Sociální dávky pro nezaměstnané

Při ztrátě práce, zaměstnání, vzniká nárok především na podporu v nezaměstnanosti. Pokud jsou splněny všechny podmínky, je podpora v nezaměstnanosti vyplácena Úřadem práce. V případě, že u nezaměstnaného došlo k podstatnému poklesu příjmu, může pak vznikat i nárok na další dávky. V následujících odstavcích si popíšeme, na jaké všechny sociální dávky může mít nárok člověk bez práce.

Co dělat když přijdete o práci

První místo, kam by měl člověk bez práce zamířit je Úřad práce. A to hned z několika důvodů. Jednak si může zažádat o zařazení do evidence úřadu práce (viz: Formulář: Žádost o zařazení do evidence zájemců o zaměstnání). Evidence na úřadu práce je základním předpokladem pro nárok na podporu v nezaměstnanosti. Za lidi v evidenci na Úřadu práce pak také stát platí zdravotní pojištění (resp. lidé evidovaní si jej nemusí platit sami). Takže i když máte v plánu hledat si práci sami, vyplatí se být zaregistrovaný na „pracáku“. Už jen kvůli tomu abyste ušetřili těch pár tisíc korun za zdravotní pojištění.

Podpora pro nezaměstnané

Na podporu v nezaměstnanosti mají nárok lidé, kteří v posledních 3 letech splnili podmínku odpracování nejméně 12 měsíců.  Podrobnější popis všech podmínek a výjimek je popsán zde: Podpora v nezaměstnanosti.

Pokud jsou splněny podmínky, je nezaměstnanému vyplácena podpora – po dobu 5 – 11 měsíců. Pokud měl nezaměstnaný nárok na odstupné, délka podpory se zkracuje (resp. podpora se začíná vyplácet až poté, co skončí odstupné).

Kolik je podpora v nezaměstnanosti, a kolik byste dostali peněz od státu, si můžete sami spočítat – viz tato kalkulačka: Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti.

Další peníze a podpora pro nezaměstnané

Není to ale jenom podpora pro nezaměstnané. Můžete mít nárok i na další peníze. Když pomineme jednotlivé sociální dávky, na které se podíváme v dalších odstavcích, jako nezaměstnaný můžete získat i podporu při rekvalifikaci. Ta se vyplácí, pokud člověk bez práce absolvuje nějaký rekvalifikační kurz organizovaný Úřadem práce. Podpora při rekvalifikaci je vyšší než podpora pro nezaměstnané.

Další možností je začít podnikat. Pokud se nezaměstnaný pustí do podnikání – jako OSVČ – může si na Úřadu práce žádat o státní příspěvek pro začínající podnikatele. Možnost získat peníze na zahájení podnikání od úřadu práce upravuje § 113 zákona o zaměstnanosti. Tato dotace může být i 100 tisíc korun (záleží na průměrné mzdě v ČR a na míře nezaměstnanosti v dané lokalitě). Zpravidla ale Úřady práce vyplácejí podporu pro podnikatele ve výši cca 20 – 50 tisíc korun. Pokud jste ale přišli o práci a plánujete začít podnikat, mohou se vám tyto peníze hodit.

Sociální dávky pro lidi bez práce

Na úvod je nutné říci, že neexistují žádné „speciální“ sociální dávky pro nezaměstnané. Všechny dávky poskytované v rámci systému státní sociální péče, jsou vypláceny na základě splnění podmínek. Tyto podmínky (až na několik málo výjimek) zpravidla zohledňují příjmy žadatele (resp. okruhu společně posuzovaných osob).

Pokud přijdete o práci, a tím se vám výrazně sníží příjem, může vám tak vzniknout nárok na různé dávky, na které jste před tím neměli nárok.

O jaké dávky si může požádat člověk bez práce

Základní sociální dávky jsou přídavky na děti a příspěvek na bydlení. U přídavků na děti záleží na tom, jestli příjmy rodiny jsou nižší než 2,4 násobek životního minima. Jestli máte nárok na přídavky na děti, si můžete sami spočítat  – viz tato kalkulačka: Kalkulačka přídavky na dítě.

U přídavků na bydlení také hraje roli to, jaké jsou vaše příjmy. Dále také záleží na lokalitě, ve které žijete. Příspěvek na bydlení se odvíjí od normativních nákladů na bydlení, které jsou odstupňovány podle velikosti města / obce.  Jestli splňujete podmínky na příspěvek na bydlení, a kolik byste mohli dostat z této sociální dávky, si spočítáte zde: Kalkulačka přídavky na bydlení.

Sociální dávky hmotné nouze pro lidi bez práce

V případě, že při ztrátě zaměstnání došlo k podstatnému snížení příjmu, může se jednat o stav hmotné nouze. Co je to hmotná nouze, a na jaké dávky můžete mít nárok, je popsáno zde: Hmotná nouze 2014.

Pokud příjmy poklesnou natolik, že po zaplacení odůvodněných nákladů na bydlení nezůstane člověku bez práce ani částka na živobytí – může mít nárok o příspěvek na živobytí. A pokud mu příspěvek na bydlení společně s ostatními příjmy včetně příspěvku na živobytí neumožní pokrýt odůvodněné náklady na bydlení tak, aby mu zůstávala alespoň částka na živobytí, vzniká i nárok na doplatek na bydlení.

Jestli máte nárok na příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení si můžete sami spočítat v těchto dvou kalkulačkách:

Co dělat když jste bez práce?

Další informace o tom, jaké jsou práva a povinnosti toho, kdo přijde o zaměstnání, můžete najít v tomto souhrnném dokumentu, který připravil Úřad práce, jako poučení pro uchazeče o zaměstnání, a o podporu v nezaměstnanosti: Základní poučení uchazeče o zaměstnání.

Pokud si nevíte rady, co dělat když přijdete o práci. Nebo pokud se chcete zeptat, jestli máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, napište svůj dotaz do diskuse pod tímto článkem a my se vám pokusíme poradit co a jak.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato SMS půjčka 12000 Kč. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Peníze v hotovosti na ruku. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Sociální dávky pro nezaměstnané

Diskuse: 22
 • Custom avatar Pepík

  dobrý den, mám dotaz a nevím kam se obrátit. Jsem bez práce už od ledna a nikdo mě neřekl jestli mě ještě tenhle měsíc přijdou peníze(podpora v nezaměstnanosti). A pokud ne tak co mám dělat? To budu bez peněz než si najdu novou práci?

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den, moje dvacetiletá dcera studuje vysokou školu – denní studium a odstěhovala se k příteli, který vydělává 11 000 Kč měsíčně. Má dcera nárok na nějaký příspěvek? Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Žaneta

  Dobrý den,

  prosím o radu, jak má správně postupovat člověk, kterého propustí z vězení, je bez práce (má nemocnou nohu, tudíž sotva chodí) a je bez příjmů. Byt je napůl obecní a napůl ho vlastní jeho matka, nemá na nájem. Sice z části vlastní dům, ale na tom jsou jen dluhy. Napadla mě i insolvence, ale když byl a je bez příjmů, tak je to asi nesmyl.

  Předem děkuji za odpověď

  Žaneta

 • Custom avatar Alda

  Je mi 49 let a dostal jsem od zaměstnavatele výpověď. Mám tedy nárok na 5 měsíců podpory v nezaměstnanosti. Během těchto 5 měsíců dosáhnu 50 let. Navýší se mi tímto doba podpory na 8 měsíců, tak jak je to u osob nad 50 let? Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Erika

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, na jaké sociální dávky mám nárok, když jsem v dubnu 2013 přišla o práci a od května 2013 jsem evidovaná na úřadu práce. Práci se mi najít nedaří a cca od ledna tohoto roku jsem bez jakéhokoliv příjmu. Také by mě zajímalo, zda je možné požádat o dávky zpětně?

  Děkuji
  E.

 • Custom avatar Radek

  Dobrý den,od listopadu ukončuji živnost a proto se Vás chci zeptat,jestli mohu požádat o podporu v nezaměstnanosti.Z dostupných informací jsem se dozvěděl,že nárok u OSVĆ vzniká pouze v případě placení důchodového pojištění,ale to není můj případ.Jak tedy postupovat dále,na koho se obrátit ohledně podpory do doby,než si najdu zaměstnání?Za odpověď předem děkuji.

 • Custom avatar Alena

  Dobrý den,jem vedena na úřadu práce,od srpna 2014 už bez finanční podpory,mám zdravotní problémy,v září jsem byla 3 týdny v nemocnici,doléčení může trvat 2 až 6 měsíců,navíc mě ještě čeká plánovaná operace,chci se optat jestli mám nárok na nějaké sociální dávky,jsme s manželem závislí jen ne jeho platě,který je 13000 Kč čistého.Trvalé bydliště máme na městském úřadě a bydlíme v pronajatém bytě.Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Šárka Polcarova

  Dobry den rada bych se zeptala syn byl do 25.8 studentem a od 26.8 nastoupil do zamestnani, ktere k 31.9 ukoncil a je veden na Uradu prace bez financi a vyzivneho . Ma otazka je zda nema narok aspon na nejakou castku od vas ? Praci hleda sam , ale nema vubec sanci a na Uradu prace mu nic zatim nehledaji . Dekuji Polcarova

 • Custom avatar Olina

  dobrý den,
  chtěla bych Vás poprosit o odpověď na moje otázky.
  Z vážných důvodů jsem dala výpověď z pracovního poměru. Moje otázka
  zní: pracovní poměr mi končí 30.11.2014, ale já mám od 27.10.2014 pracovní
  neschopenku. Nevím kam ponesu po skončení pracovní neschopnosti neschopenku a hlavně ,jak to bude se sociálni a zdarvotní pojištění. Pracovat půjdu zřejmě až v lednu.
  Vadí pretržka – přestávka v práci?
  Děkuji moc za odpověď

 • Custom avatar PENA Miroslav

  Dobrý den,mám dotaz kolikátého datumu v měsíci se vyplácí dávky v nezaměstnanosti.
  Děkuji za informaci.

 • Custom avatar Jaja

  14.9.2015 mi skončí dávky podpory v nezaměstnanosti.Co dál?Přes veškerou snahu (úp,osobní návštěvy firem,mailová korespondence)vše bez odezvy.

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den, po absolvování inženýrské studia se mi nepodařilo sehnat žádnou práci.
  Mám nárok na nějakou sociální dávku?

  Děkuji
  Jana

 • Custom avatar Honza

  Dobrý den,přišel jsem o práci,přítelkyně je první měsíc na mateřské dovolené kde bere cca 12800kč. já nemám momentálně žádný příjem. bydlíme v pronajatém bytě kde jsou náklady vč.energií cca 9500kč. máme nárok na nějakou podporu od státu?

 • Iva1224

  Dobrý den,
  po rozvodu jsem se díky bývalému manželovi dostala do tíživé životní situace, kdy jsem přišla o střechu nad hlavou, následně i o zaměstnání. Snažím se tuto situaci intenzivně řešit hledáním nového zaměstnání. Na úřad práce jsem se zatím nepřihlásila. Dosud jsem si pojištění hradila z vlastního zdroje (z úspor) a i ostatní náklady na živobytí jsem pokrývala z úspor. Zatím jsem ještě zaměstnání nesehnala a úspory jsou vyčerpané, dostávám se do situace, kdy již nemám finanční prostředky na živobytí.¨
  Ráda bych se zeptala, zda mám nárok na sociální dávky, příp.jaké nebo jak mám postupovat. Poslední trvalé zaměstnání jsem měla do 8/2013, pak dlouhodobá nemoc (9měs.), následně hledám trvalé zaměstnání.
  Děkuji předem za informaci
  I.

 • Custom avatar Renata

  Dobrý den,
  jsem bohužel nezaměstnaná a již od listopadu nebudu brát podporu v nezaměstnanosti. Jsem rozvedená a mám 2 děti, které nejsou plnoleté. Bývalý manžel mi posílá na děti 7 tis. Platím hypotéku. Na jaké dávky mám nárok? Můžete mi prosím poradit?
  Děkuji

 • Custom avatar Daniela

  Dobry den přestěhovala jsem se .Mám jen kontaktní adresu Mám v danem městě nárok na dávky nebo si musím nejprve udělat trvale bydliště.

 • Custom avatar Tomáš

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, musel jsem ukončit studie a jsem bez práce. Mam nějakou možnost?

 • Custom avatar Jan Duda

  Dobrý den.Od prosince 2016 jsem na UP,podpora mi bude v brzké době končit a veškeré úspory jsou již vyčerpány.Chtěl bych se tedy tímto zeptat oč vše mohu žádat vzhledem k tomu,že jen částka za bydlení je 10500,- a podpora je 6800,-.Najít adekvátní zaměstnaní je zde v Ústí a jeho okoli vcelku složité.Děkuji za radu.

  S pozdravem J.Duda

 • straková

  dobrý den,syn neodpracoval 12 měsíců v celku a tak neměl nárok na podporu v nezaměstnanosti,byl uživatel drog a dva roky je na lécích,neschopen práce ze zdravotních důvodů (dochází k psychiatrovi), je to samozřejmě jeho cíl,vrátit se do společnosti,mám však obavy,zda-li se to vůbec podaří, platím mu zdravotní pojištění a vlastně veškeré náklady,začínám být bezradná, jednak kvůli jeho stavu a i finanční situaci

 • Custom avatar Stanislav

  Dobrý den,
  Po dlouhých 25 letech podnikání, se stalo, že podnikání budu muset ukončit.
  Nikdy jsem nebyl bez práce, a tak vlastně nevím vůbec jak postupovat.
  Navíc jsem otec samoživitelem s dcerou deseti let (matka dcery nežije).
  Nevím o co můžu žádat, kde mi s čím pomůžou a na co mám nárok.
  Budu moc rád když mi poradíte, jak postupovat a kde si o cokoliv zažádat a na co vlastně mám a nebo nemám nárok.
  Předem děkuji.
  S pozdravem Stanislav.

 • Cirkovsky Tomas

  Dobry den.Jsem prihlasen na uradu prace.Dostavam 6900kc mesicne.
  Platim ale 7700 za pronajam garsonky.
  Bydlim sam,mam narok na,nejake pridavky a na jake.Dekuji.

 • Custom avatar Zbyněk Hlavatý

  Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstnanosti (již jsem vyčerpal před rokem. Bydlím v nájmu a platím 10 000kč včetně energií. Nemám vůbec žádné příjmy a vše platím z peněz které jsem ušetřil z dřívějška. Na nájem na měsíc prosinec již nemám peníze. Co mám dělat, kam se obrátit, kdo mi co může dát. Práci hledám ale jako 52 letý mám docela problém, navíc mám artrózu, lupénku a astma (invalidní důchod zatím nehrozí). Děkuji za radu jak krok po kroku postupovat.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...