Kalkulačka příspěvek na péči 2024 – výpočet kolik bude příspěvek od ledna 2024

Příspěvek na péči, je sociální dávka, která je určená pro lidi s nějakým zdravotním omezením. Příspěvek je určen pro nemocné nebo nemohoucí osoby. Nebo pro ty, kdo jsou odkázáni na pomoc od druhých, při zvládání běžných každodenních činností.

Výše příspěvku na péči závisí na věku (pro osoby do 18 roků je zvýšený), a dále na stupni závislosti na pomoci. Jsou rozlišovány 4 stupně (I. – IV. stupeň), podle toho, kolik z běžných činností daná osoba sama nezvládá (minimum jsou 3).

Příspěvek na péči se vyřizuje na Úřadu práce (stejně jako i další sociální dávky). V roce 2024, by se měl příspěvek na péči zvyšovat. Ministerstvo práce a sociální věcí kromě zvýšení, plánuje novou sociální dávku – doplatek k příspěvku na péči.

Nový návrh na zvýšení příspěvku od 1. července 2024

Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo zřejmě již finální návrh, jak se zvýší příspěvek na péči od 1. července 2024.

Zvýšení příspěvku na péči 2024:

 • příspěvek pro stupeň I. se nebude zvyšovat (zůstane 880 Kč / 3 300 Kč)
 • příspěvek pro stupeň II. se zvýší o cca 12% (nově 4 900 Kč / 7 400 Kč)
 • příspěvek pro stupeň III. se zvýší o cca 16% (nově 14 800 Kč / 16 100 Kč)
 • příspěvek pro stupeň IV. se zvýší o cca 20% (nově 23 000 Kč / 23 000 Kč)
 • nově bude i stupeň IV+ pro osoby s úplnou závislostí v domácí péči, příspěvek bude 27 000 Kč (o 40% více)

Viz: Návrh na zvýšení příspěvku na péči od 1. července 2024

Kalkulačka: Výpočet příspěvku na péči od ledna 2024

V následující kalkulačce si můžete spočítat, zda máte nárok na příspěvek na péči, a kolik byste mohli dostat v roce 2024. Informace k možnému zvýšení příspěvku v roce 2024, jsou uvedeny níže.

Pro výpočet příspěvku je rozhodující věk, a dále počet omezení, se kterými se v běžném životě potýkáte (na příspěvek je nárok, pokud nezvládáte alespoň 3 základní životní potřeby).

Kalkulačka příspěvek na péči 2024
Kolik je vám roků?

Vyberte, s jakými potížemi/omezeními se potýkáte v běžném životě (nebo s jakými obtížemi se potýká osoba, o kterou pečujete) a v příslušném řádku zvolte "ANO".

Omezení mobility
Zhoršená orientace
Problematická komunikace
Problémy s obouváním nebo oblékáním
Nezvládání osobní hygieny
Obtíže při výkonu fyziologických potřeb
Nedostatečná péče o zdraví
Opomíjení osobních aktivit
Nezvládání péče o domácnost
Obtíže při stravování
Výpočet

Kdo má nárok na příspěvek na péči v roce 2024?

Na příspěvek na péči mohou mít nárok osoby, které se potýkají se zvládáním základních životních potřeb.

Mohou to být dlouhodobě nemocní, lidé s nějakým trvalým zdravotním omezením, nebo obecně ti, kdo dlouhodobě potřebují pomoc od jiné osoby.

Předpokladem pro nárok na příspěvek, je nezvládání alespoň 3 základních životních potřeb.

Dalším předpokladem pro nárok na příspěvek je situace, kdy se jedná o dlouhodobý stav (minimálně 1 rok), kdy se neočekává zlepšení v dohledné budoucnosti.

Jak se určuje míra závislosti – stupeň u příspěvku na péči?

Pro nárok na příspěvek na péči se posuzuje se celkem 10 základních životních potřeb:

 • Omezení mobility
 • Zhoršená orientace
 • Problematická komunikace
 • Obtíže při stravování
 • Problémy s obouváním nebo oblékáním
 • Nezvládání osobní hygieny
 • Obtíže při výkonu fyziologických potřeb
 • Nedostatečná péče o zdraví
 • Opomíjení osobních aktivit
 • Nezvládání péče o domácnost

Podle toho, kolik základních životních potřeb nebude zvládáno, je stanoven stupeň závislosti na pomoci. Pro děti do 18 roků, jsou podmínky o něco málo mírnější:

 • stupeň (lehká závislost) = nejsou zvládány nejméně 3 základní životní potřeby
 • stupeň (středně těžká závislost) = není zvládáno nejméně 5 základní životních potřeb (u dětí do 18 roků stačí, že nejsou zvládány 4 základní životní potřeby)
 • stupeň (těžká závislost) = není zvládáno nejméně 7 základních životních potřeb (u dětí do 18 roků stačí, že není zvládán 6 základních životních potřeb)
 • stupeň (těžká závislost) = není zvládáno nejméně 9 základních životních potřeb (u dětí do 18 roků stačí, že není zvládáno 8 základních životních potřeb)

Kolik je příspěvek na péči v roce 2024?

Příspěvek na péči se naposledy zvyšoval v roce v roce 2016 (zvýšení o cca 10%). Následně proběhlo ještě alespoň částečné zvýšení v roce roku 2019 (pro stupeň III. a IV).

Pro rok 2024, zatím nebylo schváleno žádné zvýšení, i když se o tom intenzivně jedná (viz informace dále). Podle dostupných informací, bude od 1. 1. 2024, příspěvek na péči zatím stejný, jako v předchozích letech.

Příspěvek na péči u dětí do 18 roků od 1. ledna 2024:

 • Stupeň I. = 3 300 Kč
 • Stupeň II. = 6 600 Kč
 • Stupeň III. = 13 900 Kč
 • Stupeň IV. = 19 200 Kč

Příspěvek na péči pro osoby nad 18 roků od 1. ledna 2024:

 • Stupeň I. = 880 Kč
 • Stupeň II. = 4 400 Kč
 • Stupeň III. = 12 800 Kč
 • Stupeň IV. = 19 200 Kč

Zvýšení základního příspěvku na péči o 2 000 Kč měsíčně

Kromě základního příspěvku na péči (viz výše), může být nárok i na zvýšení o 2 000 Kč za měsíc. Na zvýšený příspěvek je nárok:

 • U nezaopatřeného dítěte do 18 roků
 • U rodiče (který pobírá příspěvek na péči) a pečuje o nezaopatřené dítě do 18 roků

Nárok na zvýšení je v případech, kdy je příjem rodiny (oprávněné osoby a dalších společně posuzovaných), nižší než dvojnásobek životního minima.

Zvýšení příspěvku na péči  v roce 2024

Příspěvek na péči si nezvyšoval již několik roků. Vzhledem k vysoké inflaci a zdražení všech nákladů na živobytí, včetně zvýšení sazeb za sociální služby, je aktuální výše příspěvku nedostačující. Na tom se shodují snad všichni.

V roce 2023, se projednávala možná valorizace příspěvku, ale zatím nebylo nic definitivně schváleno. Ministerstvo práce a sociálních věcí, nyní připravuje zvýšení příspěvku na polovinu roku 2024 (pravděpodobně od 1. 7. 2024).

MPSV připravilo dvě varianty. V obou variantách se má zvyšovat příspěvek pro stupeň II., III. a IV. o cca 20 – 25%. Rozdíl mezi variantami zvýšení je v tom, zda se zvýší nebo nezvýší i příspěvek pro stupeň I.

Viz: Návrh na zvýšení příspěvku na péči od 1. července 2024

Kde a jak požádat o příspěvek na péči?

Příspěvek na péči spadá pod sociální dávky. Vyřizuje se tedy na Úřadu práce, v místě kde bydlíte (stejně jako i další sociální dávky, jako je například příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, přídavky na dítě, nebo i další).

Prvním krokem pro získání příspěvku na péči, je vyplnění žádostiformulář je k dispozici na webu MPSV.cz zde. Dále je nutné vyplnit i další formulář – Oznámení o poskytovateli pomoci (formulář je k dispozici zde), kde bude uvedeno, kdo bude poskytovat péči (může to být někdo z rodiny, nějaká jiná osoba, nebo i profesionální sociální a pečovatelská služba).

V případě, že je osoba, která žádá o příspěvek na péči zcela nemohoucí (omezená mobilita, nezvládání jednání na úřadech, apod.), může udělit plnou moc, a příspěvek za ni bude vyřizovat někdo z příbuzných nebo i někdo jiný.

Pro udělení plné moci od nemohoucí osoby (která je nepohyblivá nebo jinak výrazně omezena), je možné domluvit návštěvu matrikářky z obecního úřadu, i přímo i vás doma.

Vyřízení příspěvku na péči je poměrně dlouhý a komplikovaný proces. Úřad práce bude mimo jiné provádět i sociální šetření v místě bydliště toho, kdo o příspěvek žádá.  Bude se posuzovat i zdravotní stav. Než se vyřeší všechny „papíry“, může to zabrat i několik měsíců (liší se to, a je to dosti individuální, ale určitě to nebudou jenom jednotky týdnů).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka do výplaty i v hotovosti. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Rychlá půjčka bez doložení příjmu do 20000 Kč. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka příspěvek na péči 2024 – výpočet kolik bude příspěvek od ledna 2024

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...