Hmotná nouze – mimořádná okamžitá pomoc 2024

Mimořádná okamžitá pomoc je sociální dávka, která je poskytována v rámci systému dávek hmotné nouze. Kromě mimořádné okamžité pomoci zahrnují dávky hmotné nouze ještě příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Tyto dvě další dávky jsou vypláceny opakovaně (každý měsíc, po který trvá stav hmotné nouze). Mimořádná okamžitá pomoc je zpravidla pouze jednorázová dávka, na kterou vzniká nárok pouze v konkrétních případech (jsou ale i výjimky v podobě opakovaného poskytnutí jednorázové mimořádné dávky).

Zvýšení životního minima v roce 2024?

Životní a existenční minimum, které je výchozím údajem pro výpočet dávek pomoci ve hmotné nouzi, se naposledy změnilo na začátku minulého roku.

Pro rok 2024, zatím není připraveno žádné další zvýšení. Na začátku roku (od ledna 2024) zatím platí stejné údaje, jako v předchozím roce.

Obecně platí, že vláda by měla zvýšit životní minimum, pokud je inflace vyšší než 5%. Pro valorizaci částek životního a existenčního minima, ale není stanoven žádný pevný mechanismus, jako to mají například důchody.

Celková inflace za minulý rok, byla přes 10%. Velké zdražování se očekává i na začátku ledna 2024. Pak už by se údajně měla inflace snížit, a ceny by se měly stabilizovat.

Vláda tedy zřejmě nevidí důvod, pro zvýšení životního minima. A z toho vyplývá i to, že se v roce 2024 zatím nezvyšuje ani příspěvek na živobytí.

Aktuální částky životního a existenčního minima, a kalkulačku pro výpočet v roce 2024, najdete zde.

Kdy vzniká nárok na mimořádnou okamžitou pomoc

Případy, kdy může Úřad práce vyplatit mimořádnou finanční částku, jsou přesně určeny v příslušném zákonu – konkrétně se jedná o zákon č. 111/2006 sb. o pomoci ve hmotné nouzi. Zákon popisuje konkrétně následující případy:

Živelná katastrofa nebo pohroma

Typickým příkladem takové mimořádné události může být například povodeň, kdy se jednotlivec nebo rodina ocitne úplně bez prostředků, bez bydlení, bez osobních věcí. V takovém případě může být vyplacena mimořádná okamžitá pomoc v celkové výši až patnáctinásobek částky životního minima jednotlivce tedy celkem 15 x 4860 Kč tj. 72 980 Kč (v roce 2024 je životní minimum 4860 Kč).

Tato dávka může být vyplacena jednorázově, nebo i postupně v několika splátkách. Konkrétní výše dávky se stanoví s přihlédnutím k rozsahu pohromy, k okolnostem, a také s přihlédnutím k celkovým majetkovým a sociálním poměrům postižené osoby nebo rodiny.

Hrozící újma na zdraví

Typickým příkladem může být osoba, která má jen velmi nízké příjmy a zároveň neplní podmínky nároku na jiné dávky (příspěvek na živobytí). A zároveň potřebuje pravidelně platit poplatky za léky nebo za nějaké specializované vyšetření, operaci. V případě že by jí bez toho hrozila vážná újma na zdraví, může úřad rozhodnout o nároku na mimořádnou okamžitou pomoc.

Výše dávky se v tomto případě poskytuje v takové výši, která doplní příjmy osoby do výše existenčního minima nebo do výše životního minima (u nezaopatřených dětí). Dávka může být poskytována opakovaně. Maximálně se tedy jedná o 3130 Kč  nebo 4860 Kč u dospělé osoby.

Ztráta dokladů, zaplacení správních poplatků

V případě ztráty dokladů, díky čemuž se osoba dostane do hmotné nouze, může úřad rozhodnout o přiznání nároku na úhradu tohoto jednorázového výdaje až do jeho výše. Obdobné je to i při nutnosti uhradit nějaký správní poplatek, apod.

Úhrada různých jednorázových výdajů

Jedná se především o případy, kdy si osoba vzhledem ke svým sociálním a majetkovým možnostem, není schopna pokrýt různé jednorázové výdaje – může se jednat například o výdaje související se vzděláním nezaopatřeného dítěte, náklady na pořízení základních předmětů dlouhodobé potřeby apod.

V tomto případě může být poskytnuta opakovaná dávky, platí ale, že v průběhu jednoho kalendářního roku nesmí celková výše vyplacených dávek překročit desetinásobek životního minima jednotlivce, tedy maximálně 10 x 4860 Kč, tedy 48 600 Kč (v roce 2024 je životní minimum 4860 Kč).

Další případy – mimořádná okamžitá pomoc 1000 Kč

V některých dalších případech pak může být vyplacena mimořádná okamžitá pomoc ve výši 1000 Kč. To se týká například osob propuštěných z výkonu trestu odnětí svobody, nebo z výkonu vazby. Nebo také osob propuštěných z léčebny chorobných závislostí, nebo i osob propuštěných z výkonu ústavní výchovy.

Dávka se vyplácí pouze jednorázově a její maximální výše je již zmíněných 1000 Kč.

Jak se vyplácí mimořádná okamžitá pomoc

Na rozdíl od jiných sociálních dávek, které se vyplácí zpravidla pouze v peněžní formě, u mimořádné okamžité pomoci platí, že může být vyplacena i ve věcné formě – například formou poukázek na jídlo, na nákup drogerie nebo ošacení apod.

Pokud je přiznán nárok na dávku, vyplácí se zpravidla bezodkladně, není tedy nutné čekat na další kalendářní měsíc, jako u jiných pravidelných dávek.

Jak požádat o mimořádnou okamžitou pomoc?

O dávku je možné požádat na kterékoliv pobočce Úřadu práce. Žadatel by se měl obracet primárně na pobočku dle místa svého trvalého bydliště. Pokud to ale povaha jeho mimořádné situace neumožňuje, může žádost podávat na kterékoliv pobočce.

K vyřízení slouží tento formulář: Formulář: Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc. Ten je k dispozici jak na webovém portálu mpsv.cz tak je k vyzvednutí i na pobočkách úřadu práce.

Kromě mimořádné okamžité pomoci, může osobě ve hmotné nouzi vznikat nárok i na další dávky.  Další informace o hmotné nouzi a souvisejících dávkách najdete v následujících odkazech:

Máte-li nějaký dotaz ohledně mimořádné okamžité pomoci, nebo i ohledně nějaké jiné sociální dávky, neváhejte a napište svůj dotaz do diskuse pod tímto článkem.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka do 50000 Kč. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka 20000 Kč do hodiny. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Hmotná nouze – mimořádná okamžitá pomoc 2024

Diskuse: 134
 • Custom avatar martinhdk@seznam.cz

  Za jakých podmínek mohu požádat o příspěvek na léky? Když si jdu celý komplet vyzvednout tak za období 5-7 týdnů,platím 1700 -1900 korun.Můj důchod je při tom 10 420.-
  Děkuji za odpověď.

 • Dagmar Holubová

  Dobrý den mám syna který má dcerku je jí rok a půl a měl soud který mu dal do péče malou ale ještě čeká na papír rozhodnutí že soudu .Jeho bývalá bere stále peníze na malou a po domluvě stejně nedává peníze na malou.Chci se zeptat jestli může socialka dat mojemu synovi jednorázovou výpomoc peněžní.

 • Custom avatar Hana Hašková

  Dobrý den, je možné požádat o mimořádnou pomoc v hmotné nouzi pro invalidu 3. stupně na léky. Pobírá invalidní důchod. je svobodný a je to jeho jediný příjem. Zároveň pobírá příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí, příspěvek na mobilitu.

 • Custom avatar Katka

  Dobrý den ,
  Na co vše mám nárok ? Tvrdí mi ze bohužel nemám nárok na nic. Ale jsem samozivitelka, sháním praci už půl roku, podpora mi byla vyplacena všechna. Takže od 1.května nebudu mít žádný příjem. Jediné co budu pobírat je přídavek na dítě. A alimenty které mi již expartner neplatí už 3. Měsíc. Jediný zadrhel je ten ze bydlím u rodičů. Vzdelily mi ze právě z toho to důvodu nemam nárok na nic. Nechápu to. Rodiče nejsou povinny mě s dcerkou živit. Rada bych šla do práce ale najít práci když nemáte hlídání je umění. Děkuji za rady a pomoc

 • jarmila

  dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nějaký nárok na finanční příspěvek na novou pračku, stará pračka už doprala, jsem na soc. dávkách,děkuji

 • Custom avatar jarmila

  dobrý den, mám dotaz, mohu dostat příspěvek na novou pračku, která už doprala, jsem na soc. dávkách, děkuji

 • Custom avatar Jiří Gajdošík

  mohu dostat příspěvek na kauci když si chci pronajmou nájemní byt a jaký doklad mám předložit ?

 • Custom avatar Jiří Gajdošík

  mohu dostat příspěvek na kauci když si chci pronajmou nájemní byt a jaký doklad mám předložit ? Kde si mám požádat o příspěvek na nové bydlení ?

 • Custom avatar Jiří Gajdošík

  Mohu dostat příspěvek na kauci když si chci pronajmout nájemní byt a příspěvek na stěhování . Doposud nemám žádný byt a mám bydliště na obecním úřadě .

 • Custom avatar čonka vladimir

  dobry den prosim vas .chtel bych se zeptat co mam s urednici v lednu nam prislo vyuctovani za elektriku 3800kč.vlednu sem ji dala veskere vyuctovani a zalohy .chtela sem si pozadat o jednorazovku .rekla mi ze takovou castku neproplaceji .tak setam sel rekl sem si jednorazovku a dala mi ji vypsat v breznu 2019,jenze rikam ze sem uz dostal 2pokuty po 800kc.a jsem na vypnuti do 5 dni,rekla ze ma na to 30dni,rikam ji proc ste nedala zene tu jednorazovku vypsat uz lednu .delala blbou.rikam ze to zaplatim z najmu .zaplatil sem to znajmu a ona posle za nemam narok,apritom mi doplaci zivtkoi doplatek na bydleni .tak kde je chyba

 • Hana Machotová

  Dobrý den. Měla bych jeden dotaz. Mohla bych zažádat o peněžitou hmotnou nouzi? Jsem totiž na rodičovské dovolené, mám 20 měsíční dceru o kterou se starám a také mám dluhy. Příjem mám 7.800,- a platím úvěr 5.500 a splácím ještě jeden dluh, který činní necelých 40.000,-.

 • Custom avatar Hana Zelenková

  Dobrý den.Můj syn je od 8.8.2022 v pracovní neschopnosti. 2xByl hospitalizován ve zdrav. zařízení. Naposledy mu byla přiznána částka z pracovního úřadu 3500 Kč. To bylo v prosinci 2022. Bydlí u mne a tak mu bylo sděleno, že nemá nárok na žádný příspěvek. Ale má platit alimenty a také jak platit zdravotní a sociální pojištění. To přece nemůžu platit já z důchodu. Platím nájem a živobytí a hyienické prostředky. Platím si léky,mám RS a prodělala jsem mozkovou příhodu. Potřebuje mimořádný příspěvek v hmotné nouzi, dostal na ÚP papíry k příspěvku na bydlení. Ale vyřízení se stále nekoná. Kdyby byl sám, neměl by šanci k životu.Jak má postupovat, aby mu byla přiznána dávka v hmotné nouzi? Děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...