Sociální dávky pro nezaměstnané

Při ztrátě práce, zaměstnání, vzniká nárok především na podporu v nezaměstnanosti. Pokud jsou splněny všechny podmínky, je podpora v nezaměstnanosti vyplácena Úřadem práce. V případě, že u nezaměstnaného došlo k podstatnému poklesu příjmu, může pak vznikat i nárok na další dávky. V následujících odstavcích si popíšeme, na jaké všechny sociální dávky může mít nárok člověk bez práce.

Co dělat když přijdete o práci

První místo, kam by měl člověk bez práce zamířit je Úřad práce. A to hned z několika důvodů. Jednak si může zažádat o zařazení do evidence úřadu práce (viz: Formulář: Žádost o zařazení do evidence zájemců o zaměstnání). Evidence na úřadu práce je základním předpokladem pro nárok na podporu v nezaměstnanosti. Za lidi v evidenci na Úřadu práce pak také stát platí zdravotní pojištění (resp. lidé evidovaní si jej nemusí platit sami). Takže i když máte v plánu hledat si práci sami, vyplatí se být zaregistrovaný na „pracáku“. Už jen kvůli tomu abyste ušetřili těch pár tisíc korun za zdravotní pojištění.

Podpora pro nezaměstnané

Na podporu v nezaměstnanosti mají nárok lidé, kteří v posledních 3 letech splnili podmínku odpracování nejméně 12 měsíců.  Podrobnější popis všech podmínek a výjimek je popsán zde: Podpora v nezaměstnanosti 2014.

Pokud jsou splněny podmínky, je nezaměstnanému vyplácena podpora – po dobu 5 – 11 měsíců. Pokud měl nezaměstnaný nárok na odstupné, délka podpory se zkracuje (resp. podpora se začíná vyplácet až poté, co skončí odstupné).

Kolik je podpora v nezaměstnanosti, a kolik byste dostali peněz od státu, si můžete sami spočítat – viz tato kalkulačka: Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti.

Další peníze a podpora pro nezaměstnané

Není to ale jenom podpora pro nezaměstnané. Můžete mít nárok i na další peníze. Když pomineme jednotlivé sociální dávky, na které se podíváme v dalších odstavcích, jako nezaměstnaný můžete získat i podporu při rekvalifikaci. Ta se vyplácí, pokud člověk bez práce absolvuje nějaký rekvalifikační kurz organizovaný Úřadem práce. Podpora při rekvalifikaci je vyšší než podpora pro nezaměstnané.

Další možností je začít podnikat. Pokud se nezaměstnaný pustí do podnikání – jako OSVČ – může si na Úřadu práce žádat o státní příspěvek pro začínající podnikatele. Možnost získat peníze na zahájení podnikání od úřadu práce upravuje § 113 zákona o zaměstnanosti. Tato dotace může být i 100 tisíc korun (záleží na průměrné mzdě v ČR a na míře nezaměstnanosti v dané lokalitě). Zpravidla ale Úřady práce vyplácejí podporu pro podnikatele ve výši cca 20 – 50 tisíc korun. Pokud jste ale přišli o práci a plánujete začít podnikat, mohou se vám tyto peníze hodit.

Sociální dávky pro lidi bez práce

Na úvod je nutné říci, že neexistují žádné „speciální“ sociální dávky pro nezaměstnané. Všechny dávky poskytované v rámci systému státní sociální péče, jsou vypláceny na základě splnění podmínek. Tyto podmínky (až na několik málo výjimek) zpravidla zohledňují příjmy žadatele (resp. okruhu společně posuzovaných osob).

Pokud přijdete o práci, a tím se vám výrazně sníží příjem, může vám tak vzniknout nárok na různé dávky, na které jste před tím neměli nárok.

O jaké dávky si může požádat člověk bez práce

Základní sociální dávky jsou přídavky na děti a příspěvek na bydlení. U přídavků na děti zaleží na tom, jestli příjmy rodiny jsou nižší než 2,4 násobek životního minima. Jestli máte nárok na přídavky na děti, si můžete sami spočítat  – viz tato kalkulačka: Kalkulačka přídavky na dítě.

U přídavků na bydlení také hraje roli to, jaké jsou vaše příjmy. Dále také záleží na lokalitě, ve které žijete. Příspěvek na bydlení se odvíjí od normativních nákladů na bydlení, které jsou odstupňovány podle velikosti města / obce.  Jestli splňujete podmínky na příspěvek na bydlení, a kolik byste mohli dostat z této sociální dávky, si spočítáte zde: Kalkulačka přídavky na bydlení.

Sociální dávky hmotné nouze pro lidi bez práce

V případě, že při ztrátě zaměstnání došlo k podstatnému snížení příjmu, může se jednat o stav hmotné nouze. Co je to hmotná nouze, a na jaké dávky můžete mít nárok, je popsáno zde: Hmotná nouze 2014.

Pokud příjmy poklesnou natolik, že po zaplacení odůvodněných nákladů na bydlení nezůstane člověku bez práce ani částka na živobytí – může mít nárok o příspěvek na živobytí. A pokud mu příspěvek na bydlení společně s ostatními příjmy včetně příspěvku na živobytí neumožní pokrýt odůvodněné náklady na bydlení tak, aby mu zůstávala alespoň částka na živobytí, vzniká i nárok na doplatek na bydlení.

Jestli máte nárok na příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení si můžete sami spočítat v těchto dvou kalkulačkách:

Co dělat když jste bez práce?

Další informace o tom, jaké jsou práva a povinnosti toho, kdo přijde o zaměstnání, můžete najít v tomto souhrnném dokumentu, který připravil Úřad práce, jako poučení pro uchazeče o zaměstnání, a o podporu v nezaměstnanosti: Základní poučení uchazeče o zaměstnání.

Pokud si nevíte rady, co dělat když přijdete o práci. Nebo pokud se chcete zeptat, jestli máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, napište svůj dotaz do diskuse pod tímto článkem a my se vám pokusíme poradit co a jak.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato SMS půjčka 12000 Kč. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Peníze v hotovosti na ruku. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Sociální dávky pro nezaměstnané

Diskuse: 1
 • Cirkovsky Tomas

  Dobry den.Jsem prihlasen na uradu prace.Dostavam 6900kc mesicne.
  Platim ale 7700 za pronajam garsonky.
  Bydlim sam,mam narok na,nejake pridavky a na jake.Dekuji.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok jenom zaměstnanci na HPP... více »
 • JanaDobrý den, prosím Vás, počítá se do vyměřovacího základu hpp... více »
 • MIroslavaDobrý den prosila bych vzor jak správně a jké kolinky... více »
 • VeronikaDobrý večer,jsem samozivitelka s 2detmi.13lety syn má přiznaný 1stupen závislosti,6tileta... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok pouze zaměstnanci, nebo dočasně... více »
 • MichaelaDobrý den, jsem měsíc vedena na úřadu práce. Mohu využít... více »