Příspěvek na bydlení 2024

Příspěvek na bydlení je základní sociální dávka určená k podpoře všech, kdo mají nízké příjmy, a současně vysoké náklady na bydlení. Slouží tedy primárně k úhradě nákladů za bydlení. Dávka se vyplácí zpětně. Žadatel o dávku musí dokládat skutečně vynaložené náklady – uhrazené složenky, faktury a popř. další doklady. Dávku je možné pobírat po neomezeně dlouhou dobu (klidně i několik roků).

Kolik jsou dávky na bydlení v roce 2024?

Přesná výše dávek na bydlení se stanovuje trochu složitějším výpočtem. Pro určení konkrétní částky, totiž záleží na tom, kolik osob byt obývá, jestli se jedná o byt v osobním vlastnictví, družstevní byt, nebo jestli je to jen byt nebo dům v nájmu. Také záleží na tom, o jak velké město nebo obec se jedná.

Pokud vás tedy zajímá, kolik byste mohli získat od státu formou přídavků na bydlení – spočítejte si to sami  – viz: Kalkulačka přídavky na bydlení 2024.

Podobně, jako každý rok, i od 1. 1. 2024, se mění normativní náklady na bydlení. Není to ale jediná změna – v roce 2024, se podmínky pro příspěvek na bydlení změnily více.

Příspěvek na bydlení – změny 2024

Od začátku roku 2024, se mění podmínky pro výpočet sociálních dávek na bydlení. Změn je hned několik:

 • Od 1. 1. 2024 platí nové tabulky pro normativní náklady na bydlení
 • Od ledna 2024 platí změna zákona o státní sociální podpoře (dílčí změny u dávek)

Kromě toho, od začátku roku 2024 platí mnoho dalších změn, které mohou mít nepřímý vliv na výpočet dávek.

Aktuální informace a výpočet:

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení v roce 2024

O přídavky na bydlení může žádat kdokoliv, kdo má vysoké náklady na bydlení a zároveň nižší příjmy. Žádat může jak jednotlivec (osoba, která žije samostatně), tak i rodina nebo vícečlenná domácnost.

O dávky na bydlení by měl podávat žádost ten, kdo má v daném bytě nebo domě bydlí a má zde uzavřenu nájemní smlouvu, nebo se může jednat o dům nebo byt v osobním vlastnictví. Nebo to může být družstevní byt.

Na příspěvek může být nárok, i některých rekreačních objektů (chaty a chalupy), pokud jsou vhodné k trvalému bydlení. Nárok je i v případě, že je byt/dům užíván na základě věcného břemene.

U jednoho bytu je možné o přídavek na bydlení žádat pouze 1x. Není tedy možné, aby u jednoho bytu žádaly dvě různé osoby o dávky na bydlení.

Příspěvek na bydlení – bez omezení doby

Ještě před několika lety (do konce roku 2014) platilo, že příspěvek na bydlení mohl být maximálně po dobu 84 měsíců (přesněji 84 měsíců za posledních 10 roků). Toto omezení ale bylo zrušeno, a nyní je tedy možné dostávat příspěvek na bydlení po neomezeně dlouhou dobu. Pokud jsou splněny podmínky pro dávku, pak se celková doba pobírání této sociální dávky již nesleduje.

Co jsou náklady na bydlení

Pro stanovení nároku a výše příspěvku na bydlení záleží na tom, jaké jsou skutečné a  kolik jsou stanovené normativní náklady na bydlení. Skutečné náklady na bydlení se dokládají za poslední 3 měsíce zpětně (jedná se o kalendářní čtvrtletí, tj. pokud se žádá o dávky na bydlení v dubnu, dokládají se náklady za bydlení za leden – březen, náklady se nově dokládají jen 2x za rok, v lednu a v červenci). Zahrnují se tyto výdaje:

 • Platba za nájemné (u družstevních bytů a u vlastního bydlení, se započítají paušální náklady, srovnatelné s nájmem)
 • Platby za energie – voda, plyn, elektřina
 • Platby za topení – pokud jsou k topení používána pevná paliva, pak se započítá paušálem, jinak se zahne do ostatních nákladů, podobně jako energie a služby)
 • Platby za odvoz odpadu, úklid společných prosto, výtah, …., apod.

Mezi náklady naopak nepatří poplatky např. za internet, kabelovou televizi, televizní a rozhlasový poplatek nebo účty za pevnou linku apod. Ani to, co platíte jako splátky na hypotéku se nepovažuje za „náklad na bydlení“.

V případě, že jsou vraceny nějaké zálohy – například přeplatek za elektřinu nebo plyn – pak se tento přeplatek započítá jako příjem – resp. náklady se o tuto částku sníží.

Normativní náklady na bydlení 2024

Normativní náklady jsou státem stanovené tabulky, které určují jaká je výše nákladů na bydlení  – podle velikosti obce, podle typu bydlení a podle počtu osob. Tyto částky se pak používají pro výpočet výše příspěvku na bydlení.

Pokud jsou skutečné náklady na bydlení vyšší než normativní – stát vyplatí dávky pouze do výše normativních nákladů na bydlení. Takže pokud někdo platí nájem za byt pro 4 člennou rodinu v Praze ve výši 30 tisíc korun, pak výše příspěvku na bydlení určitě nebude v této výši.

V takovém případě může být maximální výše příspěvku na bydlení částka 23 195 Kč (normativní náklady na bydlení v nájemním bydlení v Praze pro 4 a více osob v roce 2024), resp. maximální výše příspěvku, by závisela i na výši rozhodného příjmu, reálně by tedy byl příspěvek nižší (od skutečných nebo normativních nákladů, se odečítá 30% rozhodného příjmu, a výsledek je pak vyplacen jako příspěvek na bydlení).

Kompletní tabulky s normativními náklady na bydlení pro rok 2024 najdete zde

Příspěvek na bydlení vs. doplatek na bydlení

Příspěvek na bydlení není jediná sociální dávka na bydlení. Kromě přídavků na bydlení je ještě jedna sociální dávka. Jedná se o dávku pomoci ve hmotné nouzidoplatek na bydlení. Ta se poskytuje lidem, jejichž příjmy nepřekračují zákonem stanovené životní minimum.

Doplatek na bydlení se poskytuje v případě, že se jedná o osobu (skupinu společně posuzovaných osob) ve hmotné nouzi. Pokud jim po uhrazení nákladů na bydlení (skutečných nákladů) nezůstává částka na živobytí (viz příspěvek na živobytí ve hmotné nouzi), může vznikat nárok na tuto dávku. Doplatek na bydlení se poskytuje až v případě, že náklady na bydlení nepokryje příspěvek na bydlení.

Žádost o přídavky na bydlení

Dávky na bydlení se vyřizují na úřadu práce – v místě trvalého bydliště žadatele. K vyřízení je potřeba předložit příslušný formulář – žádost o příspěvek na bydlení. Kromě toho také bude požadováno doložení příjmů za poslední 3 měsíce (Formulář: Potvrzení o výši čtvrtletního příjmu) a také všech dokladů o zaplacených nákladech na bydlení – složenky, faktury, účtenky, SIPO apod.

Vyřízení příspěvku online i bez návštěvy na Úřadu práce

Od druhé poloviny minulého roku, je možné vyřídit příspěvek na bydlení i přes internet, bez nutnosti chodit na Úřad práce.

Žádost o příspěvek na bydlení, byla také značně zjednodušena (oproti tomu, jak to bylo dříve, pořád to ale není „na dvě kliknutí“).

Příspěvek na bydlení, je ale možné i nadále vyřizovat přímo na Úřadu práce (v místě kde skutečně bydlíte).

O příspěvek je možné požádat i vyplněním klasického elektronického formuláře (viz formuláře zde) a odesláním přes datovou schránku, poštou, nebo emailem s elektronickým podpisem.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka na cokoliv bez potvrzení o příjmu. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka bez úroků do 10000 Kč. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Příspěvek na bydlení 2024

Diskuse: 275
 • Custom avatar Zuzka

  Dobrý den,

  pochopila jsem správně,že žádat můžu o příspěvek na bydlení až po 3 měsících bydlení v novém bytě s trvalým pobytem? Příp. jsou výjimky, kdy lze žádat dřív?
  Má současná situace mě nutí se odstěhovat do nového bytu, co nejdříve. Nicméně jsem studentka VŠB-TUO a proto si potřebuji zařídit tyto záležitosti, co nejdříve, abych se uživila.

  Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Petra

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda by jste mi poradila na jaké dávky máme nárok jako čtyřčlenná rodina 2 dospělí a 2 děti do 6 let, dcera 5 let ( první manželství ) chodí do speciální školky, která mi stojí měsíčně 2000 kč a alimenty 1000 kč, syn necelé 3 roky ( s mým součastným partnerem ) do školky ještě nechodí, přítel má práci, ale be re jen životní minimum 10.300 kč, já nepobírám žádné dávky a ani rodičovký příspěvek, ten mi byl ukončen pro vyplacení celé částky na 3 roky rodičovské. Chtěla bych se tedy zeptat co bych si měla vše vyběhat a zařídit aby jsme jako čtyřčlenná rodina vyžili, jelikož momentálně mi nezbývá nic děkuji za vaši odpověď

 • Custom avatar josef

  dobry den mam dotaz ohledne viživovaciho dietniho pro diabetes v jake viši ma bit stanovenem zakonem a jestli se započitava do socialni davek společne posuzovanich osob nebo jeto davka na kteru bi se nemela započitavat do rodineho primu a nema se nani pohližet a započitavat z davkou hmotne nouze dekuji za odpoved.

 • Custom avatar Iva

  Dobrý den. Měla bych dotaz. Uvažuji, že bych odešla do předčasného důchodu. Jeho výše mi byla předběžně vypočítána zhruba ve stejné výši, jako platím nájemné za byt, kde mám trvalé bydliště a jsem v nájmu. Chtěla jsem se zeptat, měla – li bych nárok na doplatek-příplatek na bydlení? Děkuji Vám za odpověď

 • Custom avatar Jindra

  Dobry den, co presne je treba dolozit k pronajimanemu bytu, kdyz se zada o prispevek na bydleni? Dle najemni smlouvy najemne jiz zahrnuje platby za energie a vodu. Tyto platby se nebudou uctovat zvlast, ani vyuctovavat na konci obdobi. Staci tedy najemni smlouva a potvrzeni o trvalem bydlisti a prijmech, nebo I presto se musi dokladat rozpisy plateb za energie a vyuctovani? Vyuctovani je take problem protoze prvni vyuctovani bude az v Rijnu.

 • Custom avatar Petr

  Dobrý den chtěl bych se zeptat pokud mi bylo řečeno pri vyřizovani prispěvku na bydleni že ho budu moct podat až bude smlouva platna měsíc a podam to tedy za měsic kdybych to dostal když to podam 15

 • Custom avatar Marcel

  Dobrý den. Mám dotaz ohledně příspěvku na bydlení. Je mi 22 a jsem student, ale budu se s dítětem stěhovat do podnájmu. Již přes 2 roky mám stálý příjem z dlouhodobé brigády a zajímalo by mě jestli bych měl nárok na tento příspěvek. Trvalé bydliště v novém bytě je samozřejmostí a byl by obýván 2 osobami. Já + dcera. Oba trvalé bydliště v pronajatém bytě. V jednom z příspěvků jsem četl, že z důvodu, že jsem student mají rodiče vyživovací povinnost vůči mě a nebylo by možné na tento příspěvek dosáhnou. Jak to tedy je prosím? Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Marcela

  Dobrý den, mám dotaz ohledně insolvence a příspěvku na bydlení. Sestra má z pozůstalosti dům, ve kterém bydlí máma. Sestra ale bydlí v nájmu v bytě. Dostala se do insolvence a její příjem je pouze 8.762 Kč. Nájem činí 8000 + energie. Čistý měsíční příjem má 15000 Kč (bez sražené insolvence). Bude mít nárok na příspěvek na bydlení, když bude mít trvalý pobyt v nájemním bytě?
  Děkuji za odpověď.

 • Kateřina Obrusníková

  Dobrý den,
  jsem matka samoživitelka, právě jsem na 3 leté MD a pobírám rodičovský příspěvek, který bych si chtěla nechat navýšit a zajímalo by mě, jestli se při jeho navýšení sníží příspěvek na bydlení, na který mám také nárok. Děkuji.

 • Mirka

  Dobrý den, mám dotaz.

  Jsem samoživitelka s 5 měs. holkou, studuji VŠ.
  Rodiče mě vyhazují z domu.
  Mám kamaráda, který by mě chtěl pomoci (není můj přítel ani otec dítěte).
  Nyní můj příjem je rodičák 7 600,- od února budu mít jen 3 400,-, nemám ani přídavek na dítě.

  Měla bych u něho podnájemní smlouvu na dvě místnosti i s energiemi na 9 800,-Kč/měs. a trvalý pobyt.

  Mohla bych mít příspěvek na bydlení nebo doplatek na bydlení?
  Nechce být spoluposuzovaná osoba, protože jsem pro něho cizí člověk.

  Možná, že by pro mne udělal i to, že na nájemní smlouvě bych byla napsaná já a děcko a on by měl podnájemní smlouvu, ale nájem bytu je 16 600,- (byt 3+1 o vel. 100m2).
  Jak to prosím řešit?

 • Erika

  Dobrý den,

  před 5 lety jsme s manželem koupili byt.V bytě mám já a naše děti trvalé bydliště. Do konce května v něm bydlela maminka a teď bychom ho chtěli pronajmout. Nájemkyně si chce požádat o příspěvek na bydlení a po mně chtějí čestné prohlášení, že tam já a děti nebydlíme a datum, od kdy tam nebydlíme. Nikdy jsme tam nebydleli, bydlíme o 3km dál, ve vedlejší vesnici. Nebude problém s tím, že máme děti umístěné ve škole dle trvalého bydliště? Moc děkuji

 • Bujárková Lenka

  již budu po třetí na úřadě práce během posledních let sem vždy žádala na základě celkové částky za nájemné včetně služeb a nyní sem musela doložit rozpis služeb což sem doložila ale opět sem neuspěla.úřednice po mě požaduje toto doslovný opis jejich nároků,rozpis služeb a nájmu,položkově rozepsat na služby a nájem+celková výše nájmu a služeb napsané na mě jako nájemci a dále plná moc pronajimatelů které zastupuje jejich dcera,a nakonec perlička protože sem při podepsání smlouvy jeden nájem zaplatila v hotovosti a ostatní na účet tak musím mít potvrzení od pronajimatele že mohu platit nájemné v hotovosti myslím si že je to stoprocentní buzerace je mě 71 let a jsem z toho otrávená pokud bych na tom byla finančně dobře tak bych tam nechodila děkuji za odpověd

 • Custom avatar Petr

  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat zda-li mám nárok žádat o příspěvek na bydlení když platím měsíčně alimenty 6000,- a náklady na bydlení mám 13 000 kč – včetně všech poplatků za služby. Měsíční příjem 21 500,- s čím opravdu nelze vyjít. Mám zde nějakou šanci na příspěvek ?

  Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Pavla

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, mám postiženého syna a darem dostal peníze na lázeňskou léčbu, zohledňují se tyto peníze do příspěvku na bydlení. Ráda bych o něj požádala. předem děkuji za odpoveď

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...