Sociální dávky pro rodinu

Na jaké sociální dávky má nárok rodina s nízkými příjmy? Podívejte se na přehled jednotlivých sociálních dávek, o které byste si mohli požádat, a zvýšit tak svoje příjmy a finanční situaci. V případě, že máte nízké příjmy, nebo jste momentálně bez práce, existuje hned několik možností, jak můžete se státní pomocí vylepšit svoje příjmy.

Sociální dávky pro rodinu s dětmi

Představme si modelovou rodinu – pan a paní Novákovi mají dvě děti. Pan Novák je zaměstnaný a jeho průměrná čistá mzda je 14 tisíc korun měsíčně. Paní Nováková je momentálně bez práce. Je sice evidovaná na úřadu práce, ale doba, po kterou měla nárok i na podporu v nezaměstnanosti jí už skončila, a tak momentálně již nemá vůbec žádný příjem. Novákovi mají dvě malé děti. To mladší má 5 roků a chodí do školky. To starší má 9 roků a chodí do školy. Na jaké sociální dávky by měli Novákovi nárok, když mají takto nízké příjmy?

Životní minimum rodiny s dětmi

Základem pro stanovení nároku na většinu sociálních dávek je životní minimum rodiny. To se týká například přídavků na dítě. Životní minimum rodiny se stanoví jakou součet částek pro jednotlivé členy rodiny. Sami si to můžete spočítat, jak by to bylo ve vašem případě: kalkulačka životní minimum.

U Novákových bude životní minimum ve výši 9 850 Kč (3140 + 2830 + 1740 + 2140 Kč).

Nárok na přídavky na děti

Jednou z prvních dávek, na kterou mají Novákovi nárok, jsou přídavky na dítě. Na ty je nárok, pokud v rozhodném období jsou příjmy v rodině (nebo u společně posuzovaných osob) nižší než 2,4 násobek životního minima. Sami si můžete spočítat, jestli splňujete podmínky pro nárok na dávky na dítě, a v jaké by byly výši  – viz: kalkulačka, přídavky na děti.

Novákovi by tam měli nárok na 1110 Kč (500 Kč za mladší dítě, a 610 za starší dítě).

U přídavků na děti je pouze jedna komplikace a to ta, že rozhodným období, za které se posuzují příjmy je předchozí kalendářní rok. To znamená, že pokud například o přídavek na dítě budete žádat v lednu 2014, budou rozhodovat příjmy za rok 2012. Pokud o přídavek na dítě budete žádat v říjnu 2014, rozhodovat budou příjmy za rok 2013. Takže i když v lednu 2014 máte nízký příjem nebo dokonce vůbec žádný, dávku získat nemusíte

Nárok na příspěvek na bydlení

Další sociální dávka, o kterou si tato rodina může požádat je příspěvek na bydlení. Novákovi bydlí v družstevním bytě v Praze a jejich měsíční náklady na bydlení jsou ve výši 9500 Kč. Pro výpočet příspěvku na bydlení jsou rozhodující náklady na bydlení za poslední 3 měsíce (přesněji za předchozí kalendářní čtvrtletí) a příjmy ve stejném období. Dále záleží na počtu osob, které mají v bytě trvalé bydliště a také to jestli se jedná o nájemní bydlení, byt v osobním vlastnictví nebo družstevní byt. A také na velikosti města. To, jestli i vy máte nárok na příspěvek na bydlení, si můžete sami spočítat – viz: kalkulačka příspěvek na bydlení.

Rodina Novákova by tak mohla získat nárok na příspěvek na bydlení ve výši až 4600 Kč.

Příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení

Vzhledem k tomu, že příjmy rodiny Novákovi jsou opravdu velmi nízké, vzniká jim nárok i na dávky pomoci ve hmotné nouzi – tedy na příspěvek na živobytí a případně i na doplatek na bydlení. Jak je to s nárokem na tyto dávky si můžete sami spočítat: kalkulačka příspěvek na živobytí a kalkulačka doplatek na bydlení.

Před tím než budete žádat o příspěvek na živobytí, měli byste si vyřídit již zmíněné přídavky na dítě a příspěvek na bydlení (jednou z podmínek nároku na příspěvek na živobytí je mimo jiné i to, že jsou vyčerpány všechny ostatní možnosti jak zvýšit příjem rodiny). Přídavky na dítě se pak započítávají jako příjem, při posuzování nároku, na příspěvek na živobytí. Příspěvek na bydlení se naopak jako příjem nezapočítává.

U Novákových, kteří by takto měli celkový příjem 15 110 Kč (mzda pana Nováka + přídavky na děti), by vznikl nárok na příspěvek na živobytí. Ten by při splnění všech podmínek mohl být až ve výši 3609 Kč.

Pokud by u vás – podobě jako u Novákových – i po přiznání nároku na příspěvek na živobytí, a po zaplacení všech výdajů na bydlení, zůstala nižší částka, než částka na živobytí, je možné žádat ještě o jednu dávku – doplatek na bydlení. Doplatek na bydlení by v tomto případě mohl být ve výši 581 Kč

Sociální dávky pro rodinu celkem

Ve výsledku by tak Novákovi mohli získat tyto sociální dávky:

 • Přídavky na dítě ve výši 1110 Kč měsíčně
 • Příspěvek na bydlení ve výši 4600 Kč měsíčně
 • Příspěvek na živobytí ve výši 3609 Kč měsíčně
 • Doplatek na bydlení ve výši 581 Kč
 • Celkem = 9 900 Kč měsíčně

Pokud by byly přiznány všechny tyto dávky v plné výši, jako v našem příkladu, celkový příjem rodiny by tak vzrostl z 14 000 Kč měsíčně na 23 900 Kč.

Kde se žádá o sociální dávky pro rodinu

Všechny výše uvedené sociální dávky pro rodinu s dětmi, se vyřizují na úřadu práce (na pobočce, která odpovídá trvalému bydlišti žadatele). V tomto modelovém případě postačí, když o dávky bude žádat pouze jeden z členů rodiny – buď pan Novák, nebo paní Nováková. V jednotlivých žádostech se pak uvádí všichni členové rodiny – jedná se o společně posuzované osoby.

Formuláře pro jednotlivé dávky najdete přímo na tomto webu, nebo je můžete najít i na portálu mpsv.cz, kde jsou k dispozici vždy nejaktuálnější verze všech formulářů

Tento modelový příklad je ale pochopitelně velmi zjednodušený. Posuzování nároku na jednotlivé dávky je mnohem složitější. Navíc by mohl být nárok i na další dávky, zvlášť v případě že by někdo z členů rodiny měl zdravotní postižení nebo byl odkázán na péči jiné osoby. Přehled všech dalších dávek najdete na dalších stránkách na tomto webu.

Pokud máte nějaký dotaz, třeba na jaké sociální dávky můžete mít nárok, nebo pokud potřebujete poradit, jak o tyto dávky požádat, můžete napsat svůj dotaz do diskuse.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato SMS půjčka ihned na bankovním účtě. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčky bez registru a bez poplatku předem. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Sociální dávky pro rodinu

Diskuse: 11
 • Custom avatar marek

  ahoj co je treba k tomu aby jsem tu byl

 • MarieLednicka

  dobry chci se optat kdyz pobiram hmotnou nouzi prispevek na bydleni a prispevek na diety a mesicne platim skoro 1200kc za leky ktere misim jiz radu let uzivat a uzivat budu mam teke narok na jejich prispevek na platbu leku kdyz mi toto zasahuje prispevku v hmotne nouzi a pak mi nezbydou vydaje na diety a ani na jidlo a bezne potreby pokud ano potrebuji to vedet pod jakym paragrafem a sbirky zakonu to najde ma socialni pracovnice na urede jelikoz se tim nehodla zaobirat a stracet cas dekuji za rychlou odpoved zitra rano ji mam predlozit narok na davku pokud mam narok na prispevek k platbe leku dekuji M.Lednicka

 • Custom avatar Zdeněk

  ..jsme rodina o dvou dospělých a dvou dětech 4 a 7 let.Od 8.4.2014 mám příjem pouze já a žena už nepobírá nic,jen přídavky na dítě 1110,- a na dceru PNP 3000,-.Žena je dlouho v neschopnosti a do toho během neschopnosti musela dát výpověď v práci,tudíž je nezaměstnaná. Je stále v neschopnosti,ale již nemá nárok na proplacenou nemocenskou.V dubnu byl příjem rodiny 18743,-, za květen 18505,- a v červnu a dál to bude zhruba stejné ba nižší.Kdy mám možnost požádat o navýšení PNP pro dceru o 2000,- a případně zažádat o nějaké jiné sociální dávky? A jaké období budu předkládat příjem? Moc děkuji za informace.

 • Custom avatar monika pěkná

  dobry den mam dotaz sem mama dvou deti sedum a pet let a chci si zazadat o hmotnou nouzi sem s detma sama a nemam zadny prijem jen vyzivne a pridavky na deti mam nejaky narok ze mi daji hmotnou nouzi a jestli vite kolik asi tak zhruba skousim to vypocitat na internetu a nejak mi to nejde dekuji pi.Pěkná Monika

 • Custom avatar Monika

  chtěla bych vědět,jestli je možné brát na přitele peníze na živobytí ikdyž není psaný v nájemní smlouvě a je na uřadu práce?

 • Michaela Říhová

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat o jaké Sociální dávky mohu zažádat měsíční příjem 17000 kč 2 děti 4 a 9 let jsem vedená na UP a již nepobírám podporu děkuji za vyřízení

 • Custom avatar Hanka

  Dobrý den, prosila bych o radu, zda máme jako rodina na nějaké sociální dávky nárok.
  Rodina ( manžel pracující, já na úřadu práce- bez peněz – již jsem vyčerpala) V loňském roce jsem byla zaměstnaná 2x ( obě zaměstnání jsem ukončila ve zkušební době )
  Beru přídavky na děti 1110,- ( tento rok mi skončí z důvodů zaměstnání v minulém roce )
  Příjem manžela je 9200,- ( minimální mzda )
  Příjem syna jsou alimenty ve výši 1500,-

  Výdaje za bydlení ( družstevní byt- mých rodičů – nebydlí zde, ale mají zde trvalý pobyt- vím, že se dají “ vyškrtnout “ a dodat, že bydlí jinde. ) Jsou 4000 + 1200 energie.

  Máme jako rodina nárok na nějaké dávky? A kdy o ně zažádat, když se započítá společná mzda do tabulek 3 měsíce zpětně, kdy jsem měla příjem i já.
  Ale po dobu měsíců než budu moci zažádat budu bez příjmů.
  Momentálně řeším zdravotní problém syna, se kterým potřebuji docházet k lékařům a hledání zaměstnání je pro mě tedy momentálně nereálné.

  Děkuji za odpovědi a doufám, že jsem to napsala srozumitelně.

 • Custom avatar Monika

  dobry den chci se zeptat jdu do podnajmu 1+1 a budu tam mit trvale bydliste celkove budu platit za najem 5500 jsem zena na md mam dve deti jsem samozivitelka a pobiram 3800 materskou +500 na kazedeho pridavky chci se zeptat jestly budu mit narok na prispevek na bydleni nebo jakou mam tedy sanci dekuji za odpoved Monika

 • Custom avatar MONIKA KÁČOVÁ

  dobrý den mám dotaz žiju s přítelem a 4letou dcerou v jedné domácnosti jsem nezaměstnaná nepobírám podporu z úp ani jiné sociální dávky přítel pracuje .zajímalo by mě jestli mám nárok na nějaké dávky děkuji.

 • Custom avatar Bohumila

  Dobrý den, měla bych takovej malej dotaz .Jsem samoživitelka s jednym ditětem jsem na uřadě práce,mam jedno ditě 14letí alimetnty pobirám měla bych1000kč jen kdyš musim udat na policii,bydleni mam 9000kč plus eletriku 12,30kč .Socialka mi doplaci 2181kč to je přispěvek na bydleni,a doplatek na bydleni mam 7184kč hmotna nouze 4253kč a přidavek na ditě mam 610kč spětny penize od socialky nepobiram kdyš nedostavam alimenty prosila bych vás jen oradu . Děkuji

 • Iveta Říhová

  Dobrý den, chci se zeptat jestli můžu žádat i v případě, že manžel se odstěhoval, již před půl rokem, ale nejsme rozvedeni, můj průměrný plat je 18000 a mam syny 10 a 16 let. Nemáme tedy soudně určenou výši alimentů ani nic podobného. Manžel mi přispívá na nájem. Chtěla bych vědět jak se dá postupovat a zda vůbec mám s dětmi na něco nárok. Děkuji za odpověď Říhová

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...