit kompletně online (elektronicky, přes internet).

Od prvního ledna 2014 začaly platit nové podmínky pro vydávání průkazů TP, ZTP, ZTP/P.  Další změna v roce 2014 pak je i to, že ke 30. 4. 2014 končí i platnost všech vydaných sKaret (které u OZP nahrazovali funkci průkazů TP, ZTP, ZTP/P). V průběhu roku 2014 a 2015 si tak všichni současní držitelé průkazu budou muset vyřídit změnu a vydání nového průkazu.

Od 1. 1. 2014 také dochází k další změně ve vydávání průkazů pro OZP. Zatímco v předchozích letech fungovala praxe tak, že průkaz byl vydáván automaticky v souvislosti s přiznáním nároku na některou z dávek – příspěvek na péči nebo příspěvek na mobilitu, nově se o vydání průkazu bude žádat samostatně.  Pro OZP by to ale nemělo znamenat komplikace, jedná se spíše o administrativní změnu.

Nově také platí, že nárok na průkaz TP, ZTP, ZTP/P již nebude navázán na uznaný stupeň závislosti, ale nárok se bude posuzovat v samostatném správním řízení. Stav žadatele bude hodnotit posudkový lékař OSSZ (okresní správa sociálního zabezpečení). Rozhodující pro přiznání průkazu je ale i nadále to, zda zdravotní stav žadatele znamená podstatné omezení jeho schopnosti pohyblivosti a orientace.

Formulář vydání průkazu TP, ZTP, ZTP/P

Kliknutím na následující odkaz můžete zahájit stahování formuláře. Jedná se o aktuální verzi formuláře – poslední aktualizace proběhla k 1. 1. 2014 – tak jak jej vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Formulář stačí vytisknout a vyplnit. Nebo si příslušný tiskopis můžete vyzvednout na některé pobočce Úřadu práce nebo jen můžete vyplnit online na stránkách mpsv.cz.

 

Název formuláře Formulář: Žádost o přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením
Verze formuláře 14 01 01 573
Aktuální verze od 1. 1. 2014
Velikost dokumentu 384 kB
Počet stran 2
Použití formuláře
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader (doporučená verze je verzi 7.0.8 nebo vyšší). Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).  Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms  nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář online: žádost o vydání průkazu TP, ZTP, ZTP/P

Pokud si chcete podat žádost o vydání průkazu TP, ZTP nebo ZTP/P, musíte navštívit Úřad práce. Obracejte se Úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště. Zde můžete žádat nejenom o dávky pro zdravotně postižené  ale i o další sociální příplatky a podporu.

Formulář si můžete stáhnout přímo z těchto stránek, nebo můžete využít možnost vyplnit formulář online přímo na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – mpsv.cz. K vyplnění formuláře jej stačí vytisknout a čitelně dopsat všechny požadované údaje.

Pokyny k vyplnění formuláře a podání žádosti

Žádost se vyřizuje na příslušné pobočce Úřadu práce dle místa trvalého bydliště OZP (osoby se zdravotním postižením). Žádost na vyplněném formuláři podává přímo OZP nebo zákonný zástupce, nebo zastupující právnická osoba (obecní úřad, ústav apod.). Kromě osobních údajů obsahuje formulář i část, kterou vyplňuje ošetřující lékař.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčím vlastní peníze na směnku. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčím peníze na směnku. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Žádost o přiznání průkazu TP, ZTP, ZTP/P

Diskuse: 19
 • stanislav bambule

  Dobrý den již od roku 1983 jsem v invalidním důchodu po těžkém úraze v uranových dolech.Následky úrazu se stále zhoršovaly až v roce 2005 došlo k nálezu zhoubného nádoru v místě úrazu. LPK okamžitě změnila vše na obecné onemocnění s čím nesouhlasím ,ale byl jsem dán do III skupiny.Již 9 let bojuji s nádorem a s následky úrazu ale nárok na ZTP nemám .A tak jak to se mnou je jsem jsem ve III skupině postižení ale nejsem ZTP není to směšné jsem nějaký hybrid ?Děkuji Bambule Stanislav

 • Helča

  Dobrý den,má národ i dospělý člověk,který je zbaven svéprávnosti?Díky za odpověď

 • Custom avatar Tomáš Stránský

  Dobrý den,

  skutečně potřebuji pouze tento formulář? Dcera má od loňska přiznán invalidní důchod třetího stupně a chceme požádat o průkaz TP/ZTP a jinde nám dali mnoho formulářů s dotazníky na konkretizaci omezení určitých činností apod.

  Děkuji

 • Custom avatar Zedek Pavel

  Dobrý den,chci se zeptat kde započít s vyřizováním průkazu (ZT) nebo jak tomu říkají (osoba zdravotně znevýhodněná) Předem děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Pitak

  Dobry den prosim o pomoc Je mi 48 Asi 12 let jsem inv.duch.Poridil jsem si pejska na pomoc ale potrebuji prukaz nechteji nas poustet na urady atd.jelikoz nema prukaz asist,psa.Prosim jak a jde prukaz ziskat Dekuji Pitak 736146546

 • Custom avatar Jana Vraštiaková

  DObrý deň,
  chcela by som sa informovať ohľadom českého ZŤP preukazu pre slovákov. Na Slovensku mám ZŤP preukaz avšak v Čechách mi ho nechcú uznať, chcem sa opýtať ako si ho môžem vybaviť u vás v Čechách, keďže tam idem študovať už druhým rokom.

  Ďakujem Vraštiaková

  • Custom avatar jarek

   Musíte se nechat posoudit orgány ČR pri splnení všech podmínek

 • Custom avatar Vlastiimil

  Dobrrý den 19 let jsem měl plný ID,k tomu prukaz ZTP.Diagnoza fraktura levé pirmidy,frakktura lebeční kosti,krvácení do mozku,hluchota levého ucha,,poškozený CNS,
  chrom encefalpaptie poskontuzni a atroficcká s rozvinutým organopsychosyndromem.výpadky paměti,problém s orientací,bolestii obou zápěsti,chyby v časové orientaci,epileptické stavy…lordoza krčníich obratlů, mám nárok na ZTPP ps.dva roky částežný 1 stupen,nyní 2 stupen,nyní žadám znova o plný ID.

 • Petr Dlouhý

  Jsem v plném ID 3.st. Mohu si požádat o průkaz ZTP.
  Děkuji

 • Custom avatar František Lorenz

  Dobrý den, jsem držitelem průkazu ZTP/P s platností do 31.12.2015. Budu muset žádat o vydání tohoto průkazu 2 měsíce před uplynutím doby jeho platnosti, nebo mám ponechat průkaz doběhnout do doby platnosti a potom požádat o jeho vydání-prodloužení platnosti- vydání nového průkazu podle nové právní úpravy a to bez nových lékařských posouzení?
  Děkuji za odpověd a jsem s pozdravem Lorenz Fr.

 • Custom avatar Milan Blekta

  Kde najdu formulář na výměnu průkazu ZTP,ZTP¨\P.

 • Custom avatar Marie

  když zažádám o průkaz ztp mám3 stupeň inv. nemohu prijít o inv.důchod

 • Custom avatar Pavlína Nelibová

  Dobrý den, chci se zeptat, zda když dostaneme prukaz ZTP odeberou řidicsky prukaz?
  Děkuji

 • Custom avatar Stanislav

  Dobrý den přeji všem-mám spíše dotaz.Nesliším na levé ucho musím mít naslouchadlo,mám nárok na průkaz ztp.děkuji.

 • Custom avatar fanda

  Dobrý večer mám dotaz byl mi přiznan inv.důchod 2.stupně.Mám chronické onemocnění srdce(mam po operaci koleno) Děkuji

 • Vladimír Mervart

  Jsem 7 let v invalidním dúchodu díky nepovedené operaci kyčle a 7 let sotva chodím,bylo mi řečeno že na žádný stupeň nemám nárok .Rok jsem měl invalidní důchod třetího stupně a nyní první stupeň.Je možné s tím něco dělat ? přividělávám si u bezpečnostní služby protože z přiznaných 6300 ivalidního důchodu to nejde

 • Custom avatar Mezerova Helena

  Co pro mě znamená že mi byl přiznán prukaz TP a jak ho ziskám jsem inv.duchodce.Jaký je postup?DEKUJI

 • Ludmila Krobotová

  Dobrý den Obracim se o žádost ,kde zjískat informaci
  nárok na lázensky doprovod vozíčkař v Luhačovicích lazne mi bylo sděleno o nároku
  paralizace rukou pohabové problémy
  dcery43 let
  opartovnik matka
  za Dagmar krobotovou

 • Custom avatar Milina

  Dobrý den. Prosím o informaci. Můj partner ročník 1942 je nyní po těžké operaci konečníku a střev s vývodem. Kromě toho má nefunkční jednu srdeční chlopeň, polyneuropatii, problémy s dýcháním, před půl rokem prodělal 3 koronární operace, vč. kardiostimulátoru. 12 operací tumorů moč. měchýře. Má trvalé bydliště v Olomouckém kraji, kde má svého praktického lékaře, urologa i kardiologa. Žije však většinu dní se mnou ve Zlíně. Prosím tedy o informaci, zda bych mu nemohla tady ve Zlíně vyřídit příspěvky pro zdravotně postižené, tedy ZTP nebo ZTP/P, přiznání průkazu, příspěvek na péči. Nevím, na co by měl nárok. Je mě 81 let. Děkuji za radu. Milina

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...