Kalkulačka rodičovská dovolená 2021 (rodičovský příspěvek)

Rodičovský příspěvek je sociální dávka, na kterou má nárok každý, kdo pečuje o nejmladší dítě v rodině (do jeho max. 4 roků). I v roce 2021 je celkový rodičovský příspěvek 300 000 Kč (na jedno dítě) a 450 000 Kč (na dvojčata).

V následující kalkulačce si můžete spočítat různé varianty rodičovského příspěvku. V závislosti na tom, jak dlouho chcete rodičovský příspěvek dostávat, si můžete nastavit různou měsíční výši této sociální dávky.

Zvýšení rodičovského příspěvku od 1. 1. 2021

Od 1. 1. 2020 se rodičovský příspěvek zvýšil. V roce 2021, platí stejné částky pro rodičovskou, jako v roce 2020. V této oblasti, se aktuálně neplánuje žádné další zvýšení:

 • Rodičovská v roce 2021 = 300 000 Kč na jedno dítě
 • Rodičovská v roce 202 450 000 Kč na dvojčata (nebo více dětí)

Kalkulačka: Výpočet rodičovského příspěvku 2021

Kalkulačka rodičovská dovolená 2021
Průměrná hrubá měsíční mzda
(otce nebo matky, podle toho, která je vyšší)

Máte dvojčata (vícerčata)
Výpočet

Další kalkulačky:

Jaké jsou podmínky pro nárok na rodičovský příspěvek v roce 2021?

Na rodičovský příspěvek má nárok skoro každý, kdo se stará o nejmladší dítě v rodině. Nárok na rodičovský příspěvek vzniká:

 • Dnem narození nejmladšího dítěte v rodině
 • Dnem převzetí dítěte do péče
 • Po ukončení výplaty peněžité pomoci v mateřství

U rodičovského příspěvku není podmínka, aby příjemce před rodičovskou pracoval v zaměstnání (jako u nároku na mateřskou).  Výše příjmu před porodem hraje roli jen u možnosti zvolit si měsíční výši RP.

Rodičovský příspěvek může dostávat jak žena (matka dítěte), tak i muž (otec dítěte), popř. ten kdo dítě převzal do péče (péče nahrazující péči rodičů).

Může ho ale dostávat jen jeden z rodičů. Během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, můžete chodit do zaměstnání nebo podnikat.

Možnost volby měsíční částky u rodičovského příspěvku

Podle aktuálně planých podmínek jsou tři možnosti:

 • Příjemce rodičovského příspěvku měl nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) = v takovém případě je možné zvolit rodičovský příspěvek ve stejné měsíční výši, jako byla mateřská (resp. 30ti násobek vyměřovacího základu pro mateřskou)
 • Příjemce rodičovského příspěvku neměl nárok na mateřskou a není možné doložit příjem druhého rodiče = v takovém případě je možné zvolit měsíční výši rodičovského příspěvku do částky 10 000 Kč měsíčně
 • Příjemce rodičovského příspěvku neměl nárok na mateřskou, ale v žádosti o rodičovský příspěvek doloží svůj příjem druhý rodič (který splňuje podmínky pro nárok na PPM) = v takovém případě je možné zvolit měsíční částku do výše 30ti násobku vyměřovacího základu pro PPM

Změna rodičovského příspěvku v průběhu rodičovské

Výši (a tím i délku) rodičovského příspěvku si volíte v úvodní žádosti. Následně je možné jednou za 3 měsíce provést změnu. Zvýšení nebo snížení měsíční částky (a tím i adekvátní zkrácení nebo prodloužení doby, po kterou bude rodičovský příspěvek vyplácen)

Rodičovský příspěvek a školka

Během doby, kdy je vyplácen rodičovský příspěvek, platí omezení pro délku pobytu dítěte ve školce/v jeslích:

 • U dětí do 2 roků, nesmí přesáhnout celková doba strávená ve školce (nebo jiném podobném zařízení), 92 hodin za jeden kalendářní měsíc.
 • U dětí nad 2 roky již toto omezení není. Dítě pak může chodit do školky „na celý den“ a nárok na rodičovský příspěvek to neovlivňuje.

Rodičovský příspěvek a mateřská na druhé dítě

Pokud se vám má v průběhu rodičovské dovolené, narodit druhé dítě, pak je dobré si včas spočítat, jak vám to vychází. Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) máte případně nárok od 6 – 8 týdne před narozením druhého dítěte.

Ve chvíli, kdy vám vznikne nárok na mateřskou, tak zaniká nárok na rodičovský příspěvek. A to, i kdyby byl příjemcem druhý rodič. V rámci rodiny tedy není možný souběh (souběžné čerpání) rodičovské a mateřské.

Pokud jste během rodičovské podruhé těhotná, pak je velmi vhodné, včas změnit výši měsíční částky, tak abyste do začátku mateřské na druhé dítě stihli vyčerpat celý rodičovský příspěvek (nebo alespoň maximum toho, co můžete).

Práce během rodičovské

Během doby, kdy čerpáte rodičovský příspěvek, máte možnost chodit do zaměstnání nebo podnikat. Nebo si můžete najít jen nějakou brigádu (přivýdělek) na DPP nebo DPČ. U rodičovského příspěvku nejsou nijak omezeny příjmy.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka rodičovská dovolená 2021 (rodičovský příspěvek)

Diskuse: 2
 • Custom avatar miloslava.kabelova@seznam.cz

  Dobrý den, prosím o zodpovězení následujícího dotazu:

  Matka pobírá RP a 29. května se jí narodí 2. dítě. Je mi jasné, že RP na 1. dítě zaniká a protože nemá nárok na mateřskou, bude pobírat RP na nejmladší dítě. Upřesněte, prosím, od jakého data zaniká RP na starší dítě a od kterého vzniká na dítě nejmladší, tj. má nárok za celý měsíc květen?. Děkuji.

  • Jana Králová, Sociální dávky 2020

   Zákon číslo 117/1995 – Zákon o státní sociální podpoře, paragraf 30 a:
   § 30a (1) Nárok na rodičovský příspěvek přiznaný z důvodu péče o nejmladší dítě v rodině zaniká posledním dnem kalendářního měsíce předcházejícího kalendářnímu měsíci, ve kterém se stalo nejmladším dítětem v rodině jiné dítě, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, a to i v případě, že nebyla vyplacena celková částka rodičovského příspěvku. Zanikl-li nárok na rodičovský příspěvek proto, že se nejmladším dítětem v rodině stalo jiné dítě, náleží rodičovský příspěvek v kalendářním měsíci, v němž vznikl nárok, ve výši, která náleží z důvodu péče o dítě, které se stalo nejmladším dítětem v rodině.

   Nárok na rodičovský příspěvek na 1 dítě, tedy zaniká k 30.4.2020. Za květen pak vzniká nárok na rodičovský příspěvek na 2 dítě. Již v měsíci květnu, se u druhého dítě považuje za splněnou podmínka řádné celodenní péče za celý měsíc květen. Viz paragraf 30b:

   (1) Podmínka osobní celodenní a řádné péče pro nárok na rodičovský příspěvek po celý kalendářní měsíc podle § 30 odst. 1 se považuje za splněnou i v kalendářním měsíci, v němž
   a) se dítě narodilo,

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, Sociální dávky 2021: Zaregistrovat se na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání, pochopitelně mů...
 • Květa Ramešová: Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující. Vnuk dokončil v červnu 2021 u...
 • Andrea: Dobry den. k 31.8.2021 ukončím pracovní pomer a budem se sťahovať na Slovensko....
 • Petr: Dobrý den . Chtěl bych se zeptat. Je možné v insolvenci dostat dávku v hmotné n...
 • Jitka: Dobrý den, jdu se 17.-ti letým synem jako doprovod na očkování proti Covidu. ...
 • jarek: Musíte se nechat posoudit orgány ČR pri splnení všech podmínek...
 • ZDENEK SEDLAK: MAM MAMINKU 87LET, NENI SOBESTACNA.PECUJI O NEJ ,BYDLIME SPOLU. MOZU DOSTAVAT PRYSPE...