Insolvence 2021 – společné oddlužení manželů – kalkulačka srážek z platu

Osobní bankrot (nebo také soudní oddlužení, či insolvenci) je určitý způsob, jak vyřešit dluhy, které nejste schopni splácet. V případě, že se jedná o společné dluhy manželů (dluhy které vznikly během manželství, a které tedy spadají do společného majetku), pak se řeší tzv. společné oddlužení manželů. To je v zásadě stejné, jako když osobní bankrot vyhlásí jednotlivec.

V následujícím článku se podíváme na to, v čem se liší spolčené oddlužení manželů od insolvence jednotlivce. Najdete zde i kalkulačku pro výpočet srážek a toho, kolik vám při insolvenci zůstane v roce 2021.

Insolvenční kalkulačka 2021 – společné oddlužení manželů

Do následující kalkulačky zadávejte příjem (čistou mzdu, nebo jiný srovnatelný příjem obou manželů). Kromě toho je také potřeba zadat jaká je výše dluhů.

Kalkulačka splátek při společném oddlužení od 1.1.2021

Manžel

Čistá měsíční mzda

Počet vyživovaných dětí
Nezabavitelná částka za manželku

Manželka

Čistá měsíční mzda

Počet vyživovaných dětí
Nezabavitelná částka za manžela
Výpočet

Jak funguje oddlužení u soudu (insolvence)

Pokud má někdo vysoké dluhy, které nezvládá splácet, může se obrátit na soud a podat insolvenční návrh. Pokud splní příslušné podmínky (podíváme se na ně dále), pak soud oddlužení schválí. V zásadě jsou jenom dvě možnosti:

 • Oddlužení splátkovým kalendářním
 • Oddlužení rozprodejem majetku

Při oddlužení bude soud požadovat prodej veškerého cenného majetku. Pokud to nebude stačit k úhradě pohledávek, pak následují insolvenční srážky ze mzdy (nebo i z jiného příjmu, jako je třeba důchod, nemocenská, podpora v nezaměstnanosti ap.).

Při oddlužení formou splátek, jsou po dobu 3 nebo 5 roků prováděny srážky ze mzdy. Ty jsou ve stejné výši, jako u exekuce (z důvodu přednostní pohledávky). Dlužník musí být formou srážek ze mzdy, splácet alespoň minimální splátku:

 • minimální měsíční splátka při oddlužení jednotlivce je ve výši 2 198 Kč
 • při společném oddlužení manželů se jedná o částku minimálně 3 267 Kč

Kolik mi zůstane při insolvenci v roce 2021?

Srážky při insolvenci, jsou prováděny na základě stejných podmínek, jako při exekuci. Dlužníkovi tedy zůstává jen základní nezabavitelné minimum, a dále jedna třetina ze zbytku mzdy – maximálně ale 6 998 Kč.

Nezabavitelná částka zahrnuje jednak 7 873 Kč, která se počítá za dlužníka. Pokud má dlužník manželku (nebo manžela), nezabavitelná částka se zvyšuje o 2 624,3 Kč. To samé pak, pokud má dlužník nějaké dítě (děti). Za každé dítě, ke kterému je vyživovací povinnost, se nezabavitelná částka dále zvyšuje o 2 624,3 Kč. Při společném oddlužení, se částka za dítě, může započítat u obou z manželů.

Příklad výpočtu nezabavitelné částky při společném oddlužení v roce 2021

Názorný příklad 1: Pan a paní Novákovi uvažují o insolvenci. Mají dvě děti. V jejich případě by tedy základní nezabavitelná částka byla:

 • Základní nezabavitelná částka = 7873 Kč
 • Zvýšení za manželku/manžela = 2624,3
 • Zvýšení za dvě děti = 5248,6 Kč
 • Nezabavitelné minimum celkem = 15 746 Kč
 • Toto nezabavitelné minimum, by se u obou manželů započítalo samostatně (u každého z nich)

Výpočet srážek při společném oddlužení manželů

Srážky po dobu insolvence mohou být prováděny z různých příjmů. Není to tedy jenom z výplaty ze zaměstnání, ale i z jiných příjmů. Srážky mohou být obecně prováděny třeba z podpory v nezaměstnanosti, z podpory při rekvalifikaci, z nemocenských dávek, z mateřské, z rodičovské, z důchodových dávek, z příjmů z různých brigád (práce na DPP nebo DPČ) nebo i z různých dalších příjmů.

Příklad: Výpočet srážek při společném oddlužení manželů v roce 2021

Názorný příklad 2: Pan a paní Novákovi mají dvě děti. Oba pracují. Pan Novák má čistou mzdu 28 000 Kč, paní Nováková má čistou mzdu 19 500 Kč.

Pan Novák:

 • Nezabavitelná částka = 15 746 Kč
 • Čistá mzda = 28 000 Kč
 • Zbytek mzdy po odečtení nezabavitelné částky = 12 254 Kč
 • Jednu třetinu dostává pan Novák = 4 084 Kč
 • Zbytek (8 168 Kč) jde na insolvenci
 • Zbytek mzdy po srážkách = 19 832Kč
 • Na úhradu insolvence = 8 168 Kč

Paní Nováková

 • Nezabavitelná částka = 19 500 Kč
 • Čistá mzda = 19 500 Kč
 • Zbytek mzdy po odečtení nezabavitelné částky = 3 754 Kč
 • Jednu třetinu dostává paní Nováková = 1 251 Kč
 • Zbytek (2 502 Kč) jde na insolvenci
 • Zbytek mzdy po srážkách = 16 998 Kč
 • Na úhradu insolvence = 2 502 Kč

Při společném oddlužení manželů, by tedy zůstávalo oběma manželům z původního čistého příjmu 47 500 Kč, zůstalo 36 830 Kč. Každý měsíc pak na insolvenci půjde celkem 10 670 Kč.

Kolik stojí společné oddlužení manželů

Oddlužení ale není zadarmo. Platí se už za podání insolvenčního návrhu. Resp. tedy za jeho vypracování. Zde je možné se obrátit na advokáta, insolvenčního správce nebo soudního exekutora. Ti si pak za zpracování insolvenčního návrhu mohou naúčtovat poplatek maximálně 6000 Kč (u návrhu na oddlužení jednotlivce je to maximálně 4000 Kč). Pokud by po vás za oddlužení chtěl někdo více peněz – pak se jedná o porušení zákona. To ale není vše.

Každý měsíc si pak insolvenční správce strhává určitou částku. Ta je v případě společného oddlužení manželů 1125 Kč měsíčně (odměna insolvenčního správce) a 225 Kč měsíčně (náhrada hotových výdajů). Celkem tedy 1350 Kč bez DPH. S DPH je to pak 1633,50 Kč. Za 5 roků takto můžete insolvenčnímu správci na poplatcích zaplatit až 98 010 Kč.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka na zaplacení dluhu nebo exekuce. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – SMS půjčka ihned na bankovním účtě. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Insolvence 2021 – společné oddlužení manželů – kalkulačka srážek z platu

Diskuse: 1
 • Custom avatar Worminka

  Dobrý den, moji rodiče plánují vyhlásit osobní bankrot. V jejich bytě mám hlášeno trvalé bydliště, ale bydlím v podnájmu v jiném městě. Mohlo by to mít nějaký vliv na výpočet nároku na jejich OB?
  Děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, Sociální dávky 2021: Zaregistrovat se na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání, pochopitelně mů...
 • Květa Ramešová: Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující. Vnuk dokončil v červnu 2021 u...
 • Andrea: Dobry den. k 31.8.2021 ukončím pracovní pomer a budem se sťahovať na Slovensko....
 • Petr: Dobrý den . Chtěl bych se zeptat. Je možné v insolvenci dostat dávku v hmotné n...
 • Jitka: Dobrý den, jdu se 17.-ti letým synem jako doprovod na očkování proti Covidu. ...
 • jarek: Musíte se nechat posoudit orgány ČR pri splnení všech podmínek...
 • ZDENEK SEDLAK: MAM MAMINKU 87LET, NENI SOBESTACNA.PECUJI O NEJ ,BYDLIME SPOLU. MOZU DOSTAVAT PRYSPE...