Formulář: Žádost o rodičovský příspěvek

Aktuální formuláře – sociální dávky 2024

Aktuální verze formulářů pro sociální dávky, je možné najít i přímo na webu MPSV zde. Žádost o dávky, je možné vyřídit kompletně online (elektronicky, přes internet).

Rodičovský příspěvek, je možné vyřídit přes internet – viz online žádost na webu MPSV.cz

Rodičovský příspěvek je sociální dávka, na kterou vzniká nárok zpravidla při narození dítěte (nebo při jeho převzetí do péče). Rodičovský příspěvek je v celkové výši 300 000 Kč na jedno dítě nebo 450 000 Kč na dvojčata, a je vyplacen maximálně do 4 roků dítěte (pokud trvají podmínky nároku na tuto sociální dávku).

Žádost o rodičovský příspěvek si může podat kterýkoliv z rodičů, vždy ale pouze jeden z nich (nemohou jej tedy v jednu chvíli pobírat oba rodiče).

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2024

Rodičovský příspěvek se naposledy zvyšoval od začátku roku 2020. Vzhledem k vysoké inflaci, která je zde především za poslední dva roky, už tato sociální dávky, nemusí plně pokrývat potřeby rodin s dětmi či samoživitelek s dítětem. I to je jeden z důvodů, proč vláda prosadila zvýšení rodičovského příspěvku. Od 1. 1. 2024 se rodičovský příspěvek zvýší o 50 000 Kč.

V roce 2024 bude rodičovský příspěvek na jedno dítě 350 000 Kč. U dvojčat by to mohlo být až 525 000 Kč. Zvýšení se ale bude týkat jenom dětí, které se narodí až v roce 2024 (datum narození 1. 1. 2024 a dále). Pro dříve narozené děti se nic nemění.

Možnost volby rodičovského příspěvku

Základní varianta rodičovského příspěvku – zpravidla pokud matka dítěte neměla nárok na „mateřskou“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství) – do 13 000 Kč měsíčně. Může se jednat například o 30 měsíců (kdy je vyplácena částka 10 000 Kč měsíčně) nebo o 48 měsíců (kdy je vyplácena částka 6 250 Kč měsíčně). Nebo i jiná doba mezi těmito uvedenými variantami.

Pokud je možné stanovit, alespoň u jednoho z rodičů dítěte, vyměřovací základ v dostatečné výši, pak je možné zvolit rychlejší čerpání rodičovského příspěvku. Rodičovský příspěvek je tak možné mít třeba jen na 3 nebo 2 roky nebo dokonce jen na 6 měsíců.

Aktuálně platí, že maximální možná výše rodičovského příspěvku je v roce 2023 až 49 440 Kč měsíčně. Na takovou částku, má ale nárok jen minimum rodičů. Pro většinu je to stejná částka, jako byla předchozí mateřská (30ti násobek vyměřovacího základu pro PPM)

Rodičovský příspěvek v roce 2024– užitečné informace a kalkulačka:

Kde se vyřizuje rodičovský příspěvek

Rodičovský příspěvek se vyřizuje na místním úřadu práce (podle trvalého bydliště žadatele).

Co je potřeba k vyřízení rodičovského příspěvku

Před návštěvou na ÚP byste si měli připravit vyplněnou žádost o rodičovský příspěvek. Dále budete potřebovat osobní doklady všech osob – otec, matka a dítě – u dospělých občanský průkaz, u narozeného dítěte rodný list. Pokud měl otec nebo matka dítěte nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) je potřeba doložit formulář: Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku nebo Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku.

Formulář ke stažení: Žádost o rodičovský příspěvek

Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář: Žádost o rodičovský příspěvek
Formulář: Žádost o rodičovský příspěvek 2017 Na rodičovský příspěvek má rodič nárok, jestliže po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, nejdéle do 4 let. Příjem rodiče není testován.
ID formuláře RodP140102101
Verze formuláře 14 01 02 101
Aktuální verze od 41641
Velikost dokumentu 175 kB
Počet stran 3
Originál formuláře na MPSV.cz Online formulář
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader. Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).

Související formuláře a dokumenty – rodičovský příspěvek

Online formulář: Žádost o rodičovský příspěvek

Výše odkazovaný formulář ke stažení, slouží pouze jako vzorový. Oficiální formuláře můžete dostat v tištěné podobě na každé pobočce Úřadu práce. Nebo je možné najít tyto formuláře v online podobě přímo na webu ministerstva práce a sociálních věcí: http://portal.mpsv.cz/forms.

Na webu MPSV.cz také můžete formulář vyplnit online, v interaktivním průvodci. Pokud máte elektronický podpis, nebo používáte datovou schránku, pak vyplněný formulář můžete rodnou odeslat, ke zpracování na Úřad práce.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Dodávky na splátky bez prokazování přijmu. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka všem ihned. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Žádost o rodičovský příspěvek

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
  • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
  • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
  • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...