Existenční minimum 2017

Jak životní minimum, tak i existenční minimum je definované zákonem o životním a existenčním minimu – konkrétně se jedná o zákon č. 110/2006 Sb. (celý zákon viz: Zákon č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu).

Částky existenčního minima jsou pak stanoveny v příslušném nařízení vlády – pro rok 2017 je platné nařízení vlády č. 409/2011 Sb., kterým se s účinností od 1. 1. 2012 zvýšila hranice životního a existenčního minima. Od té doby (tedy ani v roce 2017) nedošlo k dalšímu navýšení.

Co je to existenční minimum

Zákon definuje existenční minimum, jako minimální hranici příjmu. Tato minimální hranice příjmu je zákonem považována za nezbytnou k zajištění základní výživy, a dalších základních osobních potřeb. Tj. mělo by se jednat o částku, která umožní pouze základní přežití.

Na rozdíl od životního minima, se existenční minimum nemůže uplatnit na nezaopatřené dítě, nebo příjemce starobního důchodu, nebo pro osobu ve třetím stupni invalidity

Životní minimum vs. existenční minimum

Životní minimum jednotlivce je stanoveno na částku 3410 Kč (další částky životního minima pro další členy rodiny nebo společné domácnosti najdete v přehledu: Životní minimum 2017).

Existenční minimum pro jednotlivce je pak nižší částka – jedná se pouze o 2200 Kč.

Existenční minimum bylo zákonem zavedeno z důvodu zvýšení motivace občanů – tak aby se nespoléhali pouze na sociální dávky, ale aby sami byli motivováni ke zvýšení svého příjmu nad hranici životního minima.

Kdy se použije existenční minimum?

Velmi zjednodušeně to lze popsat takto – pokud se dospělá osoba nesnaží zvýšit svoje příjmy (odmítá nabídky na zprostředkování zaměstnání z úřadu práce apod.), a zároveň se domáhá nároku na sociální dávky pomoci ve hmotné nouzi, pak se na ni může místo hranice životního minima aplikovat hranice existenčního minima, která je cca o 1/3 nižší.

Například u sociálních dávek pro osoby ve hmotné nouzi se částka živobytí stanovuje takto:

 • Nezaopatřené dítě má nárok na svoje životní minimum
 • Dospělá osoba má automaticky nárok pouze na existenční minimum
 • Pokud osoba doloží, že se aktivně snaží uplatnit všechny nároky a pohledávky pro zvýšení svého příjmu, má nárok, aby se existenční minimum zvýšilo o 1/2 rozdílu mezi životním a existenčním minimem jednotlivce
 • Pokud naopak nějaká osoba dluží na alimentech více než za 3 měsíce, pak má nárok právě jen na existenční minimum bez možnosti zvýšení
 • Pokud byl někdo v posledních 6 měsících propuštěn ze zaměstnání z důvodu hrubého porušení pracovní kázně nebo pracovních předpisů, pak má také nárok jen na existenční minimum bez možnosti zvýšení

Existenční minimum se tedy aplikuje především v případech, kdy se jedná o sobu, která se nesnaží aktivně zvyšovat svůj příjem. Cílem zavedení existenčního a životního minima je to, aby lidé, kteří jsou aktivní a snaží se pracovat, měli vyšší příjem než ti, kdo se spoléhají pouze na sociální dávky.

Jaké příjmy se zohledňují při posuzování hmotné nouze

Při posuzování nároku na pomoc ve hmotné nouzi (pokud má někdo příjmy nižší než životní nebo existenční minimum) se zohledňují všechny možné příjmy. Jedná se především o:

 • Příjmy ze zaměstnání, z podnikání apod.
 • Náhrada mzdy – nemocenská, mateřská nebo jiné dávky a náhrady mzdy
 • Jiné příjmy – z investic, akcií, z úroků apod.
 • Příjmy z pronájmu bytu nebo jiné nemovitosti
 • Důchody (invalidní, starobní, atd.)
 • Některé sociální dávky – přídavky na dítě apod.

Jako příjem se pak nezohledňují především tyto příjmy:

 • Příspěvek na bydlení nebo doplatek na bydlení (ty nejsou určeny k úhradě nákladů na živobytí, ale primárně pouze ke krytí nákladů na bydlení)
 • Náhrady vyplacené z důvodu živelné pohromy nebo katastrofy
 • Stipendium
 • Peněžní pomoc poskytovaná obětem trestného činu
 • Odměny za darování krve
 • Daňový bonus
 • Příspěvek na péči
 • Sociální dávky poskytované ze zdravotních důvodů
 • A některé další – přesný výčet viz příslušný zákon o životním a existenčním minimu

Pokud je souhrn všech příjmů nižší než zákonem určené životní nebo existenční minimum, jedná se o stav hmotné nouze. V takovém případě pak může vzniknout nárok na poskytnutí sociálních dávek pro lidi ve hmotné nouzi.

Další užitečné odkazy a informace:

Pokud vás zajímá, jaké je vaše životní minimum, můžete si to sami spočítat v této kalkulačce: Kalkulačka životní minimum 2017.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka zdarma do 24 hodin. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: SMS půjčka ihned bez registru. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuse: Existenční minimum 2017

komentářů 6
 • Custom avatar Perret

  Životní minimum to je tak cenově lepší oběd v restauraci pro 3 osoby.Dodnes nám nikdo nevyjasnil jak vláda, tak nejvyšší představitelé sociálního úřadu, proč cikáni, vidím to denně v tramvaji, mají ty nejdražší chytré telefony, začkové oblečení, které se pohybuje v desetinásobku Vašeho živitního minima, v životě nepracovali a ještě si musíme dáti velký pozor, aby nás nezmlátili.Znám poctivé lidi, kteří pracovali celý život a ani jednoduchý mobil si nemohou lajstnout. Romové, jak je slušně nazýváte nás stojí ročně 14 miliard korun ročně,korupce a krádeže našich politiků nás daňové poplatníky stojí 100 miliard ročně.Vysvětlovat výdaje na romy tak, že těch 14 miliard není proti zlodějnám politiků nic a že romské politikum je tu jen k zastínění těch velkých krádeží si myslím je hloupoučké.Mame v této zemi na výpočet životního minima asi dvojí metr, který by nám měl už konečně někdo vysvětlit.Děkuji

  • svooda petr

   to je jednoduché vysvětlení ty telefony nemají ze sociálních dávek.ale z krádeží denně si v obchodech.kapesních krádeží. krádeží kovu atd ard přijdou na peníze o kterých se vám ani nesnilo.Na druhou stranu existují i v uvozovkách ti slušnější romové ,kteří pracují ,ale na černo +socka = slušný příjem.To ale není ten hlavní problém a tím je jejich vzrůstající populace budoucích parazitů společnosti /množí se jako potkani a to geometrickou cestou/ a věřte mi jestli se rychle nezasáhne do dvaceti let tu bude obrovský sociální problém.

 • Custom avatar Iveta

  Ja bych se chtěla jenom zeptat, jestli je možně dat tu exekucí na minimum, když je to podane. Pokud ano, tak kde a jak bych to měla řešit Děkuji předem za odpověď

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, obecně je možné exekučně postihnout i sociální dávky (některé), máte ale každopádně nárok na nezabavitelnou částku, která je zpravidla vyšší než základní životní minimum.

 • Custom avatar Maja

  Co může dělat člověk (muž 46 let), který po rozvodu zůstal bez domova (s bývalou ženou bydlel u jejích rodičů), přišel o práci a začaly se u něj vyskytovat zdravotní problémy typu bolesti kloubů a plotének. Tento muž přestal pobírat podporu v nezaměstnanosti a dostal pouze životní minimum. Pán nyní už nějaký čas přebývá v přírodě v provizorně vybudované chatrči z desek (trvale je hlášen na obecním úřadě). Nemá finance ani na nejlevnější ubytovnu nebo garsonku, nechodí k lékaři, jelikož nemá na poplatky a léky. Pobírá pouze živ. minimum, což mu na měsíc vystačí sotva na nejzákladnější potraviny, aby nehladověl. Práci nehledá, jelikož má zmíněné zdravotní problémy a bolesti. Jak z tohohle kolotoče ven? Má takový člověk vůbec nárok získat někde ubytování za symbolickou cenu? Protože jeho zdravotní problémy se zhoršují, bude muset chodit k lékaři a bezpochyby brát nějaké léky, které nejsou zdarma a také ne zrovna nejlevnější. Jelikož když má člověk k dispozici měsíčně 3410 kč., tak z toho v žádném případě nelze pokrýt náklady na bydlení (byť i jen na ubytovně) … dále pak výdaje za lékařskou péči a léky a další výdaje na potraviny a živobytí. Jak tohle řešit? Děkuji za případnou radu…

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, co se týká čistě sociálních dávek, tak by měl mít nárok na hmotnou nouzi – příspěvek na živobytí. Pokud si najde nějaké bydlení – byť jenom ubytovna, může pak mít i nárok na doplatek na bydlení (bude ale nutné aby již bydlení měl a mohl doložit náklady na bydlení). Eventuelně je možné zkusit žádat o jednorázovou pomoc ve hmotné nouzi.
   Jinak je určitě možné zkusit se obrátit na některou charitativní organizaci která by eventuelně mohla pomoci při hledání bydlení apod.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Miroslava PoesováJmenuji se Miroslava Poesová, pracovala jsem jako vychovatelka od roku... více »
 • ModeratorNaprostý souhlas pane. Děkuji Vám. více »
 • AsamuraDěkuji za upřesnění. více »
 • AnnaDobrý den, chtěla bych se zeptat,zda-li můžu do nákladů přidat... více »
 • IrmaDobrý den,chtěla jsem se zeptat, moje maminka je po velké... více »
 • vanesaDobry den , chtěla bych se zeptat jestli bych měla... více »