Hmotná nouze – mimořádná okamžitá pomoc

Mimořádná okamžitá pomoc je sociální dávka, která je poskytována v rámci systému dávek hmotné nouze. Kromě mimořádné okamžité pomoci zahrnují dávky hmotné nouze ještě příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Tyto dvě další dávky jsou vypláceny opakovaně (každý měsíc, po který trvá stav hmotné nouze). Mimořádná okamžitá pomoc je zpravidla pouze jednorázová dávka, na kterou vzniká nárok pouze v konkrétních případech (jsou ale i výjimky v podobě opakovaného poskytnutí jednorázové mimořádné dávky).

Kdy vzniká nárok na mimořádnou okamžitou pomoc

Případy, kdy může Úřad práce vyplatit mimořádnou finanční částku, jsou přesně určeny v příslušném zákonu – konkrétně se jedná o zákon č. 111/2006 sb. o pomoci ve hmotné nouzi. Zákon popisuje konkrétně následující případy:

Živelná katastrofa nebo pohroma

Typickým příkladem takové mimořádné události může být například povodeň, kdy se jednotlivec nebo rodina ocitne úplně bez prostředků, bez bydlení, bez osobních věcí. V takovém případě může být vyplacena mimořádná okamžitá pomoc v celkové výši až patnáctinásobek částky životního minima jednotlivce tedy celkem 15 x 3410 Kč tj. 51 150 Kč (platné k 1. 1. 2014, pokud by došlo k navýšení životního minima jednotlivce, zvyšuje se i tato částka).

Tato dávka může být vyplacena jednorázově, nebo i postupně v několika splátkách. Konkrétní výše dávky se stanoví s přihlédnutím k rozsahu pohromy, k okolnostem, a také s přihlédnutím k celkovým majetkovým a sociálním poměrům postižené osoby nebo rodiny.

Hrozící újma na zdraví

Typickým příkladem může být osoba, která má jen velmi nízké příjmy a zároveň neplní podmínky nároku na jiné dávky (příspěvek na živobytí). A zároveň potřebuje pravidelně platit poplatky za léky nebo za nějaké specializované vyšetření, operaci. V případě že by jí bez toho hrozila vážná újma na zdraví, může úřad rozhodnout o nároku na mimořádnou okamžitou pomoc.

Výše dávky se v tomto případě poskytuje v takové výši, která doplní příjmy osoby do výše existenčního minima nebo do výše životního minima (u nezaopatřených dětí). Dávka může být poskytována opakovaně. Maximálně se tedy jedná o 2200 Kč u dospělé osoby nebo 2450 Kč u nezaopatřeného dítěte

Ztráta dokladů, zaplacení správních poplatků

V případě ztráty dokladů, díky čemuž se osoba dostane do hmotné nouze, může úřad rozhodnout o přiznání nároku na úhradu tohoto jednorázového výdaje až do jeho výše. Obdobné je to i při nutnosti uhradit nějaký správní poplatek, apod.

Úhrada různých jednorázových výdajů

Jedná se především o případy, kdy si osoba vzhledem ke svým sociálním a majetkovým možnostem, není schopna pokrýt různé jednorázové výdaje – může se jednat například o výdaje související se vzděláním nezaopatřeného dítěte, náklady na pořízení základních předmětů dlouhodobé potřeby apod.

V tomto případě může být poskytnuta opakovaná dávky, platí ale, že v průběhu jednoho kalendářního roku nesmí celková výše vyplacených dávek překročit desetinásobek životního minima jednotlivce, tedy maximálně 10 x 3140 Kč, tedy 31 400 Kč (platné k 1. 1. 2014, pokud by došlo k navýšení životního minima jednotlivce, zvyšuje se i tato částka).

Další případy – mimořádná okamžitá pomoc 1000 Kč

V některých dalších případech pak může být vyplacena mimořádná okamžitá pomoc ve výši 1000 Kč. To se týká například osob propuštěných z výkonu trestu odnětí svobody, nebo z výkonu vazby. Nebo také osob propuštěných z léčebny chorobných závislostí, nebo i osob propuštěných z výkonu ústavní výchovy.

Dávka se vyplácí pouze jednorázově a její maximální výše je již zmíněných 1000 Kč.

Jak se vyplácí mimořádná okamžitá pomoc

Na rozdíl od jiných sociálních dávek, které se vyplácí zpravidla pouze v peněžní formě, u mimořádné okamžité pomoci platí, že může být vyplacena i ve věcné formě – například formou poukázek na jídlo, na nákup drogerie nebo ošacení apod.

Pokud je přiznán nárok na dávku, vyplácí se zpravidla bezodkladně, není tedy nutné čekat na další kalendářní měsíc, jako u jiných pravidelných dávek.

Jak požádat o mimořádnou okamžitou pomoc?

O dávku je možné požádat na kterékoliv pobočce Úřadu práce. Žadatel by se měl obracet primárně na pobočku dle místa svého trvalého bydliště. Pokud to ale povaha jeho mimořádné situace neumožňuje, může žádost podávat na kterékoliv pobočce.

K vyřízení slouží tento formulář: Formulář: Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc. Ten je k dispozici jak na webovém portálu mpsv.cz tak je k vyzvednutí i na pobočkách úřadu práce.

Kromě mimořádné okamžité pomoci, může osobě ve hmotné nouzi vznikat nárok i na další dávky.  Další informace o hmotné nouzi a souvisejících dávkách najdete v následujících odkazech:

Máte-li nějaký dotaz ohledně mimořádné okamžité pomoci, nebo i ohledně nějaké jiné sociální dávky, neváhejte a napište svůj dotaz do diskuse pod tímto článkem.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka do 50000 Kč. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka 20000 Kč do hodiny. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Hmotná nouze – mimořádná okamžitá pomoc

komentářů 24
 • Custom avatar lucie

  prosim mam narok na jednorazovku jelikos sem tento mesic dostala nizsi rodicak a doplatek na zivobiti cini 1600kc najemne cini 6400kc a tudis mi to nepokryva ani najem natos to ostatni mam 11mesicniho syna kteryho musim zivit.pritel je se mnou zapocitany davka je pro vsechny3.pry mi to doplati az pristi mesic ale najemne musim zaplati i tento mesic a uz mi hrozi vyhozeni.kam pak pujdeme?bydleni jeste nemam urcene jelikos socialni pracovnici jeste nejdou ty novy systemy ale pocitam okolo 2ou tisic dekuji za odpoved Lucie

 • Custom avatar Jarka

  Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli bych mela narok pozadat si o prispevek na postel.Po rozvodu si muj byvali manzel odnesl veskery nabytek v cetne postele.Na novou postel nemam.Jsem nezamestnana a vedena na pracovnim urade.Pobiram jen socialni davky.Dekuji

 • marie

  dobrý den mam dotaz na pohrebným jestly funguje nebo jestly je na to naká finanční pomoc jsem ve finanční tísni zemřel mi manžel a zustala jsem sama

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pohřebné se vyplácí v případě, že se jedná o pohřeb nezaopatřeného dítěte, nebo o pohřeb rodiče nezaopatřeného dítěte. Na pohřebné byste tedy mohla mít nárok, v případě že byste s manželem měla děti, pak by se jednalo o pohřeb rodiče nezaopatřeného dítěte.

 • Custom avatar Gabriela

  Dobry den ,chtěla bych se zeptat pobírala jsem davku na živobití ,ale v listopadu mi ji kvuli nedodržení výzvy odejmuli.Kdy mám zase nárok na živobití ??děkuji Gabriela

 • Michaela

  Dobry den,chtěla jsem se zeptat jestli mohu požádat o jednorázovku pro dítě na psací stul má jít do první třídy a nemá na čem psát,jedině na nízkém stolku v obyváku,děkuji za odpověd.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ano požádat můžete – jednalo by se o mimořádnou okamžitou pomoc ve hmotné nouzi – to jestli bude dávka schválena záleží na tom jestli jste osobou ve hmotné nouzi a jestli tato žádost bude vyhodnocena jako oprávněná.

 • Michaela

  Jsem pobírající hmotnou nouzi a příspěvek na bydlení plus přídavek jsme 4člená rodina,tak by mě zjímalo jestli si mohu o tuhle dávku na psací stul požádat.

 • Custom avatar Andrea

  dobry den mam narok na okamzitou pomoc jsem jen na p.u. mam 500,-pridavek na dite jdu do bytu a nemam nic budu zadst o vse az se smlouvou,daji mi neco alspon na jidlo mimoradku?

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, u dávek hmotné nouze se posuzuje celková majetková a sociální situace. Teoreticky nárok mít můžete, konkrétně ale přímo váš případ bez dalších informací jen těžko posoudím. Obraťte se na Úřad práce a tam vám určitě řeknou, jak to může být ve vašem konkrétním případě.

 • Custom avatar Jitka Nováková

  Obracím se na Vás s dotazem. V našem azylovém domě bydlí matka samoživitelka s dětmi, syn školák v 1. tř., dcera MŠ. AD je vzdálen od města, kam musí denně dojíždět, 15 km, za dopravu denně hradí částku 80,-Kč /včetně MHD/. Je odkázána na dávky SSP /PnD/ a dávky v hmotné nouzi. Mám nárok na mimořádnou dávku nebo na navýšení dávek HN z důvodu navýšení výdajů s každodenní dopravou? Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ano mohla by mít nárok na mimořádnou jednorázovou pomoc nebo i na opakovanou. Ale to je pouze teoretická odpověď, zde se vždy posuzuje celková sociální a majetková situace, kterou já detailně neznám. Nejlepší postup je obrátit se na místní pobočku UP, kde mohou provést posouzení konkrétní žádosti a podat detailnější informace.

 • klara tejkalova

  dobry den,jsem sama s dítětem sedm tydnu.materskou mam 7800 a ted nam priznali rodicovsky příspěvek 500.najemne plus služby platim 10500.mam nárok na nejaky příspěvek?na pracaku mi rekli,ze o příspěvek na bydleni muzu zadat az za tri mesice.a to když neumrem hlady,tak budem na ulici…dekuji za radu

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, u příspěvku na bydlení se opravdu dokládají výdaje za předchozí 3 měsíce. Pokud v bytě bydlíte nově, pak budete mít nárok až později. Do té doby byste mohla mít nárok na doplatek na bydlení – což je dávka hmotné nouze. Nejsem si ale jistá jestli na něj vzhledem k výši příjmu dosáhnete.

 • Custom avatar Alena

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok na jednorázovou dávku na nedoplatek za vodu. Pobírám dávky hm. nouze a doplatek na bydlení, ale došlo mi vyúčtování 1600,- za vodu a to opravdu nemám z čeho zaplatit a ani na splátky to není možné, myslíte že bych měla nárok na jednorázovou dávku? Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, jednorázové dávky mimořádné pomoci ve hmotné nouzi se vyplácí na základě komplexního posouzení sociální a majetkové situace žadatele. Teoreticky nárok mít můžete, ale pro konkrétní odpověď se musíte obrátit na příslušný Úřad práce. Neznám vaši celkovou situaci abych vám byla schopná radit.

 • Custom avatar Andrea

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na jednorázovou dávku….syn ve školce by měl jet na výlet v přírodě-na 6dní děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, u jednorázových dávek pomoci ve hmotné nouzi se posuzuje mnoho různých věcí, záleží na celkové sociální a majetkové situaci. Takže si opravdu netroufám bez znalosti dalších informací cokoliv posoudit. Obraťte se na Úřad práce kde vám poradí lépe.

   • Custom avatar andrea

    Dobrý den,děkuji za odpověd.řekli mi že na dítě mš školkou povinou se tento příspěvek nedá čerpat.Jenom na děti školou povinné.

 • Custom avatar Zdenka

  Dobrý den chtěla bych se zeptat pobírám dávky hmotné nouzi. Mám dvě dcery ve věku 6-10let ta mladší mi letos nastoupí do 1.třídy. chtěla bych vědět jestli mám nárok o nějaký příspěvek na pomůcky nikdy jsem o to na úřadě nežádala a ni mi to nenabídli tak nevím jestli si o to mám žádat a kolik to asi je.Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, není žádný konkrétní příspěvek na školní pomůcky. Mohlo by to spadat pod mimořádnou pomoc ve hmotné nouzi. Záleží na konkrétním posouzení vaší sociální/majetkové situace. Zkuste se obrátit na místní Úřad práce, kde bydlíte, na oddělení kde se vyřizují dávky hmotné nouze.

   • Custom avatar Zdenka

    Děkuji za odpověd má situace je taková jsem vedena na úp a bydlíme v podnájmu.

 • Custom avatar Lenka

  Dobry vecer,mam na Vas dotaz.Jsme 4 clenna rodina.Jsem na materske co cinni 3800+ 1100 pridavky.Pritel je hlaseny na up a kazdy mesic doklada papir o potvrzeni prijmu a ten cinni 1000 mesicne.Ted mam doplatek na zivobyti 6400+ doplatek na bydleni 3500.Moje starsi dcerka má alergii na roztoce a pujde v Zari do 1.tridy.Meli by jsme narok na jednorazovku na nabytek pro deti?

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, obecně ano – je možné žádat o mimořádnou pomoc ve hmotné nouzi. Jestli vám bude dávka schválena ale záleží na individuální posouzení žádosti, to vám já nepotvrdím, musíte se obrátit na úřad práce, kde si vyřizujete dávky hmotné nouze. Tam váš případ znají a budou vám schopni poradit lépe.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Miroslava PoesováJmenuji se Miroslava Poesová, pracovala jsem jako vychovatelka od roku... více »
 • ModeratorNaprostý souhlas pane. Děkuji Vám. více »
 • AsamuraDěkuji za upřesnění. více »
 • AnnaDobrý den, chtěla bych se zeptat,zda-li můžu do nákladů přidat... více »
 • IrmaDobrý den,chtěla jsem se zeptat, moje maminka je po velké... více »
 • vanesaDobry den , chtěla bych se zeptat jestli bych měla... více »