Insolvence 2022 – společné oddlužení manželů – kalkulačka srážek z platu

Osobní bankrot (nebo také soudní oddlužení, či insolvenci) je určitý způsob, jak vyřešit dluhy, které nejste schopni splácet. V případě, že se jedná o společné dluhy manželů (dluhy které vznikly během manželství, a které tedy spadají do společného majetku), pak se řeší tzv. společné oddlužení manželů. To je v zásadě stejné, jako když osobní bankrot vyhlásí jednotlivec.

V následujícím článku se podíváme na to, v čem se liší spolčené oddlužení manželů od insolvence jednotlivce. Najdete zde i kalkulačku pro výpočet srážek a toho, kolik vám při insolvenci zůstane v roce 2022.

Insolvenční kalkulačka 2022 – společné oddlužení manželů

Do následující kalkulačky zadávejte příjem (čistou mzdu, nebo jiný srovnatelný příjem obou manželů). Kromě toho je také potřeba zadat jaká je výše dluhů.

Kalkulačka splátek při společném oddlužení od 1.4.2022

Manžel

Čistá měsíční mzda

Počet vyživovaných dětí
Nezabavitelná částka za manželku

Manželka

Čistá měsíční mzda

Počet vyživovaných dětí
Nezabavitelná částka za manžela

Výpočet

Nejvyšší soud rozhodl 8. 6. 2022, že pro výpočet nezabavitelné částky, má být použito i mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení, které bylo schváleno na konci ledna 2022. Nezabavitelná částka, aktuálně vychází z životního minima 4250 Kč (platí od 1. 4. 2022) a z normativních nákladů na bydlení ve výši 7935 Kč. Nezabavitelné minimum dlužníka je 9 138,75 Kč, za manžela, manželku nebo dítě je to 3 046,25 Kč.
Výpočet

Jak funguje oddlužení u soudu (insolvence)

Pokud má někdo vysoké dluhy, které nezvládá splácet, může se obrátit na soud a podat insolvenční návrh. Pokud splní příslušné podmínky (podíváme se na ně dále), pak soud oddlužení schválí. V zásadě jsou jenom dvě možnosti:

 • Oddlužení splátkovým kalendářnem
 • Oddlužení rozprodejem majetku

Při oddlužení bude soud požadovat prodej veškerého cenného majetku. Pokud to nebude stačit k úhradě pohledávek, pak následují insolvenční srážky ze mzdy (nebo i z jiného příjmu, jako je třeba důchod, nemocenská, podpora v nezaměstnanosti ap.).

Při oddlužení formou splátek, jsou po dobu 3 nebo 5 roků prováděny srážky ze mzdy. Ty jsou ve stejné výši, jako u exekuce (z důvodu přednostní pohledávky). Dlužník musí být formou srážek ze mzdy, splácet alespoň minimální splátku:

 • minimální měsíční splátka při oddlužení jednotlivce je ve výši 2 198 Kč
 • při společném oddlužení manželů se jedná o částku minimálně 3 267 Kč

Kolik mi zůstane při insolvenci v roce 2023?

Srážky při insolvenci, jsou prováděny na základě stejných podmínek, jako při exekuci. Dlužníkovi tedy zůstává jen základní nezabavitelné minimum, a dále jedna třetina ze zbytku mzdy.

S určením nezabavitelné částky, je to v roce 2022 složitější. Pro výpočet nezabavitelného minima, se používá životní minimum jednotlivce, které se od 1. 4. 2022 zvyšuje o 390 Kč na 4250 Kč. S tím není problém. Dále je pro výpočet nezabavitelné částky podstatné, kolik jsou normativní náklady na bydlení.

Normativní náklady na bydlení, se od 1. 1. 2022 zvýšily na 6 815 Kč. Následně ale přišlo během ledna 2022, ještě mimořádné zvýšení (změna zákona kvůli velkému zdražení elektřiny a plynu). Normativní náklady se zvýšily o dalších 1120 Kč. A zde je zádrhel. Podle výkladu Ministerstva spravedlnosti, se má použít i toto mimořádné zvýšení. Podle některých soudů, se to počítat nemá. Takže je v tom zmatek.

Nezabavitelné minimum při insolvenci od 1. 4. 2022 (podle Ministerstva spravedlnosti):

 • Základní nezabavitelná částka se od 1. 4. 2022 zvýší na 9138,75 Kč
 • Za manžela, manželku či dítě se od 1. 4. 2022 zvýší na 3046,25 Kč

Podle některých soudů, se má ale nezabavitelné minimum zvyšovat méně:

 • Základní nezabavitelná částka (bez mimořádného zvýšení normativních nákladů) od 1. 4. 2022 = 8 298,75 Kč
 • Za manžela, manželku či dítě (bez mimořádného zvýšení normativních nákladů) od 1. 4. 2022 = 2 766,25 Kč

Nejvyšší soud rozhodl, že nezabavitelné minimum bude v roce 2022 vyšší

Nejvyšší soud vydal 8. června 2022 rozhodnutí, že nezabavitelná částka při exekuci nebo insolvenci, musí být vyšší.

Rozhodnutí soudu, je nyní závazné pro všechny, kdo řeší insolvenční nebo exekuční srážky ze mzdy (nebo z jiného příjmu jako je důchod, nemocenská, mateřská, podpora, apod.).

Aktuální nezabavitelné minimum, by tedy mělo být 9138,75 Kč. Pokud má dlužník i manželku (manžela) nebo nějaké děti, pak je to o 3046,25 Kč více.

Více informací o rozhodnutí Nejvyššího soudu najdete zde

Příklad výpočtu nezabavitelné částky při společném oddlužení v roce 2022

Názorný příklad 1 (podle metodiky MSp): Pan a paní Novákovi uvažují o insolvenci. Mají dvě děti. V jejich případě by tedy základní nezabavitelná částka byla:

 • Základní nezabavitelná částka = 9138,75 Kč
 • Zvýšení za manželku/manžela = 3046,25 Kč
 • Zvýšení za dvě děti = 6092,50 Kč
 • Nezabavitelné minimum celkem = 18 278 Kč
 • Toto nezabavitelné minimum, by se u obou manželů započítalo samostatně (u každého z nich)

Výpočet srážek při společném oddlužení manželů

Srážky po dobu insolvence mohou být prováděny z různých příjmů. Není to tedy jenom z výplaty ze zaměstnání, ale i z jiných příjmů. Srážky mohou být obecně prováděny třeba z podpory v nezaměstnanosti, z podpory při rekvalifikaci, z nemocenských dávek, z mateřské, z rodičovské, z důchodových dávek, z příjmů z různých brigád (práce na DPP nebo DPČ) nebo i z různých dalších příjmů.

Příklad: Výpočet srážek při společném oddlužení manželů v roce 2022

Názorný příklad 2 (podle metodiky MSp): Pan a paní Novákovi mají dvě děti. Oba pracují. Pan Novák má čistou mzdu 28 000 Kč, paní Nováková má čistou mzdu 19 500 Kč.

Pan Novák:

 • Nezabavitelná částka = 18 278 Kč
 • Čistá mzda = 28 000 Kč
 • Zbytek mzdy po odečtení nezabavitelné částky = 9 722 Kč
 • Jednu třetinu dostává pan Novák = 3 240 Kč
 • Zbytek (6 480 Kč) jde na insolvenci
 • Zbytek mzdy po srážkách = 21 520 Kč
 • Na úhradu insolvence = 6 480 Kč

Paní Nováková

 • Nezabavitelná částka = 18 278 Kč
 • Čistá mzda = 19 500 Kč
 • Zbytek mzdy po odečtení nezabavitelné částky = 1 222 Kč
 • Jednu třetinu dostává paní Nováková = 407 Kč
 • Zbytek (814 Kč) jde na insolvenci
 • Zbytek mzdy po srážkách = 18 686 Kč
 • Na úhradu insolvence = 814 Kč

Při společném oddlužení manželů, by tedy zůstávalo oběma manželům z původního čistého příjmu 47 500 Kč, zůstalo 40 206 Kč. Každý měsíc pak na insolvenci půjde celkem 7 294 Kč. Rozhodně to tedy není tak, že by vám při insolvenci (oddlužení), nezůstala „ani koruna“.

Kolik stojí společné oddlužení manželů

Oddlužení ale není zadarmo. Platí se už za podání insolvenčního návrhu. Resp. tedy za jeho vypracování. Zde je možné se obrátit na advokáta, insolvenčního správce nebo soudního exekutora. Ti si pak za zpracování insolvenčního návrhu mohou naúčtovat poplatek maximálně 6000 Kč (u návrhu na oddlužení jednotlivce je to maximálně 4000 Kč). Pokud by po vás za oddlužení chtěl někdo více peněz – pak se jedná o porušení zákona. To ale není vše.

Každý měsíc si pak insolvenční správce strhává určitou částku. Ta je v případě společného oddlužení manželů 1125 Kč měsíčně (odměna insolvenčního správce) a 225 Kč měsíčně (náhrada hotových výdajů). Celkem tedy 1350 Kč bez DPH. S DPH je to pak 1633,50 Kč. Za 5 roků takto můžete insolvenčnímu správci na poplatcích zaplatit až 98 010 Kč.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka na zaplacení dluhu nebo exekuce. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – SMS půjčka ihned na bankovním účtě. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Insolvence 2022 – společné oddlužení manželů – kalkulačka srážek z platu

Diskuse: 1
 • Custom avatar Worminka

  Dobrý den, moji rodiče plánují vyhlásit osobní bankrot. V jejich bytě mám hlášeno trvalé bydliště, ale bydlím v podnájmu v jiném městě. Mohlo by to mít nějaký vliv na výpočet nároku na jejich OB?
  Děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jiří Duchek: Dobrý den, chci se zeptat zda dostanu rychlou půjčku do 10000 když jsem necelé 2...
 • JIRIHLAVAC2@SEZNAM.cz: pecuji o manzelku ma onkologickou diagnozu a navic po opakovanych mozkovych prihodach...
 • Hana Zelenková: Dobrý den.Můj syn je od 8.8.2022 v pracovní neschopnosti. 2xByl hospitalizován ve...
 • Xenik: Hezký den, ne nezapočítává... Započítává se čistá mzda bez daňového bonu...
 • Ondřej Daněk: Dobrý den. Mohu pořádat o příspěvek na bydlení i mimo místně příslušn...
 • Emil Votoček: Dobrý den, mám dotaz. Jsem důchodce 72 let. Mám 4 plicní onemocnění - CHOP...
 • Bohouš Zeman: Stěhuju se 16. prosince do dražšího podnájmu. Ve starém mi neprodlouží nájem...