Nemocenská ve zkušební době

Z čeho se počítá nemocenská ve zkušební době? A má člověk ve zkušební době vůbec nárok na nemocenskou? A jak je to se zrušením pracovního poměru ve zkušební době? Může zaměstnavatele propustit člověka ve zkušební době z důvodu nemoci? Podívejte se na informace, co pro vás může znamenat nemoc během zkušební doby.

Prodloužení zkušební doby kvůli nemoci

Podle aktuálně platných zákonů může být sjednána zkušební doba na 3 měsíce (u běžných pozic) nebo až na 6 měsíců u vedoucích pozic (jako vedoucí pozice je chápána jakákoliv pracovní pozice, ve které má zaměstnanec alespoň jednoho podřízeného).

Pokud je ale pracovní smlouva sjednána na dobu určitou, pak současně platí, že zkušební doba nesmí překročit jednu polovinu sjednané doby. Pokud byste tedy například uzavřeli pracovní poměr na 5 měsíců, pak maximální délka zkušební doby může být jenom 2,5 měsíce.

Pokud zaměstnanec během pracovní doby onemocní, tak se o dobu strávenou v pracovní neschopnosti zkušební doba prodlužuje. Takže pokud je zaměstnanec celý třetí měsíc zkušební doby v pracovní neschopnosti, zkušební doba mu může trvat až do konce 4 měsíce.

Mám nárok na nemocenskou ve zkušební době?

Zaměstnanec, který nastoupí do pracovního poměru, který zakládá povinnost zaměstnavatele odvádět nemocenské pojištění je nemocensky pojištěn od prvního dne v zaměstnání.  Na nemocenské dávky mu tedy vzniká nárok již od této doby. Není žádná podmínka minimální doby trvání zaměstnání pro nárok na nemocenskou (jiná situace je ale u OSVČ, kteří si musí platit nemocenské pojištění alespoň 3 měsíce před vznikem pracovní neschopnosti).

I ve zkušební době pak platí, že první 3 dny pracovní neschopnosti je zaměstnanec doma bez nároku na nemocenské dávky nebo náhradu mzdy (s výjimkou specifických případů – když je například nařízena karanténa). Za 4 až 14 den pracovní neschopnosti pak náleží náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel za pracovní dny (resp. za pracovní dobu). Od 15 dne pak je nárok na nemocenské dávky vyplácené z nemocenského pojištění.

Z čeho se počítá nemocenská během zkušební doby

Pro výpočet nemocenské se používá vyměřovací základ, který se zpravidla stanovuje na základě příjmů v předchozích 12 kalendářních měsících. Pokud ale poslední zaměstnání – jako u případů zkušební doby – trvá kratší dobu než zmíněný jeden rok, pak se zohledňuje jen příjem z tohoto posledního zaměstnání.

Dále pak bude záležet, kdy přesně zaměstnanec nastoupil pracovní neschopnost. Pokud pracovní neschopnost vznikne až ve druhém nebo dalším kalendářním měsíci, pak se vyměřovací základ stanovuje na základě příjmů z kalendářních měsíců od začátku zaměstnání do vzniku pracovní neschopnosti (s výjimkou toho měsíce, kdy vznikla pracovní neschopnost).

Pokud pracovní neschopnost začne ve stejném měsíci jako pracovní poměr, a je zde alespoň 7 kalendářních dní, pak se stanovuje z této doby. Pokud je zde méně dní, tak se určuje tzv. pravděpodobný výdělek, jakého by zaměstnanec dosáhl v tomto kalendářním měsíci.

Výpočet nemocenské

Zjednodušenou představu o tom, kolik dostanete během prvních 14 dnů pracovní neschopnosti, a kolik by byly následné nemocenské dávky, nabízí tato Kalkulačka nemocenská 2014.

Výpověď ve zkušební době a nemocenská

Podle zákoníku práce platí, že zaměstnanec, který je v pracovní neschopnosti běžně nemůže dostat výpověď. Ve zkušební době ale zaměstnanec zpravidla nedostává výpověď, ale jde o zrušení pracovního poměru ve zkušební době, pro které platí trochu jiná pravidla. Na rozdíl od výpovědi, zrušení může provést jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec bez udání důvodů.

Zrušení pracovní poměru ve zkušební době a nemocenská

V případě že je zaměstnanec ve zkušební době, může být „propuštěn“ ze zaměstnání. Platí zde pouze omezení v tom, že zrušení pracovního poměru nemůže být provedeno během prvních 14 dnů, kdy zaměstnanec pobírá náhradu mzdy od zaměstnavatele. Dále už pak ale zrušení pracovního poměru možné je – pokud jsou dodrženy všechny ostatní zákonné podmínky.

Pozor také na to co již bylo uvedeno výše, zkušební doba se prodlužuje o dobu, kterou trvala dočasná pracovní neschopnost. Zrušení pracovního poměru je tak možní i po skončení nemocenské a to, i když během pracovní neschopnosti uplynula původně sjednaná 3 měsíční zkušební doba.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčím vlastní peníze na směnku. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčím peníze na směnku. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Nemocenská ve zkušební době

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Miroslava PoesováJmenuji se Miroslava Poesová, pracovala jsem jako vychovatelka od roku... více »
  • ModeratorNaprostý souhlas pane. Děkuji Vám. více »
  • AsamuraDěkuji za upřesnění. více »
  • AnnaDobrý den, chtěla bych se zeptat,zda-li můžu do nákladů přidat... více »
  • IrmaDobrý den,chtěla jsem se zeptat, moje maminka je po velké... více »
  • vanesaDobry den , chtěla bych se zeptat jestli bych měla... více »