Formulář: Žádost o příspěvek na živobytí

Formulář žádost o příspěvek na živobytí, slouží k podání žádosti o přiznání nároku na sociální dávku hmotné nouze. O příspěvek na živobytí mohou žádat především ti, kdo mají jen velmi nízké příjmy (nebo dokonce vůbec žádné). To, jaké jsou přesné podmínky, pro nárok na tuto dávku, najdete popsáno zde: Hmotná nouze – příspěvek na živobytí. V naší kalkulačce: Kalkulačka příspěvek na živobytí, si pak můžete spočítat, zda máte nárok na příspěvek na živobytí a jaká by byla jeho výše.

Kdo má nárok na příspěvek na živobytí

Nárok na tuto sociální dávku mají ti, jejichž příjmy po zaplacení oprávněných nákladů na bydlení, jsou nižší než částka na živobytí. Částka na živobytí zpravidla odpovídá tomu, jaké je životní minimum (především u nezaopatřených dětí), nebo tomu, jaké je existenční minimum (dospělé osoby). Oprávněné náklady na bydlení pak jsou maximálně 30% z příjmů (v Praze je to maximálně 35% z příjmů). V případě nároku odpovídá příspěvek na živobytí rozdílu mezi příjmy a částkou na živobytí (po odečtení nákladů na bydlení).

Formulář přídavky na živobytí

Kliknutím na následující odkaz můžete zahájit stahování formuláře. Jedná se o aktuální verzi formuláře – poslední aktualizace proběhla k 1. 1. 2014 – tak jak jej vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Formulář stačí vytisknout a vyplnit. Nebo si příslušný tiskopis můžete vyzvednout na některé pobočce Úřadu práce nebo jen můžete vyplnit online na stránkách mpsv.cz.

Název formuláře Formulář: Žádost o příspěvek na živobytí
Verze formuláře 14 01 01 501
Aktuální verze od 1. 1. 2014
Velikost dokumentu 1121 kB
Počet stran 4
Použití formuláře
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader (doporučená verze je verzi 7.0.8 nebo vyšší). Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).  Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms  nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář online: doplatek do životního minima

Pokud si chcete podat žádost o poskytnutí příspěvku na živobytí, musíte navštívit úřad práce. Obracejte se úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště. Zde můžete žádat nejenom o dávky hmotné nouze ale i o další sociální příplatky a podporu.

Formulář si můžete stáhnout přímo z těchto stránek, nebo můžete využít možnost vyplnit formulář online přímo na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – mpsv.cz. K vyplnění formuláře jej stačí vytisknout a čitelně dopsat všechny požadované údaje.

Další užitečné informace

Kromě samotné žádosti o příspěvek na živobytí může být potřeba k žádosti doložit i další dokumenty a informace. Jedná se především o tyto:

V případě, že máte nějaký dotaz ohledně nároku na příspěvek na živobytí, zeptejte se v diskusi pod tímto článkem. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám odpovědět na vaše dotazy a poradit vám se vší, co vás zajímá.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka do 50000 Kč. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka 20000 Kč do hodiny. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Žádost o příspěvek na živobytí

komentářů 14
 • Custom avatar svatošova

  DOBRÝ den chtěla byc h se zeptat jestly moje maminka ma narok na příspěvek na živobytí ma jen 3410kč a příspěvek na bydlení . Z toho platí 5000 najem a 720 elektryku 990 plin zůstavá jí 900kč měsíčně .PROSÍM O RADU .Děkuj. svatošová

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, záleží mimo jiné také na tom, jestli žije sama, nebo jestli žije ve společné domácnosti s dalšími osobami. U hmotné nouze se dále posuzuje celková sociální a majetková situace (např. pokud by měla vysoké úspory, nejednalo by se o osobu ve hmotné nouzi). Orientačně si můžete nárok spočítat v naší kalkulačce, s konkrétní žádostí se pak musíte obracet na příslušný Úřad práce.

   • svatošová

    DĚKUJI ZA ODPOVĚD.maminka žije sama a ma byd v pronájmu kde by teda mohla zažádat .Děkuji

    • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

     Dobrý den, žádost o příspěvek na živobytí a další dávky hmotné nouze (nebo i jiné sociální dávky) se vyřizuje na Úřadu práce dle místa trvalého bydliště.

 • Lukáš

  Dobrý den .
  Mám takový malí problém už 5 měsicu jsem bez peněz nemam ani životní minimum na uřadech mě vihodili že na nej nemam narok na minimum .bydlím s kamarádem a je mi 19 let už nestuduji. platíme 6200 kč nájem a příspěvek na bydlení je 3200
  poradte prosím

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud nemáte žádný příjem, pak byste měl mohl mít nárok na příspěvek na živobytí – jedná se o dávku hmotné nouze.

 • Custom avatar SOFIE

  DOBRÝ DEN,PROSÍM O RADU,DOHROMADY S MANŽELEM MÁME DŮCHOD 12000KČ,Z TOHO PLATÍME 10:600 ZA BYDLENÍ,PLUS ELEKTRIKU 1100KČ,1000KČ ODPAD.NIC NÁM NEZBÝVÁ NA STRAVU,MÁME MOŽNOST DOSTAT POMOC NA BYDLENÍ A ŽIVOBYTÍ?DĚKUJI

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud máte v daném bytě trvalý pobyt a nájemní smlouvu (nebo se jedná o družstevní byt nebo byt v osobním vlastnictví), mohli byste mít nárok na příspěvek na bydlení. Na příspěvek na živobytí (hmotná nouze) podle všeho mít nárok nebudete (příjem je z pohledu této dávky „poměrně vysoký“).

 • Custom avatar SOFIE

  OPRAVA:10.600 za bydlení

 • Šárka

  Dobrý den, jsem matka samoživitelka, od prosince jsem na úřadu práce, musela jsem dát výpověď kvůli synovi, kterému je 7 let, začal chodit do školy a v práci už mi nechtěli umožnit úpravu pracovní doby . Nyní se rekvalifikuji a mám přislíbenou práci, ale až po prázdninách. Podporu mám nyní necelé 4900,leden – únor byla 6333, synovo výživné je 1016, příspěvek na bydlení + přídavek na dítě činí celkem 7000. Bydlíme v podnájmu a platím 8500 měsíčně, kromě toho jsem v lednu musela doplatit za topení 6300, dělalo se dřívější vyúčtování elektřiny( předělávalo se topení z elektrického čerpadla na plynové) a doplácíme i za vodu kolem 800 co 3 měsíce. Takže průměrné náklady za 1. čtvrtletí byly cca 10866 měsíčně a příjmy cca 13871. Na nedoplatky jsem si musela půjčit, mám nárok za této situace na nějaký doplatek na bydlení nebo příspěvek na živobytí? Pokud ano, kam se mám obrátit? Za odpověď mockrát děkuji .

 • Custom avatar jitka

  dobrý den.Jsem matka samoživitelka s 10 letou dcerou.Otce nemám uvedeného,takže nedostávám žádné výživné,mám byt 3+1 za který platím 5500kč + 1000kč elektriku + 300 kč plyn a přispěvek rodičovský 610kč.Příjem mam cca:11500 kč.Na co všechno mám nárok?

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, čistě teoreticky (neznám všechny údaje) – mohla byste mír nárok na přídavky na dítě. Pokud máte v bytě nájemní smlouvu (nebo je to družstevní byt nebo byt v osobním vlastnictví) a máte tam trvalý pobyt, tak můžete mít případně nárok na příspěvek na bydlení.

 • Custom avatar Petr Lopuchovský

  Dobrý den, jsem občan tězce zdravotně postižený se ztp průkazem a plném invalidním důchodu ve výši 8301kč.Dne 23.4. 2014,jsem se byl informovat zdalipak mám stímto důchodem nárok na příspěvek na bydlení a další dávku v hmotné nouzi na výživné. Se správcem objektu jsem dohodnutý na nájemném ve výši 6000kč měsíčně jeto rodinná chalupa po jeho prarodičích veškeré ubytovny co jsem si prohlédl ve svém městě a okolí tak mi vzhledem,ani bariérovostí například mnoho schodů vysoké prahy mi vzhledem k mému zdravotnímu postižení dělají velké problémy.Paní na úřadě mi řekla že to neprve musejí spočítat veškeré náklady na bydlení,ale že nárok na tyto dávky mám již od 1.5. 2014 jen musí být písemně doložena nájemní smlouva a podány žádosti o příspěvek na bydlení který dělá 30 procent veškerých nákladů a dále další dávka v hmotné nouzi na živobytí to ještě nevím podle jakého vzorce se tahle dávka vypočítává.Další mé dávky jsou příspěvek na péči 800kč a na mobilitu 400kč ale ty se dotoho nezapočítávají předem děkuji za pomoc či radu pan Lopuchovský.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucie ČižmárováDOBRÝ den potřebuji si vytisknout formuláře a nevím jak na... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok jenom zaměstnanci na HPP... více »
 • JanaDobrý den, prosím Vás, počítá se do vyměřovacího základu hpp... více »
 • MIroslavaDobrý den prosila bych vzor jak správně a jké kolinky... více »
 • VeronikaDobrý večer,jsem samozivitelka s 2detmi.13lety syn má přiznaný 1stupen závislosti,6tileta... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok pouze zaměstnanci, nebo dočasně... více »