Hmotná nouze – příspěvek na živobytí 2024

Příspěvek na živobytí je jedna ze dvou hlavních dávek hmotné nouze. Jako taková se vyplácí především lidem, kteří mají jen velmi nízké nebo dokonce vůbec žádné příjmy, a má jim zajistit základní prostředky na pokrytí základních životních potřeb. Co je to hmotná nouze, a jaké jsou další sociální dávky pro lidi ve hmotné nouzi, najdete v tomto článku: Hmotná nouze 2024.

V následujících odstavcích najdete shrnutí základních informací o příspěvku na živobytí (někdy také nazývaný „doplatek do životního minima“).  Můžete se také podívat na kalkulačku, která vám umožní spočítat, zda máte na tuto dávku hmotné nouze nárok: Kalkulačka příspěvek na živobytí v roce 2024. Informace k tomu, jak podat žádost o příspěvek na živobytí pak nabízí tato stránka: Formulář: Žádost o příspěvek na živobytí.

Co je to hmotná nouze

Jako hmotná nouze se označuje stav, kdy jednotlivec, nebo skupina společně posuzovaných osob (rodina, více osob, které žijí ve společné domácnosti), má natolik nízké příjmy, že nedosahují zákonem stanoveného životního minima (resp. existenčního minima). Životní minimum se bere jako minimální hranice příjmu, která umožňuje pokrýt základní životní potřeby (jídlo, hygienické potřeby, oblečení).

Pokud se osoba (jednotlivec nebo skupina společně posuzovaných osob) nachází ve hmotné nouzi, může mít nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi – tedy především právě na příspěvek na živobytí. Ten by měl vyrovnat rozdíl mezi skutečnými příjmy a zákonem garantovanou hranicí.

Kolik je příspěvek na živobytí v roce 2024?

Stanovení toho, kolik je příspěvek na živobytí, není zcela jednoduché. Tato sociální dávka má totiž pokrývat celou řadu různých životních situací. Ve hmotné nouzi se může ocitnout člověk po nějaké živelné pohromě jako je záplava, ve hmotné nouzi může být člověk po smrti svých blízkých, ve hmotné nouzi si může ocitnout senior nebo člověk, který přišel o práci a je bez možnosti  jiného příjmu.

Orientační výpočet toho, kolik je příspěvek na živobytí vám nabízí tato kalkulačka: Kalkulačka příspěvek na živobytí od 1. 1. 2024. Musíme vás ale upozornit, že se jedná pouze o zjednodušený výpočet. Při stanovení nároku a výše příspěvku na živobytí na Úřadu práce se posuzuje celá řada různých podmínek. Jejich přehled nabízíme níže.

Zvýšení příspěvku na živobytí v roce 2024?

Životní a existenční minimum, které je výchozím údajem pro výpočet dávek pomoci ve hmotné nouzi, se naposledy změnilo na začátku minulého roku.

Pro rok 2024, zatím není připraveno žádné další zvýšení. Na začátku roku (od ledna 2024) zatím platí stejné údaje, jako v předchozím roce.

Obecně platí, že vláda by měla zvýšit životní minimum, pokud je inflace vyšší než 5%. Pro valorizaci částek životního a existenčního minima, ale není stanoven žádný pevný mechanismus, jako to mají například důchody.

Celková inflace za minulý rok, byla přes 10%. Velké zdražování se očekává i na začátku ledna 2024. Pak už by se údajně měla inflace snížit, a ceny by se měly stabilizovat.

Vláda tedy zřejmě nevidí důvod, pro zvýšení životního minima. A z toho vyplývá i to, že se v roce 2024 zatím nezvyšuje ani příspěvek na živobytí.

Aktuální částky životního a existenčního minima, a kalkulačku pro výpočet v roce 2024, najdete zde.

Výpočet příspěvku na živobytí v roce 2024

Příspěvek na živobytí se vypočítá jako rozdíl mezi živobytím osoby (zákonem stanovená hranice příjmu) a příjmy osoby (které se snižují o přiměřené náklady na bydlení).

Živobytí osoby = jedná se o částku, která by osobě měla náležet za daný měsíc. Například u nezaopatřeného dítěte odpovídá částka živobytí výši životního minima. Pokud by ale dítě vyžadovalo nutnost dietního stravování, může být částka živobytí vyšší než samotné životní minimum. Naopak u dospělých, kteří například dluží na výživném, se za částku na živobytí považuje existenční minimum (3130 Kč) bez možnosti zvýšení (s výjimkou dietního stravování).

Příjmy = jsou popsány podrobněji níže, jedná se o součet příjmu všech osob, přičemž se započítávají jenom některé příjmy, nebo jenom jejich část.

Oprávněné náklady na bydlení – měly by odpovídat skutečně vynaloženým nákladům na bydlení (nájem, platby za elektřinu, plyn apod.), maximálně se ale jedná o 30% z příjmu.

Příspěvek na živobytí a příjmy

Na rozdíl od jiných sociálních dávek, kde se započítávají všechny příjmy v plné výši, u příspěvku na živobytí se příjem počítá trochu jinak. Jako příjem se počítá

70% z částky:

 • Příjem ze zaměstnání (z čisté mzdy – po odečtení daní a odvodů na sociální a zdravotní zabezpečí), případně další příjmy ze závislé činnosti podle zákona o daních z příjmů
 • Příjem z důchodových dávek (starobní penze a další důchodové dávky) se také započítají jen ze 70%
 • Důvodem je motivovat osoby s nízkým příjmem ve hmotné nouzi k zvýšení příjmu formou zaměstnání

80% z částky

 • Náhrady mzdy vyplácené zaměstnavatelem v prvních 14 dnech nemoci
 • Nemocenské dávky vyplácené během pracovní neschopnosti
 • Další nemocenské dávky jak je např. ošetřovné, nebo peněžitá pomoc v mateřství

100% z ostatních příjmů

 • Výživné a alimenty na děti, nebo na neprovdanou matku dítěte
 • Sociální dávky jako rodičovský příspěvek, přídavky na dítě apod.
 • Další různé příjmy

Jako příjem se nezapočítává:

 • Příspěvek na živobytí
 • Příspěvek na bydlení
 • Některé další příjmy – viz zákon o životním a existenčním minimum

Celkové příjmy pro stanovení nároku na příspěvek na živobytí se pak stanoví jako součet jednotlivých částek, nebo jejich částí, pro všechny osoby, které jsou společně posuzovány

Hmotná nouze – částka na živobytí

Živobytí je částka, na kterou by měla mít osoba nárok. Stanoví se tak že:

 • U nezaopatřeného dítěte se jedná o částku životního minima, která může být zvýšena z důvodu nutnosti dietního stravování
 • Ten, kdo byl v posledních 6 měsících propuštěn ze zaměstnání z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, nebo z obdobného důvodu, má nárok jen na částku existenčního minima, bez možnosti jejího zvýšení (s výjimkou nutnosti dietního stravování)
 • Ten, kdo dluží na výživném pro nezletilé dítě částku vyšší, než trojnásobek měsíční splátky, má nárok jen na částku existenčního minima, bez možnosti jejího zvýšení (s výjimkou nutnosti dietního stravování)
 • Osoba, která je po celý měsíc ve zdravotnickém zařízení má nárok jen na částku existenčního minima, bez možnosti jejího zvýšení
 • Všichni ostatní mají v základu nárok pouze na částku existenčního minima – při splnění podmínek ale může být částka existenčního minima navýšena

Zvýšení částky na živobytí

 • V případě že ošetřující lékař stanoví nutnost dietního stravování, částka na živobytí se navyšuje podle toho, o jaký typ diety se jedná
 • Částka živobytí může být zvýšena o jednu polovinu rozdílu mezi životním a existenčním minimem, v případě že se osoba prokazatelně pokusila navýšit svůj příjem uplatněním všech nároků a pohledávek
 • Částka na živobytí může být zvýšena o jednu polovinu rozdílu mezi životním a existenčním minimem pokud osoba prokazatelně nemá žádný majetek nebo jej již využívá ke zvýšení svého příjmu.

Kdo má nárok na příspěvek na živobytí

Nárok na příspěvek na živobytí má osoba nebo skupina společně posuzovaných osob (rodiny, více osob ve společné domácnosti apod.), pokud jim po zaplacení oprávněných nákladů na bydlení nezůstává částka na živobytí (vysvětlení obou pojmů viz další text).

Částka na živobytí je pro každou osobu stanovena individuálně. Zjednodušeně se dá říci, že se jedná o životní nebo existenční minimum, které je dále zvýšeno nebo sníženo (viz dále).

Oprávněné náklady na bydlení představují 30% z příjmů

Další informace

 • Příspěvek na živobytí se vyplácí pravidelně každý měsíc (po dobu trvání nároku)
 • Za rozhodné období pro posouzení příjmů se považují zpravidla 3 poslední kalendářní měsíce
 • V případě, že u osoby / skupiny osob, došlo k podstatné změně v příjmu, může být rozhodné období posuzováno od této změny
 • Dávky hmotné nouze je možné (na rozdíl od jiných sociálních dávek) vyplácet i v hotovosti (u ostatních sociálních dávek je možný jen bezhotovostní převod na účet nebo poslání složenkou na poštu)
 • O dávku se žádá na Úřadu práce – obvykle na pobočce, dle místa trvalého bydliště, v oprávněných případech je ale možné obrátit se na jakoukoliv jinou pobočku

Máte-li nějaké dotazy ohledně nároku na příspěvek na živobytí, ohledně jeho výpočtu a výše. Nebo pokud si nevíte rady s něčím jiným, nebojte se zeptat v diskusi pod tímto článkem.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Potřebuji půjčit peníze ještě dnes. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Rychlá krátkodobá půjčka před výplatou. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Hmotná nouze – příspěvek na živobytí 2024

Diskuse: 213
 • Custom avatar Petra

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala. Pobírám invalidní důchod III.stupně ve výší 4.200,-, mám ve střídavé péči dvě nezletilé děti. Na náklady spojené s bydlením ve výší 15 000,-, pobírám příspěvek na bydlení 11 600,- . Doplatek na bydlení i příspěvek na živobytí mi byl zamítnut, po úspěšném odvolání k MPSV a věc se vrací k projednání,posuzován v tuto chvíli je měsíc květen 2016. Chtěla jsem se zeptat pokud mám po přiznání nárok na zpětné vyplacení od 5. měsíce po současnost,

  Děkuji za odpoveď.

 • Custom avatar Lenka Vlasakova

  Dobry den,mam narokna davky hmotne nouze,kdyz jsme 2 dospely a mame 2 deti,manzel bere 15 tisic a ja beru rodicovsky prispevek 4600 mame narok na prispevek dekuji za odpoved

 • Custom avatar Kamila Sikorová

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli má dcera nárok na životní minimum když má trvalé bydliště na úřadu. Nepobírá žádne dávky, jelikož byla propuštěna ze zaměstnání pro hrubé porušení. Děkuji za odpověď

 • Custom avatar eva

  Dobrý den chtěla bych se zeptat ukončily jsme nájem bytu a máme pronájem nový jsou problémy s bývalým pronajímatelem a paní na HN my řekla že pokud jí nedonesu jasné ukončení nevyplatí my HN .Pobíráme HN nikoliv příspěvek na bydlení.Děkuji za odpověd

 • Custom avatar Eva

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jestli se při posuzování žádosti o příspěvek na živobytí posuzují a zjišťují prostředky nabité dědictvím? Předem děkuji za odpověď! S pozdravem Eva Kasalová

 • Custom avatar Jan

  Dobrý den,jsem na uřadu práce již 5měsíc nepobírám žádné dávky,bydle jsem u matky která mě živila,proto mi řekli na uřadu prace že nemam nárok ani na existenční minimum,ted u matky nebydlim ale bydlim na chatě na zahradě,nemohu sehnat práci už sem rozeslal několik životopisu ale zatim marně,jsem bez peněz občas mi bratr pujči,ptám se tedy zdali mam nyní nárok na to existenční minimum,mám platit alimenty ale z čeho když nemohu najit zaměstnání,z toho minima kdybych dostal mohu alespon uhradit částku na výživné.děkuji

 • Custom avatar Hana Papežová

  Dobrý den, potřebovala bych poradit, zda-li mám nárok ještě na nějaký další příspěvek. Jsem samoživitelka na MD. Nejmladšímu synovi jsou 3 měsíce, druhému 1,5 roku a nejstaršímu 2,5 roku. Pobírám mateřskou 7600,- Kč, přídavek na dítě celkem 1500,-Kč, a příspěvek na bydlení,který se pohybuje mezi 8000,- až 9000,- Kč. Na nic jiného prý nárok nemám. Nájemné i s poplatky platím 11500,- Kč měsíčně. Takže nebýt mé mamky,která nám dělá 2x do měsíce nákup, tak jsem v p…. A to doslova. Pardon. Proto si myslím,ze musí existovat ještě něco,abych jednoduše s dětmi přežila,když moje mamka už nebude moci pomáhat. Předem mockrat díky za odpověď.

 • Custom avatar Ajka

  Dobrý den, potřebovala bych poradit. Ve stručnosti popisu můj příběh. Od 1.1.2017 jsem vedena na UP, Mám výměr na podporu v nezaměstnanosti, ale první tři měsíce jsem ztratila nárok na její výplatu z důvodu, že jsem dostala odstupné z bývalého zaměstnání. Z celého odstupného mi zůstala nezabavitelna částka 10.000,- zbytek mi sebral exekutor. Nárok na výplatu podpory jsem měla mít teď za měsíc duben. Ale bohužel jsem si chtěla najít práci a pracovat tak jsem uzavřela Dohodu o provedení práce, kde jsem v březnu pracovala pouze na zavolání. Po měsíci mi přišla výplata 1489,- kč. Chtěla jsem zažádat o hmotnou nouzi a tam mi bylo řečeno, že na nic nemám nárok. Jsem tedy momentálně bez finančních prostředků. Jsem samozivitelka se 17 letým synem, který studuje. Na úřadě mi ani neřekli nic i dávce na živobytí. Prosím kam mám zajít, aby mi někdo pomohl. Nemám teď ani na jídlo a běžné věci jako je oblečení a hygienické potřeby. Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Marie

  dobry den chtela bych se zeptat zda by jsme jako tri clenna rodina meli narok na hmotnou nouzi mame 19 mesicni dceru muz je po uraze na nemocenske ktera cini 6900 dlouhodobe marodi ja jiny prijem nemam jsem na uradu prace s tim ze si alespon hledma nejakou brigadu ale zatim bez uspechu staram se o dva v domacnosti o dceru ktera je na me dosti zavisla a muze po operaci kolene a krcnich obratlu vydaje cini 7900kc zatim mi ani neprisla podpora v nezamestnansoti ktera mi ma byt vypalcena slozenkou 🙁 opravudnevime uz kudy kam prispevek na bydleni nam za minule ctvrtleti zamitly narok na vyzivne nemam dalsi placeni se blizi potrebujeme poradit dekuji

  • Custom avatar Marie

   jeste jsem chtela dodat na uradu prace jsem od 4.4.2017 rodicovsky prispevek mi skoncil ke dni 31.3.2017

 • Custom avatar šárka

  Dobry večer chtěla bych se zeptat když sem si podala papíry na hmotnou nouzí 17.6.2017 tak jsem dostala složenku na ktery bylo dole na složence že sem dostala za obdoby 6 tak mam dojuem že bych měla podle zákona dostat za 7 měsíc .Předem vám děkují za odpověd

 • Custom avatar Mirka

  Dobry den,na jake davky mam nárok jsem v ID 5960kc,jsem sama a naklady na bydleni jsou 8500kc,privydelek nemam dekuji

 • Custom avatar Iveta

  Dobry den,prosim o radu.Jsem sama se synem v pronajmu.Pobiram prispevek na bydleni a na zivobyti. Mela jsem kratce praci,ale bohuzel jiz jsem opet nezamestnana.Zazadala jsem si tedy znovu o prispevek na zivobyti,kde jsem samozrejme prokazala vse co se pozadovalo za posledni 3 mesice.V cervecnci jsem se synem odjela na Moravu za babickou,kterou vidime jednou za rok a pani urednice mi po prijezdu rekla,ze davka mi bude zamitnuta,jelikoz mi posilali nejakou kontrolu behem me nepritomnosti a ze na davku tudiz nemam narok,kdyz me nazastihli doma.Rada bych se zeptala,zda je toto duvod na odebrani davky?Nikde jsem o nicem takovem neslysela,prosim tedy o radu,jak mam postupovat dale,zda se odvolat.Jeste me pani presvedcovala,abych jim napsala nejaky papir,ze se vzdavam naroku na davku,na kterou mam narok.Pripada mi to totiz jako omezovani osobni svobody,ze bych nesmela nikam jit ani jet,jinak mi bude odebrana davka.Nevim. Moc dekuji za odpoved.

 • doli

  Dobrý den chtěl jsem se zeptat 31.6 jsem žádal o hmotnou nouzi kdy mám čekat složenku děkuji

 • Custom avatar taťana

  Dobry den chci se zeptat pocitaji se do pridavky na dite (student)alimenty?mam prijem mesicne cisty 14500?nebo se pocita prumer ctvrletniho cisteho prijmu?

 • Miloslava Polášková

  Dobrý den, dcera po ukončení školy měla dopravní nehodu, má sešroubovanou nohu, je na ÚP, neboť v tomto stavu si nemůže hledat práci. Má u nás trvalé bydliště.Má nárok na příspěvek na živobytí, nebo jí jako rodiče musíme živit ? Děkuji za odpověď

 • Custom avatar vladislav

  dobry den ..žadal jsem o davku v hmotne nouzi .doložil jsem potrebne dokumenty platby bytu za 3 měsice zpetne tak jak to urcuji prvidla …byla mi davka priznana …:dotaz vyplaci se davky jednou za mesic?po dobu jednoho čtvrtleti..???nebo musim zadat kazdy mesic znovu?? dekuji za info

 • Custom avatar Alla

  Dobry den, jsem mama ditete 2roki a 10 mesici. Ne pracuji, protože nemužu maleho dat do školky hlavně kvuli jeho zdravotnimu stavu. Rodičovsky prispevek už nam došel před 3 měsici. Měla jsem naspořene penize ktere už dochazi, nevim z čeho mam žit, tatinek maleho nam odmita pomahat, nebyly jsme manžele, bydlime zvlast, bydlime se synem v najemnem byte, dostavam od UP prispevek k bydleni, ktery zahrnuje jen čast najemneho.
  Prosim, poradte, mam li narok na podporu a co mam delat. Mam trvaly pobyt v ČR a syn je občanem po tatinku, ktery je uvedeny v rodnym listě.
  Predem dekuji za odpoved!

 • Custom avatar zdena.palanova@seznam.cz

  dobry den chtela jsem se optat kdysi jsem zdedila penize od rodicu byla jsem samosplatce ted jsem vedena na pracvnim urade a na podporu nemam naok chci se optat zda li mam narok na hmotnou nouzi a navic jsem sama manzel zemrel a na duchod tednemam narok az budu ja v pnem starobnim duchodu

 • Custom avatar Frantisek Kovarik

  dobry den chci se zeptat jsem invalidni duchodce pobiram duchod 3 stupne po odecteni exekuce kterou mi odecitaji z duchodu cini muj duchod 11380kc po zaplaceni najmu a elektriky ktery cini 7500kc zustava mi 3880kc samozrejme ztoho platim jeste dalsi castky tj internet 440kc a pujcka 500kc tak se chci zeptat jestly mam narok na nejaky socialni prispevek treba na bydleni nebo zivobyt atd…dekuji

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Na sociální dávky nárok mít můžete, ale to, že vám strhávají exekuci se zohledňovat nebude. Jako váš příjem se bude počítat to, co máte před srážkami …

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...