Důchodová reforma: Nižší valorizace penzí, přísnější podmínky pro předčasný důchod

V polovině května 2023, představila vláda řadu změn. Jedná se o důchodovou reformu, daňovou reformu a konsolidační balíček (úsporná opatření). Cílem navrhovaných změn, je stabilizace důchodového systému, a také snížení schodků státního rozpočtu.

Navrhovanými změnami, se vláda příliš nezavděčila (nikomu). Změny (převážně negativní), dopadnou alespoň z části na všechny – na důchodce (současné i budoucí), na zaměstnance, na OSVČ i na firmy. Všichni budou platit o něco více nebo budou dostávat o něco méně.

Důchodová reforma: Populace stárne, chybí 900 tisíc dětí

O tom, že je český důchodový systém neudržitelný, není potřeba dlouze diskutovat. To je bohužel fakt. A lepší to nebude.

Podobné problémy, ale řeší i okolní země. Zpřísnění důchodové politiky se řeší ve Francii nebo i v Německu. I tam se plánuje pozdější odchod do důchodu, nebo omezení předčasných důchodů.

Aby byl český důchodový systém udržitelný i v budoucnu, potřeboval by za posledních 30 roků, asi o 900 tisíc narozených dětí více. A ty nejsou. Porodnost v ČR je dlouhodobě nízká a spíše klesá.

Ani současná „důchodová reforma“ nebude trvalým řešením všech problémů. Dojde pouze k oddálení situace, kdy stát nebude mít peníze na výplatu důchodů. Další změny budou muset být i v budoucnu.

Důchodová reforma – některé změny už od roku 2024

Velká část navrhovaných změn, se týká reformy důchodů. Podle některých názorů, to ale vlastně není žádná velká reforma, spíše jen úpravy a změny aktuálních podmínek a parametrů (i po schválení všech změn, bude důchodový systém stále dlouhodobě neudržitelný).

Mezi hlavní změny, které plánuje vláda, patří především:

 • Změna podmínek pro valorizace penzí – důchody by se zvyšovaly pomaleji, než doposud; zohledňovala by se jenom inflace, a část z růstu reálné mzdy (méně než doposud); valorizace by navíc probíhala jenom jednou za rok (vždy od ledna); pokud by byla vysoká inflace, tak by se důchody nezvyšovaly během roku, ale byl by nárok jen na dočasný příplatek k důchodu
 • Zpřísnění podmínek pro předčasné důchody – na předčasný důchod, by byl nárok až po 40 odpracovaných letech (doba důchodového pojištění včetně náhradních dob); nárok by byl maximálně 3 roky, před dosažením řádného důchodového věku; předčasné důchody by byly nižší (než nyní) a neprobíhala by u nich valorizace (do doby dosažení řádného důchodového věku)
 • Zvýšení věku pro odchod do důchodu – namísto současných 65 roků, by se v budoucnu stanovil věk pro odchod do důchodu individuálně pro každý ročník tak, aby průměrná doba v důchodu byla 21,5 roku; věk pro odchod do důchodu by se měl zvyšovat postupně, vždy maximálně o 2 měsíce za rok; nikdo ale nevyloučí, že se časem bude chodit do důchodu třeba až v 68 letech; věk pro odchod do důchodu se lidé dozvědí až v 50 letech
 • Snížení důchodů (změny výpočtu u budoucích důchodců) – nové důchody by se měly postupně snižovat, změna by probíhala až do roku 20235, nové důchody by byly řádově o 150 – 200 Kč nižší, než jak by vycházel výpočet podle aktuálních podmínek
 • Zvýšení minimálního důchodu – aktuálně je minimální starobní důchod částka 4 810 Kč (základní výměra 4040 Kč + 770 Kč); podle nových podmínek, by byl minimální důchod vypočítán z průměrné mzdy (tj. v roce 2023 by to vycházelo na cca 8080 Kč)
 • Změna výplatních termínů pro důchod – nově by se měly všechny důchody vyplácet už na začátku měsíce (cca od 6 do 12 dne v měsíci); důchody se budou vyplácet na kalendářní měsíc
 • Vyřízení důchodů online – nově by mělo být možné vyřizovat důchody i jenom online, přes internet (podobně, jako je možné vyřídit některé sociální dávky – rodičovský příspěvek, přídavky na bydlení, přídavky na dítě nebo dávky pro Ukrajince)

Nové podmínky pro valorizace a předčasné důchody platí od 1. října 2023

Od začátku října 2023, začínají platit nové podmínky pro výpočet valorizace důchodů (u lednové valorizace v roce 2024, se ale změna zatím neprojeví).

Od 1. ledna 2024, se budou důchody zvyšovat o cca 400 Kč (zvýšení bude stejné pro všechny důchodce a pro všechny druhy důchodů).

Od 1. října 2024 začínají platit i nové podmínky pro nárok na předčasný důchod. Podle starých podmínek, je možné žádat o předčasný důchod jen do konce září 2023.

Nové podmínky pro valorizace penzí a předčasné důchody se řeší v Parlamentu

Na rozdíl od konsolidačního balíčku (úsporná opatření a daňové změny), kde se řeší jeden velký balík změn (má se měnit přes 50 různých zákonů), je důchodová reforma „rozkouskována“ do více částí.

Aktuálně se v Parlamentu řeší změna podmínek pro valorizace penzí (pomalejší zvyšování důchodů) a zpřísnění podmínek pro předčasné důchody.

Na začátku června 2023, prošly navrhované změny v prvním čtení. Opozici (ANO a SPD), se navrhované změny nepodařilo zablokovat, protože vládní strany mají v Parlamentu většinu.

Zatím to ale neznamená, že by změny už byly definitivně chváleny. Celý legislativní proces je podstatně delší. Je ale vidět, že díky vládní většině, je vysoká pravděpodobnost, že změny budou nakonec schváleny.

Nové podmínky pro valorizace penzí a předčasné důchody, by tak mohly platit již od roku 2024.

Valorizace penzí – důchody se budou zvyšovat méně

Mezi hlavní změny, které prosazuje vláda, patří nižší valorizace penzí. Ke snížení valorizace, došlo již u aktuální mimořádné valorizace důchodů od června 2023.

Na začátku roku 2023, prosadila vláda nižší mimořádnou valorizaci (důchodci od června 2023 dostávají o několik stokorun méně, než kolik mohli dostat podle původních podmínek). Tato změna výpočtu valorizace, byla jen dočasná. Nyní se řeší trvalá změna i pro další roky.

Nové podmínky pro výpočet valorizace (zřejmě od roku 2024):

 • Důchody se budou zvyšovat jenom jednou za rok (pouze řádná valorizace od ledna)
 • Nebudou už žádné mimořádné valorizace během roku (minulý rok byly dvě mimořádné valorizace, letos je jedna mimořádná valorizace od června 2023)
 • Důchody se budou zvyšovat (valorizovat) o inflaci (stejné, jak nyní)
 • Důchody se budou zvyšovat o 1/3 růstu reálné mzdy (nyní se zvyšuje o 1/2)
 • Celkově budou valorizace o něco nižší, než jak by to vycházelo nyní
 • Pokud bude vysoká inflace, bude během roku vznikat nárok na dočasný příplatek (který se vypočítá z průměrného důchodu)

Předčasné důchody se v budoucnu už příliš nevyplatí

Další velká změna, se plánuje pro předčasné důchody. Ty by se již moc nevyplatily. A také by byly jen obtížně nedosažitelné.

Zpřísnění podmínek pro předčasné důchody:

 • Zvýšení minimální „odpracované doby“ na 40 roků (doba účasti na důchodovém pojištění, včetně náhradní doby)
 • Odchod do předčasného důchodu nejdříve 3 roky před termínem pro řádný důchod (nyní je to teoreticky až 5 roků předem)
 • Předčasné důchody budou nižší (přísnější podmínky pro redukci, předčasný důchod bude o několik stokorun nižší, než jak by vycházel podle aktuálního výpočtu)
 • Předčasné důchody se nebudou valorizovat (do doby dosažení řádného důchodového věku, tj. například první 3 roky, by předčasný důchod zůstal stejný, bez ohledu na inflaci)

Pokud budou navrhované změny schváleny, pak by se předčasný důchod silně nevyplatil. Už nyní, nejsou předčasné důchody, až tak výhodné (během předčasného důchodu navíc není ani možné pracovat nebo podnikat). S novými podmínkami, by odchod do předčasného důchodu znamenal značně nižší důchod.

Splnit nové podmínky pro předčasný důchod, by nově bylo také velmi obtížné. Pokud by byl nově možný odchod do předčasného důchodu nejdříve v 62 letech (pomineme plánované zvyšování věku pro odchod důchodu) a současně by bylo nutné mít minimálně 40 „odpracovaných“ roků, pak by to znamenalo mít od 22 let nepřetržitou dobu důchodového pojištění (práce, podnikání nebo nějaká náhradní doba). Není to nemožné, ale ani to nebude příliš jednoduché, a rozhodně to nebude splňovat každý.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlé půjčky v hotovosti – 150 000 Kč ihned na ruku. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka pro OSVČ bez daňového přiznání. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Důchodová reforma: Nižší valorizace penzí, přísnější podmínky pro předčasný důchod

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...