Výpočet podpory 2023: Kolik dostanu na Úřadu práce?

Při ztrátě zaměstnání, je nárok na podporu od státu – podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce. Na podporu je nárok po dobu 5 – 11 měsíců. Výpočet podpory, vychází z průměrného čistého měsíčního výdělku v posledním zaměstnání.

Hlavní podmínkou, pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, je minimální „odpracovaná“ doba 12 měsíců za poslední 2 roky. Vláda ale plánuje změnu – zpřísnění podmínek pro nárok na podporu (viz dále).

V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik byste dostali na Úřadu práce, pokud byste v roce 2023 přišli o zaměstnání.

Kalkulačka: Výpočet podpory na Úřadu práce v roce 2023

Výpočet podpory v nezaměstnanosti se provádí z příjmu v posledním zaměstnání – z průměrného čistého měsíčního výdělku (potvrzení o jeho výši, vydává zaměstnavatel při ukončení zaměstnání). Průměrný výdělek, se určuje z posledního ukončeného kalendářního čtvrtletí.

V některých případech (například po rodičovské, po skončení nemocenské, apod.) se nedá vycházet z příjmu v posledním zaměstnání – podpora se pak určuje z průměrné mzdy v ČR a je jen nízká (viz dále).

Na podporu mohou mít nárok i živnostníci (po skončení nebo přerušení podnikání OSVČ) – výpočet podpory pro živnostníky je odlišný – viz kalkulačka podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ 2023.

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2023
Kdo dal výpověď?

* Pokud je podána výpověď bez vážného důvodu, nebo pokud je pracovní poměr ukončený dohodou (bez vážného důvodu), je podpora v nezaměstnanosti nižší (vážné důvody pro výpověď definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně pak § 5c - podrobněji níže.)
Při výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, při vážných důvodech, je podpora vyplácena v plné výši.
Při výpovědi z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak nárok na podporu nevzniká vůbec.

Odstupné od zaměstnavatele
(počet měsíců s nárokem na odstupné)
Kolik je vám roků?

Čistá mzda

Výpočet

Kolik je podpora v nezaměstnanosti na Úřadu práce

Podpora z nezaměstnanosti se vypočítá z příjmů v posledním ukončeném zaměstnání (i kdyby to mělo být jen nějaké kratší zaměstnání, ukončené například ještě ve zkušební době).

Podpora se může vypočítat i z příjmů z dohody (například pokud by se jednalo o dohodu o pracovní činnosti (DPČ), která by byla poslední ukončenou činností, před evidencí na Úřadu práce).

Podpora v nezaměstnanosti je stanovena takto:

  • 65% z průměrného výdělku během první dvou měsíců
  • 50% z průměrného výdělku během dalších dvou měsíců
  • 45% z průměrného výdělku po zbytek doby (podpora je celkem na 5 – 11 měsíců podle věku)
  • 45% z průměrného výdělku po celou dobu (pokud je zaměstnání ukončeno výpovědí nebo dohodou bez vážného důvodu)
  • 15% – 11% z průměrné mzdy v ČR (pokud poslední ukončená činnost není zaměstnání – například po rodičovské, po nemocenské, nebo pokud není možné doložit průměrný výdělek, apod.)

Kolik je maximální podpora na Úřadu práce v roce 2023?

Podpora se sice vypočítá z příjmu v posledním zaměstnání, neznamená to ale, že by mohla být libovolně vysoká.

Od určité výše výplaty v zaměstnání, se podpora v nezaměstnanosti již dále nezvyšuje (maximální částka, se skoro každý rok o něco málo zvyšuje – odvíjí se od toho, jak se zvyšuje průměrná mzda v ČR).

V roce 2023 je maximální podpora stanovena takto:

  • Maximální podpora v nezaměstnanosti = 22 798 Kč
  • Maximální podpora při rekvalifikaci = 25 549 Kč

Nárok na vyšší podporu (v minulém roce to bylo 21 488 Kč) mají ti, kdo o podporu požádají v roce 2023. Pokud nárok na podporu vznikl již v minulém roce, pak se od ledna nemění (nezvyšuje se).

Kolik je minimální podpora na Úřadu práce v roce 2023?

V případě, že někdo nemůže doložit průměrný výdělek v posledním zaměstnání, nebo poslední činností uchazeče o zaměstnání nebyla práce, ale nějaká „náhradní činnosti“ (rodičovská, nemocenská po skončení zaměstnání, dobrovolnická činnost, apod.), pak se je podpora jen minimální.

V takových případech se podpora vypočítá z průměrné mzdy v ČR (pro rok 2023 se jedná o průměrnou mzdu 39 306 Kč):

  • První dva měsíce je to 15% = 5 896 Kč měsíčně
  • Druhé dva měsíce je to 12% = 4 717 Kč měsíčně
  • Zbytek doby je to 11% = 4 324 Kč měsíčně

Kdo má nárok na podporu od Úřadu práce – jaké jsou podmínky?

Na podporu v nezaměstnanosti, může mít nárok pouze uchazeč o zaměstnání. Pokud si nehledáte nové zaměstnání (nebo toho nejste schopni třeba z důvodu nemoci), pak není nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Na Úřadu práce, tedy nejprve žádáte o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, a současně s tím, i o podporu v nezaměstnanosti.

Pro uchazeče o zaměstnání, je stanovena řada povinností – pravidelné termíny schůzek na ÚP, aktivní hledání nové práce (mimo jiné musíte chodit i na schůzky, které vám dohodnou na úřadu), účast na rekvalifikaci, omezení pro možnost nějakého přivýdělku, apod.

Jednou z hlavních podmínek, pro nárok na podporu pro nezaměstnané, je splnění minimální „odpracované“ doby – 12 měsíců za poslední 2 roky.

Jako „odpracovaná“ doba (doba účasti na důchodovém pojištění), se může započítat i „náhradní doba zaměstnání“ – může to být péče o dítě až do 4 roků (rodičovská), pracovní neschopnost po skončeném zaměstnání (s nárokem na nemocenské dávky), invalidita, dobrovolnická činnost, péče o jinou osobu, apod.

Další podmínky, se mohou týkat situací, kdy o podporu žádáte opakovaně, krátce po sobě. Pak hraje roli i to, zda byla předchozí podpora vyčerpána celá, jak dlouho jste pracovali po skončení předchozí podpory, apod.

Kdo nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti

Na podporu nemají nárok starobní důchodci (pokud ukončí zaměstnání, které mají během důchodu). Nárok nemají ani studenti (při ukončení zaměstnání během školy).

Nárok nemají ani podnikatelé, kteří ukončí hlavní pracovní poměr v zaměstnání a podnikání měli jako vedlejší činnost (ukončením HPP v zaměstnání se z OSVČ vedlejší stanou OSVČ hlavní), atd.

Na podporu také není nárok, pokud je zaměstnání ukončeno z důvodu nějakého hrubého porušení právních předpisů.

Zpřísnění podmínek pro nárok na podporu v nezaměstnanosti

V ČR je dlouhodobě velmi nízká nezaměstnanost (dlouhodobě je to pod 4%). Velmi zjednodušeně by se dalo říci, že kdo chce, ten si nějakou práci (byť třeba i o něco hůře placenou) najde velmi snadno. A na Úřadu práce tak zůstávají jen ti, kdo to mají s hledáním práce složitější (starší lidé, lidé po skončení studia, apod.), nebo ti, kdo o hledání nové práce až tak moc nestojí.

Vláda proto plánuje zpřísnění podmínek, pro nárok na podporu v nezaměstnanosti. Podle dostupných informací, by se v roce 2023, měly projednat návrhy na změny – zpřísnění by se týkalo především případů, kdy je o podporu v nezaměstnanosti žádáno opakovaně, jen krátce po sobě.

Možnost přivýdělku pro nezaměstnané na Úřadu v práce v roce 2023

V době evidence na Úřadu práce, jsou striktně omezeny možnosti nějakého příjmu z výdělečné činnosti. Není dovoleno podnikání (OSVČ) nebo práce na dohodu DPP (dohoda o provedení práce).

Je dovolena pouze práce na dohodu DPČ (dohoda o pracovní činnosti), nebo práce v pracovním či služebním poměru (maximálně 20 hodin za týden).

Další omezení se týká výše příjmu. Nezaměstnaný na Úřadu práce, může mít příjem pouze do jedné poloviny minimální mzdy. V roce 2023 je minimální mzda 17 300 Kč. Maximální výše přivýdělku pro nezaměstnané je 8 650 Kč hrubého měsíčně.

Příjem z nějaké brigády na DPČ, nebo z nějakého zaměstnání, je možný jen v době, kdy není nárok na podporu v nezaměstnanosti. Nebo přesněji, pokud by byla zahájena nějaká práce, pak automaticky dojde k přerušení výplaty podpory.

Podpora v nezaměstnanosti a nárok na odstupné

Pokud při ukončení posledního zaměstnání, vznikl nárok i na odstupné, pak to má vliv i na následující podporu v nezaměstnanosti.

Pokud je vyplaceno odstupné ve výši například trojnásobku průměrného výdělku, pak se podpora nebude vyplácet pod dobu prvních 3 měsíců evidence na Úřadu práce.

Celková doba (5 až 11 měsíců podle věku), se tím ale nezkracuje – zahájení výplaty podpory je pouze odloženo o příslušný počet měsíců.

Podpora v nezaměstnanosti po skončení studia na střední nebo vysoké škole?

Po skončení studia (na střední, vyšší odborné či vysoké škole), není obvykle nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Nárok na podporu by u studenta po skončení školy mohl být jen v případě, že by již během školy někde pracoval tak, aby měl splněnu podmínku 12 měsíců za poslední 2 roky.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Online konsolidace půjček bez zástavy a bez ručitele. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka bez nahlížení do registru – peníze v hotovosti na ruku. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Výpočet podpory 2023: Kolik dostanu na Úřadu práce?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze