Kalkulačka životní minimum v roce 2021

V roce 2020 došlo k jedné podstatné změně v oblasti sociálních dávek. Od 1. 4. 2020 se změní částky životního a exekučního minima. Ty se již několik roků nezměnily, a tak vláda přistoupila jejich valorizaci (zvýšení). Tato, na první pohled drobná změna, ovlivní řadu dalších sociálních dávek a dalších věcí v této oblasti. Pro rok 2021, se ale zatím další zvýšení životního a existenčního minima neplánuje.

Následující kalkulačka vám umožní spočítat, jaké je vaše životní minimum. Nebo životní minimum vaší rodiny (resp. skupiny osob, které jsou společně posazovány). Podíváme se i na to, čeho se zvýšení životního a existenčního minima týká.

Kalkulačka životní minimum od 1. 1. 2021

Kalkulačka životní minimum 2021
Jednotlivec nebo rodina?
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Jednotlivec - 3860 Kč
První osoba - 3550 Kč
Dalsi osoby - 3200 Kč
Děti do 6 roků
1970 Kč
Děti 6 - 15 roků
2420 Kč
Děti do 26 roků
2770 Kč
Výpočet

Kolik je životní minim a jak se zvyšuje v roce 2021

od 1. 1. 2021
Existenční minimum jednotlivce 2 490 Kč
Životní minimum jednotlivce 3 860 Kč
Životní minimum pro rodinu
První dospělá osoba 3 550 Kč
Další dospělé osoby 3 200 Kč
Dítě do 6 roků 1 970 Kč
Dítě 6 – 15 roků 2 420 Kč
Dítě do 26 roků * 2 770 Kč

* musí se jednat o nezaopatřené dítě, například student střední nebo vysoké školy

Co je to životní a existenční minimum?

 • Životní minimum je minimální hranice peněžních příjmů k zajištění výživy a základních osobních potřeb. Nezapočítávají se do něj náklady na bydlení, které jsou řešené v jiné sociální oblasti
 • Existenční minimum je minimální hranice příjmů k zajištění výživy a základních osobních potřeb

Rozdíl mezi životním minimem a existenčním minimem je ten, že u existenčního minima se nemusí jednat o peněžní příjem. V případě, že má někdo nárok na sociální podporu ve výši existenčního minima, pak může být tato podpora realizována formou nějaké hmotné podpory nebo nepeněžních poukázek.

Existenční minimum se také aplikuje při posuzování hmotné nouze. Pokud se někdo nesnaží o zlepšení své finanční situace, pak se pro něj aplikuje existenční minimum.

K čemu je dobré životní minimum?

Životní a existenční minimum je poměrně zásadní údaj, který rozhoduje o nároku na některé sociální dávky. Třeba na přídavky na dítě budete mít nárok, pokud vaše příjmy nebudou vyšší než 2,7 násobek životního minima (od 1.4.2021 se to ale změní na 3,4 násobek životního minima). Podobně i nárok na sociální dávku porodné, je závislý na výši životního minima.

Životní minimum také rozhoduje o tom, kolik peněz vám zůstane při exekuci na mzdu nebo během insolvence. Životní a existenční minimum zásadním způsobem ovlivňuje i další oblasti, a nejsou to jenom sociální dávky.

Kolik je životní minimum pro rodinu v roce 2021?

V následujícím příkladu se můžeme podívat na to, kolik je životní minimum pro rodinu v roce 2021. Životní minimum rodiny (skupiny společně posuzovaných osob, které zpravidla sdílí společnou domácnost), se spočítá jako součet částek životního minima, připadajících na jednotlivé členy rodiny:

Rodina se dvěma dospělými a dvěma malými dětmi ve věku 5 a 7 roků:

 • Životní minimum první dospělé osoby = 3 550 Kč
 • Životní minimum druhé dospělé osoby = 3 200 Kč
 • Životní minimum pro první dítě = 1 970 Kč
 • Životní minimum pro druhé dítě = 2 420 Kč
 • Životní minimum pro rodinu celkem = 11 140 Kč

Jaké je životní minimum pro důchodce v roce 2021?

Podobně by se spočítalo i životní minimum pro důchodce. Pokud by se jednalo o osamělého důchodce, který žije sám, pak se bude počítat životní minimum pro jednotlivce, které je od 1. 1. 2021 ve výši 3860 Kč.

Pokud by se jednalo o dva důchodce, kteří sdílí společnou domácnost, pak by se životní minimum spočítalo jako:

 • Životní minimum první dospělé osoby = 3 550 Kč
 • Životní minimum druhé dospělá osoba = 3 200 Kč
 • Životní minimum pro dva důchodce celkem = 6 750 Kč

Životní minimum pro samoživitelku s dítětem v roce 2021

Analogicky, jako v předchozích příkladech výpočtu pro rodinu s dětmi nebo pro důchodce, se postupuje i při určení životního minima pro samoživitelku s dítětem nebo dětmi:

 • Matka s dítětem do 6 roků = 5520 Kč
 • Matka s dítětem do 15 roků = 5970 Kč
 • Matka s dítětem do 26 roků = 6320 Kč
 • Matka se dvěma dětmi (5 a 7 roků) = bude 7 940 K
 • Matka se dvěma dětmi (7 a 12 roků) = 8 390 Kč

Zákon životní minimum

Životní a existenční minimum se řídí zákonem číslo 110/2006 Sb., tedy Zákon o životním a existenčním minimu. Zvýšení životního minima je prováděno nařízením vlády. Aktuálně se jedná o nařízení vlády číslo 61/2020 Sb., ze dne ze dne 17. února 2020 o zvýšení částek životního minima a existenčního minima.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka v hotovosti bez zprostředkovatelů. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Okamžitá půjčka na cokoliv i pro podnikatele. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka životní minimum v roce 2021

Diskuse: 1
 • Custom avatar PEMA

  Dobrý den.Chci se zeptat co lze udělat v tomto případě.Synovi je 35 let a byl propuštěn z práce.V lednu mu skončila podpora.Bydlí se mnou a s mým přítelem který je také momentálně bez práce.Na sociálním úřadu bylo synovi sděleno že vůbec nic nedostane jelikož ho musí rodiče živit.Když jsem si aspoň Já chtěla podat žádost o příspěvek na nějakou dávku bylo mi řečeno že také nemám na nic nárok jelikož vydělávám v průměru 23000Kč.Nikoho už nezajímá že dám za byt 15000Kč a zbytek jde na jídlo.Jak s toho mohou 3 lidé v domácnosti vyžít.Prosím poraďte mi někdo co a jak mám udělat.Abych upřesnila situaci.Jsme 3 dospělí lidé v domácnosti.Já můj syn a přítel.Momentálně vydělávám jen Já a to oněch 23000Kč.Syn a přítel jsou momentálně bez práce.Smlouva na byt je psána na mne.Bydlíme v nájmu.Prosím o radu co lze v této situaci dělat a o co vlastně bych mohla žádat.Děkuji Vám moc.PEMA

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Zaprianová: Dobrý den, moje PN v karanténě trvala od 9.12.2021 do 23.12.2021. Mám nárok na ...
 • irena: Já mám ten samý problém žiji v domku můj majetek jediný majetek , Vytápím ku...
 • Vlastimil: Přeji hezký den. Není mi jasné, že do nákladů na bydlení není zahrnutá č...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2021: Viz nový zákon číslo 518/2021 Sb., který je účinný od 23.12.2021: § 11 ...
 • Lenka Holásková: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat.V izolaci jsem byla od 24.11.do 7.12..neschopenka.....
 • Dušan Daněk: Tak děkuji zase jsme utřeli nos přístě jak budu mít covid chodím dál do prác...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2021: V zákoně je stanoveno toto: Příspěvek přísluší podle tohoto zákona i za...