Kalkulačka životní minimum v roce 2024 – výpočet pro rodinu nebo pro důchodce

Životní a existenční minimum se v roce 2024 nemění. Od ledna 2024, zůstávají v platnosti stejné částky, které platily i v minulém roce (k zatím poslednímu zvýšení v oblasti životního minima, došlo na začátku roku 2024, kdy se částky zvyšovaly o cca 5%).

Základní životní minimum pro jednotlivce, je v roce 2024 stále 4 860 Kč. Existenční minimum je v roce 2024 také stejné a je to 3 130 Kč.

Následující kalkulačka vám umožní spočítat, jaké je vaše životní minimum pro rodinu (resp. pro skupinu osob ve společné domácnosti, které jsou společně posazovány), pro důchodce nebo pro samoživitelku. Podíváme se i na to, čeho se týká životní a existenční minimum.

Kalkulačka životní minimum od 1. 1. 2024

Kalkulačka životní minimum 2024
Jednotlivec nebo rodina?
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Jednotlivec - 4860 Kč
První osoba - 4470 Kč
Dalsi osoby - 4040 Kč
Děti do 6 roků
2480 Kč
Děti od 6 do 15 roků
3050 Kč
Děti od 15 do 26 roků
3490 Kč
Výpočet

Kolik je životní minimum v roce 2024

2024
Existenční minimum jednotlivce 3 130 Kč
Životní minimum jednotlivce 4 860 Kč
Životní minimum pro 1 dospělou osobu 4 470 Kč
Životní minimum pro další osoby 4 040 Kč
Životní minimum pro dítě do 6 roků 2 480 Kč
Životní minimum pro dítě 6 – 15 roků 3 050 Kč
Životní minimum pro dítě do 26 roků 3 490 Kč

Co je to životní a existenční minimum?

 • Životní minimum je minimální hranice peněžních příjmů k zajištění výživy a základních osobních potřeb. Nezapočítávají se do něj náklady na bydlení, které jsou řešené v jiné sociální oblasti
 • Existenční minimum je minimální hranice příjmů k zajištění výživy a základních osobních potřeb

Rozdíl mezi životním minimem a existenčním minimem je ten, že u existenčního minima se nemusí jednat o peněžní příjem. V případě, že má někdo nárok na sociální podporu ve výši existenčního minima, pak může být tato podpora realizována formou nějaké hmotné podpory nebo nepeněžních poukázek.

Existenční minimum se také aplikuje při posuzování hmotné nouze. Pokud se někdo nesnaží o zlepšení své finanční situace, pak se pro něj aplikuje existenční minimum.

K čemu je dobré životní minimum?

Životní a existenční minimum je poměrně zásadní údaj, který rozhoduje o nároku na některé sociální dávky. Třeba na přídavky na dítě budete mít nárok, pokud vaše příjmy nebudou vyšší než 3,4 násobek životního minima. Podobně i nárok na sociální dávku porodné, je závislý na výši životního minima.

Životní minimum také rozhoduje o tom, kolik peněz vám zůstane při exekuci na mzdu nebo během insolvence. Životní a existenční minimum zásadním způsobem ovlivňuje i další oblasti, a nejsou to jenom sociální dávky.

Kolik je životní minimum pro rodinu v roce 2024?

V následujícím příkladu se můžeme podívat na to, kolik je životní minimum pro rodinu v roce 2024. Životní minimum rodiny (skupiny společně posuzovaných osob, které zpravidla sdílí společnou domácnost), se spočítá jako součet částek životního minima, připadajících na jednotlivé členy rodiny:

Rodina se dvěma dospělými a dvěma malými dětmi ve věku 5 a 7 roků:

 • Životní minimum první dospělé osoby = 4 470 Kč
 • Životní minimum druhé dospělé osoby = 4 040 Kč
 • Životní minimum pro první dítě = 2 480 Kč
 • Životní minimum pro druhé dítě = 3 050 Kč
 • Životní minimum pro rodinu celkem = 14 040 Kč

Jaké je životní minimum pro důchodce v roce 2024?

Podobně by se spočítalo i životní minimum pro důchodce. Pokud by se jednalo o osamělého důchodce, který žije sám, pak se bude počítat životní minimum pro jednotlivce, které je v roce 2024 ve výši 4860 Kč.

Pokud by se jednalo o dva důchodce, kteří sdílí společnou domácnost, pak by se životní minimum spočítalo jako:

 • Životní minimum první dospělé osoby = 4 470 Kč
 • Životní minimum druhé dospělá osoba = 4 040 Kč
 • Životní minimum pro dva důchodce celkem = 8 510 Kč

Životní minimum pro samoživitelku s dítětem v roce 2024

Analogicky, jako v předchozích příkladech výpočtu pro rodinu s dětmi nebo pro důchodce, se postupuje i při určení životního minima pro samoživitelku s dítětem nebo dětmi:

 • Matka s dítětem do 6 roků = 6950 Kč
 • Matka s dítětem do 15 roků = 7520 Kč
 • Matka s dítětem do 26 roků = 7960 Kč
 • Matka se dvěma dětmi (5 a 7 roků) = 7960 Kč
 • Matka se dvěma dětmi (7 a 12 roků) = 1000 Kč

Zákon životní minimum

Životní a existenční minimum se řídí zákonem číslo 110/2006 Sb., tedy Zákon o životním a existenčním minimu. Zvýšení životního minima je prováděno nařízením vlády. Aktuálně se jedná o nařízení vlády číslo 436/2022 Sb., ze dne ze dne 14. prosince 2022 o zvýšení částek životního minima a existenčního minima.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka v hotovosti bez zprostředkovatelů. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Okamžitá půjčka na cokoliv i pro podnikatele. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka životní minimum v roce 2024 – výpočet pro rodinu nebo pro důchodce

Diskuse: 1
 • Custom avatar PEMA

  Dobrý den.Chci se zeptat co lze udělat v tomto případě.Synovi je 35 let a byl propuštěn z práce.V lednu mu skončila podpora.Bydlí se mnou a s mým přítelem který je také momentálně bez práce.Na sociálním úřadu bylo synovi sděleno že vůbec nic nedostane jelikož ho musí rodiče živit.Když jsem si aspoň Já chtěla podat žádost o příspěvek na nějakou dávku bylo mi řečeno že také nemám na nic nárok jelikož vydělávám v průměru 23000Kč.Nikoho už nezajímá že dám za byt 15000Kč a zbytek jde na jídlo.Jak s toho mohou 3 lidé v domácnosti vyžít.Prosím poraďte mi někdo co a jak mám udělat.Abych upřesnila situaci.Jsme 3 dospělí lidé v domácnosti.Já můj syn a přítel.Momentálně vydělávám jen Já a to oněch 23000Kč.Syn a přítel jsou momentálně bez práce.Smlouva na byt je psána na mne.Bydlíme v nájmu.Prosím o radu co lze v této situaci dělat a o co vlastně bych mohla žádat.Děkuji Vám moc.PEMA

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...