Přídavky na děti 2018

Přídavky na děti jsou jednou ze základních sociálních dávek, kterou slouží především k podpoře rodin s dětmi, které mají nižší příjmy. Jedná se o dlouhodobou dávku – v případě splnění nároků mohou být vypláceny až do věku 26 roků dítěte. Jaké jsou změny v roce 2018, kdo má nárok na přídavek na dítě a kolik byste mohli dostat? To vše, a mnohem více se dozvíte v následujících odstavcích.

Kolik jsou přídavky na děti v roce 2018

Příspěvek na dítě se vyplácí ve třech úrovních – v závislosti na věku dítěte, kterému tato sociální dávka náleží.  Od 1.1.2018 dochází k poměrně významné změně, kdy se přídavky na dítě zvyšují o 300 Kč – podrobné informace viz: Zvýšení přídavků na dítě v roce 2018. Zvýšení se ale netýká všech. Někdo bude mít přídavky ve stejné výši jako v roce 2017:

 • Dítě do 6 roků = 500 Kč měsíčně
 • Dítě 6 – 15 roků = 610 Kč měsíčně
 • Dítě 15 – 26 roků (*) = 700 měsíčně

Někdo ale bude mít nárok na zvýšené přídavky:

 • Dítě do 6 roků = 800 Kč měsíčně
 • Dítě 6 – 15 roků = 910 Kč měsíčně
 • Dítě 15 – 26 roků (*) = 1000 měsíčně

Na zvýšení přídavky mají nárok pouze ty rodiny, kde alespoň jeden z rodičů pracuje a má příjem nejméně 3410 Kč měsíčně (nebo alespoň dostává podporu v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, mateřskou ap.).

(*) u starších dětí je rozhodujícím kritériem pro přiznání dávky to, jestli se jedná o nezaopatřené dítě. Nezaopatřeným dítětem tak může být i zletilá osoba (starší než 18 roků), která se připravuje na výkon budoucího povolání – studium na střední, vysoké nebo vyšší odborné škole. Jako nezaopatřené dítě může být v určitých případech chápáno i dítě, které sice již ukončilo studium, ale dosud nenalezlo žádné zaměstnání.

Kdo má nárok na přídavky na dítě

To, kdo má nárok na přídavky na dítě, si můžete sami spočítat – Kalkulačka přídavky na dítě 2018. Rozhodujícím kritériem, při posuzování nároku na přídavky, je životní minimum rodiny a to jaké jsou příjmy rodiny.

Pokud jsou průměrné příjmy rodiny (případně jednoho rodiče a dítěte/dětí) nižší než 2,7 násobek životního minima, pak je nárok na přídavky na děti. Pokud jsou příjmy vyšší než 2,7 násobek, pak nárok nevzniká. Jaké je vaše životní minimum si můžete spočítat sami – Kalkulačka životní minimum 2018.

Jak je to s příjmy a nárokem na příspěvek na dítě

U přídavků na děti se posuzují příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Standardně se o dávky na děti žádná jednou (zpravidla při narození dítěte, nebo v okamžiku, kdy se nějak významně mění majetkové poměry rodiny). Následně je pak nutné pravidelně každé čtvrtletí dokládat příjmy. Potvrzení o studiu starších dětí se předkládá na začátku školního roku – tj. září / říjen v každém kalendářním roce.

 

Jaké příjmy mají vliv, na nárok, na příspěvek na dítě

Jako příjem se započítávají především tyto:

 • Výplata ze zaměstnání, příjem z podnikání nebo jiné závislé činnosti
 • Náhrada mzdy – podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, ošetřovné, peněžitá pomoc v mateřství
 • Mateřské a rodičovské dávky
 • Alimenty a výživné
 • Jiné příjmy (z pronájmu bytu, z investic do majetku nebo do cenných papírů)

Dokládají se příjmy všech osob – tedy nejenom obou rodičů (v případě, že je dítě soudem svěřeno do péče pouze jednoho z rodičů, pak se započítávají příjmy jenom tohoto rodiče). Pokud dítě – například během letních prázdnin – pracuje a má tak vlastní příjem – dokládá se i tento.

Jak získat přídavky na dítě

O tuto sociální dávku se podává žádost na Úřadu práce, který má na starosti agendu většiny sociálních dávek. K vyřízení budete potřebovat předložit tyto dokumenty a formuláře:

Všechny tyto formuláře najde i zde na tomto webu (stačí vždy kliknout na příslušný odkaz. Nebo jsou k vyzvednutí na kterékoliv pobočce sociálního úřadu, nebo si je můžete vyplnit a vytisknout i online na stránkách mpsv.cz.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka do 70000 Kč. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Peníze ihned – půjčka 20.000 Kč. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Přídavky na děti 2018

komentářů 14
 • Hlavaiova

  Dobrý den,

  Jsme právnická osoba a máme zaměstnané lide z EU z Rumunska která má 2 děti studující na střední školu a výškou školu v Rumunsku, trvaly pobyt má tam tady jenom přechodné, máme dotaz má tady nárok na přídavky na děti když donese potvrzení od její manžela s příjmu.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, u sociálních dávek je předpokladem, že osoba (žadatel) má na území ČR trvalý pobyt

 • Hanka

  Dobrý den, mám po rozvodu dceru ve své péči. Při výpočtu nároku na Přídavky na dítě bere se v potaz také hypotéka na bydlení, kterou platím tj.odečítá se od příjmů?Nebo se vychází jen z čistě z násobku živ.minima. Hypotékou se mi příjmy výrazně mění. Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, hypotéka se nijak nezohledňuje. To že část svých příjmů platíte za hypotéku se nezapočítává. Musíte zadávat celý příjem.

 • Petr

  Dobrý den,mám 10ti letou dceru,kterou soud již před osmi lety,svěřil do péče matky. Vždy probíhalo vše bez jakýchkoliv problémů,až do letošního roku. Matka dcery předložila na úřadu jako každý rok,mé čestné prohlášení o neuplatňování daňové úlevy na dceru za loňský rok…to bylo úřednicí ihned roztrháno s tím,že požadují potvrzení od zaměstnavatele. V tom žádný problém nevidím,můžu ho bez problémů poskytnout. Problém už ovšem vidím v dalších požadavcích pracovního úřadu: dostal jsem k vyplnění 2 formuláře (za 2 předcházející roky) DOKLAD O VÝŠI ROČNÍHO PŘÍJMU (formulář s fialovým pruhem a popisem- K ŽÁDOSTI O PŘÍDAVEK NA DÍTĚ). Na argumenty,že spolu již 9 let nežijeme ve společné domácnosti a soud již dávno svěřil dítě do péče matky,že já (otec) o žádné přídavky nežádám ani neuplatňuji žádnou daňovou úlevu,úřednice odpověděla ve smyslu,že to je sice možné,ale zákon mi ukládá povinnost,tyto informace poskytnout. Můžu vás poprosit o nějaké vyjádření? Je to tak,nebo je to nějaký blud? Díky moc.

  • PETR

   Ještě doplňuji: ani adresu nemáme již 9 let shodnou,bydlíme v jiných částech ČR.
   A z toho plyne ještě další otázka: proč mám vlastně každý rok dokládat neuplatňování daňové úlevy na dítě,když jí může uplatnit pouze osoba žijící ve stejné domácnosti,na téže adrese? I kdybych o to stál,s jiným trvalým bydlištěm přece nemám nárok! To si úřady nemohou adresy zkontrolovat samy?

   • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

    Dobrý den, osobně tomuto požadavku také nerozumím, pokud jste rozvedeni a dítě bylo svěřeno do péče matky, mělo by být posuzováno pouze společně se svou matkou – viz zákon o státní sociální podpoře, kde je je vymezen okruh společně posuzovaných osob v § 7, 3a:

    a)nezletilé nezaopatřené dítě a jeho rodiče [odstavec 2 písm. b)]; pokud rodiče dítěte uvedení v odstavci 2 písm. b) části věty před středníkem jsou rozvedeni, posuzuje se jako osoba společně posuzovaná s nezaopatřeným nezletilým dítětem rodič, s nímž dítě společně žije, a bylo-li uvedeným rodičům svěřeno dítě do společné nebo střídavé výchovy obou rodičů podle zvláštního právního předpisu, posuzuje se s nezaopatřeným nezletilým dítětem rodič určený na základě dohody těchto rodičů s tím, že tuto dohodu mohou rodiče změnit vždy jen k prvnímu dni kalendářního čtvrtletí,

    http://zakony.centrum.cz/zakon-o-statni-socialni-podpore/cast-2-paragraf-7

    • PETR

     Dobrý den,
     děkuji za rychlou odpověď. Problém je zřejmě v tom,že jsme nebyli oddáni,tudíž nejsme ani rozvedeni. V tom případě (chápu-li Vámi uvedené citace zákona správně) jsem já,jako otec (uvedený v RL dítěte),vždy zahrnut mezi společně posuzované osoby? I přesto,že bylo dítě soudem svěřeno do péče matky? Musí tedy žadatelka o příspěvek požádat o mé vynětí z okruhu společně posuzovaných osob? A abych to zamotal ještě víc: matka mé dcery se po letech vdala,má druhou dcerku,ovšem momentálně je s jejím otcem (který v předchozích letech úlevu na daních,na obě děti uplatňoval) v rozvodovém řízení.
     Děkuji.

 • Custom avatar Jana Legathova Tomanova

  Dobrý den, dostala jsem se do těžké situace.Proto prosim o radu.letos mi je 60 let. Jsem po těžké gynekologické operaci ( 2 měsice nesmim nic dělat, nemocenskou nemám kvůli důchodu).Bydlim v najemním bytě( platím za pronajmutí bytu), kde mam nyní necelý měsíc trvalé bydliště.
  Důchod mám 7000. Nájem včetně energií činí 8300 .Teď jsem v situaci, že mi důchod nebude stačit ani na zaplacení nájmu , natož na živobytí. V bytě žiju sama ve městě Turnov. Před operaci jsem chodila na brigadu, takže mi to vyšlo s „odřenýma ušima“ Už delší dobu shanim jinou možnost bydlení, ale v Českém raji je to problem. Domací mi sice dovolil udelat si tady trvalé bydliště, ale za to mi navýšil nájem o 1000 Kč, a problem je na světě, když člověk onemocní. Jž přes rok jsem se snažila o byt v Domově důchodců, ale jsem prý mladá, když jsem zjistila, jaké mají všechny poplatky, tak bych na tom byla skoro stejně.
  Poradte mi prosím co mám dělat.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, můžete se obrátit na Úřad práce a podat žádost i příspěvek na bydlení. Teoreticky byste na něj mohla mít nárok.

 • Custom avatar Denisa

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na nějaký příspěvek na dítě. Budu pobírat rodičovský příspěvek asi ve výši 10 tis. Kč. Otec mého dítěte má však vysoký příjem cca 30 tis. měsíčně. Bohužel je ale v exekuci. Počítá se mu do příjmu celý příjem nebo jen to co mu zbude po srážkách? A je to i v případě že je ženatý (ne se mnou)?

 • Custom avatar Věra

  Dobrý den, prosím radu co mám dělat. Jsem na mateřské dovolené druhým rokem. Děti mám 5,5 roku a 21 měsíců. Manžel stále courá po diskotékách a je alkoholik. Já jsem stále doma sama s dětmi. Když mu domlouvám tak řekne že není žádný můj vězen, že si může dělat co chce, že se musí odreagovat od práce. Tolikrát jsem mu vše odpustila, ale již nemůžu. Dokonce mě psychicky deptá je to psychopat. Chci se s ním dát rozvést, ale on nechce, vždy mě umluví, že se zlepší a nebude courat. Teď to došlo tak daleko , že si namluvil jinou ženu a hraje to na obě strany. Tvrdí , že není se žádnou z nás, že si to musí vše promyslet, zda bude s náma s dětmi, nebo s ní , která je svobodná a,bezdětná. Problém je v tom, že mi nedává peníze, mám jen ten rodičovský příspěvek 7000,-Kč. z toho zaplatím inkaso a zbyde mi pár korun. Na přídavky a ostatní dávky nemám nárok protože nejsem rozvedená. Myslím, že je i zákon, že mi musí platit výživné na mě, když jsem na rodičáku. Jak ho donutit ,aby dával na děti i na mě, když se nechce rozvést.Prosím co mám dělat, kdo mi pomůže jaký úřad. Nemám vůbec na živobytí, oblečení pro děti a pleny na malého.Pokud by se vyřešil rozvod, tak do té doby, jsem bez prostředků. Manžel pracuje v Německu, každý týden jezdí domů, on bydlí na chalupě, já mám svůj byt, který jsem si pořídila ještě za svobodna, alespoň teď mám kde být s dětma. Píši to z emailu kamarádky. Děkuji , prosím odpověď. Věra.

 • Petra

  Dobrý den,

  měla bych dotaz ohledně potvrzení příjmů k žádosti o přídavky na dítě. Máme 3 děti, s manželem žijeme ve společné domácnosti. Já jsem na RD. Daňové úlevy na děti si manžel uplatňuje. Manželovi účetní do formuláře Doklad o výši příjmů vyplnila to, co měl na výplatní pásce k výplatě. V březnové výplatě mu zahrnula i daňovou slevu na manželku (roční zúčtování daně). Na ÚP mi řekli, že by to tam být nemělo. Účetní si trvá na svém. Co má být tedy v příjmu zahrnuto (daňový bonus, odpočty na děti, …).

  Děkuji za odpověď. Hezký den

 • Jana

  Dobrý den, počítá se do čistého příjmu posuzující na přídavky na děti i daňový bonus který má zaměstnanec každý měsíc na výplatní pásce? Děkuji za odpověď. Jana

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucie ČižmárováDOBRÝ den potřebuji si vytisknout formuláře a nevím jak na... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok jenom zaměstnanci na HPP... více »
 • JanaDobrý den, prosím Vás, počítá se do vyměřovacího základu hpp... více »
 • MIroslavaDobrý den prosila bych vzor jak správně a jké kolinky... více »
 • VeronikaDobrý večer,jsem samozivitelka s 2detmi.13lety syn má přiznaný 1stupen závislosti,6tileta... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok pouze zaměstnanci, nebo dočasně... více »