Přídavky na děti 2024

Přídavky na děti jsou jednou ze základních sociálních dávek, kterou slouží především k podpoře rodin s dětmi, které mají nižší příjmy. Jedná se o dlouhodobou dávku – v případě splnění nároků mohou být vypláceny až do věku 26 roků dítěte. Jaké jsou změny v roce 2024, kdo má nárok na přídavek na dítě a kolik byste mohli dostat? To vše, a mnohem více se dozvíte v následujících odstavcích.

Zvýšení příspěvku na dítě

V minulém roce, se od ledna zvýšily všechny dětské přídavky o 200 Kč (zvýšení bylo stejné pro všechny děti, bez ohledu na věkovou kategorii).

Pro rok 2024, se zatím neplánuje žádné další zvýšení. Nemění se ani životní a existenční minimum, což je důležitý údaj pro výpočet nároku na dětské přídavky. Podmínky pro výpočet jsou stejné, jako v předchozím roce.

Kdo měl nárok na dětské přídavky, ten bude mít pravděpodobně nárok i v roce 2024 (záleží ale na průměrných příjmech, pokud by se v roce 2024 zvýšil příjem v rodině, pak to má vliv při posuzování nároku na tuto sociální dávku).

Kolik jsou přídavky na děti v roce 2024

Příspěvek na dítě se vyplácí ve třech úrovních – v závislosti na věku dítěte, kterému tato sociální dávka náleží. Přídavky na dítě mohou být buď základní, nebo zvýšené.

Základní přídavky na dítě 2024:

 • Dítě do 6 roků = 830 Kč měsíčně
 • Dítě 6 – 15 roků = 970 Kč měsíčně
 • Dítě do 26 roků = 1080 Kč měsíčně

Zvýšené přídavky na dítě 2024:

 • Dítě do 6 roků = 1 330 Kč měsíčně
 • Dítě 6 – 15 roků = 1 470 Kč měsíčně
 • Dítě 15 – 26 roků (*) = 1 580 měsíčně

Na zvýšené přídavky mají nárok pouze ty rodiny, kde alespoň jeden z rodičů pracuje a má příjem nejméně 4860 Kč měsíčně (nebo alespoň dostává podporu v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, mateřskou ap.). Musí se jednat o příjem:

 • Ze zaměstnání nebo z podnikání
 • Z dávek nemocenského pojištění (například nemocenská během pracovní neschopnosti)
 • Z dávek důchodového pojištění (například starobní nebo invalidní důchod)
 • Z podpory v nezaměstnanosti nebo z podpory při rekvalifikaci
 • Z rodičovského příspěvku (pouze ale v případě, že je čerpán po peněžité pomoci v mateřství)

(*) u starších dětí je rozhodujícím kritériem pro přiznání dávky to, jestli se jedná o nezaopatřené dítě. Nezaopatřeným dítětem tak může být i zletilá osoba (starší než 18 roků), která se připravuje na výkon budoucího povolání – studium na střední, vysoké nebo vyšší odborné škole. Jako nezaopatřené dítě může být v určitých případech chápáno i dítě, které sice již ukončilo studium, ale dosud nenalezlo žádné zaměstnání.

Kdo má nárok na přídavky na dítě v roce 2024

To, kdo má nárok na přídavky na dítě, si můžete sami spočítat – Kalkulačka přídavky na dítě od 1. 1. 2024. Rozhodujícím kritériem, při posuzování nároku na přídavky, je životní minimum rodiny a to jaké jsou příjmy rodiny.

Pokud jsou průměrné příjmy rodiny (případně jednoho rodiče a dítěte/dětí) nižší než 3,4 násobek životního minima  pak je nárok na přídavky na děti. Pokud jsou příjmy vyšší než 3,4 násobek, pak nárok nevzniká. Životní minimum se v roce 2024 nemění, viz. – Kalkulačka životní minimum od 1. 1. 2024.

Příklad maximální měsíčního příjmu pro nárok na dětské přídavky v roce 2024:

 • Rodina s jedním dítětem do 6 roků = v roce 2024 bude nárok do příjmu 33 366 Kč
 • Rodina se dvěma dětmi do 6 roků = v roce 2024 bude nárok do příjmu 45 798 Kč
 • Samoživitelka s jedním dítětem do 6 roků = v roce 2024 bude nárok do příjmu 23 630 Kč
 • Samoživitelka se dvěma dětmi do 6 roků = v roce 2024 bude nárok do příjmu 32 062 Kč

Jak je to s příjmy a nárokem na příspěvek na dítě

U přídavků na děti se posuzují příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Standardně se o dávky na děti žádná jednou (zpravidla při narození dítěte, nebo v okamžiku, kdy se nějak významně mění majetkové poměry rodiny). Následně je pak nutné pravidelně každé čtvrtletí dokládat příjmy. Potvrzení o studiu starších dětí se předkládá na začátku školního roku – tj. září / říjen v každém kalendářním roce.

Jaké příjmy mají vliv, na nárok, na příspěvek na dítě

Jako příjem se započítávají především tyto:

 • Výplata ze zaměstnání, příjem z podnikání nebo jiné závislé činnosti
 • Náhrada mzdy – podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, ošetřovné, peněžitá pomoc v mateřství
 • Mateřské a rodičovské dávky
 • Alimenty a výživné
 • Jiné příjmy (z pronájmu bytu, z investic do majetku nebo do cenných papírů)

Dokládají se příjmy všech osob – tedy nejenom obou rodičů (v případě, že je dítě soudem svěřeno do péče pouze jednoho z rodičů, pak se započítávají příjmy jenom tohoto rodiče). Pokud dítě – například během letních prázdnin – pracuje a má tak vlastní příjem – dokládá se i tento.

Jak získat přídavky na dítě

O tuto sociální dávku se podává žádost na Úřadu práce, který má na starosti agendu většiny sociálních dávek. K vyřízení budete potřebovat předložit tyto dokumenty a formuláře:

Všechny tyto formuláře najde i zde na tomto webu (stačí vždy kliknout na příslušný odkaz. Nebo jsou k vyzvednutí na kterékoliv pobočce sociálního úřadu, nebo si je můžete vyplnit a vytisknout i online na stránkách mpsv.cz.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka do 70000 Kč. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Peníze ihned – půjčka 20.000 Kč. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Přídavky na děti 2024

Diskuse: 80
 • Custom avatar archa

  Dobrý den,
  můžu se zeptat, žádali jsme přídavky na děti a byli zamítnuty, protože máme více než 2,4 nasobek minima, ano to chápu. Ale přítel platí ještě výživné na dvě děti 6100kč,
  To se nebere v úvahu? po odečtení této částky už nemáme minimum 2,4násobek.
  Děkuji za odpověd´

 • Custom avatar Dana

  Dobrý večer,zajímalo by mně,jestli budu mít nárok na přídavky na syna,v roce 2015 jsem byla nezaměstnaná,dávky v nezaměstnanosti jsem nepobírala,v srpnu jsem nastoupila do zaměstnání,synovi bude letos v říjnu 15 let,budu mít nárok na přídavky? Děkuji

 • Custom avatar Andrea - přídavek na dítě

  Dobrý den,
  jsem studentkou kvůli těhotenství jsem nešla na řádný termín zkoušek a musím jít tedy až v září přes prázdniny mi ovšem nepřišel přídavek na dítě, je to kvůli tomu že půjdu na zkoušky až v září ? A pokud budu chtít studovat nástavbové studium ve formě dálkové budu mít na tento příspěvek nárok ?

  Předem děkuji za odpověď

 • Custom avatar Pavel Tláskal

  Dobrý den.
  Moje žena podávala žádost na přídavky na děti které má z prvního manželství, paní na úřadě chce doložit příjmy z roku 2014 kdy byla samoživitelka a spolu se neznali.Je možnost jak toto zohlednit a nevyžadovat mé příjmy.
  Děkuji a přeji hezký den.
  Tláskal

 • Custom avatar Petr K.

  Dobrý den,
  chci podat žádost o přídavek na dítě. Zajímalo by mě, jestli se do posuzování nároku na přídavek počítá i samotný přídavek na dítě? Jsme totiž s manželkou těsně u 2,4 násobku životního minima rodiny.
  Pokud se přídavek na dítě bude počítat do životního minima, bude to znamenat, že letos dostaneme přídavek na dítě, ale příští rok už ne, protože kvůli výši přídavku na dítě hranici 2,4 násobku překročíme. Je to tak nebo se mýlím? Připadá mi kocourkovské, že bychom teoreticky dostávali přídavky jen každý sudý rok.
  Díky za objasnění, jak to je.

 • Custom avatar Hedvika

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s přídavky na děti, když bych se chtěla znovu vdát.
  Jsem rozvedená, z předchozího manželství mám dvě děti a pobírám na ně přídavky. Celodenně pečuji o nemocnou maminku, která má 4.stupeň postižení. Nějaký čas mám novou známost a chtěli bychom se letos vzít. Zajímalo by mě, zda by i budoucí manžel musel dokládat své příjmy pro získání přídavků na mé děti.
  Děkuji za odpověď, Hedvika

 • martina machová

  Dobrý den,

  žádám o přídavky na 2 nezl. děti, třetí zletilý si vydělává, ale nebydlí s námi. Má však u nás trvalé bydliště. Proč se posuzují i jejho příjmy, když nepřispívá na spol. domácnost?
  Děkuji za odpověď.
  M.

 • Martina

  Dobrý den, když se nám dítě narodí v dubnu 2017, mám dokládat příjmy za rok 2016 nebo ještě 2015? A jak se dokládá, když jsem byla na nemocenské? Děkuji.

 • Michal

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je možno žádat přídavky na dítě i zpětně? Díky

 • Custom avatar mysikvladimir

  Dobry den,manželka podnika s s prijmem za rok 2015 73572,-Kc,ja jsem v duchodu s prijmem 10841 ,-Kc mesicne.Mame 2 deti ,jedno 14 let a druhé 4 mesice.
  Odebrali nam přídavky na deti s tim,ze jsme měli prijem vyssi nez zivotni minimum.Na dotaz ,ze to tak není ,sdelili,ze prijem manželky pocitaji 140000,- za rok,ze je to tak ze zákona,to ze si tolik nevydělala a ze ty peníze v rodine nejsou nikoho nezajima.
  Muzete sdelit,jestli to tak skutecne je,nikde jsem o tom zminku nenasel.Diky Mysik

 • Custom avatar Kristýna

  Dobrý den, prosím o radu ohledně vyplnění formuláře ročního příjmu. Manžel by měl nechat vyplnit v práci, ale oni prý neví jak. Jaká částka se vyplňuje do příjmu ze zaměstnání, stejná jako přišla jako výplata na účet? Prý by se ro mělo shodovat s daňovým přiznáním. Ale tam jsou zase uplně jiné cifry, než když se sečte manželův příjem za rok 2015. Tak vubec nevim.
  Dekuji.

 • Custom avatar Dagmar Škabroudová

  Dobrý den,
  potřebuji radu.Chci žádet o příspěvek na dítě.Jsem samoživitelka.Na u řadě po mně chteji potvrzení za rok 2015 a za rok 2016 .Syn se narodil 22.6.2016 proč po mně chtějí rok 2015.S přítelem nežiji od 11/ 2016.
  Děkuji předem za radu.

 • Custom avatar EVA

  Dobrý den, kde mě vystaví doklad, že moje dítě nepobírá sociální dávky na dítě ?
  Děkuji

 • Custom avatar kateřina

  mám dotaz
  a prosím o radu veškeré patřičné doklady k žádosti o příspěvek na bydlení,příspěvek na živobytí jsem předala úřadu a když už bylo od úřadu vše schváleno tak jsem si nemohla nic vyzvednou a to z důvodu pro zadržení do vyšetřovací vazby v červenci 2016 když jsem se vrátila v únoru 2017 byt již byl vyklizený a veškeré doklady např. rod.list můj a dítěte,odd.list,doklad o dítěte do mé péče tak tyto veškeré doklady se ztratily.Žádala jsem pracovnici na soc.odboru o kopie a ona mi sdělila že již jsou v archívu,takže bohužel.
  jsem z toho zoufalá.Je možné že tyto doklady nemají zaevidovány v počítači a není zde jen neochota ůřednice. Kateřina

 • Custom avatar Niky

  Dobry den, chtela bych se zeptat jaké příjmy se pocitaji pri zadosti o pridavek na dite? Pritel pracuje, nevim tedy jaky má prumerny mesicni prijem ale vydelavala 18-20tisic mesicne, ojedinele i min. Já pobiram rodicovsky prispevek na prvni dcerku což je 3800,- plus ještě prispevek 500,-. Počítá se i rodicovsky prispevek do toho? Jsem z tehle veci zmatena, u neceho se pocita u neco zase ne.
  A kdyz by mel mesicni prumer tech 19 000,- plus tedy ja ten rodicovsky prispevek 3800,-, což je celkem 22800,- tak bychom meli narok?
  dekuji za odpoved 🙂

 • Blanka

  Dobrý den,
  máme děti ve střídavé pěči a pokoušela jsem se žádat o přídavky na děti a na sociálce mi tvrdili, že jsi musím do příjmů zahrnout alimenty co dostávám od manžela, ale nemůžu si již odečít ty, které já platím jemu. Děkuju za odpověď

 • Custom avatar Tereza Lišková

  Dobrý den, chtěla bych si zažádat o příspěvek na dítě jako plnoletá studentka. Jsem sama s rodiči takže náš minimální průměrný příjem může být 20 208kč. Já jako studentka si přivydělávám. S tím že od června do srpna si vydělám v průměru 10 000kč měsíčně a zbylé měsíce asi do 3 000kč měsíčně. Započítávají se i tyto mé příjmy do průměrných příjmů rodiny?
  Děkuji za odpověď

 • Custom avatar klara jasná

  Dobrý den,
  prosím Vás manžel je dobrovolne nezamestnaný, ale platí si zdravotné poistenie, ja som na materskej dovolenke, ktorú poberám zo Slovenska. Ja mám trvalý pobyt na Slovensku a prechodný v Českej republike, manžel má trvalý pobyt v českej republike, dieta má trvalý v Čechách. Mali by sme nárok na prídavok na dieta, ktoré sa nám pred mesiacom narodilo? Alebo ak by sme nemali nárok v Čechách, tak na Slovensku?
  Dakujem.

 • Robert Gič

  Dobrý den. Mám z bývalou přítelkyní dceru. Každý bydlíme jinde,ale nemáme souden určené výživné ani kdo má dceru v opatrovnictví,ale na dceru mám úlevu na daň. Bývalá přítelkyně má ještě s předchozího vstahu postiženého syna,jeho otec je po smrti. Na které dítě se posuzuje můj plat do žádosti na přídavky,na obě,nebo jen na dceru? Děkuji za odpověď.Robert

 • Custom avatar Denisa

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na nějaký příspěvek na dítě. Budu pobírat rodičovský příspěvek asi ve výši 10 tis. Kč. Otec mého dítěte má však vysoký příjem cca 30 tis. měsíčně. Bohužel je ale v exekuci. Počítá se mu do příjmu celý příjem nebo jen to co mu zbude po srážkách? A je to i v případě že je ženatý (ne se mnou)?

 • Custom avatar Věra

  Dobrý den, prosím radu co mám dělat. Jsem na mateřské dovolené druhým rokem. Děti mám 5,5 roku a 21 měsíců. Manžel stále courá po diskotékách a je alkoholik. Já jsem stále doma sama s dětmi. Když mu domlouvám tak řekne že není žádný můj vězen, že si může dělat co chce, že se musí odreagovat od práce. Tolikrát jsem mu vše odpustila, ale již nemůžu. Dokonce mě psychicky deptá je to psychopat. Chci se s ním dát rozvést, ale on nechce, vždy mě umluví, že se zlepší a nebude courat. Teď to došlo tak daleko , že si namluvil jinou ženu a hraje to na obě strany. Tvrdí , že není se žádnou z nás, že si to musí vše promyslet, zda bude s náma s dětmi, nebo s ní , která je svobodná a,bezdětná. Problém je v tom, že mi nedává peníze, mám jen ten rodičovský příspěvek 7000,-Kč. z toho zaplatím inkaso a zbyde mi pár korun. Na přídavky a ostatní dávky nemám nárok protože nejsem rozvedená. Myslím, že je i zákon, že mi musí platit výživné na mě, když jsem na rodičáku. Jak ho donutit ,aby dával na děti i na mě, když se nechce rozvést.Prosím co mám dělat, kdo mi pomůže jaký úřad. Nemám vůbec na živobytí, oblečení pro děti a pleny na malého.Pokud by se vyřešil rozvod, tak do té doby, jsem bez prostředků. Manžel pracuje v Německu, každý týden jezdí domů, on bydlí na chalupě, já mám svůj byt, který jsem si pořídila ještě za svobodna, alespoň teď mám kde být s dětma. Píši to z emailu kamarádky. Děkuji , prosím odpověď. Věra.

 • Petra

  Dobrý den,

  měla bych dotaz ohledně potvrzení příjmů k žádosti o přídavky na dítě. Máme 3 děti, s manželem žijeme ve společné domácnosti. Já jsem na RD. Daňové úlevy na děti si manžel uplatňuje. Manželovi účetní do formuláře Doklad o výši příjmů vyplnila to, co měl na výplatní pásce k výplatě. V březnové výplatě mu zahrnula i daňovou slevu na manželku (roční zúčtování daně). Na ÚP mi řekli, že by to tam být nemělo. Účetní si trvá na svém. Co má být tedy v příjmu zahrnuto (daňový bonus, odpočty na děti, …).

  Děkuji za odpověď. Hezký den

 • Jana

  Dobrý den, počítá se do čistého příjmu posuzující na přídavky na děti i daňový bonus který má zaměstnanec každý měsíc na výplatní pásce? Děkuji za odpověď. Jana

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...