Formulář: Žádost o příspěvek na živobytí

Aktuální formuláře – sociální dávky 2024

Aktuální verze formulářů pro sociální dávky, je možné najít i přímo na webu MPSV zde. Žádost o dávky, je možné vyřídit kompletně online (elektronicky, přes internet).

Formulář žádost o příspěvek na živobytí, slouží k podání žádosti o přiznání nároku na sociální dávku hmotné nouze. O příspěvek na živobytí mohou žádat především ti, kdo mají jen velmi nízké příjmy (nebo dokonce vůbec žádné). To, jaké jsou přesné podmínky, pro nárok na tuto dávku, najdete popsáno zde: Hmotná nouze – příspěvek na živobytí. V naší kalkulačce: Kalkulačka příspěvek na živobytí, si pak můžete spočítat, zda máte nárok na příspěvek na živobytí a jaká by byla jeho výše.

Kdo má nárok na příspěvek na živobytí

Nárok na tuto sociální dávku mají ti, jejichž příjmy po zaplacení oprávněných nákladů na bydlení, jsou nižší než částka na živobytí. Částka na živobytí zpravidla odpovídá tomu, jaké je životní minimum (především u nezaopatřených dětí), nebo tomu, jaké je existenční minimum (dospělé osoby). Oprávněné náklady na bydlení pak jsou maximálně 30% z příjmů (v Praze je to maximálně 35% z příjmů). V případě nároku odpovídá příspěvek na živobytí rozdílu mezi příjmy a částkou na živobytí (po odečtení nákladů na bydlení).

Formulář přídavky na živobytí

Kliknutím na následující odkaz můžete zahájit stahování formuláře. Jedná se o aktuální verzi formuláře – poslední aktualizace proběhla k 1. 1. 2014 – tak jak jej vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Formulář stačí vytisknout a vyplnit. Nebo si příslušný tiskopis můžete vyzvednout na některé pobočce Úřadu práce nebo jen můžete vyplnit online na stránkách mpsv.cz.

Název formuláře Formulář: Žádost o příspěvek na živobytí
Verze formuláře 14 01 01 501
Aktuální verze od 1. 1. 2014
Velikost dokumentu 1121 kB
Počet stran 4
Použití formuláře
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader (doporučená verze je verzi 7.0.8 nebo vyšší). Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).  Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms  nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář online: doplatek do životního minima

Pokud si chcete podat žádost o poskytnutí příspěvku na živobytí, musíte navštívit úřad práce. Obracejte se úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště. Zde můžete žádat nejenom o dávky hmotné nouze ale i o další sociální příplatky a podporu.

Formulář si můžete stáhnout přímo z těchto stránek, nebo můžete využít možnost vyplnit formulář online přímo na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – mpsv.cz. K vyplnění formuláře jej stačí vytisknout a čitelně dopsat všechny požadované údaje.

Další užitečné informace

Kromě samotné žádosti o příspěvek na živobytí může být potřeba k žádosti doložit i další dokumenty a informace. Jedná se především o tyto:

V případě, že máte nějaký dotaz ohledně nároku na příspěvek na živobytí, zeptejte se v diskusi pod tímto článkem. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám odpovědět na vaše dotazy a poradit vám se vší, co vás zajímá.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka do 50000 Kč. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka 20000 Kč do hodiny. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Žádost o příspěvek na živobytí

Diskuse: 34
 • Custom avatar svatošova

  DOBRÝ den chtěla byc h se zeptat jestly moje maminka ma narok na příspěvek na živobytí ma jen 3410kč a příspěvek na bydlení . Z toho platí 5000 najem a 720 elektryku 990 plin zůstavá jí 900kč měsíčně .PROSÍM O RADU .Děkuj. svatošová

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Dobrý den, záleží mimo jiné také na tom, jestli žije sama, nebo jestli žije ve společné domácnosti s dalšími osobami. U hmotné nouze se dále posuzuje celková sociální a majetková situace (např. pokud by měla vysoké úspory, nejednalo by se o osobu ve hmotné nouzi). Orientačně si můžete nárok spočítat v naší kalkulačce, s konkrétní žádostí se pak musíte obracet na příslušný Úřad práce.

   • svatošová

    DĚKUJI ZA ODPOVĚD.maminka žije sama a ma byd v pronájmu kde by teda mohla zažádat .Děkuji

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

     Dobrý den, žádost o příspěvek na živobytí a další dávky hmotné nouze (nebo i jiné sociální dávky) se vyřizuje na Úřadu práce dle místa trvalého bydliště.

 • Lukáš

  Dobrý den .
  Mám takový malí problém už 5 měsicu jsem bez peněz nemam ani životní minimum na uřadech mě vihodili že na nej nemam narok na minimum .bydlím s kamarádem a je mi 19 let už nestuduji. platíme 6200 kč nájem a příspěvek na bydlení je 3200
  poradte prosím

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Dobrý den, pokud nemáte žádný příjem, pak byste měl mohl mít nárok na příspěvek na živobytí – jedná se o dávku hmotné nouze.

 • Custom avatar SOFIE

  DOBRÝ DEN,PROSÍM O RADU,DOHROMADY S MANŽELEM MÁME DŮCHOD 12000KČ,Z TOHO PLATÍME 10:600 ZA BYDLENÍ,PLUS ELEKTRIKU 1100KČ,1000KČ ODPAD.NIC NÁM NEZBÝVÁ NA STRAVU,MÁME MOŽNOST DOSTAT POMOC NA BYDLENÍ A ŽIVOBYTÍ?DĚKUJI

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Dobrý den, pokud máte v daném bytě trvalý pobyt a nájemní smlouvu (nebo se jedná o družstevní byt nebo byt v osobním vlastnictví), mohli byste mít nárok na příspěvek na bydlení. Na příspěvek na živobytí (hmotná nouze) podle všeho mít nárok nebudete (příjem je z pohledu této dávky „poměrně vysoký“).

 • Custom avatar SOFIE

  OPRAVA:10.600 za bydlení

 • Šárka

  Dobrý den, jsem matka samoživitelka, od prosince jsem na úřadu práce, musela jsem dát výpověď kvůli synovi, kterému je 7 let, začal chodit do školy a v práci už mi nechtěli umožnit úpravu pracovní doby . Nyní se rekvalifikuji a mám přislíbenou práci, ale až po prázdninách. Podporu mám nyní necelé 4900,leden – únor byla 6333, synovo výživné je 1016, příspěvek na bydlení + přídavek na dítě činí celkem 7000. Bydlíme v podnájmu a platím 8500 měsíčně, kromě toho jsem v lednu musela doplatit za topení 6300, dělalo se dřívější vyúčtování elektřiny( předělávalo se topení z elektrického čerpadla na plynové) a doplácíme i za vodu kolem 800 co 3 měsíce. Takže průměrné náklady za 1. čtvrtletí byly cca 10866 měsíčně a příjmy cca 13871. Na nedoplatky jsem si musela půjčit, mám nárok za této situace na nějaký doplatek na bydlení nebo příspěvek na živobytí? Pokud ano, kam se mám obrátit? Za odpověď mockrát děkuji .

 • Custom avatar jitka

  dobrý den.Jsem matka samoživitelka s 10 letou dcerou.Otce nemám uvedeného,takže nedostávám žádné výživné,mám byt 3+1 za který platím 5500kč + 1000kč elektriku + 300 kč plyn a přispěvek rodičovský 610kč.Příjem mam cca:11500 kč.Na co všechno mám nárok?

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Dobrý den, čistě teoreticky (neznám všechny údaje) – mohla byste mír nárok na přídavky na dítě. Pokud máte v bytě nájemní smlouvu (nebo je to družstevní byt nebo byt v osobním vlastnictví) a máte tam trvalý pobyt, tak můžete mít případně nárok na příspěvek na bydlení.

 • Custom avatar Petr Lopuchovský

  Dobrý den, jsem občan tězce zdravotně postižený se ztp průkazem a plném invalidním důchodu ve výši 8301kč.Dne 23.4. 2014,jsem se byl informovat zdalipak mám stímto důchodem nárok na příspěvek na bydlení a další dávku v hmotné nouzi na výživné. Se správcem objektu jsem dohodnutý na nájemném ve výši 6000kč měsíčně jeto rodinná chalupa po jeho prarodičích veškeré ubytovny co jsem si prohlédl ve svém městě a okolí tak mi vzhledem,ani bariérovostí například mnoho schodů vysoké prahy mi vzhledem k mému zdravotnímu postižení dělají velké problémy.Paní na úřadě mi řekla že to neprve musejí spočítat veškeré náklady na bydlení,ale že nárok na tyto dávky mám již od 1.5. 2014 jen musí být písemně doložena nájemní smlouva a podány žádosti o příspěvek na bydlení který dělá 30 procent veškerých nákladů a dále další dávka v hmotné nouzi na živobytí to ještě nevím podle jakého vzorce se tahle dávka vypočítává.Další mé dávky jsou příspěvek na péči 800kč a na mobilitu 400kč ale ty se dotoho nezapočítávají předem děkuji za pomoc či radu pan Lopuchovský.

 • Custom avatar Marie R.

  Dobrý den, prosím o radu, zda mohu žádat o některou ze sociál. dávek. Jsem starobní důchodkyně s důchodem cca 6.300kč, rozvedená, žijící v domě, majitelem je dcera, která žije trvale v cizině.Náklady spojené s bydlením SIPO jsou cca 5.900kč (bez doplatků, např jsem doplácela min. měsíc za elektřinu 9.600kč za rok).V domě žiji pouze já, sama.
  Ještě cca 5let mi bude vyplácen příspěvek z důchodového připojištění cca 3.200kč měsíčně.
  Bez pomoci dcery bych nevystačila s příjmem, nyní však dcera plánuje rodinu a její pomoc nebude možná.Děkuji za jakoukoliv radu.

 • Custom avatar Zuzka

  Dobrý den, chtěla bych jsem se prosím zeptat jsem studentka a od září se stěhuji od rodičů. Jak to je prosím s příspěvkem na živobytí. Mohla bych vykonávat brigádu, abych se mohla uživit. Nájem celkově bych platila cca 5 tis a pokud bych dostávala příspěvek od sociálního úřadu nezbyly by mi peníze na jídlo atd. Mám nárok na brigádu? Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar HANA VORÁČKOVÁ

  Dobrý den,je mi 34let a mam tři syny,Jakuba 16let,Vládíka v září 10let a Matěje 4,5let.Jsem na ně sama.Před dvěma roky jsem odešla od manžela ohledně alkoholu,měla jsem přítele,tak se to nějak dalo vyžít.Ted už dva měsíce jsem sama jen s dětma,s manželem se rozvádíme,dává mi na Vládíka2,500kč a na Matěje2000kč jak určil soud.Na Jakuba beru pouze1,500kč,víc není možné,protože se jeho otec lživě brání,ale vychází mu to.Já jsem vedena na uřadu práce s dávkou 3,630kč a pobírám na kluky příspěvek ,přídavek na dítě1.810kč.Žiji v pronájmu za 9000kč měsíčně.Když byl semnou přítel platil nájem na bytě on,ale ted tu jsem dva měsíce na dluh,nemam kam jít.A tak se ptám,je možné mi pomoct,ikdyž jsem české národnosti a nechci,aby mi byli odebrány děti,když nemam na jejich obživu,než dostanu umístějí v MŠ pro syna a budu si moct na živobytí vydělávat normálně jako každá samoživitelka?Nemam kdo by mi poradil,proto Moc prosím Vás.Miluji své syny a nechci,aby na to doplácely.Děkuji Vám.H.

 • Mirka

  Dobrý den,
  Chci se zeptat,pracuji na DPP s příjmem měsíčně 2500,-, moje celkové náklady za bydlení činí 3500,- ( bydlím sama v nájmu), příspěvěk na bydlení dostávám 1900,- měsíčně.
  Mám nárok ještě na příspěvěk na živobytí,nevím zda se počítá i průměr z příspěvku na bydlení nebo jen mé výplaty. Nejsem vedena na ÚP.
  Děkuji

  • Custom avatar Miroslava Vejvodová

   Dobrý večer chtěla bych se zeptat jestli bych měla nárok na hmotnou nouzi jsem pod úřadem práce bydlela sem že synem ale syn se odstěhoval a jelikož jsem tet sama tak jsem bez příjmu nepopírám ani podporu ani na bydlení děkuji za odpověď

 • Custom avatar sisi76

  Dobry den -chtěla bych se zeptat jsem samoživitelka se dvemi dcerami-na jednu pobiram sirotci duchod-jeji 17.let je na up a tet zjistila ze je tehotna-a na druhou 8-letou nedostavam od jejího otce vyzivne-1500měs.-uz mi dluzi 12000-Ja jsem zamestnana,ale momentalne jsem druhy mesic na nesch.ze zadama-pobiram soc.davky-6100 na bydleni a příspěvek na dite na tu mladší-bydleni mam komplet 9000kc-ale tet nebudu mit skoro zadny prijem z neschopenky-mam nerok zažádat si na hmotne nouzy????předem dekuji za odpoved

 • Custom avatar Michaela Beslačová

  Dobrý den, jsem samoživitelka s 13letou dcerou. Bydlíme na ubytovně, kde platím se vším 8000 Kč. V současné době jsem vedená na ÚP, pobírám hmotnou nouzi ve výši 3600 Kč + další příjem činí 2410Kč.Doplatek na bydlení mi byl vypočítán na částku 6477kč. Bydlíme ve městě s 30 000 obyvateli. Chtěla jsem se zeptat, jestli je tato částka vypočítána dobře.Zdá se mi nízká. Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar AndreaM

  Dobrý den,mám dotaz.Žiji s partnerem v podnájmu,trval.bydliště máme na MÚ. Děti ve věku 9 a 15 let ve střídavé péči / měsíční alimenty obou děti je 2500,- / Žijeme z jednoho platu cca 14000,- z toho 9000,- je nájem a 2500,- jde na hřích partnera z mládí.Jsem dlouhodobě vedena na ÚP a nemám žádný příjem.O co vše můžu žádat,nikdy jsem od státu nic nechtěla ale teď je situace tak vážná že nemám za co dětem koupit svačinu do školy a na jídlo máme pouze 2 první týdny v měsíci.Jsme v zoufalé situaci než si najdu práci,prosím o radu o co žádat,děkuji

 • Custom avatar Miroslava

  Dobrý den, chci se zeptat. Jsem na MD. Pobírám 5410,- Kč i s přídavkama na děti. Manžel má měsíční příjem 9000,-Kč. Mohu si i já zažádat o příspěvěk na živobytí, ikdyž jsem na MD? Moc děkuji.

 • Custom avatar Marie Kaděrová

  Dobrý den,prosím Vás na jaké sociální dávky mám jako matka samoživitelka se dvěma syny 9 a 14 nárok? Pobírám pouze příspěvek na bydlení a přídavky na děti což činí 11306 plus výživné na oba 6000kč. V Liberci na Hmotné nouzi se se mnou ani bavit nechtěli. Vyrazili se mnou dveře se slovy,že jsem si neměla pořizovat děti když na ně nemám. Podle vaší kalkulačky jsem ale zjistila,že bych měla mít nárok i na příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení….akorát nevím jak to z nich mám dostat 🙁

 • Custom avatar Marie Kaděrová

  Jsem bez práce….mám zdravotní omezení kvůli páteři a na směnný provoz nemohu kvůli dětem. Bydlím v pronajatém bytě kde platím 12500 i se spotřebami.

 • Custom avatar Marie Kopecká

  dobrý den chtěla jsem se zeptat jsem na up podporu nepobirám vyřizuji si soc.davky hmotnou nouzi a přispěvek na bydleni ,bydlim na ubytovně tyto davky si vyřizuji od 1.11. nemam stale vyřizene doposud potvrzeni o přijmu ktere sem dostala od socialni pracovnice jsem posilala učetni nikdy ji nedorazilo tak sem posilala dalši potvrzeni 3.12 opět se stratilo tak sem poslala 23.12 učetní opět tiskopis, brigadně sem roznašla noviny přitom tiskopis mi paní z pošty odeslala nebylo to doporučeně i vedouci mi je posilal do telefonu mi pani učetni tvdila že je nedostala, na najem sem si musela pujčit od kamaradky abych mohla zaplatit neskončila na ulici jiny přijem nema noviny již neroznáším nemam na leky ani na jidlo.kam se prosím mohu obrátit když se mi stráci tiskopisy ktere jsem posilala zpětně mi těžko vyplati soc.davky

 • Marta

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok na příspěvek na živobytí jestliže vlastním byt. To potom do kolonky majetek vepíšu ano, jak se to bude posuzovat. Děkuji

 • Andrea

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Zatím beru část. invalidní důchod. Pokud by mi byl odebrán chtěla bych požádat o nějaký příspěvek, napřo. hmotnou nouzi. Jde mi o to, že bydlím v bytě, kterým jsem vlastníkem a mám ještě jeden byt po babičce, kde jsem také vlastníkem já. Řeknou mi na üřadě, že nemám nárok na žádný příspěvěk, neboť mám dva byty a z toho můžu jeden prodat a využít těch peněz pro svoji potřebu? Děkuji

 • Custom avatar tereza

  dobrý den. chtěla jsem se zeptat,jsem na mateřské beru 3800 +500. myslíte že by mi by mi mohli něco doplácet když z tady těch peněz nevíjdu. děkuji

 • Hudok Jiří

  Dobrý den.Prosím o radu.Syn je po výkonu trestu,je veden na úřadu práce,je hlášen na obecním úřadě a je bez jakéhokoliv příjmu. Má nárok na příspěvek na živobytí nebo na nějaký jiný.? Děkuji.

 • Custom avatar KAMILA Hamerníková

  dobry den mam dotaz.Dala jsem v praci vypoved.Jsem na uradu prace.Pouze na jeden mesic.Od rijina nastupuji do noveho zamestnani..podporu mi spocitali na 5900.jsem matka samozivitelka s dcerou 16 let alimenty mam 4500.mam na ten mesic jeste narok na nejake jine dávky prosim?dekuji

 • Custom avatar vladka

  zdravim.jake doklady musim donest pro prispevek na bydleni?diky vladka

 • Custom avatar katka

  Dobrý den chci se zeptat na co mám nárok (davky) jsem samoživitelka mám v příme péči tři nezletilé děti nemám zádny jiný přijem nez prídavky na děti ve víši 1800 kč měsíčně. Žiji sama otec dětí výživné neplatí.Poradíte mi prosím o co mohu požádat děkuji

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Určitě se zkuste obrátit na Úřad práce, mohla byste mít nárok na dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí), dále jsou zde přídavky na dítě. V závislosti na tom jak a kde bydlíte, můžete mít nárok na příspěvek na bydlení (nebo případně na doplatek na bydlení). V případě akutní nouze jsou zde i další dávky hmotné nouze

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...