Začátek mateřské dovolené – výpočet odchodu na mateřskou

Mateřská dovolená, začíná už před porodem. Pokud by vás zajímalo, kdy nejdříve můžete mít termín nástupu na mateřskou, tak si můžete spočítat v následující kalkulačce.

Pro výpočet odchodu na mateřskou, je rozhodující očekávaný termín porodu (ten vám během prvního trimestru stanoví lékař).

Pokud zatím neznáte termín porodu, tak se pravděpodobné datum dá přibližně spočítat i na základě toho, kdy jste otěhotněla (termín poslední menstruace nebo termín poslední ovulace, před začátkem těhotenství)

Kalkulačka – výpočet termínu pro odchod na mateřskou

Pro výpočet termínu, kdy vám může začít mateřská, zadejte termín porodu (pokud jej znáte), nebo případně datum poslední ovulace, či datum začátku poslední periody, před začátkem těhotenství.

Kalkulačka - termín začátku mateřské dovolené
Druh termínu
Datum
Výpočet

Nástup na mateřskou – začátek mateřské dovolené

Začátek mateřské dovolené, je už několik týdnů před porodem. Konkrétní termín odchodu na mateřskou, si nastávající maminka může zvolit sama:

 • Nejdříve to může být od začátku 8 týdne před porodem
 • A nejpozději to musí být od začátku 6 týdne před porodem

Poznámka: Pokud dojde k předčasnému porodu, tak mateřská začíná termínem porodu; v případě převzetí dítěte do péče, začíná mateřská od data převzetí; pro muže je začátek PPM odložený – nejdříve od začátku 7 týdne po porodu.

Současně s nástupem na mateřskou dovolenou, obvykle vzniká nárok i na peněžitou pomoc v mateřství. Mohou být ovšem i případy, kdy je nárok jenom na PPM (a nejedná se o mateřskou dovolenou).

Na mateřskou dovolenou nemají nárok například podnikatelky (OSVČ) nebo nezaměstnané ženy. I ony mohou mít nárok na podporu od státu (při splnění podmínek, je nárok na mateřský příspěvek – peněžitou pomoc v mateřství), nejedná se ale o mateřskou dovolenou v pravém slova smyslu.

Kdy končí mateřská dovolená?

Délka mateřské dovolené se odvíjí od počtu narozených dětí, nebo od toho, kdo o dítě po porodu pečuje.

Kratší doba mateřské se týká mužů nebo těch, kdo převzali dítě do péče, nahrazující péči rodičů (v takových případech je mateřská o 6 týdnů kratší).

Délka mateřské:

 • 28 týdnů na jedno dítě
 • 37 týdnů na dvojčata (nebo vícerčata)
 • 22 týdnů (muž, otec dítěte, obecně při převzetí dítěte do péče)

Poznámka: V případě muže, se ale fakticky nejedná o mateřskou dovolenou. Na mateřskou dovolenou (tak jak ji definuje zákoník práce), může mít nárok jenom žena. Otec dítěte má nárok na otcovskou dovolenou nebo na rodičovskou dovolenou (do 3 roků dítěte). Může mít ale nárok i na peněžitou pomoc v mateřství (22 týdnů).

Nárok na dovolenou po skončení mateřské

Po skončení mateřské dovolené (28 nebo 37 týdnů), je možné v zaměstnání požadovat čerpání řádné dovolené.

Na dovolenou (v zaměstnání) vzniká nárok i během mateřské dovolené (z pohledu nároku na dovolenou, se mateřská započítává jako odpracovaná doba).

Pro nárok na dovolenou, se může započítat i poměrná část rodičovské dovolené – maximálně ale 20 týdnů (záleží i na tom, zda před začátkem mateřské byla/nebyla neschopenka).

Čerpání dovolené v zaměstnání (bezprostředně po skončení mateřské a před začátkem rodičovské dovolené), stačí v zaměstnání pouze oznámit – není potřeba žádat o souhlas.

Kdy začíná rodičovská dovolená?

U zaměstnaných žen, následuje rodičovská dovolená, ihned po skončení mateřské dovolené, nebo po skončení čerpání řádné dovolené v zaměstnání (u nezaměstnaných žen, je hned po porodu nárok na rodičovský příspěvek).

Začátek rodičovské dovolené, ale může být stanoven i jinak. Rodičovskou dovolenou, mohou čerpat oba rodiče kdykoliv, až do 3 roků dítěte.

Je tedy možné i opakované čerpání rodičovské dovolené. Například po skončení mateřské, být ještě několik měsíců na rodičovské, pak jít třeba na rok do práce, a pak až do 3 let dítěte mít ještě nějakou zbývající rodičovskou.

Jaké jsou podmínky pro nárok na mateřskou dovolenou?

Na mateřskou dovolenou, mají nárok jenom zaměstnané ženy (nárok může být i při práci na dohodu).

Žádné speciální podmínky ale nejsou. Pokud je žena zaměstnaná a těhotná, nebo porodila dítě, tak má nárok na mateřskou dovolenou.

Na mateřskou dovolenou nemá nárok muž, nezaměstná žena, ani podnikatelky.

Jaké jsou podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

Něco trochu jiného, jsou podmínky pro nárok na mateřský příspěvek od státu. Aby byl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, tak musí být splněno hned několik podmínek – minimální doba účasti na nemocenském pojištění, být zaměstnaná nebo si jako OSVČ platit nemocenské pojištění a další podmínky – viz kdo má nárok na mateřskou a jaké jsou podmínky.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Začátek mateřské dovolené – výpočet odchodu na mateřskou

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...