Kalkulačka: OSVČ a mateřská dovolená 2016

Pokud podnikáte jako živnostník (OSVČ), a plánujete miminko, nebo jste už dokonce těhotná, pak by vás mohlo zajímat, jak je to s nárokem na „mateřskou“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství), právě u OSVČ. Jaké musíte splnit podmínky, abyste dostali mateřskou a kolik by to mohlo být v roce 2016?

Obecné informace o peněžité pomoci v mateřství, podmínkách a všechny užitečné informace najdete v souhrnném článku Mateřská 2018.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Výpočet mateřská dovolená a PPM u OSVČ v roce 2018.

Výpočet výše PPM u OSVČ v roce 2016

Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2016
Kolik platíte na nemocenské pojištění (měsíční platba)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Jaké jsou podmínky pro mateřskou u OSVČ

Mateřská, resp. tedy přesněji peněžitá pomoc v mateřství, je dávka vyplácená v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Podobně, jako nemocenská při pracovní neschopnosti, i PPM spadá do oblasti nemocenského pojištění (nemocenských dávek).

Aby měla osoba, podnikající jako OSVČ, nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musí si platit nemocenské pojištění. Zatímco zdravotní a sociální pojištění je pro OSVČ povinné, to nemocenské je pouze dobrovolné. A tím pádem si jej většina OSVČ neplatí. To se pak ale může „vymstít“ právě třeba v souvislosti s těhotenstvím.

Kdy má OSVČ nárok na mateřskou

Podmínky jsou podobné jako u zaměstnanců. I OSVČ musí splňovat podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Tedy u OSVČ to znamená, že si musí platit dobrovolné nemocenské pojištění alespoň po dobu 9 měsíců v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou (přičemž měsíc kdy je zahájena PPM se již nepočítá)

Pro OSVČ dále platí, že minimálně 180 dní (z oněch 270 kalendářních dní), musí být v posledním roce před zahájením PPM.

Kolik je mateřská u OSVČ

Výše mateřské (peněžité pomoci v mateřství) u OSVČ nezáleží na tom, jaké jsou příjmy v daňovém přiznání. Výše PPM se u OSVČ odvíjí od toho, v jaké výši je placeno nemocenské pojištění.

Minimální nemocenské pojištění je aktuálně (rok 2016), částka 115 Kč měsíčně. Což odpovídá vyměřovacímu základu 5000 Kč měsíčně. Při tomto minimálním nemocenském pojištění by výsledná PPM byla opravdu velmi nízká. OSVČ by měla nárok na PPM ve výši 116 za kalendářní den, tedy cca 3480 Kč za měsíc (30 dní), a celkem by za 28 týdnů (maximální doba vyplácení PPM), získala 22736 Kč.

Zvýšení PPM u OSVČ

V předchozím odstavci jsme dospěli k tomu, že při placení minimálního nemocenského pojištění je výsledná mateřská opravdu jen velmi nízká. Je možné nějak zvýšit mateřskou u OSVČ?

Jak již bylo uvedeno, výsledná výše PPM u OSVČ je pevně navázána na to, v jaké výši je placeno nemocenské pojištění.

Bohužel to ale nefunguje tak, že by si žena, která podniká jako OSVČ a plánuje těhotenství, začala platit nějaké vysoké nemocenské pojištění. Takto to opravdu nefunguje. Maximální výše nemocenského pojištění je navázána na přehled o příjmech a výdajích, který OSVČ podávají každý rok. Maximální výše nemocenského pojištění tak může být 2,3% z určeného (vypočteného) vyměřovacího základu v posledním přehledu o příjmech a výdajích.

Takže pokud OSVČ přiznává jen nízké příjmy, nebo má vysoké výdaje (třeba i díky uplatnění výdajového paušálu), tak nemůže mít vysoké nemocenské pojištění a tím pádem ani vysokou mateřskou.

Tady se asi vyplatí, vše dobře propočítat. Jestli je lepší přiznávat vyšší příjmy (nebo uplatnit nižší náklady)? Tím pádem by si OSVČ sice mohla platit vyšší nemocenské pojištění, a pak mít vysokou mateřskou, současně by to ale znamenalo, že musí platit vyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění.

Podnikání během mateřské u OSVČ

V souvislosti s čerpáním PPM u OSVČ je zde ještě jeden aspekt. Podmínkou nároku na PPM u OSVČ je totiž i to, že v době čerpání PPM nesmí OSVČ osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost. Podobně jako zaměstnanci, kteří jsou na mateřské, ti také nesmí pracovat během čerpání PPM (resp. nesmí vykonávat stejnou pracovní činnost pro stejného zaměstnavatele).

U OSVČ tak mohou nastat dvě situace. OSVČ má zaměstnance, kteří vykonávají nějakou činnost. Pak je možné čerpat PPM, přičemž OSVČ nevykonává osobně výdělečnou činnost, ale může mít i tak příjmy z podnikání. Nebo OSVČ nemá žádné zaměstnance, výdělečnou činnost vykonává jen sama na sebe. Pak v době čerpání PPM nesmí vykonávat výdělečnou činnost a mít nějaké příjmy z podnikání.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Rychlá půjčka: peníze ještě dnes. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka ihned bez doložení o příjmu s nízkým úrokem. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka: OSVČ a mateřská dovolená 2016

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Zaprianová: Dobrý den, moje PN v karanténě trvala od 9.12.2021 do 23.12.2021. Mám nárok na ...
  • irena: Já mám ten samý problém žiji v domku můj majetek jediný majetek , Vytápím ku...
  • Vlastimil: Přeji hezký den. Není mi jasné, že do nákladů na bydlení není zahrnutá č...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2021: Viz nový zákon číslo 518/2021 Sb., který je účinný od 23.12.2021: § 11 ...
  • Lenka Holásková: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat.V izolaci jsem byla od 24.11.do 7.12..neschopenka.....
  • Dušan Daněk: Tak děkuji zase jsme utřeli nos přístě jak budu mít covid chodím dál do prác...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2021: V zákoně je stanoveno toto: Příspěvek přísluší podle tohoto zákona i za...