Insolvence 2023 – společné oddlužení manželů – kalkulačka srážek z platu

Osobní bankrot (nebo také soudní oddlužení, či insolvenci) je určitý způsob, jak vyřešit dluhy, které nejste schopni splácet. V případě, že se jedná o společné dluhy manželů (dluhy které vznikly během manželství, a které tedy spadají do společného majetku), pak se řeší tzv. společné oddlužení manželů. To je v zásadě stejné, jako když osobní bankrot vyhlásí jednotlivec.

V následujícím článku se podíváme na to, v čem se liší spolčené oddlužení manželů od insolvence jednotlivce. Najdete zde i kalkulačku pro výpočet srážek a toho, kolik vám při insolvenci zůstane v roce 2023.

Insolvenční kalkulačka 2023 – společné oddlužení manželů

Do následující kalkulačky zadávejte příjem (čistou mzdu, nebo jiný srovnatelný příjem obou manželů). Kromě toho je také potřeba zadat jaká je výše dluhů.

Kalkulačka splátek při společném oddlužení 2023

Manžel

Čistá měsíční mzda

Počet vyživovaných dětí
Nezabavitelná částka za manželku

Manželka

Čistá měsíční mzda

Počet vyživovaných dětí
Nezabavitelná částka za manžela

Výpočet

Výpočet

Jak funguje oddlužení u soudu (insolvence)

Pokud má někdo vysoké dluhy, které nezvládá splácet, může se obrátit na soud a podat insolvenční návrh. Pokud splní příslušné podmínky (podíváme se na ně dále), pak soud oddlužení schválí. V zásadě jsou jenom dvě možnosti:

 • Oddlužení splátkovým kalendářem
 • Oddlužení rozprodejem majetku

Při oddlužení bude soud požadovat prodej veškerého cenného majetku. Pokud to nebude stačit k úhradě pohledávek, pak následují insolvenční srážky ze mzdy (nebo i z jiného příjmu, jako je třeba důchod, nemocenská, podpora v nezaměstnanosti ap.).

Při oddlužení formou splátek, jsou po dobu 3 nebo 5 roků prováděny srážky ze mzdy. Ty jsou ve stejné výši, jako u exekuce (z důvodu přednostní pohledávky). Dlužník musí být formou srážek ze mzdy, splácet alespoň minimální splátku:

 • minimální měsíční splátka při oddlužení jednotlivce je ve výši 2 198 Kč
 • při společném oddlužení manželů se jedná o částku minimálně 3 267 Kč

Kolik mi zůstane při insolvenci v roce 2023?

Srážky při insolvenci, jsou prováděny na základě stejných podmínek, jako při exekuci. Dlužníkovi tedy zůstává jen základní nezabavitelné minimum, a dále jedna třetina ze zbytku mzdy.

Od začátku roku, se zvyšuje nezabavitelné minimum při exekuci (a insolvenci). Zvýšení v roce 2023, je poměrně hodně vysoké (základní nezabavitelná částka se zvýší o 2534 Kč). Během minulého roku, se nezabavitelné minimum měnilo dokonce několikrát. Důvodem je vysoká inflace, zdražování nákladů na živobytí a bydlení.

Nezabavitelné minimum pro výpočet exekuce, se vypočítá z toho, kolik je životní minimum pro jednotlivce (zvýšení od 1. 1. 2023 na 4 860 Kč) a kolik jsou normativní náklady na bydlení (v roce 2023 se pro výpočet exekuce použije částka 15 597 Kč).

Od začátku roku 2023, se ale současně mění i výpočet nezabavitelné částky. Do konce minulého roku, to byly 3/4 ze součtu životního minima a nákladů na bydlení. Od 1. 1. 2023 je nezabavitelná částka pouze 2/3 ze součtu životního minima a nákladů na bydlení.

Podobně se mění i částka, která se připočítává v případě, že má dlužník manželku (manžela) nebo nějaké dítě. Do konce minulého roku, to byla 1/3 ze základní nezabavitelné částky. Od 1. 1. 2023 je to už jenom 1/4 ze základní nezabavitelné částky.

Nezabavitelné minimum od ledna 2023:

 • Základní nezabavitelná částka = 13 638 Kč
 • Za manželku (manžela) nebo dítě = 3 409,50 Kč
 • Plně zabavitelná částka = 30 686 Kč

Příklad výpočtu nezabavitelné částky při společném oddlužení v roce 2023

Názorný příklad 1: Pan a paní Novákovi uvažují o insolvenci. Mají dvě děti. V jejich případě by tedy základní nezabavitelná částka byla:

 • Základní nezabavitelná částka = 13 638 Kč
 • Zvýšení za manželku/manžela = 3409,50 Kč
 • Zvýšení za dvě děti = 6 819 Kč
 • Nezabavitelné minimum celkem = 23 867 Kč
 • Toto nezabavitelné minimum, by se u obou manželů započítalo samostatně (u každého z nich)

Výpočet srážek při společném oddlužení manželů

Srážky po dobu insolvence mohou být prováděny z různých příjmů. Není to tedy jenom z výplaty ze zaměstnání, ale i z jiných příjmů. Srážky mohou být obecně prováděny třeba z podpory v nezaměstnanosti, z podpory při rekvalifikaci, z nemocenských dávek, z mateřské, z rodičovské, z důchodových dávek, z příjmů z různých brigád (práce na DPP nebo DPČ) nebo i z různých dalších příjmů.

Příklad: Výpočet srážek při společném oddlužení manželů v roce 2023

Názorný příklad 2: Pan a paní Novákovi mají dvě děti. Oba pracují. Pan Novák má čistou mzdu 38 000 Kč, paní Nováková má čistou mzdu 26 500 Kč.

Pan Novák:

 • Nezabavitelná částka = 23 867 Kč
 • Čistá mzda = 38 000 Kč
 • Zbytek mzdy po odečtení nezabavitelné částky = 14 133 Kč
 • Jednu třetinu dostává pan Novák = 4 711 Kč
 • Zbytek (9 422 Kč) jde na insolvenci
 • Zbytek mzdy po srážkách = 28 578 Kč
 • Na úhradu insolvence = 9 422Kč

Paní Nováková

 • Nezabavitelná částka = 23 867 Kč
 • Čistá mzda = 26 500 Kč
 • Zbytek mzdy po odečtení nezabavitelné částky = 2 633 Kč
 • Jednu třetinu dostává paní Nováková = 877 Kč
 • Zbytek (1754Kč) jde na insolvenci
 • Zbytek mzdy po srážkách = 24 746 Kč
 • Na úhradu insolvence = 1 754 Kč

Při společném oddlužení manželů, by tedy zůstávalo oběma manželům z původního společného čistého příjmu 64 500 Kč, zůstalo 53 324 Kč. Každý měsíc pak na insolvenci půjde celkem 11 176 Kč. Rozhodně to tedy není tak, že by vám při insolvenci (oddlužení), nezůstala „ani koruna“.

Kolik stojí společné oddlužení manželů

Oddlužení ale není zadarmo. Platí se už za podání insolvenčního návrhu. Resp. tedy za jeho vypracování. Zde je možné se obrátit na advokáta, insolvenčního správce nebo soudního exekutora. Ti si pak za zpracování insolvenčního návrhu mohou naúčtovat poplatek maximálně 6000 Kč (u návrhu na oddlužení jednotlivce je to maximálně 4000 Kč). Pokud by po vás za oddlužení chtěl někdo více peněz – pak se jedná o porušení zákona. To ale není vše.

Každý měsíc si pak insolvenční správce strhává určitou částku. Ta je v případě společného oddlužení manželů 1125 Kč měsíčně (odměna insolvenčního správce) a 225 Kč měsíčně (náhrada hotových výdajů). Celkem tedy 1350 Kč bez DPH. S DPH je to pak 1633,50 Kč. Za 5 roků takto můžete insolvenčnímu správci na poplatcích zaplatit až 98 010 Kč.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka na zaplacení dluhu nebo exekuce. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – SMS půjčka ihned na bankovním účtě. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Insolvence 2023 – společné oddlužení manželů – kalkulačka srážek z platu

Diskuse: 1
 • Custom avatar Worminka

  Dobrý den, moji rodiče plánují vyhlásit osobní bankrot. V jejich bytě mám hlášeno trvalé bydliště, ale bydlím v podnájmu v jiném městě. Mohlo by to mít nějaký vliv na výpočet nároku na jejich OB?
  Děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze