Nemocenská ve zkušební době – mám nárok na placenou neschopenku?

Z čeho se počítá nemocenská ve zkušební době? A má člověk ve zkušební době vůbec nárok na nemocenskou? A jak je to se zrušením pracovního poměru ve zkušební době? Může zaměstnavatele propustit člověka ve zkušební době z důvodu nemoci? Podívejte se na informace, co pro vás může znamenat nemoc během zkušební doby.

Prodloužení zkušební doby kvůli nemoci

Podle aktuálně platných zákonů může být sjednána zkušební doba na 3 měsíce (u běžných pozic) nebo až na 6 měsíců u vedoucích pozic (jako vedoucí pozice je chápána jakákoliv pracovní pozice, ve které má zaměstnanec alespoň jednoho podřízeného).

Pokud je ale pracovní smlouva sjednána na dobu určitou, pak současně platí, že zkušební doba nesmí překročit jednu polovinu sjednané doby. Pokud byste tedy například uzavřeli pracovní poměr na 5 měsíců, pak maximální délka zkušební doby může být jenom 2,5 měsíce.

Pokud zaměstnanec během pracovní doby onemocní, tak se o dobu strávenou v pracovní neschopnosti zkušební doba prodlužuje. Takže pokud je zaměstnanec celý třetí měsíc zkušební doby v pracovní neschopnosti, zkušební doba mu může trvat až do konce 4 měsíce.

Mám nárok na nemocenskou ve zkušební době?

Zaměstnanec, který nastoupí do pracovního poměru, který zakládá povinnost zaměstnavatele odvádět nemocenské pojištění je nemocensky pojištěn od prvního dne v zaměstnání.  Na nemocenské dávky mu tedy vzniká nárok již od této doby. Není žádná podmínka minimální doby trvání zaměstnání pro nárok na nemocenskou (jiná situace je ale u OSVČ, kteří si musí platit nemocenské pojištění alespoň 3 měsíce před vznikem pracovní neschopnosti).

I ve zkušební době pak platí, že první 3 dny pracovní neschopnosti je zaměstnanec doma bez nároku na nemocenské dávky nebo náhradu mzdy (s výjimkou specifických případů – když je například nařízena karanténa). Za 4 až 14 den pracovní neschopnosti pak náleží náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel za pracovní dny (resp. za pracovní dobu). Od 15 dne pak je nárok na nemocenské dávky vyplácené z nemocenského pojištění.

Kalkulačka – výpočet nemocenské  v roce 2024

Od 1. 1. 2024, dochází ke zvýšení redukčních hranic, pro výpočet nemocenských dávek (což má vliv i na výpočet nemocenské do zaměstnavatele, i na výpočet nemocenských dávek od 15 dne.). Jinak se ale podmínky a výpočet nemocenské nemění.

Z čeho se počítá nemocenská během zkušební doby

Pro výpočet nemocenské se používá vyměřovací základ, který se zpravidla stanovuje na základě příjmů v předchozích 12 kalendářních měsících. Pokud ale poslední zaměstnání – jako u případů zkušební doby – trvá kratší dobu než zmíněný jeden rok, pak se zohledňuje jen příjem z tohoto posledního zaměstnání.

Dále pak bude záležet, kdy přesně zaměstnanec nastoupil pracovní neschopnost. Pokud pracovní neschopnost vznikne až ve druhém nebo dalším kalendářním měsíci, pak se vyměřovací základ stanovuje na základě příjmů z kalendářních měsíců od začátku zaměstnání do vzniku pracovní neschopnosti (s výjimkou toho měsíce, kdy vznikla pracovní neschopnost).

Pokud pracovní neschopnost začne ve stejném měsíci jako pracovní poměr, a je zde alespoň 7 kalendářních dní, pak se stanovuje z této doby. Pokud je zde méně dní, tak se určuje tzv. pravděpodobný výdělek, jakého by zaměstnanec dosáhl v tomto kalendářním měsíci.

Výpočet nemocenské

Zjednodušenou představu o tom, kolik dostanete během prvních 14 dnů pracovní neschopnosti, a kolik by byly následné nemocenské dávky, nabízí tato Kalkulačka nemocenská 2024.

Výpověď ve zkušební době a nemocenská

Podle zákoníku práce platí, že zaměstnanec, který je v pracovní neschopnosti běžně nemůže dostat výpověď. Ve zkušební době ale zaměstnanec zpravidla nedostává výpověď, ale jde o zrušení pracovního poměru ve zkušební době, pro které platí trochu jiná pravidla. Na rozdíl od výpovědi, zrušení může provést jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec bez udání důvodů.

Zrušení pracovní poměru ve zkušební době a nemocenská

V případě že je zaměstnanec ve zkušební době, může být „propuštěn“ ze zaměstnání. Platí zde pouze omezení v tom, že zrušení pracovního poměru nemůže být provedeno během prvních 14 dnů, kdy zaměstnanec pobírá náhradu mzdy od zaměstnavatele. Dále už pak ale zrušení pracovního poměru možné je – pokud jsou dodrženy všechny ostatní zákonné podmínky.

Pozor také na to co již bylo uvedeno výše, zkušební doba se prodlužuje o dobu, kterou trvala dočasná pracovní neschopnost. Zrušení pracovního poměru je tak možní i po skončení nemocenské a to, i když během pracovní neschopnosti uplynula původně sjednaná 3 měsíční zkušební doba.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčím vlastní peníze na směnku. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčím peníze na směnku. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Nemocenská ve zkušební době – mám nárok na placenou neschopenku?

Diskuse: 38
 • Custom avatar maja

  Dobry den
  mam otázku…pokud budu ve zkuusebni době a omarodim..následne me tedy vyhodi..Mohu dal marodit nebo ne??dekuji

 • Custom avatar Kateřina K.

  Dobrý den.Chci se zeptat.Nastoupila jsem do práce 1.2.2016 s 3měsíční zkušební dobou.1.4.2016 jsem nastoupila na nemocenskou.K 18.4.2016 mi zaměstnavatel dal výpověď ,kterou jsem musela podepsat.Chci se zeptat na toto.Nemocenská mi stále běží a nemocenskou mi vyplácí sociálka.Vím že mě čeká ještě hospitalizace v nemocnici a tak nemocenská ještě poběží.Je tedy v pořádku že mám vyplácenou nemocenskou od sociálky ikdyž výpověď je podepsaná k 18.4 tedy 18 dnů po nástupu na nemocenskou?A mám po ukončení nemocenské jít hned na pracovní úřad?
  Děkuji za odpověď Kateřina K.

 • Custom avatar Irča

  Dobrý den,
  dne 10.3. jsem nastoupila do zaměstnání. Včera 29.3. jsem nastoupila na neschopenku. Je mi jasné, že na nemocenskou mám nárok,ale úplně nechápu z čeho se mi bude počítat.Hrubá mzda je 27000,-
  Bude se nemocenská počítat z těchto 27.000,- nebo pouze z výdělku co jsem si v březnu vydělala?

  Předem děkuji za odpověď.
  Irča

 • Custom avatar Petr

  Dobrý den, jsem v pr. neschopnosti a byl mi ukončen pracovní poměr ve zkušební době. Bude mi někdo vyplácet nemocenskou, nebo budu bez příjmu?
  Mohu se v pr. neschopnosti zaregistrovat na Úřadu práce?
  Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Dagmar Mikolášková

  Dobrý den dostala jsem výpoved ve zkušební době 18.4. a 19.4 .jsem začla marodit mám nárok na marodní od zaměstnavatele?

 • Custom avatar Martin

  Dobrý den. Potřeboval bych poradit ohledně náhrady mzdy od zaměstnavatele. Nastoupil jsem do nového zaměstnání a po deseti dnech jsem onemocněl. Když jsem poslal zaměstnavateli neschopenku, přišlo mi od něj zrušení prac. poměru ve zkušební době, ale datum zrušení poměru byl posunut od dva dny dříve, než jsem nastoupil na nemocenskou. Jsem tedy v tzv. ochranné lhůtě a mám prvních 14 dní nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele, či nikoliv? Předem moc děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den,
  prosím o pomoc! Jsem zaměstnaná pouze 14 dnů. Mám, ale rizikové těhotenství a ráda bych šla na neschopenku. Jen nevím zda mám na ní nárok?? Před tím jsem byla 5 měs. na pracovním uřadě a před tím 5 let na rodičovské dovolené. Předem děkuji

 • Custom avatar Irena

  Dobrý den,
  prosím o radu v září jsem nasoupila do práce, vříjnu mě donutil muj zdravotní stav nastoupit na nemocenskou.,pořád leakřské vyšetřeni a na nic se prozatím nepřišlo co by zpusovovalo mé bolesti.Jsem po auto nehodě 2013/9, mám invalidní duchod stupen 1 a prukaz TP. Telefonicky mi vedoucé řekla ,že vedení mě chce propustit, onemocněla jsem ve zkušební době. Vím že na to mají nárok.Nedá se nic dělat, ale zdraví mám jen jedno.Má otazka tedy zní.
  Jakým zpusobem mi muze předat vypověd a co pak mám dělat, pokud neschopenka bude dál pokračovat? Nahlasit se na UP,když budu na neschopence i kdyby mi byla poslaná výpověd? Dostává od státu příspěvek na zaměstnance TP a pokud jsem na neschopence,asi ho nedostává.Tak mi to bylo vysvětleno,že semně nic nemá.
  Děkuji Irena

 • Custom avatar vladimir kubla

  Prosím o radu,dne 3,11,2017 jsem jako starobní důchodce nastoupil do zaměstnaní na stalý pracovní poměr se zkušební dobou 3 měsíce.Dne 24,11.2017 jsem musel jit na nemocenskou byl mi zjištěn „Hemofilus,,po léčbě antibiotiky mě přetrvává silná únava a kašel stále beru erdromet k tomu se mi přidal zánět pravého kolena mam na měsíc rehabilitaci.dle ošetřujícího lékaře budu mit prac.neschopnost do konce podpůrčí doby.Zaměstnavatel se mnou chce ukončit pracovni poměr ještě před skončení podpůrné doby.Mám dotaz kdo mi bude vyplácet nemocenskou a komu odevzdám poukaz na peníze až se mnou bude ukončen pracovní poměr.Děkuji Kubla

 • Custom avatar Šarka

  Dobrý den, Ráda bych se zeptala, jsem na nemocenské již druhý měsíc a nebyla mi vyplacena ještě žádná nemocenská dávka. Jiné příjmy nemám a už si dále nemohu půjčovat. Kdy a od koho mohu dávku očekávat, nebo kam se mám obrátit s dotazem ?
  Děkuji moc předem za odpověď.

 • Custom avatar IvetaVíková

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat kdo platí zdravotní a sociální pojištění, když mi
  byl ukončen pracovní poměr v pracovní neschopnosti ve zkušební době

  děkuji za odpověď

 • Custom avatar Jarka B.

  Dobrý den, dostala jsem výpověď -/ zrušení /PP ve zkušební době z důvodu nemoci. Je tu možnost nějaké finanční náhrady těch prvních 14dnů nemoci, kdy je člověk bez příjmu a které již nehradí zaměstnavatel, ale přechází se na výplatu z nemocenského pojištění?
  Dále mám dotaz, zda se můj bývalý zaměstnavatel má postarat i o můj přechod na Správu soc.zabezpečení, nebo jsem povinna to tam nějak nahlásit sama? V případě že ano, kam a do kdy?
  Děkuji za brzkou odpověď. JB

 • Custom avatar lucie

  Dobry den. Mam neschopenku ve zkusebni době a hrozi mi vypoved tak se chci zeptat jak dal postupovat jestli jit na urad práce i když mi neschopenka pokracuje a kdo plati socialni a zdravotni pojisteni. dekuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...