Výpočet podpory 2024: Kolik dostanu na Úřadu práce?

Při ztrátě zaměstnání, je nárok na podporu od státu – podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce. Na podporu je nárok po dobu 5 – 11 měsíců. Výpočet podpory, vychází z průměrného čistého měsíčního výdělku v posledním zaměstnání.

Hlavní podmínkou, pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, je minimální „odpracovaná“ doba 12 měsíců za poslední 2 roky. Od ledna platí změna, která se týká opakované žádosti o podporu (viz dále).

V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik byste dostali na Úřadu práce, pokud byste v roce 2024 přišli o zaměstnání.

Kalkulačka: Výpočet podpory na Úřadu práce v roce 2024

Výpočet podpory v nezaměstnanosti se provádí z příjmu v posledním zaměstnání – z průměrného čistého měsíčního výdělku (potvrzení o jeho výši, vydává zaměstnavatel při ukončení zaměstnání). Průměrný výdělek, se určuje z posledního ukončeného kalendářního čtvrtletí.

V některých případech (například po rodičovské, po skončení nemocenské, apod.) se nedá vycházet z příjmu v posledním zaměstnání – podpora se pak určuje z průměrné mzdy v ČR a je jen nízká (viz dále).

Na podporu mohou mít nárok i živnostníci (po skončení nebo přerušení podnikání OSVČ) – výpočet podpory pro živnostníky je odlišný – viz kalkulačka podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ 2024.

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2024
Kdo dal výpověď?

* Pokud je podána výpověď bez vážného důvodu, nebo pokud je pracovní poměr ukončený dohodou (bez vážného důvodu), je podpora v nezaměstnanosti nižší (vážné důvody pro výpověď definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně pak § 5c - podrobněji níže.)
Při výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, při vážných důvodech, je podpora vyplácena v plné výši.
Při výpovědi z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak nárok na podporu nevzniká vůbec.

Kolik je vám roků?

Čistá mzda

Výpočet

Kolik je podpora v nezaměstnanosti na Úřadu práce

Podpora z nezaměstnanosti se vypočítá z příjmů v posledním ukončeném zaměstnání (i kdyby to mělo být jen nějaké kratší zaměstnání, ukončené například ještě ve zkušební době).

Podpora se může vypočítat i z příjmů z dohody (například pokud by se jednalo o dohodu o pracovní činnosti (DPČ), která by byla poslední ukončenou činností, před evidencí na Úřadu práce).

Podpora v nezaměstnanosti je stanovena takto:

 • 65% z průměrného výdělku během první dvou měsíců
 • 50% z průměrného výdělku během dalších dvou měsíců
 • 45% z průměrného výdělku po zbytek doby (podpora je celkem na 5 – 11 měsíců podle věku)
 • 45% z průměrného výdělku po celou dobu (pokud je zaměstnání ukončeno výpovědí nebo dohodou bez vážného důvodu)
 • 15% – 11% z průměrné mzdy v ČR (pokud poslední ukončená činnost není zaměstnání – například po rodičovské, po nemocenské, nebo pokud není možné doložit průměrný výdělek, apod.)

Kolik je maximální podpora na Úřadu práce v roce 2024?

Podpora se sice vypočítá z příjmu v posledním zaměstnání, neznamená to ale, že by mohla být libovolně vysoká.

Od určité výše výplaty v zaměstnání, se podpora v nezaměstnanosti již dále nezvyšuje (maximální částka, se skoro každý rok o něco málo zvyšuje – odvíjí se od toho, jak se zvyšuje průměrná mzda v ČR).

V roce 2024 je maximální podpora stanovena takto:

 • Maximální podpora v nezaměstnanosti = 24 608 Kč
 • Maximální podpora při rekvalifikaci = 27 578 Kč

Nárok na vyšší podporu (v minulém roce to bylo 22 798 Kč) mají ti, kdo o podporu požádají v roce 2024. Pokud nárok na podporu vznikl již v minulém roce, pak se od ledna nemění (nezvyšuje se).

Kolik je minimální podpora na Úřadu práce v roce 2024?

V případě, že někdo nemůže doložit průměrný výdělek v posledním zaměstnání, nebo poslední činností uchazeče o zaměstnání nebyla práce, ale nějaká „náhradní činnosti“ (rodičovská, nemocenská po skončení zaměstnání, dobrovolnická činnost, apod.), pak se je podpora jen minimální.

V takových případech se podpora vypočítá z průměrné mzdy v ČR (pro rok 2024 se jedná o průměrnou mzdu 42 4276 Kč):

 • První dva měsíce je to 15% = 6 365 Kč měsíčně
 • Druhé dva měsíce je to 12% = 5 092 Kč měsíčně
 • Zbytek doby je to 11% = 4 667 Kč měsíčně

Kdo má nárok na podporu od Úřadu práce – jaké jsou podmínky?

Na podporu v nezaměstnanosti, může mít nárok pouze uchazeč o zaměstnání. Pokud si nehledáte nové zaměstnání (nebo toho nejste schopni třeba z důvodu nemoci), pak není nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Na Úřadu práce, tedy nejprve žádáte o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, a současně s tím, i o podporu v nezaměstnanosti.

Pro uchazeče o zaměstnání, je stanovena řada povinností – pravidelné termíny schůzek na ÚP, aktivní hledání nové práce (mimo jiné musíte chodit i na schůzky, které vám dohodnou na úřadu), účast na rekvalifikaci, omezení pro možnost nějakého přivýdělku, apod.

Jednou z hlavních podmínek, pro nárok na podporu pro nezaměstnané, je splnění minimální „odpracované“ doby – 12 měsíců za poslední 2 roky.

Jako „odpracovaná“ doba (doba účasti na důchodovém pojištění), se může započítat i „náhradní doba zaměstnání“ – může to být péče o dítě až do 4 roků (rodičovská), pracovní neschopnost po skončeném zaměstnání (s nárokem na nemocenské dávky), invalidita, dobrovolnická činnost, péče o jinou osobu, apod.

Další podmínky, se mohou týkat situací, kdy o podporu žádáte opakovaně, krátce po sobě. Pak hraje roli i to, zda byla předchozí podpora vyčerpána celá, jak dlouho jste pracovali po skončení předchozí podpory, apod.

Kdo nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti

Na podporu nemají nárok starobní důchodci (pokud ukončí zaměstnání, které mají během důchodu). Nárok nemají ani studenti (při ukončení zaměstnání během školy).

Nárok nemají ani podnikatelé, kteří ukončí hlavní pracovní poměr v zaměstnání a podnikání měli jako vedlejší činnost (ukončením HPP v zaměstnání se z OSVČ vedlejší stanou OSVČ hlavní), atd.

Na podporu také není nárok, pokud je zaměstnání ukončeno z důvodu nějakého hrubého porušení právních předpisů.

Zpřísnění podmínek pro nárok na podporu v nezaměstnanosti v roce 2024

V ČR je dlouhodobě velmi nízká nezaměstnanost (dlouhodobě je to pod 4%). Velmi zjednodušeně by se dalo říci, že kdo chce, ten si nějakou práci (byť třeba i o něco hůře placenou) najde velmi snadno. A na Úřadu práce tak zůstávají jen ti, kdo to mají s hledáním práce složitější (starší lidé, lidé po skončení studia, apod.), nebo ti, kdo o hledání nové práce až tak moc nestojí.

Od ledna 2024 proto dochází ke zpřísnění podmínek, pro nárok na podporu v nezaměstnanosti. Změna se týká situací, kdy někdo žádá o podporu opakovaně, jen „krátce“ po sobě.

Pokud byla čerpána podpora v nezaměstnanosti během posledních 2 roků, pak je pro nárok na další podporu nutné mít odpracováno alespoň 5 měsíců v novém zaměstnání (platí, pokud předchozí podpora nebyla vyčerpána celá), nebo minimálně 9 měsíců (pokud byla předchozí podpora vyčerpána celá).

Možnost přivýdělku pro nezaměstnané na Úřadu v práce v roce 2024

V době evidence na Úřadu práce, jsou striktně omezeny možnosti nějakého příjmu z výdělečné činnosti. Není dovoleno podnikání (OSVČ) nebo práce na dohodu DPP (dohoda o provedení práce).

Je dovolena pouze práce na dohodu DPČ (dohoda o pracovní činnosti), nebo práce v pracovním či služebním poměru (maximálně 20 hodin za týden).

Další omezení se týká výše příjmu. Nezaměstnaný na Úřadu práce, může mít příjem pouze do jedné poloviny minimální mzdy. V roce 2024 je minimální mzda 18 900 Kč. Maximální výše přivýdělku pro nezaměstnané je 9 450 Kč hrubého měsíčně.

Příjem z nějaké brigády na DPČ, nebo z nějakého zaměstnání, je možný jen v době, kdy není nárok na podporu v nezaměstnanosti. Nebo přesněji, pokud by byla zahájena nějaká práce, pak automaticky dojde k přerušení výplaty podpory.

Podpora v nezaměstnanosti a nárok na odstupné

Pokud při ukončení posledního zaměstnání, vznikl nárok i na odstupné, pak to v roce 2024 nemá vliv na následující podporu v nezaměstnanosti.

Od ledna 2024 se změnily podmínky. Zatímco dříve znamenalo odstupné, že se podpora v nezaměstnanosti začne vyplácet až později (výplata se odkládalo o stejný počet měsíců, za jaké byl nárok na odstupné), od ledna 2024 je to jinak.

I když je při ukončení zaměstnání nárok na odstupné, tak se podpora vyplácí zase hned od začátku evidence na Úřadu práce.

Podpora v nezaměstnanosti po skončení studia na střední nebo vysoké škole?

Po skončení studia (na střední, vyšší odborné či vysoké škole), není obvykle nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Nárok na podporu by u studenta po skončení školy mohl být jen v případě, že by již během školy někde pracoval tak, aby měl splněnu podmínku 12 měsíců za poslední 2 roky.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Online konsolidace půjček bez zástavy a bez ručitele. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka bez nahlížení do registru – peníze v hotovosti na ruku. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Výpočet podpory 2024: Kolik dostanu na Úřadu práce?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...