Nový jednodušší online formulář – žádost o příspěvek na bydlení najdete zde

Od začátku července (od 1. 7. 2022), spustilo Ministerstvo práce a sociálních věcí, nový zjednodušený online formulář, pro vyřízení žádosti o příspěvek na bydlení (nebo i pro vyřizování změn, u této sociální dávky).

Nově je tedy možné, poměrně „jednoduše“ (ve srovnání s předchozím stavem, pořád to není „na dvě kliknutí“), požádat o přídavky na bydlení jen online, přes internet.

Pro vyplnění online formuláře, je potřeba elektronická identita (eIdentita, Datová schránka, apod.), a v některých případech, se stejně nevyhnete návštěvě na Úřadu práce.

Příspěvek na bydlení –  zvýšení a změny od 1. 1. 2023

Od začátku roku 2023, platí novela zákona o státní sociální podpoře, která výrazněji mění podmínky nároku na přídavky na bydlení. Změn je hned několik:

 • Od 1. 1. 2023 platí nové, zvýšené normativní náklady na bydlení (pravidelná valorizace)
 • Pro rok 2023, bylo schváleno i další, mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení (podobně, jako i v předchozím roce)
 • Pro pro 2023, byly výrazněji upraveny tabulky normativů (rozlišuje se méně, lokalit, došlo  ke sloučení normativu pro jednu a dvě osoby)
 • Změnily se také podmínky pro výpočet – nově se i v Praze započítá jen 30% příjmu (dříve to bylo 35%)
 • Nově se nebude započítávat životní minimum, jako příjem rodiny, která je jinak bez příjmu
 • Jsou i další drobnější změny

Všechny změny ve výsledku znamenají, že na přídavky, bude mít od ledna nárok více domácností. A u řady z nich, bude nárok i na více peněz.

Sociální dávky bude možné vyřizovat jenom online (přes internet)

Už nyní, je možné vyřídit kompletně online, žádost o příspěvek na ubytování Ukrajinců. S online žádostí, se počítá i u mimořádného jednorázového příspěvek 5000 Kč na dítě (srpen 2022).

Podobným způsobem (jako u příspěvku na bydlení), by MPSV chtělo zjednodušit i žádosti o další sociální dávky.

Mělo by se jednat i o rodičovský příspěvek (nový jednodušší online formulář bude od 1. srpna 2022) a o příspěvek na dítě (nový jednodušší online formulář bude od 1. září 2022).

Do budoucna, pak mohou přibýt i další sociální dávky, nebo třeba i podpora v nezaměstnanosti.

Nový online formulář pro příspěvek na bydlení najdete zde

Nový, zjednodušený formulář pro žádost o příspěvek na bydlení (nebo i pro provádění změn), je k dispozici na webu Ministerstva práce a sociálních věcí (od 1. 7. 2022):

Pro možnost práce s formulářem, je nutné přihlášení přes eIdentitu nebo datovou schránku (viz dále).

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení a kolik?

Příspěvek na bydlení, je určen pro domácnosti, kde náklady na bydlení (nájem, platby za elektřinu, vodu, plyn, apod.), překračují 30% příjmu (v Praze 35% příjmu).

O příspěvek na bydlení, je možné požádat, pokud bydlíte v osobním vlastnictví, v nájmu, nebo, i pokud bydlíte v podnájmu (podnájem celého bytu – například družstevní byt).

Výše příspěvku na bydlení, závisí na počtu osob (všichni kdo v bytě bydlí, bez ohledu na trvalé bydliště), na celkovém průměrném čistém měsíčním příjmu a na doložených (zaplacených) nákladech na bydlení (nájem, energie, služby). Roli hraje i velikost města (obce), a další faktory.

Pro orientační výpočet, zda máte nárok na příspěvek na bydlení, a kolik byste případně mohli dostat, můžete použít tuto kalkulačku: Výpočet příspěvku na bydlení v roce 2023.

Zjednodušení žádosti o přídavky na bydlení

Na konci června 2022, byla schválena novela zákona o státní sociální podpoře, která přináší několik změn.

Zvyšuje se rodičovská (na 13 000 Kč měsíčně) a mění se podmínky. Jsou změny v oblasti dávek hmotné nouze.

Od července 2022, se mimo jiné mění i to, jak často se musí dokládat náklady na bydlení a příjmy. Doposud, to bylo 4x za rok (vždy za předchozí čtvrtletí, tj. v lednu, v dubnu, v červenci a v září).

Nově se budou náklady na bydlení a příjmy, dokládat jen 2x za rok (v lednu a v červenci). Žádost o příspěvek, která se musela opakovat každý rok, se nově podává už jen jednou (nově je na dobu neurčitou, a následně se pak už jen dokládají náklady/příjmy).

Současně byl spuštěn i nový, zjednodušený online formulář. O příspěvek na bydlení, bylo sice možné požádat i elektronicky již dříve. Bylo to ale komplikované.

Vyplnit žádost o příspěvek na bydlení, doposud znamenalo, že musíte na Úřad práce, dodat i 10 – 15 různých formulářů nebo různých potvrzení a dokladů.

To, se od 1. 7. 2022, značně zjednodušuje (v některých případech ale stále můžete narazit na „úředního šimla“ a návštěvě na Úřadu práce a složitějšímu papírování, se stejně nevyhnete).

V čem je nová žádost i příspěvek jednodušší?

 • Od července není nutné dokládat originály dokumentů – stačí je vyfotit mobilem nebo naskenovat, a rovnou nahrát do formuláře na internetu (týká se jak nákladů na bydlení, tak i příjmů)
 • Od července, už není potřeba, aby byly náklady na bydlení rozepsány na jednotlivé položky, stačí jen celková částka (dříve jste potřebovali od majitele bytu, podrobný rozpis, co je nájem, co jsou platby za služby, atp.)
 • Žádost se nově podává jen jednou (platí na dobu neurčitou)
 • 2x za rok, se budou znovu doplňovat údaje (náklady na bydlení a příjmy, vše ale půjde vyřídit online)
 • Nový formulář, je přehlednější a srozumitelnější (pořád je to ale „úřední“ formulář)

Bez ověření (elektronické identity) to nepůjde

Abyste si mohli vyřídit vše okolo příspěvku na bydlení jen přes internet, bez návštěvy na Úřadu práce, bez papírových potvrzení, tak ale potřebujete ověření.

Pro vyplnění nového formuláře, je potřeba přihlášení prostřednictvím eIdentity (např. bankovní identita, apod.), nebo prostřednictvím datové schránky, nebo například s pomocí mobilního klíče eGovermentu. Další možností je ověřená identita MojeID, eObčanka, nebo i další.

Výhodou tohoto ověření (přihlášení), prostřednictví nějaké elektronické identity je to, že pak už nemusíte dokládat originální dokumenty v papírové podobě, ale stačí je jen naskenovat, nebo vyfotit mobilem.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka 20000 ještě dnes. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka do 60 000 Kč na splátky – peníze máte ještě dnes. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Nový jednodušší online formulář – žádost o příspěvek na bydlení najdete zde

Diskuse: 1
 • Custom avatar Ondřej Daněk

  Dobrý den.

  Mohu pořádat o příspěvek na bydlení i mimo místně příslušný pro úřad práce, mimo své trvalé bydliště?
  Děkuji za odpověď.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze