Kalkulačka mateřská – peněžitá pomoc v mateřství

Spočítejte si, kolik bude vaše mateřská dovolená (PPM, peněžitá pomoc v mateřství). Pokud plánujete v roce 2014 nástup na mateřskou dovolenou, naše kalkulačka vám pomůže vypočítat, jaká bude vaše peněžitá pomoc v mateřství. Další užitečné informace ohledně těchto dávek najdete zde: Mateřská 2024. Pokud se potřebujete na něco zeptat, nejste si jisti, jak to bude právě ve vašem případě, zeptejte se nás v diskuzi pod tím to článkem. Poradíme vám.

Kolik bude mateřská v roce 2024?

Od 1. 1. 2024, se mění podmínky pro výpočet peněžité pomoci v mateřství (zvyšují se redukční hranice). Maximální mateřská, může být až 53 910 Kč za měsíc (za 30 dní).

V roce 2024, by se také měla zvyšovat i rodičovská (rodičovský příspěvek bude 350 000 Kč).

Spočítejte si, kolik bude mateřská od ledna 2024:

Výpočet mateřské 2014 online

Kalkulačka mateřská 2014
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Výpočet peněžitá pomoc v mateřství 2014

Pro výpočet výše peněžité pomoci v mateřství (PPM) je rozhodující výš hrubý příjem (resp. celkové příjmy) za posledních 12 měsíců před nástupem na mateřskou. Z nich se pak stanoví denní vyměřovací základ (zjednodušeně se DVZ (denní vyměřovací základ) spočítá jako (12 * hrubá mzda)/365  … tedy hrubá mzda vynásobená počtem měsíců a vydělená počtem kalendářních dní v roce). U OSVČ se denní vyměřovací základ stanoví trochu jinak – viz Kalkulačka mateřská dovolená  pro OSVČ.

Denní vyměňovací základ se pak během výpočtu redukuje – jsou stanoveny 3 redukční hranice. Ta první je ve výši 865 Kč. Do této částky se započítává 100% (na rozdíl třeba od nemocenské nebo ošetřovného, kde se započítá jen 90%). Druhá hranice je 1298 Kč. Z rozdílu mezi první a druhou redukční hranicí se započítá 60% (pokud je vyměřovací základ nižší než druhá redukční hranice, počítá se jen rozdíl mezi skutečným vyměřovacím základem a první hranicí). Třetí redukční hranice je pak 2595 Kč. Zde se započte 30%.

Výsledkem tohoto výpočtu je stanovení redukovaného denního vyměřovacího základu. Ten vidíte i jako jeden z výsledků v naší kalkulačce. Výsledná mateřská je pak 70% z vypočítaného redukovaného základu.

Díky redukci je tak maximální možná výše peněžité pomoci v mateřství na úrovni cca 1 060 Kč denně (to odpovídá hrubé měsíční mzdě ve výši necelých 79 000 Kč, nebo nemocenskému pojištění ve výši 2 387 Kč – pro OSVČ tedy nemá smysl platit vyšší zálohu než právě tuto.)

Maximální délka mateřské dovolené

Maximální délka mateřské dovolené se řídí počtem narozených dětí:

 • Při narození jednoho dítěte je peněžitá pomoc v mateřství poskytována maximálně po dobu 196 dní
 • Při narození dvou a více dětí je nárok na mateřské dávky po dobu 259 dní

Na mateřskou se obvykle nastupuje v období šestého až osmého týdne před předpokládaným termínem porodu. Není ale nutnou podmínkou, že by mateřská musela být vybrána naráz. Už od 6 skončeného týdne po porodu může být mateřská přerušená a následně si žena zbývající dny může dovybrat až do 1 roku věku dítěte.

Pokud by se jednalo o případ, kdy na peněžitou pomoc v mateřství vznikl nárok z důvodu převzetí dítěte do péče, je dokonce možnost dovybrat si zbývající dny až do 7 let věku dítěte.

Kdo má nárok na PPM

Nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) mají ti, kdo se účastní nemocenského pojištění. Tedy především zaměstnanci, za něž nemocenské pojištění platí ze zákona zaměstnavatel (neplatí to automaticky pro všechny zaměstnance, mohou zde být výjimky jako například u dohody o provedení práce, kde měsíční příjem nepřesáhne 10 tisíc korun).

Dále pak mají nárok i OSVČ, kteří si nemocenské pojištění platí sami (pro živnostníky je nemocenské dobrovolné – mohou si jej platit jak OSVČ hlavní tak i vedlejší). Minimální záloha na nemocenské je v roce 2014 částka 115 Kč (při této platbě bude ale výsledná mateřská podpora jen „zanedbatelná“)

Nárok mají i ženy po skončení školy – studium na střední, vysoké nebo vyšší odborné škole se považuje za přípravu na budoucí zaměstnání. Z tohoto titulu je pak po úspěšném absolvování studia nárok na mateřskou – včetně ochranné lhůty 180 dní od ukončení studia.

Mateřská dovolená – otec dítěte

Na mateřskou nemusí jenom žena. Na mateřskou dovolenou může nastoupit i otec dítěte (stejně tak jako i rodičovskou dovolenou může čerpat otec dítěte). Někdy je dokonce výhodnější, pokud na mateřskou nastoupí právě otec dítěte. To platí především pro případy, kdy matka dítěte byla OSVČ a neplatila si nemocenské pojištění.

Pokud by chtěl peněžitou pomoc v mateřství získat otec dítěte, musí být splněna stejná základní podmínka jako u ženy – tj. minimálně 270 dní nemocenského pojištění v předchozích 2 letech (u OSVČ navíc ještě 180 dní placeného nemocenského pojištění v posledním roce).

Otec dítěte ale nemůže dostat stejnou podporu jako žena. Pro muže je maximální doba omezena na 22 týdnů. Otec dítěte může na mateřskou nastoupit nejdříve od 7 týdne po narození dítěte. Z toho pak vyplývá kratší doba čerpání (žena má nárok na 28 týdnů).

Aby otec dítěte získal mateřskou, musí na ČSSZ předložit příslušný formulář – žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče.

Co byste měli vědět o mateřské

 • Nárok mají zaměstnanci, studenti, OSVČ
 • Nárok vzniká, pokud 2 roky před nástupem na mateřskou bylo placeno nemocenské pojištění alespoň 270 dní
 • OSVČ musí navíc mít zaplaceno nemocenské pojištění 180 dní za posledních 12 měsíců před nástupem na mateřskou
 • Nezaměstnaní nemají nárok na nemocenské dávky tedy ani na PPM (výjimkou je ochranná lhůta)
 • Ochranná lhůta pro PPM je 180 dní (resp. pokud bylo poslední zaměstnání kratší než 180 dní, pak je ochranná lhůta stejně dlouhá jako poslední zaměstnání)
 • Studenti mají nárok na mateřské dávky jen po úspěšném dokončení studia
 • Maximální délka je 196 dní (jedno dítě) nebo 259 dní (dvě a více dětí)
 • Maximální možná výše PPM je 207 760 Kč (jedno dítě) a 274 540 Kč (dvě a více dětí)
 • Mateřskou může dostat i otec dítěte – maximálně 22 týdnů
 • Pokud není nárok na PPM, nastupuje se rovnou na rodičovskou dovolenou a pobírá se rodičovský příspěvek

Mateřská dovolená – kdy chodí na účet

PPM (peněžitá pomoc v mateřství) se vyplácí za předchozí kalendářní měsíc – zpravidla do 20 dne v měsíci. Peníze tedy chodí na účet vždy následující měsíc (podobně jako výplata ze zaměstnání). Případně je možné požádat i o výplatu formou poštovní poukázky – v tom případě se ale z vyplacené částky strhává poplatek za poštovní poukázku. Výplata v hotovosti není možná.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Blesková půjčka do 10 minut na účtu. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Výhodná půjčka 100 tisíc korun bez ručitele. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka mateřská – peněžitá pomoc v mateřství

Diskuse: 104
 • Custom avatar Simona

  Dobrý den, jsem studentkou VŠ, v květnu 2015 budu mít ukončeno bakalářské vzdělání, ale budu se hlásit na navazující inženýrské studium. Chtěla bych se zeptat, kdybych v průběhu navazujícího studia přešla do jiného stavu jak by to bylo dále? Přítel pracuje 12 let u stálého zaměstnavatele. Bylo by možno zažádat o příspěvek? Jak rodičovský, tak mateřskou dovolenou? S tím, že by přítel nadále pracoval u stálého zaměstnavatele? Děkuji

 • Custom avatar Bára

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat zda budu mít nárok na PPM, když jsem byla zaměstnaná od 1.6.2012 do 30.9.2013, od 1.10.2013 do 31.3.2014 jsem byla na ÚP a od 1.4.2014 dosud jsem opět zaměstnaná na dobu neurčitou.
  Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den
  prosím o radu …zajímalo by mě na jaké dávky mam a nebo nemám nárok…:( po rozvodu jsem zůstala sama se 3 detma..12-10-1 rok …manzel neplatí ani korunu na výživném..bydlím v pronájmu …smlouva není psana na me jméno…děkuji moc za radu..podle me socialni pracovnice nemam narok na nic…

 • Custom avatar Monika

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li mám nárok pobírat PPM z průměrné mzdy, když jsem 4 roky zaměstnaná jen na DPČ u jedné firmy. Jsem studentka. Mnohokrát Vám děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Jana Harichová

  Dobrý den!
  Jsem třetím rokem na RD a v září mám nastoupit do zaměstnání, ovšem právě jsem zjistila, že jsem těhotná. Vůbec nevím, jak to mám vyřešit. Mám nastoupit na měsíc do zaměstnání a pak jít na mateřskou? Nebo mám raději požádat o neplacenou dovolenou a tím si prodloužit stávající RD? Je mi jasné, že v obou případech mi může dát zaměstnavatel výpověď. Budu pak mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství a posléze na rod. příspěvek? Děkuji.

 • Custom avatar Alžběta

  Dobrý den,
  bakalářské studium jsem ukončila v září 2013. Poté jsem pracovala na DPČ září 2013-prosinec 2O14. Nyní studuji prvním rokem navazující magisterské studium a neodvádím. Termín porodu mám 31.10.2015. Manžel dokončí navazující magisterské studium v červnu 2015 a pracuje na DPP., výdělek cca 10 000/měsíc. Chtěla bych se zeptat, zda a na jaké dávky mám nárok? Peněžitá pomoc v mateřství, porodné, rodičovský příspěvek? Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Hana Tóthová

  Dobrý den, mám dotaz právě jsem ukončila studium ale jsem v 2 mesici tehotenstvi, takze do prace pujdu az po materske. Mam zatim do srpna sirotčí důchod 6000-, ale nevim zda budu mit jako studentka hned na materske na nakou materskou. A kdyz ano tak kolik?? Dekuji za odpoved.

 • Custom avatar iva

  Dobrý den, mam nárok na mateřskou,v kolik dni tehotenstvi mam se obratit o (PPM)?

 • Custom avatar Lis

  Dobry vecer, hledam radu ohledne datumu ukonceni RP. Dite je narozene 10.12.2013. Nejprve jsem pobirala ppm a pote jsem zvolila variantu 3 roky po mesicni vyplate 7300,-kc. Chtela bych znat datum konce celkove „materske dovolene“. Budu podavat vypoved(jiz pracuji jinde) a nevim, ke kteremu dni zadost podat. Abych neukoncila predcasne a neprisla o nejakou castku anebo neukoncila se zpozdenim a nevznikl jiny problem. Na Ossz nevedeli.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...