Rodičovský příspěvek 2024 – zvýšení a další změny od 1. ledna 2024

Rodičovský příspěvek, čekají od začátku příštího roku velké změny. Zvýší se celková částka o 50 000 Kč a současně dojde i ke zkrácení maximální doby, jen na 3 roky.

Změny se ale budou týkat jen dětí, které se narodí až v roce 2024. Pro současné příjemce (děti narozené do 31. prosince 2023), by se nic měnit nemělo.

Zvýšení rodičovského příspěvku od roku 2024

O možném navýšení celkové částky rodičovské, se mluvilo již delší dobu. Už v minulém roce, se zvažovalo zvýšení o 10%. To ale nakonec nějak „vyšumělo“. O dalším možném zvýšení, se zmiňoval ministr práce a sociálních věcí už od začátku roku 2023.

Na zvýšení se shodla vláda, na posledním zasedání před začátkem letních prázdnin (ve středu 28. 6. 2023). Společně se zvýšením rodičovské, bylo schváleno i prodloužení doby, po kterou je vypláceno náhradní výživné.

V Parlamentu byla také schválena novela zákoníku práce, která přináší změny i pro rodiny, s malými dětmi. Ta by měla začít platit už za nedlouho (nejpozději během podzimu 2023).

Zvýšení rodičovské od 1. 1. 2024:

 • Základní částka se zvýší o 50 000 Kč
 • Rodičovský příspěvek u jednoho dítěte bude 350 000 Kč
 • Rodičovský příspěvek na dvojčata bude 525 000 Kč (1,5 násobek základní částky)
 • Zvýšení se bude týkat pouze dětí, které se narodí od 1. 1. 2024

Podmínky pro výplatu rodičovské, by se měnit neměly (kromě zkrácení – viz dále). U rodičovské bude i nadále nárok na maximálně 13 000 Kč měsíčně (resp. 19 500 Kč měsíčně u dvojčat). Nebo případně i více – pokud byl nárok na mateřskou, může být měsíční částka i vyšší – viz kalkulačka pro výpočet rodičovské v roce 2023.

Schválené zvýšení rodičovské, tedy nepotěší ty maminky, kterým se už dítě narodilo, nebo kterým se miminko teprve narodí (až do konce letošního roku).

Podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí, pobírá rodičovský příspěvek přibližně 280 tisíc příjemců. Ti všichni budou i nadále dostávat stejné peníze (nebude se jim měnit celková částka, ani další podmínky).

Zvýšení rodičovské i pro současné příjemce rodičovské příspěvku?

Na zvýšení rodičovské pouze u dětí, které se narodí až v roce 2024, se shodla vláda. Tato změna, ale ještě neplatí. Bude nutná změna zákona, která se bude projednávat i v Parlamentu a v Senátu.

Při projednávání v poslanecké sněmovně, se dá očekávat velmi silný tak na rozšíření zvýšení i na stávající příjemce rodičovské.

Pořád je tedy možné, že finální podoba zvýšení, se bude ještě měnit.

Zkrácení rodičovské na 3 roky od 1. ledna 2024

Se zvýšením celkové částky rodičovského příspěvku, bude spojena i druhá zásadní změna podmínek. Bude se zkracovat maximální doba, na kterou je možné rozdělit čerpání rodičovské.

V současnosti je možné rozložit měsíční splátky rodičovské, až do 4 roků dítěte (do 4 narozenin). Podle nových podmínek, by se ale tato maximální doba měla zkrátit, jen do 3 roků dítěte (do 3 narozenin).

Rodičovský příspěvek by tedy byl vyplácen po stejnou dobu, jako je maximální délka rodičovské dovolené (rodičovská dovolená v zaměstnání, končí také nejpozději ve 3 letech dítěte, následně přichází v úvahu pouze neplacené voleno).

Novela zákoníku práce – změny pro rodiče malých dětí

Před začátkem letních prázdnin, byla v parlamentu schválena i novela zákoníku práce. Ta by měla začít platit už na podzim 2023. A přináší mnoho velkých změn.

Například nárok na dovolenou pro dohody DPP a DPČ (a další změny podmínek pro dohodáře). Budou stanovena nová pravidla pro práci z domu (home-office). Mění se i podmínky pro doručení výpovědi (nově to půjde například i emailem).

novele zákoníku práce, je i několik změn, které se týkají rodičů s malými dětmi. Nově budou mít nárok na zkrácení úvazku (například po skončení rodičovské, aby měli více času na děti). Bude nárok i na home-office (pokud to umožňuje povaha vykonávané práce).

Nárok na zkrácení úvazku pro těhotné ženy a rodiče dětí do 15 roků

Těhotné ženy, rodiče dětí do 15 roků nebo i osoby pečující o osoby ve II. – IV. stupni závislosti na péči, budou mít nárok na zkrácení úvazku v zaměstnání.

Zaměstnavatel bude mít nově povinnost žádosti o zkrácený úvazek vyhovět. Nebo zamítnutí alespoň písemně zdůvodnit. Zamítnutí žádosti o zkrácený úvazek, je možné jen při vážných provozních důvodech.

Stejně jako na zkrácení úvazku, bude nárok i na opětovné prodloužení na původní délku.

Nárok na home-office pro těhotné ženy a rodiče dětí do 9 roků

Novela zákoníku práce, nově definuje i podmínky, pro možnost práce na dálku (home-office). Na práci z domu, se bude muset zaměstnavatel a zaměstnanec dohodnout. Při shodě, bude nárok i na kompenzaci (paušální náhrada nákladů spojená s prací z domu).

Pro rodiče dětí do 9 roků, nebo i pro těhotné ženy, bude nárok na práci na dálku. Resp. podobně jako u zkrácení úvazku, zaměstnavatel bude moci žádost odmítnout jen při vážných důvodech a neschválení home-office bude muset písemně zdůvodnit.

Prodloužení náhradního výživného na 4 roky

Už nějakou dobu, mají rodiče dětí (kterým druhý z rodičů neplatí soudem nařízené výživné (alimenty)), možnost požádat si na Úřadu práce o náhradní výživné.

Náhradní výživné od státu, je maximálně 3 000 Kč měsíčně (pro jedno dítě). Podle aktuálních podmínek, vyplácí stát náhradní výživné maximálně 2 roky (24 měsíců). To by se mělo změnit, a náhradní výživné bude vypláceno až 4 roky (48 měsíců).

Možnost požádat si na Úřadu práce o náhradní výživné, je ale podmíněna tím, že bude zahájena exekuce (musí být podán alespoň návrh na zahájení exekuce, pro neplacení alimentů).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Flexibilní úvěr – peníze ihned bez registru. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 15 000 Kč do výplaty ihned zdarma. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Rodičovský příspěvek 2024 – zvýšení a další změny od 1. ledna 2024

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...