Kalkulačka: Výpočet rodičovský příspěvek 2024 (zvýšení rodičovské a změna podmínek)

Během rodičovské dovolené (resp. při péči o malé dítě), mají maminky nárok na rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek, se od 1. 1. 2024 zvýší na 350 000 Kč. Na konci roku 2023. bylo schváleno zvýšení o 50 000 Kč, na zvýšenou rodičovskou ale bude nárok jenom u některých dětí.

Na rodičovskou je nárok po skončení mateřské (PPM), nebo ihned po porodu. Nárok mohou mít i ženy, které byly před porodem nezaměstnané (nebo které i z jiných důvodů nemají nárok na mateřskou).

Maximální částka rodičovské, je na 13 000 Kč (u dvojčat až 19 500 Kč). Může to ale být i více – v závislosti na předchozích příjmech (jaký byl vyměřovací základ), je možné volit i vyšší rodičovskou).

Zvýšení rodičovské o 50 000 Kč od 1. ledna 2024

Na konci listopadu 2023, Senát definitivně schválil zvýšení rodičovského příspěvku o 50 000 Kč (na 350 000 Kč, resp. na 525 000 Kč u dvojčat). Zvýšení bude platit od 1. ledna 2024.

Rodičovský příspěvek se současně zkrátí jen na 3 roky (nyní je maximální doba až do 4 roků).

Změny (zvýšení rodičovské a zkrácení) se budou týkat jen dětí, narozených od 1. 1. 2024.

Více informací o zvýšení rodičovské v roce 2024, najdete zde

Kalkulačka: Výpočet rodičovského příspěvku v roce 2024

Základní maximální částka pro rodičovskou je aktuálně 13 000 Kč měsíčně (u dvojčat až 19 500 Kč měsíčně) – měnilo se minulý rok.

V řadě případů, je možné zvolit i vyšší měsíční částku (pak je ale rodičovský příspěvek vyčerpán rychleji). Maximální možná částka, je v roce 2024 ve výši 53 910 Kč.

Možnost volby rodičovského příspěvku do 13 000 Kč mají všichni (i ti, kdo neměli nárok na mateřskou), vyšší částku je možné volit jen s adekvátně vysokým vyměřovacím základem (stačí, když je v žádosti o RP, doložen příjem alespoň u jednoho z rodičů).

Minimální částka pro rodičovskou není stanovena (záleží na zvolené době – nárok je až do 4 roků (u dětí narozených od 1. 1. 2024 ale jenom do 3 roků); a kolik z celkové částky ještě zbývá, podle toho se rodičovský příspěvek rozpočítá). Obecné minimum pro sociální dávky je 100 Kč měsíčně (pokud je to méně, pak se sociální dávka vyplácí čtvrtletně).

Kalkulačka rodičovská dovolená 2024
Kdy se narodilo dítě?
Průměrná hrubá měsíční mzda
(otce nebo matky, podle toho, která je vyšší)

Máte dvojčata (vícerčata)
Výpočet

Kolik je rodičovská (rodičovský příspěvek) v roce 2024

Od začátku roku 2024, dochází ke zvýšení rodičovského příspěvku:

  • Pro děti narozené od 1. 1. 2024, bude rodičovský příspěvek 350 000 Kč (pro dvojčata 525 000 Kč).

Pro děti narozené do 31. 12. 2023, se ale nic nemění. Rodičovská se jim nezvýší, a bude u nich nárok jenom na původních 300 000 Kč (na dvojčata 450 000 Kč).

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek – jaké jsou podmínky v roce 2024?

Na rodičovský příspěvek je nárok, při péči o nejmladší dítě v rodině. Jednou z podmínek, je zajištění celodenní péče o dítě (u dětí do 2 roků to znamená omezení pro dobu trávenou ve školce na maximálních 92 hodin měsíčně).

Na rodičovský příspěvek, může mít nárok jak maminka dítěte, tak případně jeho otec (vždy ale jen jeden z manželů/rodičů).

Na rodičovský příspěvek, je nárok maximálně do 4 roků dítě (u dětí narozených do 31. 12. 2023) nebo jenom do 3 roků (u dětí narozených od 1. 1. 2024).

Nárok na rodičovský příspěvek zaniká ve chvíli, kdy se narodí další dítě (ve chvíli, kdy vznikne nárok na další mateřskou, nebo na rodičovský příspěvek u dalšího dítěte).

Jednorázové vyplacení zbylé (nevyčerpané) rodičovské

Pokud se v rodině narodí další dítě dříve, než je vyčerpán celý rodičovský příspěvek, pak je možné požádat Úřad práce, o jednorázové vyplacení zbylé, nevyčerpané části předchozího rodičovského příspěvku.

Nárok na rodičovskou na první dítě zaniká už ve chvíli, kdy vznikne nárok na mateřskou u druhého dítěte (6-8 týdnů před porodem). Po narození druhého dítěte, je možné podat žádost na ÚP, aby byla vyplacena zbylá částka rodičovského příspěvku a první dítě.

Zkrácení rodičovské – rodičovský příspěvek se zkrátí maximálně na 3 roky

Aktuálně je na rodičovský příspěvek nárok až do 4 roků dítě (za předpokladu, že si zvolíte adekvátně nízkou měsíční částku tak, aby se vám částka 300 000 Kč rozpočítala na 4 roky).

Společně se zvýšením rodičovské o 50 tisíc korun, dochází i ke zkrácení maximální doby rodičovské. Nově by měl být na rodičovský příspěvek nárok maximálně do 3 roků dítěte (tj. nejpozději do 3 narozenin dítěte).

Jedná se tedy o určité „sjednocení“ podmínek:

  • Aktuálně je totiž rodičovská dovolená pro zaměstnance jen do 3 roků dítěte (pokud chce být někdo doma s dítětem až do jeho 4 roků, musí si žádat o neplacené volno)
  • Na rodičovský příspěvek byl doposud nárok případně až do 4 roků dítě (do 4 narozenin)

Vyřízení rodičovské přes internet – rodičovský příspěvek online

V polovině minulého roku, spustilo ministerstvo práce a sociálních věcí, nové aplikace pro vyřizování některých sociálních dávek. Jedná se o příspěvek na bydlení, přídavky na dítě a právě i o rodičovský příspěvek.

O tyto sociální dávky je nově možné žádat přes internet (elektronické vyřízení sice bylo možné i dříve, bylo ale poměrně komplikované).

Nově stačí vyplnit poměrně jednoduchou online žádost, a v řadě případů je možné vše potřebné vyřídit i bez osobní návštěvy na Úřadu práce.

Kolik je průměrná rodičovská v roce 2024?

Úřad práce, zveřejňuje pravidelně různé statistiky. Z nich je možné vyčíst, že rodičovský příspěvek pobírá v průměru cca 270 tisíc rodin (počet příjemců kolísá). Průměrná měsíční částka rodičovské, je do 10 000 Kč (cca 9 400 Kč).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Nejvýhodnější rychlé půjčky – peníze do 10 minut. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka na dluhy bez nahlížení do registru. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka: Výpočet rodičovský příspěvek 2024 (zvýšení rodičovské a změna podmínek)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
  • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
  • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...