Formulář: Žádost o rodičovský příspěvek 2017

Rodičovský příspěvek je sociální dávka, na kterou vzniká nárok zpravidla při narození dítěte (nebo při jeho převzetí do péče). Rodičovský příspěvek je v celkové výši 220 000 Kč, a je vyplacen maximálně do 4 roků dítěte (pokud trvají podmínky nároku na tuto sociální dávku).

Žádost o rodičovský příspěvek si může podat kterýkoliv z rodičů, vždy ale pouze jeden z nich (nemohou jej tedy v jednu chvíli pobírat oba rodiče).

Možnost volby rodičovského příspěvku

Základní varianta rodičovského příspěvku – zpravidla pokud matka dítěte neměla nárok na „mateřskou“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství) – je na 4 roky. Prvních 9 měsíců je příspěvek ve výši 7600 Kč, zbytek doby do 4 roků dítěte pak 3800 Kč.

Pokud je možné stanovit, alespoň u jednoho z rodičů dítěte, vyměřovací základ v dostatečné výši, pak je možné zvolit rychlejší čerpání rodičovského příspěvku. Rodičovský příspěvek je tak možné mít třeba jen na 3 nebo 2 roky. Aktuálně platí, že maximální možná výše rodičovského příspěvku je 11 500 Kč měsíčně

Rodičovský příspěvek v roce 2017 – užitečné informace a kalkulačka:

Změny u rodičovského příspěvku od 1. 1. 2018

Od 1. 1. 2018 by měla vstoupit v platnost novela zákona o státní sociální podpoře, která mění pravidla pro výši rodičovského příspěvku. Nově by měl být zrušen limit 11500 Kč měsíčně. Pokud bude mít alespoň jeden z rodičů dostatečně vysoký vyměřovací základ, pak by mělo být možné mít rodičovský příspěvek i přes 30 tisíc korun.

Bude i vyšší rodičovský příspěvek při narození dvou (a více) dětí. Namísto dosavadních 220 tisíc korun bude vypláceno 330 000 Kč.

Kde se vyřizuje rodičovský příspěvek

Rodičovský příspěvek se vyřizuje na místním úřadu práce (podle trvalého bydliště žadatele).

Co je potřeba k vyřízení rodičovského příspěvku

Před návštěvou na ÚP byste si měli připravit vyplněnou žádost o rodičovský příspěvek. Dále budete potřebovat osobní doklady všech osob – otec, matka a dítě – u dospělých občanský průkaz, u narozeného dítěte rodný list. Pokud měl otec nebo matka dítěte nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) je potřeba doložit formulář: Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku nebo Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku.

Formulář ke stažení: Žádost o rodičovský příspěvek

Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář: Žádost o rodičovský příspěvek 2017
Formulář: Žádost o rodičovský příspěvek 2017 Na rodičovský příspěvek má rodič nárok, jestliže po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, nejdéle do 4 let. Příjem rodiče není testován.
ID formuláře RodP140102101
Verze formuláře 14 01 02 101
Aktuální verze od 41641
Velikost dokumentu 175 kB
Počet stran 3
Originál formuláře na MPSV.cz Online formulář
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader. Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).

Související formuláře a dokumenty – rodičovský příspěvek

Online formulář: Žádost o rodičovský příspěvek

Výše odkazovaný formulář ke stažení, slouží pouze jako vzorový. Oficiální formuláře můžete dostat v tištěné podobě na každé pobočce Úřadu práce. Nebo je možné najít tyto formuláře v online podobě přímo na webu ministerstva práce a sociálních věcí: http://portal.mpsv.cz/forms.

Na webu MPSV.cz také můžete formulář vyplnit online, v interaktivním průvodci. Pokud máte elektronický podpis, nebo používáte datovou schránku, pak vyplněný formulář můžete rodnou odeslat, ke zpracování na Úřad práce.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Dodávky na splátky bez prokazování přijmu. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka všem ihned. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Žádost o rodičovský příspěvek 2017

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Jana Szczotková: Ještě dodám , že obec Velké Heraltice spadá do kategorie 9900 obyvatel. Děkuj...
  • Jana Szczotková: Dobrý den, prosím mohla bych dostat odpověď na přiznání dávek na bydlení. ...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2021: Zaregistrovat se na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání, pochopitelně mů...
  • Květa Ramešová: Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující. Vnuk dokončil v červnu 2021 u...
  • Andrea: Dobry den. k 31.8.2021 ukončím pracovní pomer a budem se sťahovať na Slovensko....
  • Petr: Dobrý den . Chtěl bych se zeptat. Je možné v insolvenci dostat dávku v hmotné n...
  • Jitka: Dobrý den, jdu se 17.-ti letým synem jako doprovod na očkování proti Covidu. ...