Kalkulačka: Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2024?

V minulém roce, se na začátku roku zvyšovaly přídavky na dítě o 200 Kč (stejné zvýšení pro všechny děti). Společně s tím, se minulý rok zvýšilo i životní minimum, takže na dětské přídavky mohlo mít nárok více rodin. Na přídavky byl nárok i při vyšším příjmu.

Začátek roku 2024, ale nemá připravenu žádnou podobnou dobrou zprávu pro rodiny s dětmi. Přídavky na dítě se v roce 2024 nemění. Od ledna 2024, platí stejné údaje, jako v minulém roce. Nemění se ani životní a existenční minimum.

Vzhledem k velkému množství různých úsporných opatření (vládní konsolidační balíček), je to ale ve výsledku asi nakonec dobrá zpráva.

Kdo měl nárok na přídavky na dítě v minulém roce, ten je bude s největší pravděpodobností dostávat i v roce 2024. U dětských přídavků žádná „úsporná opatření“ nejsou.

Kalkulačka: Výpočet kolik jsou přídavky na dítě a kdo na ně má nárok v roce 2024

Pro výpočet příspěvku na dítě, je podstatné životní minimum celé rodiny (všech společně posuzovaných osob).

Nárok na přídavky na dítě budou mít rodiny, kde je průměrný čistý měsíční příjem do 3,4 násobku životního minima. U čtyřčlenné rodiny, kde jsou dvě děti (5 a 8 roků), to znamená nárok na přídavky při příjmu do 47 736 Kč měsíčně (průměrný čistý měsíční příjem).

Kalkulačka přídavky na děti 2024
Děti do 6 roků
Děti od 6 do 15 roků roků
Děti od 15 do 26 roků
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Zadávejte průměrný měsíční příjem celé domácnosti za předchozí kalendářní čtvrtletí. Jako příjem se počítá mzda ze zaměstnání nebo příjmy z podnikání. Dále také nemocenská, rodičovský příspěvek, mateřská, podpora v nezaměstnanosti nebo třeba výživné (a další příjmy). Jako příjem se naopak nepočítá příspěvek na bydlení, porodné, dávky hmotné nouze, příspěvek na péči aj.
Příjem dle § 18 pro zvýšené dávky?
Zadávejte ANO, pokud má alespoň jedna společně posuzovaná osoba, v každém kalendářním měsíci, příjem ve výši nejméně 4860 Kč, dle §18, odstavec 2, zákon číslo 117/1995. Tedy z výdělečné činnosti (zaměstnání, SVČ). Nebo nemocenské dávky, důchodové dávky, podpora v nezaměstnanosti či rekvalifikaci, příspěvek na péči o osobu do 18 roků, rodičovský příspěvek.
Výpočet

Zvýšení příspěvku na dítě

V minulém roce, se od ledna zvýšily všechny dětské přídavky o 200 Kč (zvýšení bylo stejné pro všechny děti, bez ohledu na věkovou kategorii).

Pro rok 2024, se zatím neplánuje žádné další zvýšení. Nemění se ani životní a existenční minimum, což je důležitý údaj pro výpočet nároku na dětské přídavky. Podmínky pro výpočet jsou stejné, jako v předchozím roce.

Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2024

Základní přídavky 2024 Zvýšené přídavky 2024
Dítě do 6 roků 830 Kč 1 330 Kč
Dítě od 6 do 15 roků 970 Kč 1 470 Kč
Dítě do 26 roků (*) 1 080 Kč 1 580 Kč

Na základní přídavky na dítě, mají nárok všechny děti (rodiny), ke je průměrný čistý měsíční příjem, do 3,4 násobku životního minima.

Na zvýšené přídavky na dítě, mají nárok ty rodiny, kde má alespoň jedna osoba, příjem nejméně ve výši životního minima jednotlivce (4860 Kč měsíčně v roce 2024), ze zaměstnání, z důchodu, z nemocenské, z mateřské či rodičovské, z podpory v nezaměstnanosti, apod.

Kdo má nárok na přídavky na dítě v roce 2024

Základní podmínkou pro nárok na dětské přídavky, je výše průměrného čistého měsíčního příjmu.

Nárok na přídavky mají všechny děti z rodin, kde průměrný příjem nepřekročí 3,4 násobek životního minima.

Na dětské přídavky mají také nárok pouze nezaopatřené děti. To jsou děti do 15 roků, a dále například studenti na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole – případně až do 26 roků (u starších dětí se musí doložit nezaopatřenost – například potvrzením o studiu).

Maximální výše příjmu pro nárok na dětské přídavky v roce 2024

V následující tabulce můžete vidět několik příkladů, kdy je nárok na dětské přídavky v roce 2024.

Rodina Životní minimum 2024 Maximální příjem 2024
Samoživitelka – 1 dítě do 6 roků 6950 Kč 23630 Kč
Samoživitelka – 2 děti do 6 roků 9430 Kč 32062 Kč
Rodina – jedna dítě do 6 roků 10990 Kč 37366 Kč
Rodina – dvě děti (5 a 8 roků) 14040 Kč 47736 Kč
Rodina – dvě děti (11 a 14 roků) 14610 Kč 49674 Kč
Rodina – dvě děti (16 a 18 roků) 15490 Kč 52666 Kč

Příspěvek na dítě 2024– jednoduché vyřízení online

Od poloviny minulého roku, je možné některé sociální dávky, vyřídit jednodušeji i přes internet. Ministerstvo práce a sociálních věcí, připravilo pro některé sociální dávky, nový, jednodušší online formulář.

Novinka se týká například příspěvku na bydlení, rodičovského příspěvku, a také i příspěvku na dítě.

Pro vyřízení příspěvku na dítě online, je potřeba elektronická identita (tj. například bankovní identita, datová schránka, apod.)

V novém online formuláři, stačí vyplnit několik základních údajů. Nemělo by být potřeba dokládat „hromadu“ dalších formulářů a potvrzení (jako tomu bývalo dříve).

I nadále je ale možnost, vyřídit si dětské přídavky osobně na Úřadu práce, nebo i elektronicky, s pomocí „starých“ formulářů (viz zde). Vyplněné formuláře, je možné zasílat i poštou, datovou schránkou nebo emailem s elektronickým podpisem

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka ihned v hotovosti na ruku i o víkendu. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčky od soukromých osob na směnku. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka: Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2024?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
  • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
  • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...