Kalkulačka: Výpočet rodičovský příspěvek 2023 (zvýšení rodičovské a změna podmínek)

Během rodičovské dovolené (resp. při péči o malé dítě), mají maminky nárok na rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek, je v roce 2023 zatím stále „jenom“ 300 000 Kč. To se ale může brzy změnit (plánuje se zvýšení o 50 000 Kč).

Na rodičovskou je nárok po skončení mateřské (PPM), nebo ihned po porodu. Nárok mohou mít i ženy, které byly před porodem nezaměstnané (nebo které i z jiných důvodů nemají nárok na mateřskou).

Maximální částka rodičovské, se minulý rok zvýšila na 13 000 Kč (u dvojčat až 19 500 Kč). Může to ale být i více – v závislosti na předchozích příjmech (jaký byl vyměřovací základ), je možné volit i vyšší rodičovskou).

Kalkulačka: Výpočet rodičovského příspěvku v roce 2023

Základní maximální částka pro rodičovskou je aktuálně 13 000 Kč měsíčně (u dvojčat až 19 500 Kč měsíčně) – měnilo se minulý rok.

V řadě případů, je možné zvolit i vyšší měsíční částku (pak je ale rodičovský příspěvek vyčerpán rychleji). Maximální možná částka, je v roce 2023 ve výši 49 440 Kč.

Možnost volby rodičovského příspěvku do 13 000 Kč mají všichni (i ti, kdo neměli nárok na mateřskou), vyšší částku je možné volit jen s adekvátně vysokým vyměřovacím základem (stačí, když je v žádosti o RP, doložen příjem alespoň u jednoho z rodičů).

Minimální částka pro rodičovskou není stanovena (záleží na zvolené době – nárok je až do 4 roků; a kolik z celkové částky ještě zbývá, podle toho se rodičovský příspěvek rozpočítá). Obecné minimum pro sociální dávky je 100 Kč měsíčně (pokud je to méně, pak se sociální dávka vyplácí čtvrtletně).

Kalkulačka přídavky na děti od 1. 1. 2023
Děti do 6 roků
Děti od 6 do 15 roků roků
Děti od 15 do 26 roků
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Zadávejte průměrný měsíční příjem celé domácnosti za předchozí kalendářní čtvrtletí. Jako příjem se počítá mzda ze zaměstnání nebo příjmy z podnikání. Dále také nemocenská, rodičovský příspěvek, mateřská, podpora v nezaměstnanosti nebo třeba výživné (a další příjmy). Jako příjem se naopak nepočítá příspěvek na bydlení, porodné, dávky hmotné nouze, příspěvek na péči aj.
Příjem dle § 18 pro zvýšené dávky?
Zadávejte ANO, pokud má alespoň jedna společně posuzovaná osoba, v každém kalendářním měsíci, příjem ve výši nejméně 4860 Kč, dle §18, odstavec 2, zákon číslo 117/1995. Tedy z výdělečné činnosti (zaměstnání, SVČ). Nebo nemocenské dávky, důchodové dávky, podpora v nezaměstnanosti či rekvalifikaci, příspěvek na péči o osobu do 18 roků, rodičovský příspěvek.
Výpočet

Kolik je rodičovská (rodičovský příspěvek) v roce 2023

Minimálně v první polovině roku 2023, se celková částka rodičovské nemění, je stejná jako v předchozích letech:

  • Rodičovský příspěvek na jedno dítě = 300 000 Kč
  • Rodičovský příspěvek na dvojčata = 450 000 Kč

Zvýšení rodičovské 2023 – rodičovský příspěvek se zvýší o 50 tisíc korun

Během roku 2023, se bude projednávat zvýšení rodičovské. Rodičovský příspěvek, by se měl zvýšit o 50 000 Kč.

Podle informací z Ministerstva práce a sociálních věcí (rodičovský příspěvek spadá pod sociální dávky), panuje ohledně zvýšení rodičovské shoda napříč všemi politickými stranami.

Zvýšení rodičovské o 50 000 Kč:

  • Rodičovský příspěvek by se měl zvýšit o 50 tisíc korun
  • Rodičovská pro jedno dítě by nově byla 350 000 Kč
  • Rodičovská na dvojčata by nově byla 525 000 Kč
  • Zvýšení by mělo platit nejpozději od 1. 1. 2024

Zvýšení by chtěla vláda projednat do konce května 2023. Platit by tak mohlo nejdříve od druhé poloviny roku 2023 (nejpozději prý od začátku roku 2024).

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek – jaké jsou podmínky v roce 2023?

Na rodičovský příspěvek je nárok, při péči o nejmladší dítě v rodině. Jednou z podmínek, je zajištění celodenní péče o dítě (u dětí do 2 roků to znamená omezení pro dobu trávenou ve školce na maximálních 92 hodin měsíčně).

Na rodičovský příspěvek, může mít nárok jak maminka dítěte, tak případně jeho otec (vždy ale jen jeden z manželů/rodičů).

Na rodičovský příspěvek, je nárok maximálně do 4 roků dítě (zde se plánuje změna – zkrácení jen na 3 roky – viz dále).

Nárok na rodičovský příspěvek zaniká ve chvíli, kdy se narodí další dítě (ve chvíli, kdy vznikne nárok na další mateřskou, nebo na rodičovský příspěvek u dalšího dítěte).

Jednorázové vyplacení zbylé (nevyčerpané) rodičovské

Pokud se v rodině narodí další dítě dříve, než je vyčerpán celý rodičovský příspěvek, pak je možné požádat Úřad práce, o jednorázové vyplacení zbylé, nevyčerpané části předchozího rodičovského příspěvku.

Nárok na rodičovskou na první dítě zaniká už ve chvíli, kdy vznikne nárok na mateřskou u druhého dítěte (6-8 týdnů před porodem). Po narození druhého dítěte, je možné podat žádost na ÚP, aby byla vyplacena zbylá částka rodičovského příspěvku a první dítě.

Zkrácení rodičovské – rodičovský příspěvek se zkrátí maximálně na 3 roky

Aktuálně je na rodičovský příspěvek nárok až do 4 roků dítě (za předpokladu, že si zvolíte adekvátně nízkou měsíční částku tak, aby se vám částka 300 000 Kč rozpočítala na 4 roky).

Společně se zvýšením rodičovské o 50 tisíc korun, by ale mělo dojít i ke zkrácení maximální doby rodičovské. Nově by měl být na rodičovský příspěvek nárok maximálně do 3 roků dítěte (tj. nejpozději do 3 narozenin dítěte).

Jednalo by se o určité „sjednocení“ podmínek:

  • Aktuálně je totiž rodičovská dovolená pro zaměstnance jen do 3 roků dítěte (pokud chce být někdo doma s dítětem až do jeho 4 roků, musí si žádat o neplacené volno)
  • Na rodičovský příspěvek je ale nárok případně až do 4 roků dítě (do 4 narozenin)

To by se mělo změnit (stejně jako zvýšení – i zde by měl být nejzazší termín od začátku roku 2024).

Vyřízení rodičovské přes internet – rodičovský příspěvek online

V polovině minulého roku, spustilo ministerstvo práce a sociálních věcí, nové aplikace pro vyřizování některých sociálních dávek. Jedná se o příspěvek na bydlení, přídavky na dítě a právě i o rodičovský příspěvek.

O tyto sociální dávky je nově možné žádat přes internet (elektronické vyřízení sice bylo možné i dříve, bylo ale poměrně komplikované).

Nově stačí vyplnit poměrně jednoduchou online žádost, a v řadě případů je možné vše potřebné vyřídit i bez osobní návštěvy na Úřadu práce.

Kolik je průměrná rodičovská v roce 2023?

Úřad práce, zveřejňuje pravidelně různé statistiky. Z nich je možné vyčíst, že rodičovský příspěvek pobírá v průměru cca 280 tisíc rodin (počet příjemců kolísá). Průměrná měsíční částka rodičovské, je do 10 000 Kč (cca 9 500 Kč).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Nejvýhodnější rychlé půjčky – peníze do 10 minut. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka na dluhy bez nahlížení do registru. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka: Výpočet rodičovský příspěvek 2023 (zvýšení rodičovské a změna podmínek)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze